techbyte | 2011-04-22

Ile zarabiają informatycy w Polsce?

Zobacz więcej w kategorii: różne

 

Firma Sedlak & Sedlak opublikowała wyniki badań wynagrodzeń informatyków pracujących w firmach informatycznych lub działach IT. Raport powstał w oparciu o dane pochodzące z VIII Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeo (OBW) - największego w Polsce pozarządowego badania płac.

W raporcie „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2010 roku” dokonano podziału wynagrodzeń informatyków, biorąc pod uwagę następujące kryteria:

  • firma (wielkość zatrudnienia, typ firmy, pochodzenie kapitału i branża),
  • region (województwo, miasto wojewódzkie),
  • wykształcenie i doświadczenie pracowników (poziom wykształcenia, znajomości j. angielskiego i niemieckiego, stażu pracy, wieku oraz płci),
  • używanie w pracy kompetencji IT (stosowanych języków programowania, systemów operacyjnych),
  • wykorzystywanie narzędzi: bazodanowych, sieciowych, graficznych i innych.

 

Osoby związane zawodowo z technologiami informatycznymi mają najwyższe wynagrodzenia na rynku. Na poniższym wykresie przedstawiono mediany wynagrodzeń całkowitych informatyków ogółem na tle pięciu najlepiej opłacanych branż.
Z przedstawionych danych wynika, że w drugiej w kolejności branży telekomunikacyjnej płaci się o 7,8% mniej.

 

Na kolejnym wykresie zamieszczono informacje o medianach wynagrodzeń na wybranych stanowiskach IT. Wśród stanowisk na szczeblu specjalisty w branży IT najwięcej zarabiali projektanci/architekci systemów IT (7 600 zł). Do najsłabiej opłacanych stanowisk związanych z technologiami informatycznymi zaliczał się grafik komputerowy. Jego wynagrodzenie było ponad 250% niższe od płacy projektanta/architekta systemów IT. 

 

Wynagrodzenie jest także zależne od znajomości języków programowania. Poniżej zamieszczono dane o wynagrodzeniach na stanowisku programista systemowy języków wysokiego poziomu. Wśród tej grupy informatyków najniższą płacę otrzymywały osoby ze znajomością języka PHP (4 200 zł). O ponad 19% wyższe wynagrodzenie mieli specjaliści, którzy w pracy programowali językiem C#. Na najwyższe wynagrodzenia pośród programistów systemowych języków wysokiego poziomu mogły liczyć osoby, które programowały w językach Python oraz bash/sh/awk. Zarabiały one odpowiednio 36,9% oraz 35,1% więcej niż specjaliści od języka PHP.


Na wynagrodzenia grafików komputerowych miały wpływ używane przez nich narzędzia graficzne. Na jednakowym poziomie zarabiały osoby posługujące się programami Photo Shop Pro oraz Corel Draw (po 3 500 zł). Najbardziej cenieni byli graficy posługujący się programem GIMP (4 500 zł).

 

W przypadku programistów baz danych wynagrodzenie także było zależne od narzędzia, którym się posługują. Informatycy, którzy w pracy używali narzędzi Informix oraz DB2 otrzymywali po 6 500 zł. Niewiele mniej płacono specjalistom od IT posługującym się Oracle (6 300 zł). Natomiast o blisko 35% gorzej byli wynagradzani informatycy, którzy korzystali z narzędzi Firebird (4 100 zł).

 

Oczywiście stawki nie są zależne wyłącznie od znajomości oprogramowania czy umiejętności interpersonalnych. Duży wpływ na wynagrodzenie ma również miasto, w którym się pracuje. Większość informatyków, którzy uczestniczyli w badaniu pochodziła z dużych miast. 

Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali informatycy w stolicy. Ich płace były wyższe od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent w porównaniu ze specjalistami z innych miast wojewódzkich w Polsce.

