Na topie

8 marca 4 miliony komputerów mogą stracić dostęp do internetu

Autor:
Karolina Grązka

więcej artykułów ze strefy:
Internet

Kategoria: Internet Producenci: ESET

Wygasną zastępcze serwery DNS

W tym roku 8 marca może być nie tylko dniem kobiet, ale i dniem masowej utraty połączenia z internetem. Wraz z nadejściem tego dnia, wszyscy zarażeni trojanem DNSChanger stracą możliwość łączenia się z witrynami przez wpisywanie adresów www.

AA

Pod koniec ubiegłego roku FBI we współpracy z europejskimi organami ścigania zatrzymało grupę hakerów odpowiedzialną za ogromny botnet. Za pomocą programu DNSChanger, sterujący komputerami-zombie w ciągu 4 lat nielegalnie zarobili 14 milionów dolarów. Stworzony wirus podmieniał adresy serwerów DNS w komputerze, przez co użytkownicy łącząc się ze stronami internetowymi byli na nie przekierowywani przez DNS przestępców.

Brak internetu South Park
Kadr z 6 odcinka 12 sezonu serialu South Park (southparkstudios)

Po likwidacji przestępczej sieci, organizacja Internet Systems Consortium uruchomiła zastępcze serwery, żeby umożliwić zainfekowanym maszynom swobodny dostęp do sieci. Z dniem 8 marca usługa ta przestanie być dostępna, w związku z czym wszyscy niezorientowani w sytuacji mogą z dnia na dzień stracić łączność ze stronami internetowymi.

Firma ESET szacuje, że zainfekowanych zostało około 4 milionów użytkowników. Największa ilość komputerów, które były częścią hakerskiego botnetu znajduje się w USA (25%), jednak w Europie również spora liczba internautów jest zagrożona (15% stworzonej przez piratów sieci).

Wszyscy, którzy chcą sprawdzić czy 8 marca dalej bez przeszkód będą mogli korzystać z internetu, powinni na specjalnej stronie przetestować poprawność użytkowanego serwera DNS:

DNS Check - sprawdź poprawność serwera DNS
Kliknij na obrazek by przejść na stronę pozwalającą sprawdzić serwer DNS
 

Więcej o bezpieczeństwie:

Źródło: PAP, ESET, southparkstudios

Odsłon: 16545 Skomentuj newsa
Komentarze

36

Udostępnij
  1. XaRaDaS
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2012-01-31 09:17

    Ja mam czysty komp, a to dlatego że jakiś durnych programików nie ściągam i nie instaluje, a poczty od nieznajomych filtruje i do spamu ładuję, od długiego czasu 0 wirusów, trojanów i bootnetów :D

    Skomentuj

    1. AcE.wmv
      Oceń komentarz:

      10    

      Opublikowano: 2012-01-31 09:21

      U mnie to samo.

      Skomentuj

      1. Jozio
        Oceń komentarz:

        16    

        Opublikowano: 2012-01-31 10:25

        Wchodząc na tą stronę zostałeś zainfekowany nowym BotNet'em stworzonym przez FBI, witaj w świecie dżungli, twój komputer będzie sterowany przez zarząd FBI. Pozdrawiamy agenci FBI

        Skomentuj

        1. Packbin
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2012-02-18 22:07

          A ja mam na to wywalone, Avira mi blokuję wszystko. Ale dla pewności wyzerowałem hdd.

          Skomentuj

    2. webmaniack
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2012-01-31 10:30

      nie dość, że jestem ostrożny podobnie jak Ty, to oczywiście antywirus standardowy (Norton Internet Security 2012) + AdAware (mówi się, że adaware to dziadostwo, ale osobiście kilka razy zauważyłem, że znalazł coś, czego nie znalazły najlepsze typowe antywirusy jak Norton, NOD, Kaspersky). Dodatkowo częste usuwanie śmieci programami typu CCleaner + Odkurzacz i komputer czyściutki.

      Oczywiście aktualizacje systemu i programów to podstawa!

      Skomentuj

    3. Koldy
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-02-01 14:53

      Hohoho, kiedy ja wirusa miałem ostatnio... tak to jest jak się myśli co ściągać i w co klikać.

      Najśmieszniej jest na Fejsbuku, aplikacja żąda od Ciebie wszystkiego, ale i tak ma 10k LUBIE TO, natomiast ja LUBIE patrzyć na głupotę ludzką (;

      Skomentuj

  2. Fyoddeotka
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2012-01-31 09:47

    Spec służby sprawdzają ilu userów korzysta z alternatywnych Root DNS-ów i jakich, żeby wiedzieć jaki efekt da wyłączenie serwerów kontrolowanych przez ICANN!

    Skomentuj

  3. caparz0
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-01-31 09:48

    Jea, czysty. Dzięki za informacje, kompletnie o tym nie wiedziałem.

    Skomentuj

  4. belker
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2012-01-31 09:50

    raczej czytelnicy benchmark.pl są na tyle obyci z komputerem, że jest małe prawdopodobieństwo aby ich komputery były zarażone :)

    Skomentuj

    1. gagex123
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-01-31 10:08

      Ja np nie mam żadnego antywira. Nie lubię tego i już. A zraziłem się jeszcze na P4 2.8 512MB ram i win... vista:p

      Skomentuj

      1. rafcik_er
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-01-31 11:18

        Ja też nie mam i mi lapka nie zamula :)

        Skomentuj

        1. Czajson
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2012-01-31 17:06

          Też mam MSE bo szkoda mi kasy na coś czego nie potrzebuję. Od wielu lat nie mam problemu z internetowym ścierwem.

