Internet może przyczynić się do zmian w pisowni pewnych słow. Takie zmiany mogą zajść w przeciągu kilkudziesięciu lat, ostrzegają językoznawcy.

Profesor David Crystal z University of Wales zaznacza, że po raz pierwszy słowa pisane są szeroko rozpowszechniane bez ich wcześniejszej edycji czy korekty. Osoby piszące teksty mogą używać odmiennej ortografii, a ich "nowe" wersje wejść do powszechnego użytku i zostać automatycznie zaakceptowane przez dzieci.
Wystarczy kilka dekad, by pisownia faworyzowana przez wielu użytkowników Internetu zastąpiła jej obecną, formalnie przyjętą wersję - twierdzi profesor Crystal. Np. w języku angielskim zasady ortografii ustalane były w osiemnastym wieku, wraz z pojawieniem się słowników. Jest tylko kwestią czasu, kiedy słowa takie jak "2moro" zamiast "tomorrow", lub "thx" zamiast "thanks" zaczną pojawiać się w ogólnodostępnych publikacjach.
Profesor Crystal dodaje, że wiele zasad pisowni w języku angielskim nie ma związku ze znaczeniem czy wymową wyrazów. Dlatego w większości, są one mało istotne. Na przykład angielskie słowo piszemy "rhubarb" (rabarbar) z użyciem litery "h", ponieważ ktoś w szesnastym wieku stwierdził, że byłoby dobrze dodać tę literę, by przypominała nam o historii tego słowa, np. nawiązując do swego łacińskiego źródła.
W erze "przed-internetowej", nikt nie mógł opublikować tekstu bez jego uprzedniego sprawdzenia pod kątem ortografii. Teraz fonetyczna pisownia wyrazów ma duże szanse, by na stałe przedostać się do słownictwa. Podobne zmiany można zaobserwować również w języku polskim, którego "szkolna odmiana" mocno różni się od języka polskiego widocznego w "logach" komunikatorów internetowych, czy serwisów społecznościowych.
Czy w Sieci powinno dbać się o czystość języka? A może znane nam uproszczenia, to po prostu naturalna kolej rzeczy?
Źródło: Fudzilla
Tak 3maj Hookie ;)
(tylko 1 za brak gb :P)
Mnie chyba jeszcze bardziej irytuje "internetowy język polski w wersji zidiociałej": pI3knY m4Sh OOśm13cH 5ooNk0 ;]
Nie znasz się Marcin bo to język pokemoński jest i tu masz translator: http://www.pokemon.dexter007.net/
:P
hahahaha... naprawdę zarąbiste xD
napisałem:
siemka fani benchmark.pl - pozdrawiam i trzymajcie się ciepło
a po pokemońsku :
513M|
Padłem z tego słownika :D
Za kilkanaście lat trzeba będzie zmienić nazwę BMK dla "pR0 3L0 p0|
Coś się posypało bo i komentarz ucięty i zdublowany.
Tu jest nazwa BMK za kilka lat -> http://www.pokemon.dexter007.net/?tresc=Benchmark.pl&fala=true&dwuznaki=true&emot=true&alfabet=true&ortograf=true&typ=pokemon
Padłem z tego słownika :D
Za kilkanaście lat trzeba będzie zmienić nazwę BMK dla "pR0 3L0 p0|
Z tego co pamietam jezyk polski jest jezykiem zywym -> podlega zmianom i mam nadzieje, ze nieco sie uprosci. Za zezwoleniem odpowiednich organow wladzuchny rzecz jasna.
Taaak, dziękuję a strusie zaczną latać! No przynajmniej wirtualnie no nie :) ? Dziękuję za takie powszechne "udoskonalenie" słów. Dostaję kurki wodnej, po tym jak muszę rozczytywać "przepiękne wymysły" zbiór słów i znaków, polegających na cyfrach czy skrótach czy jeszcze czymś. W głowie mi się to nie mieści, j. polski jest już na tyle prosty i ma świetną gramatykę, że nie rozumiem jak możliwe nie nauczenia się go w końcu. Trzymam kciuki, żeby jednak nie stało się to to za normę!
Proponuje isc na jakis konkurs - dyktando. Zobaczymy czy jezyk jest prosty :)
nuz w bzuh.
Nie myślę, aby to był bardzo kiepski pomysł, a po drugie j.p. nie jest moim językiem ojczystym, a jednak o rany! nie robię wielkich błędów. Z 4'ech języków, które na prawdę dobrze znam, j. p. jest jeden najlepiej ułożonych pod względem gramatycznym. Wszystko jest bardzo proste i łatwo się wyuczyć reguł. Oczywiście Angielski jest pod tym względem możliwie więcej banalny, ale jednak wdł. mojego osobistego odczucia j.p. "nie jest języka trudna".
Polski język taki prosty nie jest :) Trza wszystko odmieniać. Dla takich angoli to już wogule niemalże czarna magia. "Eeee a dlaczego imie trzeba odmieniać?" kiedyś mnie ktoś zapytał.:)
"Z 4'ech języków, które na prawdę dobrze znam, j. p. jest jeden najlepiej ułożonych pod względem gramatycznym."
Powinno być "...jest jednym z ..." Człowiek uczy się na błędach więc życze powodzenia.
