| 2011-06-29

Google+: nowa gigantyczna sieć społecznościowa

Zobacz więcej w kategorii: internet

Producenci: Google

 

Google od dawna nie jest już kojarzone wyłącznie z wyszukiwarką, a jej polityka wydaje się dążyć do jednego podstawowego celu – opanować internet. Gigant z Mountain View podbija jedne po drugich kolejne sektory sieci i przyszedł czas, na jednego z najpotężniejszych konkurentów – Facebooka. Długo oczekiwany Google+ jest bardzo funkcjonalnym portalem społecznościowym, który odebrać ma koronę dziełu Marka Zuckerberga… i naprawdę nie jest bez szans.
 

Strona główna profilu w Google+
 

Usługa Google+ została zaprojektowana na zasadzie kręgów społecznych użytkowników, nazwanych +Circles. Użytkownik będzie mógł dzięki temu stworzyć swoją własną sieć kontaktów, dzieląc swoich znajomych na poszczególne kategorie (jak praca, rodzina, koledzy). Pozwoli to udostępniać swoje treści tylko tym osobom, którym chcemy je przedstawić, a nie od razu całej społeczności. Aby nie sprawiało to większego kłopotu, dodawanie i usuwanie kontaktów z poszczególnych grup odbywać będzie się na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Jak zapowiada Google, nie będą nakładane żadne ograniczenia jeśli chodzi o ilość i nazewnictwo takich kręgów.
 

Google+ Circles - kręgi znajomych

Google+ Circles - kręgi znajomych
 

Co najważniejsze, Google+ będzie współpracowało z innymi usługami tej korporacji. I tak, do naszego profilu w serwisie będziemy mogli bez najmniejszych problemów dodać znajomych zapisanych w Google Contacts (czyli m.in. tych, których mamy w Gmailu). Zapowiedziano też, że rozważana jest możliwość bezpośredniego importowania ważnych kontaktów z usług firm Microsoft oraz Yahoo. Najprawdopodobniej, co zresztą nie powinno nikogo dziwić, nie będzie jednak możliwości przeniesienia kontaktów z Facebooka, co może być sporym utrudnieniem dla osób, mających sporą ilość znajomych w tym serwisie.

Sam import kontaktów z konta Gmail nie daje nam jednak żadnych informacji społecznościowych na temat danego użytkownika, bowiem konto mailowe nie równa się kontu Google+.
 

Sparks pozwoli na wyszukiwanie, udostępnianie oraz śledzenie tematów według kategorii

Sparks pozwoli na wyszukiwanie, udostępnianie oraz śledzenie tematów według kategorii

Google Sparks - podstrona
 

Kolejną interesującą usługą Google+ będą „iskry” (Sparks). Pozwoli ona na wyszukiwanie, udostępnianie oraz śledzenie tematów z interesujących nas kategorii. Poza ręczną metodą dobierania takich kategorii, Google będzie zbierać informacje i wyświetlać wyniki na podstawie działania w serwisie naszych znajomych i materiałów, przy których kliknęliśmy przycisk „+1”, który jest coraz częściej spotykany i jest odpowiedzią na facebookowe „Lubię to”.
 

Znaczniki Google+
 

Usługa „Hangouts” to już typowa opcja społecznościowa, służąca do prowadzenia rozmów internetowych. Pozwoli ona na przeprowadzanie wideorozmów i jak zapowiada Google ma zdetronizować konkurencyjne komunikatory. Co ważne, metoda ta pozwoli na prowadzenie rozmowy z kilkoma znajomymi jednocześnie (konferencja).
 

Hangouts - wideorozmowy w serwisie Google+

Hangouts - wideorozmowy w serwisie Google+: okno rozmowy

Hangouts - wideorozmowy w serwisie Google+: konferencja
 

Podstrony serwisu Google otrzymały nowy pasek nawigacyjny, utrzymany w odcieniach szarości. Poza zmianą kolorystyczną, po zalogowaniu się na swoje konto Google+, pasek ten znacznie ułatwi kontrolę nad swoim profilem. Otrzymamy dzięki niemu łatwy dostęp do narzędzi oraz funkcji udostępniania treści.

