Procesory

5,12 gigaherca na chłodzeniu powietrzem

przeczytasz w 3 min.

Procesory Sandy Bridge - druga generacja Intel Core wykonana w 32 nanometrowym procesie - w wersjach z odblokowanym mnożnikiem będą się świetnie podkręcały. Overclocker windwithme osiągnął imponujący wynik 5,12 GHz stosując jedynie chłodzenie powietrzne.

Intel, co juz nie raz podkreślaliśmy, zdaje się być doskonale przygotowany do premiery rodziny układów Sandy Bridge, która oficjalnie ma nastąpić 6 stycznia 2011 roku. Do niektórych redakcji trafiły już próbki procesorów, a dzięki szerokiej ofercie płyt głównych jest na czym je przetestować.

 Warto przeczytać:
 
Nowa generacja Intel Core na targach CES 2011


Wydajność CPU Sandy Bridge - nieoficjalnie

IDF 2010: Sandy Bridge podkręcony do 4,9 GHz

Overclocker windwithme miał okazję podkręcić procesor Core i7 2600K - najwydajniejszy model z serii - jego fabryczne taktowanie wynosi 3,4 GHz, a dopisek K w nazwie oznacza szeroki zakres ustawień odblokowanego mnożnika.

Warto zaznaczyć, że była to wersja przedprodukcyjna, która może ulec jeszcze drobnym zmianom zanim trafi na półki - na szczęście zazwyczaj modyfikacje wykonywane są na plus. Platforma testowa składała się także z płyty głównej Biostar TP67XE oraz 4 GB (2 x 2 GB) pamięci RAM Corsair Dominator GTX3. 

Stosując chłodzenie powietrzne udało się podnieść taktowanie procesora do 5,12 GHz, przy wykorzystaniu napięcia zasilającego 1,5 V. Niestety, nie wiadomo ile to napięcie wynosi domyślnie, ale jak na układ produkowany w technologii 32 nm, 1,5 V zastosowane przez windwithme nie jest małe. Mnożnik procesora ustawiono na 51x, a szynę BLCK na 100,4 MHz, co łącznie daje 5120,4 MHz.

Jako ciekawostkę przypominamy sierpniową informację o procesorze IBM x196 - najszybszym pojedynczym układzie na świecie - który taktowany jest zegarem 5,2 GHz.



Całość pracowała stabilnie, co potwierdza załączony zrzut ekranowy z programu SuperPI z uruchomionym najbardziej wymagającym testem 32 MB. Podkręcony procesor poradził sobie z policzeniem około 32 milionów cyfr po przecinku w zaledwie 6 minut 41 sekund i 467 tysięcznych sekundy.

Dla porównania, procesor Intel Core i7 980X wymaga taktowania około 5,5 GHz, a Intel Core i7 920 5,4 GHz dla ustanowienia takiego wyniku. Co więcej, dla obu układów konieczne jest zastosowanie wydajnego chłodzenia ciekłym azotem lub kaskadą by osiągnąć tak wysokie taktowanie. Ten dobry wynik wróży bardzo dobre możliwości podkręcania nowych procesorów Intel Sandy Bridge.
 

Źródło: nordichardware.com, hwbot.org
 

Polecamy artykuły:  
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było
TOP-10: Monitory
G eForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    ale sztuka...na pewno każdy taką by chciał.
    • avatar
      zedmen
      0
      Brzmi imponująco obiecująco.
      Zapewne cena będzie równie imponująca.
      • avatar
        d i l
        0
        Ciekawe jaki cooler stosowali?
        • avatar
          Player1
          0
          Wyselekcjonowane sztuki rozsyłane znanym overclockerom i portalom IT nie odzwierciedlają możliwości OC przeciętnego "sklepowego" egzemplarza. Piękny wynik, ale dla przeciętnego odbiorcy pozostaje wyłącznie ciekawostką.
          • avatar
            Bany_krk
            0
            cedar milla odpaliłem na boxie na 5,3 GHz
            • avatar
              koziro
              0
              "Całość pracowała stabilnie, co potwierdza załączony zrzut ekranowy z programu SuperPI z uruchomionym najbardziej wymagającym testem 32 MB."
              SPI wykorzystuje tylko 1 rdzeń procesora, więc na jakiej podstawie sądzisz, że jest stabilny? Dla mnie nie jest to potwierdzenie stabilności. Do wPrime 1024m (na oko) ten procek zrobi maksymalnie 4,9 lub 5 GHz (HT on ofc) i dopiero wtedy możemy mówić o stabilności.
              W sumie wychodzi na to, że jest to swego rodzaju reklama ;P
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                jak to u intela dać do testów cudne procki
                a cena ja u intela wysoka bedzie ciekawe czy cos w okolicach do tysiaka będzie cos sensownego
                I jestem w kropce zmieniac juz kompa czy czekać na sandiego
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  W obecnej sytuacji kupno nowego kompa radziłbym odkładać na wiosne/lato 2011. Wtedy będzie można porównać wydajność Bulldozer vs. Sandy Bridge oraz gtx580 vs. 6970 ;) No i oczywiście poprzednie generacje stanieją mam nadzieję dużo. Będzie można spokojnie wybrać podzespoły, jak to mówią AMD kontra reszta, ale kto powiedział, że nie można do Bulldozera wsadzić gtx580, byłby to przecież extremalnie wydajny komputer za dobrą cenę bo nie trzeba dawać 4k zł za procka intela (i tutaj mam nadzieję że intel teraz w przypadku SB realnie podejdzie do ustalania cen swoich procków).
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Żeby to tylko reklama nie była :( Nie wiadomo ile selekcjonowali odpowiedni model. A trzeba przejść na Intel-a bo AMD SLI nie wspiera :)
                    • avatar
                      Szymon331
                      0
                      Spoko oko. Niech się tak nie chwalą. Ja chętnie zobaczę testy tych procesorów ale nie prosto od producenta tylko ze sklepowych półek. Ciekawe jakie modele dostaną zwykli zjadacze chleba...