Karty graficzne

6 monitorów, 1 karta graficzna - ATI Eyefinity

opublikowano przez Grzegorz Kubera w dniu 2009-09-11

AMD wprowadza technologię ATI Eyefinity. Jedna karta graficzna (jeszcze niedostępna na rynku) będzie mogła ją obsłużyć. Co więcej, właśnie w takim środowisku zapewni wystarczającą wydajność.

Wczoraj (10 września) AMD oficjalnie zaprezentowała m.in. technologię ATI Eyefinity. Prezentacja miała miejsce w Monachium i udało nam się tam dotrzeć.

ATI Eyefinity jest adresowana przede wszystkim do graczy. Pozwala na jednoczesną pracę 6 monitorów, ale są także inne konfiguracje. Dla przykładu, możemy połączyć ze sobą 4 monitory - trzy obok siebie i jeden powyżej. Kombinacji jest kilka.

Niewątpliwie największą zaletą Eyefinity jest możliwość łączenia monitorów za pośrednictwem karty graficznej. Nie trzeba żadnych dodatkowych przejściówek. Również konfiguracja technologii jest uproszczona do minimum i sprowadza się do kilku kliknięć myszą w panelu sterowników.

Podczas konferencji AMD mogliśmy zobaczyć Eyefinity w praktyce. Wrażenia są świetnie! Widzieliśmy np. najnowszego Colin McRae: DiRT 2 czy też pokaz nowego silnika CryEngine 3.

Co równie ważne, wiele gier będzie obsługiwać ATI Eyefinity zaraz po wyciągnięciu z pudełka. Sterowniki dodadzą w opcjach gry wybór odpowiedniego trybu i na tym kończy się jakiekolwiek konfigurowanie.

Eyefinity obsługuje ok. 80 gier już teraz. Lista ta oczywiście będzie się powiększać. Wśród obsługiwanych tytułów są m.in. Assassin's Creed, Battleforge, Crysis Warhead, Prototype i The Sims 3.

Eyefinity: lepsza praca, lepsza gra

ATI Eyefinity to nie tylko technologia dla graczy. Rozwiązania wielomonitorowe sprawdzają się także w pracy, a dzięki Eyefinity nie trzeba kupować specjalnych akcesoriów takich jak Matrox TripleHead2Go (ok. 1000 zł), by móc z nich skorzystać. Wystarczy odpowiednia karta graficzna.

Użytkownik może zwiększyć produktywność, ponieważ nie musi stale otwierać/zamykać przeróżnych okienek - niezbędne aplikacje uruchomi na poszczególnych monitorach. Bez niepotrzebnego klikania myszą można zaoszczędzić sporo czasu każdego dnia.

Wady? Na razie jesteśmy świeżo po konferencji i nie mogliśmy jeszcze przyjrzeć się temu rozwiązaniu z bliska. Już teraz mogę jednak wspomnieć, że przetestujemy Eyefinity w redakcji (3 monitory + najnowsza karta graficzna AMD).

Obecnie niejakim problemem jest także fakt, że ramy monitorów są ciągle zbyt grube, aby po połączeniu nie przeszkadzały użytkownikowi. W przyszłości powinniśmy jednak oczekiwać nieco innych monitorów, dostosowanych właśnie do takich zastosowań. Na razie AMD wymieniło kilka paneli, które są polecane do Eyefinity. Są to m.in. HP LP2275w, Dell 2408 i Lenovo Thinkvision L2440X.

Źródło: Inf. własna

marketplace

Komentarze

41
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  a nie da sie zwyczajnie polaczyc dwoch projektorow ? efekt chyba lepszy bedzie ( no moze odswiezanie bedzie problemem :/ )
 • avatar
  Projektor nie oferuje takiej jakości ale pomysł miałeś niezły, można połączyć projektory i jakoś zmniejszyć wyświetlany obraz tak aby jakość była lepsza tylko projektory są drogie.
 • avatar
  To o ile się nie mylę na jednym monitorze wydajność powinna być oszałamiająco wysoka... Niech mnie ktoś poprawi jeżeli się mylę.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ponadto weźcie pod uwagę rozdzielczość łączną monitorów, a projektorów. Plus: przed projektorem nie będziesz mógł siedzieć tak blisko ekranu, bo byś zwyczajnie go zasłaniał. ;)
 • avatar
  To ja czegos tu nie rozumiem: chcecie podpinac 6 projektorow do 3 kart graficznych i to ma byc niezle rozwiazanie w porownaniu z jedna karcioszka ? ;-)
  Zaloguj się
 • avatar
  to ile wczoraj było tych prezentacji ? bo wczoraj była też prezentacja w USA na lotniskowcu
  ciekawe co na to nvidia :D
  a tutaj trochę więcej detali na temat pokazu
  AMD zademonstrowało technologię Eyefinity w akcji, wykorzystując 6 monitorów 30" o rozdzielczości 2560x1600 każdy, dających obszar roboczy 7680x3200 czyli 24,5 mln pikseli. Taki obraz obsługiwała jedna karta ATI Radeon HD 5870
  Zaloguj się
 • avatar
  Już chciałem piać o grubości ramek, ale widzę autor przewidział każda ewentualność ;)

  Nie rozumiem natomiast strony technicznej. Weźmy 6 monitorów 19-to calowych 1440x900. Tak więc co.. Karta jest w stanie wyświetlać płynnie grę w rozdzielczości 4320x1800? A przecież monitory na zdjęciach mają chyba 22 cale?
  Zaloguj się
 • avatar
  Bardzo fajny pomysł:) gdyby producenci monitorów robili bardzo cienkie ramki wokoł matryc to bylby swietny efekt
 • avatar
  A nie ma to czasem pewnej wady, że monitory trzeba podłączyć przez Display Port?
 • avatar
  trzeba zlutowac 6 kabelkow dvi razem i dopiero do kompa podlaczyc :) :P
 • avatar
  LOL Szczyt!Czego oni nie wymyślą.Prościej chyba się podłączyć po duży tv,na pewno tańszy od 6 monitorów!
  Zaloguj się
 • avatar
  a tutaj mona zobaczy cryengine na nowym radku
  http://www.youtube.com/watch?v=04dMyeMKHp4
 • avatar
  No tej karty chyba długo nie dogoni GF...;D
 • avatar
  quzo1 2:14 jakiś dziwny przeplot,a pod obrusem zapewne 3 stacje robocze ukryli :)
 • avatar
  quzo1 2:14 jakiś dziwny przeplot,a pod obrusem zapewne 3 stacje robocze ukryli :)
 • avatar
  Jeżeli ta karta ma taką wydajność to nawet nie chce wiedzieć jaki pobór mocy, bo pewnie zasilacz 600-700w to minimum będzie ;D
 • avatar
  Z tego co wyczytalem ATI/AMD dogadalo sie z firma Samsung, aby wyprodukowac pierwsze monitory dostosowane do eyefinity.