Chłodzenie

EVGA debiutuje na rynku coolerów CPU

przeczytasz w 2 min.

Firma EVGA, która znana jest głównie z produkcji wysokiej jakości płyt głównych oraz kart graficznych z rodziny GeForce, wprowadziła do swojej oferty... pierwszy cooler dla procesorów.

Jakiś czas temu pisaliśmy o debiucie amerykańskiej firmy EVGA na rynku zasilaczy, kiedy to wprowadziła ona do swojej oferty ekstremalny, 1200-watowy model przeznaczony dla wymagających klientów . Tym razem producent postanowił wejść na rynek chłodzeń dla procesorów. Warto jednak zaznaczyć, że prawdopodobnie obydwa nietypowe produkty w ofercie firmy EVGA są wytwarzane dla niej przez innych producentów. 

EVGA Superclock

Cooler EVGA Superclock jest typową wieżową konstrukcją, składającej się głownie z czarnego, aluminiowego radiatora. Podstawa chłodzenia została przymocowana do radiatora za pomocą pięciu 8 mm ciepłowodów, które bezpośrednio stykają się z procesorem. Całość owiewa 120 mm, podświetlany czerwonymi diodami LED, wentylator z regulacją w zakresie od 750 do 2500 obrotów na minutę. Jego wydajność wynosi od 46 do 142 metrów sześciennych przedmuchanego powietrza na godzinę, natomiast generowany hałas od 13,2 do 41,5 dBA. Średni czas bezawaryjnej pracy Superclocka wynosi 30 000 godzin, a wiąże się to na pewno z zastosowaniem łożyska hydraumatic. 

EVGA Superclock

Trzeba przyznać, że model ten nie należy do najmniejszych, bowiem jego wymiary wynoszą 152 x 132 x 91 mm, a waga 510 gramów. W komplecie znajdziemy zestawy montażowe, które zgodne są z gniazdami LGA 775, LGA 1155, LGA 1156, LGA 1366, 754, 939, 940, AM2 (+), AM3 oraz co ciekawe, z serwerową podstawką AMD Socket F (1207). Według producenta, jego cooler może pochwalić się schłodzeniem procesora Intel Core i7 do 53 stopni Celsjusza, podczas gdy referencyjne chłodzenie Intela osiąga 71 stopni Celsjusza. Problem jednak w tym, że nie ujawnia on o jaki dokładnie model chodzi oraz z jakim taktowaniem on pracował.

EVGA Superclock

Cooler EVGA Superclock można kupić poprzez stronę producenta, gdzie jego cena wynosi 50 dolarów. Po przeliczeniu zgodnie z aktualnym kursem walut (nie uwzględniając podatku, marż pośredników oraz innych dodatkowych kosztów) cena ta przekłada się na około 140 złotych, a więc nie tak dużo jak na produkt firmy EVGA. Poniżej możecie zobaczyć filmik prezentujący omawiany cooler.

Więcej o coolerach dla procesorów:

Źródło: EVGA

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    gregotsw
    0
    Taki lekko fortisopodobny ten cooler, czy też trochę jak alpenfohn Nordwand.(jednakże bez radiatora przy podstawie)
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Tonący ostrego jak brzytwa radiatora się chwyta.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nie wygląda źle. Tylko 41,5 to lekka przesada... Może dlatego aby karty nie było słychać ;)
        • avatar
          mutissj
          0
          -5 Heat pipe
          -gabaryty niewielkie
          -design dobry
          -wydajny wentylator
          -Cena przyzwoita

          W miarę przyzwoicie
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Przecież to pewnie ci sami produkują co Fortisa, pewnie garaż przedzielony plandeką i z jednej linia produkcyjna SPC a z drugiej strony powstaje EVGA. Fortis jest tańszy i nie jest malowany a jak wiadomo przeważnie farba utrudnia oddawanie ciepła.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Cienizna.
              • avatar
                GreQonE
                0
                hahhahh, "evga SUPERCOCK"
                • avatar
                  fredii
                  0
                  osobiście kupił bym go "zależnie od wydajności" ale i do kolekcji posiadam grafikę i płytę główną firmy EVGA szkoda że zasilaczy nie ma mniejszych niż 1,2kW bo też bym sobie zakupił mniejszy