          Skomentuj

    2. Maciej Lewczuk
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-01-31 10:10

      Zakładamy dokładnie tak samo, ale lepiej dmuchać na zimne nie? ;D

      Skomentuj

      1. Ripper
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2012-01-31 12:21

        Dmuchać to lepiej ciepłe. Bo dmuchanie zimnych to się chyba nekrofilia nazywa... ;-)

        Skomentuj

    3. Dexter77
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-01-31 11:27

      Tez nie posiadam zadnego. Ale raz na miesiac wchodze na skaner online od Eset i sprawdzam.

      Skomentuj

  5. Asghan
    Oceń komentarz:

    -12    

    Opublikowano: 2012-01-31 10:17

    Bitch please, ja instaluję windowsa co tydzień...

    Skomentuj

  6. pustelnic
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-01-31 10:40

    U mnie też ok.Ameryka i Europa razem 40%, to gdzie pozostałe 60% ?

    Skomentuj

    1. xfire25
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-01-31 11:12

      w Azji jest największy rynek bo w afryce czy Australii to góra 5% :]

      Skomentuj

  7. Kaczor3_exe
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2012-01-31 12:34

    Ja miałem 2 antywiry i tak mój komp wciągnął nosem tego trojana. Statycznie przypisywał mi serwer DNS i za cholerę nie można było go zmienić ani usunąć. Więcej się z nim bawiłem niż z tym co podszywał się swego czasu pod oprogramowanie antywirusowe Microsoftu, którego gospodarzem też miałem przyjemność być.

    Skomentuj

  8. Hans Olo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-01-31 12:54

    Straszenie dla zwiększenia sprzedaży antyvirów.

    Skomentuj

  9. kamil
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2012-01-31 12:58

    Pozdrowienia z Ubuntu :)

    Skomentuj

  10. PimpekCola
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2012-01-31 13:20

    U mnie także czysto :)

    Skomentuj

  11. MEW
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-01-31 14:41

    Clear.
    Heh, jeszcze trochę i zacznie się sprawdzanie takich rzeczy na komórkach;)

    Skomentuj

  12. KamiKAzeDBC
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-01-31 16:39

    Teraz wiemy kto na świecie odwiedza najwięcej "nieodpowiednich" stron :P

    Skomentuj

  13. Wuwu1978
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-01-31 16:51

    Nie ma to, jak "flameogenny" news :) .

    Skomentuj

  14. GeForce850
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-01-31 18:22

    Ja mam czysty bo nie ściągam bezsensownych rzeczy :)

    Skomentuj

  15. dragoniczny
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-01-31 18:41

    Wystarczy dobrze ogarnąć dobrego antywira i zero wirusów.

    Skomentuj

  16. klawiatura
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2012-01-31 19:45

    Nie jestem zinfekowany a nwet anti vira nie mam :)

    Skomentuj

  17. magutowski
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-01-31 20:38

    Uff.Czsty. O dziwo ściągam dużo programów.

    Skomentuj

  18. miomol
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-01-31 21:31

    Pobieram dużo z torrentów, mam jedynie avasta i 0 wirusów od długiego czasu

    Skomentuj

    1. kubaw2000
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-02-23 14:38

      haha
      Zero wirusów które AVAST wykrył:P
      A avast nie jest najlepszym antywirem (sam z niego korzystałem), fakt jest dobry, ale to freeware czyli nie jest aż tak dobry.
      Może i masz jakieś wirusy tylko po prostu avast ci ich nie wykrył:)
      PS Osobiście używam triali komercyjnych antywirów i co miesiąc zmieniam na inny:D

      Skomentuj

  19. jacob000
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-01-31 21:42

    Avast na kompie tylko jako blokada przed pendriverami od kumpli co to sciagają jakieś gówna a potem ja mam to dostać, z neta od roku tylko raz mi wykryło trojana. Jak ktoś wie na jakie strony ma wchodzić, co pobierać i jak użytkować neta to nie ma prawa załapać żadnego gówna.

    Co do testu to ofc czysty każdy komputer w sieci :)

    Skomentuj

  20. EvilOverlorD
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-02-01 07:22

    This computer is not infected with the 'DNSChanger' trojan. Furthermore your IP address -------------- is currently not listed in our database. Czyli nie mam się czego obawiać !

    Skomentuj

  21. disturbedone
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2012-02-01 13:33

    Rozwiązanie jest proste: PC gry, MAC cała reszta. 101% skuteczności.

    Skomentuj

  22. cubess
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-02-01 22:35

    cos mi smierdzi ta strona!

    Skomentuj

  23. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-02-02 12:41

    Wielu pisze ze "mam antywira i jest git", zapominacie lub nie wiecie ze wiekszosc zlosliwego kodu pisana jest przez firmy produkujace antywirusy. Mozecie uwazac ze rozdmuchuje spisek, ale to nie spisek tylko fakt. Juz od 2000roku nie oplaca sie pisac wirusow ani malware, duzo czesciej ludzie padaja ofiarami atakow poprzez social engineering.Duzo korzystniejszym kąskiem dla grup przestepczych sa nasze dane w necie ktore sa wszechobecne i duzo wiecej mozna z nimi zrobic i na nich zarobic niz pisac jakies smieszne wirusy ktore sa bardzo ograniczone a wpuszczanie ich do sieci jest pracochlonne i czasochlonne jak diabli.