 

Raport „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2010 roku” powstał na podstawie danych pochodzących od 6 496 informatyków, którzy wypełnili ankietę OBW (Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeo). Wszystkie stawki przedstawione w tekście są stawkami brutto. Pełen raport można zamówić na stronie internetowej firmy Sedlak & Sedlak, pod adresem: http://www.wynagrodzenia.pl/raporty_1.php/kategoria.5/wpis.69

 
 Źródło: Sedlak & Sedlak

 

Art. zamieszczony za zgodą serwisu Techbyte.pl

odsłon: 46773

Komentarze

(65)

koluh

0 + - 2011-04-22 11:19

a w Anglii zarabiasz tyle samo... tylko, że funtów...

Dexterr

0 + - 2011-04-22 11:31

Na co czekasz.. jeszcze tu jesteś ?

Gakudini

0 + - 2011-04-22 12:03

A na Ukrainie tyle samo, tylko że hrywien.

Malcolm Feth

0 + - 2011-04-22 12:10

nie, nie dostajesz ;)
W dobrej firmie, web developer taki sredniego poziomu (nie junior i nie senior) dostaje pomiedzy 1800-2200 funtow miesiecznie na reke.
Nadal sporo bo po oplaceniu chaty, zarcia i transportow zostaje ci conajmniej 1000 funtow miesiecznie na bardziej potrzebne rzeczy w zyciu ... piwo, burger czy upgrade do kompa ;)

Cherub

0 + - 2011-04-22 12:42

nie masz pojecia o czym mowisz, nawet te 1800-2200 wspomniane wyzej to jest wiecej niz srednia - tyle dostajeszjako senior

junior dostaje srednio 1000-1400 na reke

xfire25

0 + - 2011-04-22 15:04

a spadajcie do anglii , ukrainy a nawet na syberię :) [bez obrazy]

dla nas będzie więcej :)

Malcolm Feth

0 + - 2011-04-22 15:49

Mam pojecie bo od 5 lat pracuje tutaj w tym temacie, wiec co jak co - rynek znam bardzo dobrze :)

Senior moze liczyc na 40k+ rocznie, co daje juz dobre 2400 miesiecznie na reke ;) Wszystko oczywiscie zalezy w jakim dokladnie temacie i w jakiej firmie...

Szukam teraz dobrego PHP developera i bedzie dostawac okolo 1600 na reke miesiecznie... zwykly dev.. nie junior i nie senior...

jeomax.co.uk

0 + - 2011-04-22 18:19

A co z tym CV, co kiedys Ci podeslalem, bo nie dales potem znaku zycia ? ;-) To bylo CV ogolne, tak sie potem zorientowalem, bo co do kwestii programowania to trzeba wejsc na strone, jak w nicku - tam jest cale info.

Ponizej: w Anglii tez jest duze zroznicowanie, a wynika ono z trzymania pracownika w nieswiadomosci, ile zarabiaja inni. Pracownicy raczej nie rozmawiaja o tym miedzy soba, dopoki w takim gronie nie pojawi sie Polak ;-) Zaraz jak tu przyjechalem, to pracowalem przy prostej kuchni spzitalnej za 200 funciakow tygodniowo, a kumpel mi opowiadal o swoim koledze-programiscie, ktory wyciagal (chyba przez agencje) 275 funtow - czyli wcale nie oszalamiajaco wiecej.
Budowlancy to inna dzialka - oni na dzien dobry bija informatykow, ale wraz ze wzrostem pozycji zarobki pewnie sie zamieniaja miejscami, o ile nie jest sie oczywiscie wlascicielem takiej firmy budowlanej, wtedy 2 zlecenia na remont i zarabiasz tyle, ile senior developer w caly rok ;-)

SebaOnePL

0 + - 2011-04-22 17:16

Nie wiedziałem że tak mało zarabiają informatycy na wyspach.
Moi znajomi którzy nie są informatykami zarabiają tyle samo i więcej a nie musieli żadnych ciężkich studiów kończyć :-) Znajoma pracuje w aptece i zarabia 1400 funtów (normalne 8h, opłacone wszystkie składki, ubezpieczenia itd) a kumpel który robi drobne remonty nie schodzi poniżej 2000 funtów na miesiąc a najczęściej jest to ok 2500 funtów (sam opłaca składki).
Szczerze mówiąc myślałem że nawet początkujący informatyk zarabia ze 3000 funtów miesięcznie.

