Procesory

CES: NVIDIA opracuje procesory dla pecetów

przeczytasz w 2 min.

NVIDIA angażuje się w bardzo dynamiczny rozwój architektury ARM. Projekt Denver zakłada opracowanie układów integrujących procesory bazujące na tej architekturze z GPU.

Stosowanie jednostek łączących CPU i GPU w jednym chipie w komputerach przenośnych i stacjonarnych wydaje się być dobrą ideą. Tak przynajmniej sądzi AMD ze swoim APU (AMD Fusion), a także Intel, który podobnej rzeczy dokonał w procesorach Sandy Bridge.

Warto przeczytać:
CES: będzie Windows dla układów ARM
Samsung stawia na układy NVIDIA Tegra 2

Czy mamy jeszcze jakąś alternatywę? Aktualnie nie bardzo, choć NVIDIA będzie chciała zmienić ten stan rzeczy. I bynajmniej nie ucieknie do wykorzystania architektury x86, a skorzysta z doświadczeń ARM. Jest ona, jak powiedział prezes NVIDII Jen-Hsun Huang, nie tylko najszybciej rozwijającą się architekturą, ale i najbardziej obiecującą. A to między innymi dzięki otwartemu modelowi biznesowemu, który ułatwia rozpowszechnianie się tej technologii. 

Jak dotąd technologia ARM, kojarzyła się nam z ultramobilnymi zastosowaniami, które nie wymagały przesadnie dużej mocy obliczeniowej. Przypomnijmy jednak sobie opisywany we wrześniu zeszłego roku procesor Cortex-A15, którego wydajność kilkukrotnie przekracza to co dzisiaj można spotkać we wnętrzu tabletów i smartfonów. NVIDIA właśnie weszła w posiadanie stosownych licencji, które pozwolą wykorzystać te układy w przyszłej generacji układach NVIDIA Tegra, a być może również w procesorach dla pecetów.

Jak widać NVIDIA konsekwentnie dąży do wejścia na rynek procesorów. Ma w tym pomóc projekt nazwany roboczo Denver. Jego celem jest opracowanie układu, który integruje CPU - kompatybilny z zestawiem instrukcji ARM - z GPU NVIDIA. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy będzie to wykorzystanie istniejących rozwiązań ARM, czy NVIDIA opracuje coś całkowicie od nowa.

Powstałe w wyniku realizacji tego projektu procesory będą, jak zapewnia NVIDIA, na tyle wydajne, że trafią nie tylko do pecetów, ale nawet do superkomputerów. Ta wiadomość na pewno ucieszy, a właściwie ucieszyła, zwolenników architektury ARM.

Źródło: NVIDIA

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Piękna bajka a skończy się tylko na tym, że opracują coś na wzór Atoma, żeby nie być uzależnionym od Intela i jego dostaw Atomów do platform z Tegra 2 na pokładzie. Zastosowanie smartphony, tablety, netbooki i może notebooki.
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Już wielokrotnie było udowadnianie, że ARM nie nadaje się do zastostowań w notebookach i PC. Może w netbookach.
      • avatar
        Baleryon
        0
        Żadne "do superkomputerów"! x86 ponad wszystko! Jak pokazała ostatnia dekada, w tej dziedzinie możemy podziękować już MIPS, Itanium, SPARC i innym dinozaurom. A ARM (grożę palcem) niech nie wychyla się ze swojej niszy komórek i hobbystów-"lutników".
        • avatar
          pomidor
          0
          Architektura ARM jest tworzona głównie z myślą o jak najmniejszym poborze prądu. Stworzenie z niej high performance, może oznaczać duże zmiany w architekturze. Ale miejmy nadzieję że się uda, i jeszcze większą że będzie to masowo używane. Konkurencja dla amd i intela zawsze się przyda.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Intel i AMD maja teraz cieplutko i mysla jak tu kupic biznes ARM :)

            - Microsoft robi windowsa 8 ARM
            - nvidia ma juz dwie tegry za soba doswiadczenia
            - supercomputing ma w d... czy uzywaja archiotectury x86 czy jakiejkolwiek innej, tam sie koszy i eksploatacja liczy. Wszystko jest pisane i tak pod konkretna maszyne a koszty x86 sa kosmiczne.

            Nvidia bardzo dobrze wie co robi. Jest lata swietlne teraz przed konkurencja i moze walczyc... na rynku x86 i tak by nic nie zwojowali, a przyszly rynek ARM ma potencjal wiekszy niz obecne desktopy.
            • avatar
              racedriver
              0
              ciekawa sytuacja moze w przyszlosci sie wydeklarowac: kazdy z wielkich producentow bedzie mial swoje APU, intel amd, nvidia, via.

              byc moze w przyszlosci bedzie sie kupowalo caly zintegrowany komponent z cpu, gpu, ram na jednej plycie, ktore bylby odpowiednio ze soba dobrane
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                NVIDIa skonczy jak Intel ze swoim Larrabee
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Ble ble ble, jak zwykle PR świetny, a to tylko licencja od firmy:
                  http://www.arm.com/about/company-profile/index.php
                  Czego nie wyprodukują to i tak będą za to płacić a już nikt się nie da tak zrobić jak 3dfx.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    niech wchodzą na rynek nudno się robi