Płyty główne

CES: "zabójcze" płyty główne Gigabyte

przeczytasz w 2 min.

Gigabyte zaprezentował  trzy płyty główne dla platformy LGA 1366 z serii G1-Killer. Przeznaczono je dla wymagających graczy. Płyty wyposażono w profesjonalną kartę sieciową i dźwiękową oraz efektowny radiator w kształcie magazynku.

O płytach głównych Gigabyte z serii G1-Killer mówiło się już od pewnego czasu. Jednak dopiero podczas odbywających się obecnie targów  CES 2011, producent postanowił zaprezentować gotowe konstrukcje.

Warto przeczytać:
Ogromna płyta dla pasjonatów i Sandy Bridge
 Foxconn: płyty dla Sandy Bridge w trzech rozmiarach

Wszystkie z nich wyposażono w podstawkę LGA 1366, mostek północny X58 i sześć banków pamięci DDR3, które mogą obsłużyć moduły pracujące w trybie trzykanałowym. Ciekawostką jest zaawansowana karta sieciowa Killer E2100 firmy Bigfoot, którą prawdopodobnie będzie instalował na płytach głównych również MSI. Te karty sieciowe gwarantują szybką komunikację pomiędzy graczami w sieci.

Aby zadbać o odpowiednią jakość dźwięku podczas rozgrywki, na płytach G1-Killer umieszczono wysokiej jakości karty dźwiękowe Creative Sound Blaster X-Fi wykorzystujące układ 20k2.

Wszystkie modele z nowej serii zostały utrzymane w czarno-zielonych barwach - nawet część kondensatorów ma dopasowany zielony kolor. Elementem wyróżniającym płyty Gigabyte spośród konstrukcji innych producentów jest charakterystycznie wyglądający radiator chłodzący mostek - ma on kształt magazynka do karabinu (być może M16). Poszczególne trzy modele różnią się liczbą złącz i funkcjonalnością.

Najbardziej zaawansowaną konstrukcją jest płyta G1.Assassin. Procesor jest tutaj zasilany, aż 16 fazami, a do poprawnego działania platformy wykorzystującej tę płytę konieczne jest podłączenie dwóch dodatkowych 8-pinowych wtyczek zasilających oraz jednego MOLEXa. Dla kart rozszerzeń udostępniono cztery (zielone) porty PCI Express x16 (obsługujące technologię 4-way CrossFireX i 3-way SLI), dwa PCI Express x1 oraz jeden zwykły PCI. Do podłączenia pamięci masowych i napędów optycznych przeznaczono osiem gniazda SATA - prawdopodobnie sześć w wersji o przepustowości 3 Gb/s oraz dwa o przepustowości 6 Gb/s.

Na tylnym panelu umieszczono dwa "nieśmiertelne" porty PS/2, po cztery złącza USB 3.0 i 2.0, złącze karty sieciowej Killer E2100 oraz karty dźwiękowej Creative (wraz z elektrycznym S/PDIF). Warto zaznaczyć, że płyta jest trochę szersza niż format ATX - być może jest rozmiaru XL-ATX.

Trochę uboższym „zabójcą” Gigabyte jest model G1.Guerilla. Jego sekcja zasilania jest o połowę uboższa niż przy Assassinie i wymaga do działania tylko jednej dodatkowej 8-pinowej wtyczki zasilającej. Liczbę portów PCI Express x16 zmniejszono do trzech (obsługa 3-way CrossFireX i SLI), natomiast pozostała liczba portów się nie zmieniła. Również pozostałe wyposażenie jest podobne jak w wyższym modelu.

Ostatnia z zaprezentowanych płyt Gigabyta nosi nazwę G1.Sniper i z wyglądu jest praktycznie identyczna jak opisywana wcześniej G1.Guerilla.
 

Źródło: hothardware.com
 

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    wyglądają jak zabawki w porównaniu do mojego 10 letniego ECS'a :]
    • avatar
      hideo
      0
      Gigaś ma najlepsze płyty główne na rynku!
      • avatar
        Czaszka
        0
        Ten magazynek mnie "rozbroil" hahaha
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Całkiem ładne.
          • avatar
            ArmaQ
            0
            Design paskudny... żarówiasty żółty i czarna płyta drukowa. Ładniejsze są już MB z ROG albo ASRocka Fatal1ty
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ja używam ASUSA P5Q Pro i mimo że był "padnięty" od nowości to i tak jestem za tą firmą.Nie mówię że nie skuszę się na produkty innej firmy.Czas pokaże :-))
              Każdy pisząc opinię opiera się na własnych doświadczeniach i ma do tego pełne prawo,ale też dużo zależy od tego gdzie kupujemy i ile chcemy wydać.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Nie jestem graczem, wiec mogę się mylić. Po jaką cholerę PS/2 ? Używacie jeszcze takiego sprzętu ? W czym jest on lepszy ?

                Teraz kupując topową myszkę czy klawiaturę, dostajemy wszystko pod USB z dopiskiem "dla graczy"
                Wiec do czego są te archaiczne gniazda??
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Taa super, że taka linia płyt z X58 - widzę, iż zakładają, że przyszli właściciele albo są milionerami (Gulftown), albo idiotami (Bloomfield). Każdy normalny gracz wybierze Sandy Bridge. Produkt totalnie spóźniony i zupełnie bez sensu. Gdyby to była seria z P67 to owszem - ale 1366 po premierze sandy?
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Po dojsciu w texcie ze dotyczy podstawki 1366, podziekowalem i dalej nie czytalem, bo jakos srednio mnie interesuje wydawanie nowosci na STARA generacje procesorow. Chca naciagnac ostatnich klientow. ;]
                    • avatar
                      AvaloN
                      0
                      Płyty fajne.

                      Ale bądź mądry i podepnij pod te porty audio dobre trzy kable to głośników i jeszcze jeden do mikrofonu. Jakoś tego nie widzę. Wtyczki będą za grube, co juz stanowi problem w aktualnej generacji kart X-fi. Z tego powodu musiałem zrezygnować z 5.1 na korzyść stereo i mikrofonu... Następna karta to bedzie Azuntech z zewnętrzną wiązką kabli.
                      Pozdrawiam.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Mnie się tam płyty podobają. Naprawdę super jak na GIGABYTE. Wreszcie kolory normalne :)
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Gigabyte, podobnie jak MSI zresztą, powtarza z uporem maniaka te same błędy konstrukcyjne z płyty na płytę. Mianowicie, we wszystkich modelach płyty z 4-way (SLI lub Cross Fire)jak np. G1.Assassin, nie da się zamontować czterech kart! No chyba, że ktoś z was ma obudowę PC-ta z 9-cioma slotami:)