1wilq

0 + - 2011-04-24 00:33

też się dziwie.. :D bo znajoma w fabryce zarabia 900 (lekko ponad 1000 z nadgodzinami) na rękę, a znowu jej mąż zajmuje się mechaniką pojazdową - sam prowadzi biznes i potrafi wyciągnąć 2 tyś nawet do ponad 4 tyś w zależności od miesiąca i ilości pracy:P no tyle że to już cięższa robota jest.. a niby początkujący informatyk 1000-1400? to co to za płaca jak na początkującego informatyka? :/

Elijah

0 + - 2011-05-21 01:48

Kwestia pracy w UK jest taka, że rozmaite zawody są dość podobnie wyceniane, po prostu IT to kolejna fucha i tyle. Dopiero ze wzrostem doświadczenia wzrasta Twoja płaca i po 10 latach odczujesz, że lepiej zarabiasz w branży.

Inna sprawa, to miejsce pracy. W Londynie (i okolicy) możesz zarobić od 20% do nawet 60-70% więcej niż w innych miastach UK. Oczywiście, koszty są również wyższe... choć generalnie, wychodzi się na plus.

Dobra strona pokazująca ile można zarobić w UK:
www.reed.co.uk
Zarobki podawane w kwotach brutto na rok, ale wygooglac kalkulator ktory przeliczy to na netto zaden problem.

piaseq

0 + - 2011-04-29 10:36

buhaha, chyba w jakiejś wiosce. 1600 funtów to minimum co się spotkałem w mojej branży. Wątpię, żeby przez ostatnie 4 lata zarobki spadły.

Adixxx

0 + - 2011-04-22 11:31

No i co to jest w tym kraju 8000zl. Subaru impreze na krydyt wezmiesz. Szanowny kolega napisal, ze w Anglii tyle samo tylko, ze w funtach. Tam to na kredut sobie wezme Gallardo.

morphix

0 + - 2011-04-22 11:32

A w Irlandii tyle samo tyle że euro :D

matej

0 + - 2011-04-22 11:37

Jak na Polskę to wynagrodzenie jest bardzo wysokie.

StartX_pl

0 + - 2011-04-22 12:00

I nierealne. Nie umiesz czytać? - MEDIANA, to tylko uśrednione zarobki pomiędzy dyrektorskimi, a zwykłymi pracownikami.

5000 za znajomość html/css HA HA HA

Ripper

0 + - 2011-04-22 15:13

Może lepiej ty się naucz czytania... przecież w artykule dokładnie opisują da jakich grup pracowników są podane sumy... Widziałeś kiedyś kierownika który zn a C# lub PHP?

matej

0 + - 2011-04-22 19:57

Umiem czytać lecz nigdy nie czytam całych newsów bo to strata czasu. Obczaiłem tylko wykresy i może 2-3 zdania z całości.

Dragoslaw25

0 + - 2011-04-22 11:38

Trololol +1 : )

nazaropeth

0 + - 2011-04-22 11:43

A każdy jeden z tych ludzi zarabiających po 7k miesięcznie byłby bezradny bez armii techników, którzy często lepiej od nich samych wiedzą, dla czego coś nie działa i to oni rozwiązują problemy podczas wdrożeń.
Jak tak patrzę na te wykresy, to się zastanawiam, czemu w ZG wszystko to jest dzielone przez 2 albo przez 3?

rafalhav

0 + - 2011-04-22 11:48

A czy ktoś z tu obecnych jest informatykiem i zarabia tyle, albo chociaż zna kogoś takiego? Bo ja jestem informatykiem (ASP.NET,c#,PHP, JAVA, ORACLE, MSSQL) i nie zarabiam nawet połowy z wymienionych tutaj kwot ani nie znam nikogo takiego ( znam trochę osób z brańży IT).
PS Jestem z Torunia.