Jeżeli jesteśmy już przy udostępnianiu, warto przyjrzeć się tej jakże ważnej i popularnej w serwisach społecznościowych funkcji. Google+ pozwoli na publikowanie i oznaczanie swoich materiałów. Warto też wspomnieć, że serwis będzie wyposażone w edytor online, dzięki któremu zretuszujemy lub w inny sposób poprawimy naszą fotografię. Poza naszymi materiałami w zakładce fotografie, pojawią się tam także zdjęcia, na których zostaliśmy oznaczeni.
 

Zdjęcia w Google+

Google+ będzie też kompatybilne z urządzeniami mobilnymi. Aplikacja przeznaczona na smartfony i tablety pozwoli na umieszczanie informacji, publikowanie materiałów oraz czat i to zarówno z jednym użytkownikiem, jak i grupowy. Takie rozmowy konfernecyjne będą możliwe dzięki usłudze Huddle.

Google+ Huddle - czat grupowy

Aktualnie, serwis Google+ jest w fazie zamkniętych beta-testów, mających na celu sprawdzenie poprawności działania wszystkich usług nowego portalu społecznościowego. Czy nowy serwis koncernu Google będzie realnym zagrożeniem dla niesamowicie popularnego Facebooka, a może wręcz go przebije, czy jednak podzieli los poprzednich prób wkroczenia w ten sektor giganta z Mountain View (Orkut, Buzz, Wave)? Co sądzicie?
 

Więcej o Google:

Źródło: Mashable, Huffpost, serach engine land, Google, inf. własna 

odsłon: 13334

Komentarze

(49)

Enpeiks

0 + - 2011-06-29 20:00

Walka może być ciężka jednak raczej Google+ nie przebije rozreklamowanego na masową skalę Facebook'a.

bchrubas

0 + - 2011-06-29 20:55

Nie byłbym taki pewny. Moda szybko się zmienia a google potrafi sie przyłożyć do promowania swojego produktu

angelboy

0 + - 2011-06-29 23:24

dokładnie :) najpierw epuls, grono, fotka a potem nk i facebook, gdzieś po drodze jeszcze myspace i twitter a tak naprawdę to każdy przeciętny człowieczek ma przynajmniej dwa konta na którychś z tych portali ;)

xfire25

0 + - 2011-06-29 23:28

ten przeciętny człowieczek - podchodzi pod rasizm bo w afryce nie wiedzą co to jest ^^

mefiu2000

0 + - 2011-06-30 01:46

Nie zapominajmy o antysemityzmie. Są w Afryce zapewne również czarne dzieci pochodzenia żydowskiego bez dostępu do internetu...a kto wie może i niepełnosprawne....

DustEater

0 + - 2011-06-30 09:09

ale to wygląda jak facebook xD

Evil_Genius

0 + - 2011-06-29 20:00

Czekamy na niebieski przycisk FUCK IT!

kurzi5

0 + - 2011-06-29 22:47

+1

sosite

0 + - 2011-06-29 20:04

Szkoda, że zamiast "+1" nie ma po prostu "++" ;).
Ja właśnie dzisiaj zauważyłem zmiany wyglądu w Google (m.in. google maps) i muszę przyznać, że podoba mi się ten nowy interfejs :).

Warmonger

0 + - 2011-06-29 20:28

:D

Facebook bywa przydatny, ale jednocześnie niszczy kontakty bezpośrednie. Kiedyś można było z kimś po prostu pogadać, teraz liczy się tylko statystyka nabitych lajków i komentarzy. Nigdy nie wiesz też, czy wiadomością zainteresują się dokładnie te osoby, które powinny.

Inna sprawa, że Myspace cały czas stara się upodobnić do Facebooka. W rezultacie połowa opcji nie działa albo jest w ciągłej przebudowie, a w efekcie pies z kulawą nogą już nie zagląda na mój profil. Co prawda statystycznie ruchu jest więcej, ale praktycznie - nie.