Co do angielskiego to niestety jego prostota bywa i jego przekleństwem. Jeden wyraz może być i rzeczownikiem i czasownikiem i dodatkowo może mieć "milion-sto-piędziesiąt znaczeń". No normalnie wypas!
Niektóre słowa powinny zostać uproszczone, nawet Jan Miodek mógłby mieć problemy z ich napisaniem :). Ale bez przesady! Powinno być karalne mówienie "poszłem", "wziełem", "włanczam", "aktorą"... Niestety nawet poloniści zaczęli ostatnio tak mówić, o dziennikarzach nawet nie wspominając...
Juz zmienil, nawet mowiony. Dziewczynki, nawet te podrosniete nie potrafia poprawnie zmiekczyc spolglosek 'dź' 'ć' 'ś' - gadaja jakby seplenily :)
Jest nawet taki utwór duetu Łona i Weber "ĄĘ" związany z językiem post-gadu-gadu -> http://youtu.be/vQ13LHvPN-s < klip nie jest oryginalny.
@2UP
A co przeszkadza w mowieniu 'poszlem' zamiast 'poszedlem'?roznica 2 literek a sens ten sam...
Do tego nie chodzi w tekscie o zmiany typu zamist kocham cie to LofcI4/\/\ C|e tylko slowa typu THX zamiast thanks-ten sam sens,wiec jaka przeszkoda w stosowaniu?
Sam wole napisac thx zamiast dzieki.Ostatnio do slownika angielskiego wprowadzili tez slowo noob;p
Dodam ze polski jezyk jako jedyny ma cos takiego jak o z kreska i u,rz i z z kropka...Po co to komu bylo,a?Teraz dzieci beda mialy problemy z czytaniem 'zmarzlem' xD
.- -. .. . .-.. . .--. .. . .--- .--. --- ... - .- .-. . -- ..-
-. .. . --..-- .--. --- .--. --- -.- . -- --- -. --- .-- . -- ..- .--- . ... - .-.. . .--. .. . .--- ---... .--.
-... -.-- -- --.. .- .--. --- -- -. .. .- :P .--- .- -.- .. -.. --.. .. . -- .-- ???
.--- ..- --..- ....- ...-- .-.. . ...- . .-.. .. --... ..... ----- .--. --- -.- --- -. .- -. -.-- -.-. .... --.. -- ....- .- .---- -.-.-. -..
-- -.-- .-.. .. ... --.. . -.-. --- .-- -.-- --. .-. .- -- -.-- .-- - -.-- -- .--. .-.. . -... .. ... -.-. -.-- -.-. .. ??? :P
.... .- .... .- .... :D :D :D
-- .- -- -.-. .. -.-. .... .-.- -. .- -.. --.. .. . .--- ..-.. -. .- -.- .- .-.. . -. -.. .- .-. --.. ---... -..
-- -.-- .-.. .. ... --.. . -.- ..- -- .- .--- -.-. --.. .- -.-. --.. ? -... --- .--- .- -.- -. .. . - --- -- --- -. .- -... -.-- -.. .- ..--.. -.-. --.. .- -.. ]:-> .-- -- --- .-. -.. ..-.. -- .. ... .. :D :P
- .-. --- -.-. .... ..-.. -. .. . -. .- - . -- .- -
... .. . -- -.- ;) .--- .- -.- .-.. . -.-.
-. .. . .-.. .. -.-. --.. -.-- ... .. ..-.. - --- --..-- --..- . .--- . ... - -. .. . -. .- - . -- .- - --..-- .- - --- --..-- --..- . .-.. .. -.-. --.. -. .. -.- -.- --- -- . -. - .- .-. --.. -.-- ... .. ..-.. -.- .-. ..-.. -.-. ..
Język faktycznie jest żywy i nic na to nie poradzimy. Prędzej czy później różne internetowe idiotyzmy typu pisanie zaimków osobowych ZAWSZE wielką literą (nawet przy obrzucaniu się bluzgami) itp. wrosną w polszczyznę na stałe. Ja sam podśmiewam się w duchu widząc wypociny osób, których kulejący język pisany świadczy, że żadnej książki chyba w dzieciństwie z własnej woli nie przeczytały, ale np. nie raził mnie tak jak pewnego czytelnika starszej daty "grip" w niedawnym artykule nt. foto. A, kiedyś podobno poprawnie było "dysketka", a mówiąc "dyskietka" dawało się wyraz swojemu prostactwu i ignorancji:) Tak że kijem Wisły nie zawrócimy, nie ma się co załamywać.
Internet już zmienia nasz język, ale wątpię, aby w publikacjach zaczęło się powszechnie pojawiac "thx" itp. - od czegoś jest korekta.
oczywiscie takiego mr miodka bedzie w galki kolic jak sie tak dzieje w pl jeNzyku. no i niekUrym nadentym ortografistOM tutaj!!
z ostatnich 30 dni
odsłon: 159719
odsłon: 93670
odsłon: 35256
odsłon: 34397
odsłon: 28382
odsłon: 26356
odsłon: 24731
odsłon: 22427
odsłon: 21531
odsłon: 18354
odsłon: 18147
odsłon: 18112
odsłon: 18087
odsłon: 17185
odsłon: 15806
odsłon: 15598
odsłon: 15398
odsłon: 14807
odsłon: 14471
odsłon: 13811
odsłon: 13408
odsłon: 13198
odsłon: 12320