_nick_

0 + - 2011-04-22 12:03

Mieszkam w stolicy, u mnie w firmie wielu deweloperów ma stawki takie jak w newsie i wyższe (a sporo ludzi ma wyższe);)

Pamiętajmy, że są to stawki brutto.

---

"Jego wynagrodzenie było ponad 250% niższe" - to pewnie pisała osoba, kóra nie ukończyła podstawówki :P

Bandyto3xx

0 + - 2011-04-22 14:04

To przez te reklamy, co one robią z ludźmi :P

krzywyzielarz

0 + - 2011-04-22 12:30

To mię strasznie przeraziłeś, ja też z Torunia. Obawiam się że po ukończeniu szkoły i studiów będę musiał pracować po za Toruniem.

Jak byłem na praktykach to gość który pracował w firmie, I naprawiał kompy systemy backupy itd. dostawał najniższą krajową. a roboty było tyle że nawet nie było kiedy śniadania zjeść.

1wilq

0 + - 2011-04-24 00:37

Bo Polska to wyzysk i nic więcej.. a dobrą fuchę można tu dostać po znajomości ;)

Curinga

0 + - 2011-04-26 14:15

Pracuje jako tester oprogramowania (we Wrocku) i mam trochę mniej niż na wykresie powyżej odnośnie mojej obecnej specjalności. Ale także pracuję dla dużej, zagranicznej korporacji, więc oni muszą się choć trochę mediany trzymać, by nie zgubić pracowników ;).

maker

0 + - 2011-04-22 12:42

Ja jestem z Poznania i na stanowisku programista PHP po 3 latach zarabiam 4500-5000 (w zaleznosci od premii) na reke.

Ochayo

0 + - 2011-04-22 11:56

A ja się pytam jak może grafik zarabiać o 250% mniej?! Już kiedyś też ktoś coś takiego napisał. Mam rozumieć, że wynagrodzenie grafika komputerowego to -11400 zł? Oj biedni są ci graficy...

Galnospoke

0 + - 2011-04-22 12:00

Statystyka wszytsko zniesie, nawet takie bzdury jak te z wykresow.

Room429

0 + - 2011-04-22 13:09

Dokladnie ... specjalista ds bezpieczenstwa informatycznego ... wrocek ... duza i znana firma .. ledwo 3300 na lape

kbm87

0 + - 2011-04-22 12:03

ciekawe jakie odchylenie standardowe

Malcolm Feth

0 + - 2011-04-22 12:08

W sumie te wynagrodzenia nie napawaja zadnym optimizmem. Fajnie jesli podane - np. web developer - dostawalby w niewielkim, 20 tysiecznym miasteczku, ale jesli ktos mieszka w poznaniu, wrocku wawie, to mu nawet na waciki nie starczy ;)

palazzi

0 + - 2011-04-22 12:09

Śmieszne to zestawienie :]
Okrojone ubogie i jakieś takie lamerskie.
Wydaje mi się, że ten kto je przygotowywał, sam nie przygotował się do tematu. :]

pozdrawiam

Warmonger

0 + - 2011-04-22 12:16

1. Graficy i "webdeveloperzy" niepotrzebnie zaniżają statystyki. Widac też wyraźną różnicę miezy trv informatykami a programistami. Pisać każdy może, kompilator wszystko zniesie ;)
2. Im prostszy język, tym więcej za niego dają... poza PHP, ale to pokrywa się z wcześniej wspomnianymi "webdeveloperami" i niedzielnymi programistami. XML to w ogóle jakaś kpina, chyba, że chodzi o sieci semantyczne i inne cuda - ale nie o sam język.
3. Co to jest "Visual C++"? Microsoft Visual Studio używam od dawna, ale nie przyczyniło się ono wedle mojej wiedzy do powstania nowego języka.
4. Kim jest "programista systemowy"? Czy to ten, który tworzy własne systemy, czy też chodzi o samodzielne aplikacje ingerujące w system operacyjny (a nie działające na JVM czy w przeglądarce). Skoro tak, to skąd tak duże płace w sektorze języków niekompilowalnych?