Skaza

0 + - 2011-06-29 20:07


Wolałbym guziczek : [I don't care!]

infinitimind

0 + - 2011-06-29 20:47

Który to już portal Google 2? 3? 4? ?? ;)

Dragoslaw25

0 + - 2011-06-29 20:48

Trolololol! A uj mnie to obchodzi? :D

mac88

0 + - 2011-06-29 21:13

Ciebie nie musi, ale tysiące akcjonariuszy Google jak najbardziej :)

Istvan

0 + - 2011-07-01 08:49

Rynek dyskontuje wszystko.

Lamowaty

0 + - 2011-06-29 20:52

Cóż pieniądze będą z tego nie małe, jednak to kolejny portal, które ja uważam za lekko mówiąc dziwne, a może bardziej ludzi i ich zachowania na takich portalach.

logoth

0 + - 2011-06-29 21:18

nie rozumiem facebooka, moze google bedzie sensowniejszy.

logoth

0 + - 2011-06-29 21:18

nie rozumiem facebooka, moze google bedzie sensowniejszy.

R2rrO

0 + - 2011-06-29 21:26

W obu przypadkach, chodzi o pozyskanie jak największej ilości informacji o zarejestrowanych użytkownikach :]

Yezos

0 + - 2011-06-29 22:03

Żyj dalej w przekonaniu że jesteś tak zajebisty iż każdy chce wiedzieć o Tobie wszystko :)

R2rrO

0 + - 2011-06-29 22:57

Chce żyć w przekonaniu, że nie jestem i nikogo nie obchodzę - dziś to luksus, na który niewielu może sobie pozwolić :]

lukaszbik

0 + - 2011-06-29 21:39

A jak dla mnie to dobrze ze facebookowi rośnie konkurencja może to wpłynie na ich politykę. Kiedy Google głosiło że stworzy własną przeglądarkę też każdy to hejtował a dzisiaj?? Poczekamy zobaczymy :D

arekdbz

0 + - 2011-06-29 21:43

Jestem jak najbardziej za. Interfejs facebooka jest beznadziejny. Przez tą ich całą tablicę mam poczucie, że panuje tam totalny chaos. A z tego co widzę w google+ wszystko jest ładnie poukładane i czytelne. Funkcjonalność przede wszystkim.

krAkj0

0 + - 2011-06-29 21:58

heh google wave tez mial zrewolucjonizowac internet c'nie?

BlackTower

0 + - 2011-06-29 22:27

Dla mnie te wszelkie portale społecznościowe są co najwyżej książką telefoniczną XXI wieku. Myślę, że przy braku jakichkolwiek danych można się czuć bezpiecznym :)

Gasek

0 + - 2011-06-29 22:31

A dlaczego google nie mogło przebić się ze swoimi produktami? Bo interfejs był po prostu BIAŁY - to ludzi odstrasza i tyle.

nie, nie mam facebook'a itp.

malkolmzg

0 + - 2011-06-29 23:44

moim zdaniem, dużym atutem będą wideokonferęcje z kilkoma osobami za free, to da dużego kopa skype.

kerios83

0 + - 2011-06-30 02:22

W sumie to z portali spolecznosciowych korzystam tylko i wylacznie aby kogos znalezc lub sie czegos o nim dowiedziec. I mozna sie z nich dowiedziec naprawdze sporo ! Mega czesto ludzie sa zaskoczeni bo okazuje sie ze wszystko o nich wiem a nawet nie pogadalismy :) Nie mam konta na nk, facebooku, goldenline ani zadnym innym takim portalu a debili, ktorzy umieszczaja tam np. moje fotki z imprez blyskawicznie opierdalam i sciagaja. Wpisujac moje nazwisko, nie wiedza o mnie nic i tak ma byc - BLANK! A nie ze kolo mowi mi "dlugosc fiuta i szerokosc". Za to moja firme mozna znalezc bez problemu :) Trzeba wiedziec jak to dziala i ze dziala w obie strony, takie czasy :) Dbajcie o swoja prywatnosc.