Wydaje mi się również, że podział na informatykę i telekomunikację jest dość wątpliwy, przynajmniej sądząc po zainteresowaniach osób z naszego wydziału. Informatyk musi być podłączony do sieci, a wszelkie usługi telekomunikacyjne opierają się głównie na programowaniu systemów komputerowych.

Dexterr

0 + - 2011-04-22 12:24

Podział na informatykę i telekomunikację jest jak najbardziej zasadny. Osoby zajmującymi się routerami, sieciami rozległymi trudno nazwać informatykami. A zdanie "wszelkie usługi telekomunikacyjne opierają się głównie na programowaniu systemów komputerowych" jest kompletną bzdurą brakiem znajomości tematu przez piszącego.

Ripper

0 + - 2011-04-22 15:23

> Co to jest "Visual C++"? Microsoft Visual Studio używam
> od dawna, ale nie przyczyniło się ono wedle mojej wiedzy
> do powstania nowego języka.

Visual C++ to jest C++ od MS, czyli jak wszystkie "standardy" w wersji MS jest mało standardowe. Do tego stopnia że programista Visual C++ to coś innego niż programista C++.
Ile ja się kiedyś naużerałem z templateami portując kod z gcc do visuala...

ShoGo

0 + - 2011-04-22 12:50

Co do programistów w Warszawie to mogę potwierdzić, są nawet wyższe bo zależny od wielkości bonusa jaki można dostać w zależności od milestona projektu i takie tam.

Stork

0 + - 2011-04-22 13:02

Tu srednia zarobkow to 5-tys. Jaka szkoda, ze w 5 miesiecy =P

hideo

0 + - 2011-04-22 13:26

rozstrzał płac jest bardzo duży, zależnie gdzie się trafi, statystyki mówią, że w Wawie początkujący informatyk to mediana 2200zł brutto więc maleńko, ale to chyba prawda bo kumpel miał na początku 2000 brutto w Wawie więc maleńko, mediana to realna pensja a nie średnia statystyczna, bo średnia to bajki, szefostwo średnią zawsze ostro podnosi a pracownicy ostro zaniżają, więc liczy się mediana i to po której stronie barykady jesteś (szef czy pracownik), oczywiście z biegiem lat dostaniesz więcej o ile trafisz do firmy która nie wyznaje zasady "nie dostaniesz podwyżki bo mamy na Twoje miejsce milion chętnych"

bendyz

0 + - 2011-04-22 13:33

Dzięki za wykresy. We wtorek pokaże swojemu przełożonemu ile powinienem zarabiać :P

hideo

0 + - 2011-04-22 13:35

John? John Lennon? XD

saddam

0 + - 2011-04-22 15:16

A gdzie grafika 3d + poszczegolne specializacje oraz AE i motion-graphics? Tutaj płace sa juz 2-6 razy wyzsze niz przypadku tradycyjnej grafiki i tych pierdółek internetowych.

Michur

0 + - 2011-04-22 17:51

pracownicy benchmarka pewnie dobrze się uśmiali przy ty arcie

Michur

0 + - 2011-04-22 17:53

o szefie co nie chce wprowadzić edycji nie wspominając

Jakub Kralka

1 + - 2011-04-23 13:30

"Na wynagrodzenia grafików komputerowych miały wpływ używane przez nich narzędzia graficzne. Na jednakowym poziomie zarabiały osoby posługujące się programami Photo Shop Pro oraz Corel Draw (po 3 500 zł). Najbardziej cenieni byli graficy posługujący się programem GIMP (4 500 zł)."