creative357

0 + - 2011-06-30 12:58

hmm nie wiem nie wiem tak szczerze to wolałem czasy bez tak bardzo rozpowszechnionego internetu i komputera (czyli już jakieś 6, 7 lat temu) teraz to nawet do kolegi wstyd pójść, bo przecież mogłeś się przez gg spytać i wielkie oburzenie od strony kolegi
Ja co prawda mam konto na facebooku, mam też na nk, ale tam rzadko wchodzę, na epulsie też miałem, ale już zeszedł na psy.
I tak ogólnie ten świat schodzi na psy.

CHUDYxp

0 + - 2011-06-30 23:22

Dobra dobra była fotka.pl następnie wielki bum na naszą klasę a teraz cały plebs siedzi na facebook przynajmniej wiem co będzie następne google+ . Ludzie co raz wrzucone do neta nie wychodzi z niego nigdy wasi przyszli pracodawcy wstukają w google wasze imię i nazwisko i wiedzą o was wszystko

KMyL13

0 + - 2011-07-01 12:42

hmmm - szczerze news mnie zaciekawił nowym portalem xD Co prawda mam tylko konto na nk.pl, którego używam tylko do korespondencji, albo do oglądania "ładnych" zdjęć !) ... Na "fejsbuka" wleciałem... i wyleciałem w ok. 15 minut po prostu mi nie spasił... A ten Google+... No IMO nazwa jest bardzo głupia :/ Może to zmienią... I po screenach widzę dość duże podobieństwo do FB'a...

Raczej się tam nie zapiszę...

@CHUDYxp

A jeżeli taki pracodawca znajdzie mój profil na takiej, powiedzmy nk.pl to co ?! Zobaczy trzy fotki, może jeszcze te, na których mnie ktoś przykleił pinezką i...w sumie tyle. Pamiętnika tam nie prowadzę, jakichś szczegółowych danych o wykształceniu, kartotece itp. też nie umieszczam...

Albo niejasno się wyraziłeś, albo masz lekką paranoję...

krolik_beny

0 + - 2011-07-01 14:00

No cóż... moda na te portale jest i powstaja jak grzyby po deszczu. Widać jest zapotrzebowanie.

Jestem na NIE. Czemu? Mam konto na NK i FC i to mi starczy, zwłaszcza, zę zaglądam tam dość rzadko. Czemu je mam? A no dlatego, ze czasem, bardzo rzadko trzeba się skontaktować z kimś, do kogo nie mam nr te. czy gg bo nie utrzymuję jakiś bliższych kontaktów albo nie widziałem kogoś od kilku lat. Inne zastosowania tego portalu mnie nie bawią. Więc moje ogranicza się do wejścia, zobaczenia czy ktoś coś napisał i wyjścia. Około 10sek. mi to zajmuje. I tyle. Na żadnym googlu się nie będę rejestrował bo nie widzę sensu.

No ale moda na Nk była, teraz FC rządzi, jutro będzie Google+ :) I pewnie wilu na to pójdzie, bo znam ludzi, którzy tam ciągle siedzią na NK czy FC grając wte głupie gry albo podziwiając foteczki znajomych. A jak widzę, te wszystkie sweet focie albo zdjęcia z nowym autem to po prostu bardziej mnie odpycha od tych portali. Nie skasowałem kont ylko z powodu jaki wymieniłem wyżej...