Ciekawe czy średnia za Painta oscyluje na poziomie 8000 zl :)

adex3

0 + - 2011-04-23 15:19

Ludzie pracujący w GIMPie zarabiają więcej od ludzi pracujących w Photoshopie czy w Corel'u. Co to za brednie!!!! Ten kto robił te statystyki to był chyba pijany.

tomcho

0 + - 2011-04-23 15:33

Kumpel admin na uczelni w niedużym mieście zarabia 1500 brutto(sic!)
Sam też pracuje jako admin w państwowym urzędzie i płaca tam to jest po prostu tragedia, aż wstyd pisać ile... Trzeba się rozglądać w dużych miastach za robotą...

Michur

0 + - 2011-04-23 22:20

Na państwówce dostaniesz mniej więcej tyle samo niezależnie czy pracujesz w urzędzie czy ministerstwie. Wysokość pensji określają widełki które określane są na podstawie stanowiska na jakim pracujesz.

Bambo1983

0 + - 2011-04-23 16:11

No moim zdaniem w miarę pokrywa się to z rzeczywistością.

Ciekaw jestem jak się to wszystko ma do zarobków np. 3 albo 5 lat temu.

Wuwu1978

0 + - 2011-04-23 17:14

Te zestawienie jest śmiechu warte. Programista Visual Basic ma niby otrzymywać 5500 zł brutto? Pytam się gdzie :D ?

jarox

0 + - 2011-04-23 18:28

Jestem ciekaw, z jakiego zakresu zarobków są te wszystkie średnie. Chyba od minimum krajowego aż do kilkunastu tysięcy. W moim mieście nie zarobi się więcej niż max 2000zł netto lub nawet brutto będąc nawet po studiach informatycznych.
Ja pracuję 3 lata w 2-piętrowej firmie informatycznej. Parter - sklep stacjonarny, 1-wsze piętro obsługa informatyczna firm. Od roku czasu pełnię rolę kierownika działu handlowego: rekrutuję pracowników, szkolę, odpowiadam za zamówienia, robię jak potrzeba strony www i grafikę, naprawiam kompy, szkolę serwisantów, czasami rozmawiam z Chińczykami i dużo innych rzeczy, może nawet ponad 100 różnych czynności. I co, i mam na umowie 1140zł netto. I co to jest za zarobek na takim stanowisku. Owszem, nie mam wyższego wykształcenia, ale i co z tego, i tak bym więcej nie dostał. Poza tym nic już się więcej tam nie nauczę... Szukałem pracę w innych firmach, to tam gdzie chcieli ode mnie wyższego wykształcenia i super znajomości PHP i innych języków programowania, to i tak jak się spytałem o zarobek, to odpowiedź była: minimum krajowe + 200-300zł premii brutto.
Te statystyki to chyba tak jak jest na tych wykresach robiono w oparciu o najlepiej płatne miasta i wśród pracowników dużych firm.
Wcale nie idzie aż tak dużo zarobić na informatyce, chyba że ktoś jest geniuszem w swojej branży, a takich na pewno nie jest tysiące w Polsce.