Eszii

0 + - 2011-07-01 14:59

bleh, już mi się niedobrze robi od tych wszystkich portali społecznościowych

Dragonik

0 + - 2011-07-01 15:39

Mogliby już skończyć z tymi portalami społecznościowymi raz na zawsze.

wojtek007

0 + - 2011-07-01 17:15

Kolejna podróba facebooka...

leoxxx

0 + - 2011-07-01 18:42

A ja nie mam konta nigdzie, czyli nie istnieje?

creative357

0 + - 2011-07-01 19:41

Z przykrością stwierdzam, że dla nie których tak

Marked

0 + - 2011-07-01 19:43

Te całe portale to tylko chwilowa moda i jak każda kiedyś przeminie :)

Kropeczka

0 + - 2011-07-01 23:22

No i wydało się, jestem nienormalna.
Nie mam konta na żadnym z portali i mieć nie będę.
Nie brakuje mi tego, brakuje mi czasu. Mamy piątek blisko północy i weekend szykuje mi się rozrywkowy na kilku imprezach z przyjaciółmi.
I normalnie jest mi wstyd, że nie będę siedzieć sama w pokoju przed ekranem monitora i komunikować się z ludźmi o których dawno zapomniałam klikając w klawiaturę.

Ale pokładam wiarę w medycynę i postęp nauki. Może da to się leczyć.

Póki co na weekend: kino, klub, spotkanie z kilkoma koleżankami i babskie ploteczki, ognisko odpadnie, bo pogoda jest błeeee.
Normalnie jaskiniowiec ze mnie, żadnego face,NK, nawet GG nie.
Ale ja jestem gatunkiem skazanym na wymarcie - a do tego jeszcze myślę samodzielnie, a nie przez panią/pana z TV - toż to gorsze od jakiejś ....filii.
Tacy jak ja to zakała postępu XXI wieku. A może odwrotnie ??? ;P

andi17xl

0 + - 2011-07-02 02:44

Dobrze znasz swoją wartość :) i to jest dla mnie WIELKĄ ZALETĄ
Także nie oglądam telewizji(reklam) bo teraz w tv to "oglądam sobie reklamy a tu nagle film...WOW" ;)
Ja mam konto na Facebook ponieważ czasem ktoś udostępni fajną piosenkę lub fajny obrazek z kfejk.pl MAM tylko realnych znajomych... (choć czasem zastanawiam się czy to moi znajomi) Nie na widzę pychy i pustych plastików dlatego po paru miesiącach na samym początku istnienia naszej-klasy nie mylić z nk.pl było fajnie normalnie później zaczęła się giełda PYCHY i pokazy jaka to ja nie jestem EXTRA...

Już wkurza mnie Facebook powoli Tablica to istny burdel! nic ciekawego nie ma na niej trzeba filtrować info żeby znaleźć coś fajnego...

Lubię to! jest tak denne jak teksty które zdobywają mega popularność... Widać jak puste i głupie są nastolatki i dzieci reklam...

Coż więcej mogę rzec. Portal społecznościowy jest fajny do czasu gdy nie zacznie się na niego wpychać PUSTY PRAGNĄCY SŁAWY ROZGŁOSU i SZTUCZNEJ AKCEPTACJI Lud...

Polecam wiocha.pl tam są co smakowitsze kąski:)

mutissj

0 + - 2011-07-03 22:38

nie wygrają z facebookiem ;]

andi17xl

0 + - 2011-07-04 00:22

A ja mam w nosie twarzo książkę ;) nie lubie mody wiec idę do google:)

mateXone

0 + - 2011-07-04 07:01

W końcu realna alternatywa dla Fejsbuka ;)

bobekk

0 + - 2011-07-04 10:11

testuje od kilku dni i muszę stwierdzić że to jest to czego szukałem. brak natrętnych opcji znanych z FB, usunięcie konta jest proste i link nie jest ukryty za gąszczem opcji (hello FB), prostota działania i szybkość, kolejny plus to aplikacja na androida świetnie działa i spełnia swoją funkcję (brakuje kilku dodatkowych opcji ale to faza beta dopiero)

Circles działa tak jak powinno. Fajna opcja bo nie zawsze chcemy żeby wszyscy nasi znajomi czytali i oglądali wszystkie nasze wpisy.

Ogólnie 8/10 :) jeśli można tak to sklasyfikować :)
Polecam

 
zgłoś naruszenie netykiety lub złe
zachowanie

Podgląd newsa