Bambo1983

0 + - 2011-04-23 19:50

Szczerze Ci powiem, że nie wiem gdzie i w jaki sposób szukałeś tej pracy.
Bo to co piszesz to paranoja jakaś, nie masz w profilu wpisanej miejscowości z jakiej pochodzisz, więc ciężko tutaj ocenić te zarobki.
Ale prawda jest taka, że jak czujesz się na siłach i na tyle dobry to czemu nie próbujesz w innych miastach ?
Skoro masz na tyle dużą wiedzę i doświadczenie, że jesteś kierownikiem działu handlowego to załóż swoją działalność i rób to co potrafisz najlepiej.
Ja tak zrobiłem jak miałem 21 lat i mimo tego, że zdążyłem przekształcić ją w sp. z o.o. i sprzedać później to założyłem kolejną i świadczę usługi dla innych 'dużych' na rynku.
Zawsze jest jakieś wyjście, po pierwsze trzeba chcieć, a nie narzekać jak to życie daje w d... i cały czas pod wiatr jest, a po drugie trzeba być elastycznym i umieć dostosować się do potrzeb rynku i nie mam tu na myśli profilu działalności, ale ciągłe kształcenie się i zdobywanie doświadczenia.
Nie sztuką jest zajmować się wszystkim i zarazem niczym... sztuką jest robić jedno ale perfekcyjnie, w momencie gdy rynek tego potrzebuje.

maker

0 + - 2011-04-23 21:02

Powiem ci tylko tyle niektore mniejsze firmy lepij placa niz czasami te wieksze ;]

frodo2000

0 + - 2011-04-23 19:11

Ja od ponad roku nie pracuje w dużej firmie (moja zatrudnia 15 osób), ale utrzymuje się powyżej średniej. A co do umiejętności - mam z pracy w IBM nabytą wiedzę z serwera danych DB2. Poza tym sporo pracuję w narzędziach ETL firm IBM i Informatica.
Patrząc na oferty pracy to mogę powiedzieć, iż na chwilę obecną nie mam co narzekać. Wiele firm szuka w tej chwili projektantów ETL do pracy w Polsce (np. w Poznaniu) i za granicą (Niemcy, kraje Skandynawskie).
Co do innych profesji - ostatnio kolega mówił mi, że 5500zł jest w stanie zaoferować studentom w ramach umowy o dzieło, jeśli są nieźli w programowaniu na platformie .NET czy w przygotowaniu aplikacji na urządzenia mobilne (iPhone, Android, etc).

drumlin

0 + - 2011-04-23 20:08

Ja z zawodu jestem technik informatyk ale od roku 2003 zajmuję się kompami składam naprawiam przerabiam także konsole ratuje dane robię prace zaliczeniowe do szkoły, zakładam sieci Wifi włamuje się do sieci wifi wo gule to wszystko na czym, można zarobić jak czegoś nie wiem to szukam w necie i robię napisze wam jakie mam stawki tylko się nie śmiać: instalka systemu 30 zł w tym wszystkie sterowniki i niezbędne oprogramowanie, czyszczenie kompa z wirusów 20 zł, praca zaliczeniowa do szkoły 20-40 zależy co najchętniej robię prezentacje flah bo power poin mię nudzi, złożenie kompa 50 zł, wymiana lasera w konsoli przerubka xboxa 30 zł, Ustawienie routera 10 zł, budowa sieci WiFi 50 zł. Aż wstyd pisać co robiłem i za ile ale jak ja tego nie zrobię to kto?
Ludzie są biedni i głupi nie stać ich na serwis prędzej zostawią kompa i niech stoi. Taka jest rzeczywistość taka jest bieda zasrana w polsce mało kto wie nawet ile kosztuje gra oryginalna bo mało kto coś takiego na oczy widział bo na co mu to jak on ma zabytkowy komputer który nie potrafi obsłużyć.

Jokeress

0 + - 2011-04-24 00:20

A gdzie statystyka operatorów baz danych ?
Moj przyjaciel zajmuje się ORAKL'em na którym stoi Allegro
Bierze 20 tyś. miesięcznie

Wuwu1978

0 + - 2011-04-24 18:36

20 000? Oj ludzie, macie fantazję :)

peacemaker

0 + - 2011-04-24 10:12

.hahaha jak to czytam to mnie śmiech ogarnia, a w szczególności jak widzę wykres ile zarabia się za grafikę tworzona w GIMP'ie który brałem w liceum xD i do tego który jest darmowy niż w Photoshopie który ma sporo większe możliwości od GIMPA xD nie wieże na to wychodzi że im prostszy język programowania, grafika, etc. tym więcej płacą bravo ! xD

hynio

0 + - 2011-04-24 14:09

Czas się porządnie nauczyć asemblera - zarobki będą największe!!

A tak na poważnie w przyszłym roku kończę technikum, na jakie studia najlepiej coś z programowaniem c++/mysql/php polecacie mi iść?

a i znacie jakieś firmy najlepiej na Śląsku/Małopolsce (Tychy/Oświęcim/Bielsko/Katowice/Gliwice/Kęty) w których można byłoby zdobywać doświadczenie w programowaniu po szkole? zarobki mogłyby być fatalne(grunt żeby się dojazd zwrócił, bo i tak na utrzymaniu rodziców żyję), bo zależy na doświadczeniu - później będzie łatwiej coś lepszego znaleźć, bo doświadczenie w IT to najważniejsza rzecz...

lukjac

0 + - 2011-04-24 15:02

ja za tydzień kończę technikum o profilu technik informatyk w Warszawie, gdzie będę pracował to nie wiem, bo jedyne co się dowiedziałem w szkole to jak przeliczać liczby binarka->dzięsiętny itd;

kończę szkołę, na studia nie idę, bo po nich i tak będę się musiał uczyć, lepiej teraz coś znaleźć, żeby nabyć doświadczenia, niż żeby za 3 lata mieć łeb nabity teorią, choć i teraz tak mam;

a gdzie znajdę pracę, to nie wiem, może jakiś staż w firmach...

pozdrawiam i nie polecam zawodu, idziesz do szkoły, uczysz się, kończysz ją, i zaczynasz uczyć się od nowa

jack119

0 + - 2011-04-24 23:54

no ale czego ty się spodziewałeś po samym technikum? :D ono daje tylko podstawy, resztę sam musisz zrobić ucząc się przede wszystkim na własną rękę oraz na studiach

Powah

1 + - 2011-04-27 08:26

Studia studiami ale prawda jest taka że nauka na własną rękę ( w tym szkolenia i certyfikaty) jest najważniejsza. Żyjemy w kraju gdzie informatyków przybywa na potęgę, tak jak 15 lat temu osób które zbijały kokosy na składaniu PC i instalowaniu ciemnocie Windozy, konkurencja jest teraz wielka a sama branża nie dochodowa jak kiedyś. Mamy czasy gdzie ręka ręke myje i o stanowisku znalezionym w wyborczej albo internecie można pomażyć - masz znajomości masz pracę, ot cała prawda.

ps. programistą nie jestem, ale testerem/analitykiem/koordynatorem testów IT w segmencie bankowości i jestem z zarobków BARDZO zadowolony :)

Powah

0 + - 2011-04-27 08:28

ale gafa:) "POMARZYĆ" miało być.

Curinga

0 + - 2011-04-27 09:20

Hej,

Dobrze myslisz. Tez bym tak postapil, gdybym byl mlodszy i madrzejszy wtedy, ale wiadomo, Polak madry po szkodzie ;). Moglem po liceum kursy porobic ze dwa lata (Cisco CCNA, CCNP, RedHat, Microsoft Server - do wyboru do koloru, wystarczy sie zainteresowac), mialbym fajna, praktyczna wiedze i juz teraz doswiadczenie zawodowe na niezlym poziomie, a tak dopiero od 6 miechów jestem zadowolony z pracy :).

Same ceryfikaty w Polsce nie sa jeszcze bardzo wazne, ale za granica sa czesto równowazne z papierem ukonczenie studiów...

derekpl

0 + - 2011-04-28 00:48

Konczac szkole srednia, zaczynajac studia uderzalem w szeroko pojete IT, osattnio zastanawialem sie co potecjalnie stracilem rezygnujac z kontynuowania dalszej nauki i wychodzi na to ze tylko zyskalem :)

 
zgłoś naruszenie netykiety lub złe
zachowanie