Ciekawostki

Intel nieugięty - transfer 10 Gbps w poł. 2011

przeczytasz w 2 min.

Według najnowszych doniesień, produkty korzystające z technologii przesyłu danych Intel Light Peak mogą pojawić się na komercyjnym rynku już w połowie następnego roku. Pierwsza wersja nowego standardu ma dysponować prędkością na poziomie 10 Gbps.

Informacje, że Intel Light Peak będzie dostępny dla konsumentów w połowie 2011 roku ujawnił portal CNET. Powołał się przy tym na źródła związane z przemysłem nowych technologii. Light Peak będzie umożliwiał przesyłanie danych z prędkością 10 gigabitów na sekundę w obie strony jednoczenie. Te połączenie światłowodowe miałoby zastąpić nie tylko USB, ale również wyjścia obrazu (HDMI, DVI), dźwięku, czy połączenie sieciowe (Ethernet). Ponadto Intel nie wyklucza możliwości użycia Light Peak do transmisji wewnętrznej.

 Warto przeczytać:
 

Mimo wszystkich tych obiecujących danych w środowisku IT nie cichną głosy , że Light Peak nie wniosłoby na razie żadnej rewolucji. Zapowiadane 10 Gbps nie zwiastuje żadnego wymiernego wzrostu wydajności. Jest to dwa razy więcej niż USB 3.0, którego potencjał nie jest nadal w pełni wykorzystywany. Jeżeli zaś chodzi o zastąpienie wewnętrznych magistrali danych, to należy zauważyć, że obecnie PCI-Express x16 osiąga dużo więcej, bo aż 64 Gb/s, zaś nadejście trzeciej generacji podwoi tę wartość.

Dodatkowo do kolejnych standardów transmisji przeciętni użytkownicy komputerów przekonują sie stosunkowo długo, co obserwujemy na przykładzie nowej generacji USB. Poza tym producentom sprzętu elektronicznego nie kalkuluje się wdrożenie rozwiązania Intela, zarówno ze względu na przewidywane wysokie koszty implementacji, jak również na dopiero co wydane fundusze na wprowadzenie standardu SuperSpeed USB 3.0.
 

 Źródło: CNET

Polecamy artykuły:  
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5
Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD
Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    xfire25
    0
    jak wyjdzie kolejna gen.PCI express to trzeba będzie wydawać kase na całego kompa? czy obecną karte przypne do przyszłych płyt głównych ? sam już niewiem
    • avatar
      Lightning
      0
      Intel ma fundusze więc może śmiało dyktować standardy we wszystkim co elektroniczne.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Dokladnie. Ja rozniez nie wroze tej technologii 'swietlanej' przyszlosci. Za szybkie to dla zwyklego konsumenta (i pewnie zbyt drogie) a z drugie strony zbyt wolne aby zastapic ktorys ze standardow wewnetrznej komunikacji. Dodatkowo w gre wchodzi czynnik ludzki, czyli popularnosc standardu USB, ktorego ciezko by bylo wyprzec z racji jego rozpowszechnienia i uniwersalnosci. Na pewno Intel bedzie staral sie na sile wepchnac nam to rozwiazanie (np. podobno Apple ma zamiar to wprowadzic). Wynika to z opieszalasci z jaka Intel integruje kontroler USB 3.0 w swoje chipsety.
        • avatar
          suntzu
          0
          Podstawowe pytanie. Czy te interfejs działa jak USB i obciąża CPU. Czy raczej jak FireWire.....

          Taka przepustowość zamuli każdy CPU. Oby tak nie było.
          • avatar
            krzywyzielarz
            0
            literówka pozdrawiam
            ... obie strony jednoczenie...
            • avatar
              Hakuren
              0
              Light Peak ma bardziej niz swietlana przyszlosc. Nawyzszy czas odeslac antyczny Ethernet do lamusa. Kopiowanie kilkunastu TB danych z jednej macierzy na inna wymaga iscie benedyktynskiej cirepliwosci po Ethernecie. A wystarczy to pomnozyc o 100x czy 1000x w wielkich centrach danych i od razu rece opadaja.

              Implementacja LP znacznie obnizy koszt produkcji plyt glownych. Zamiast upychania rozniastych interfejsow, wystarcza 2-4 gniazda LP dla kazdego mozliwego zastosowania. USB2/3/FW400/800/Ethernet umra bardzo szybko po upowszechnieniu sie LP.

              Swiatlowody to przyszlosc i poki co nie ma od tego ucieczki, chyba, ze nagle ktos wymysli jakas super-duper alternatywe.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                I tu jest problem

                USB 3.0 byłoby w mgnieniu oka podstawą ale ludzie mają już odwalone pc-ty i nei opłaca im się narazie wymieniąc płyty głównej.
                Ja planując kupić nowy komputer od razu odrzuciłem płyty bez USB 3.0

                Rozwiązanie Intela za kilka lat będzie bardzo istotnym rozwiązaniem ale na pewno nie zastąpi USB które w wielu sytuacjach całkowicie wystarcza
                • avatar
                  zawisus69
                  0
                  Przesył danych za pomocą światłowodów-dobra sprawa. Tylko zastanawiam się jak w tym standardzie rozwiązali sprawę zasilania. Bo jak dla mnie podłączanie dodatkowego zasilania pod dysk przenośny jest pewnym utrudnieniem-niby szczegół-ale jeśli występuje-to wole jednak wolniejszą miedz.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    To idziemy w WiFi czy kable w końcu? Co za debilizm :)
                    • avatar
                      NomadDemon
                      0
                      wifi ssie, wiecej z tym problemow niz pozytku

                      ja ide w kable, najlepiej wlasnie takie[swiatlowody]
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        "Dodatkowo do kolejnych standardów transmisji przeciętni użytkownicy komputerów przekonują się stosunkowo długo, co obserwujemy na przykładzie nowej generacji USB."

                        Cena przekonywuje, że jeszcze nie czas aby nabyć coś nowego a nie sam fakt, że jest nowe.
                        Dodatkowe koszta, nowa płyta, ew. jakiś śledź na PCI-E + jakaś nowa flash'ka czyli koszta i wszystko tylko po to aby coś sobie szybciej przegrać w sumie tylko na własnym kompie, no bo przecież w pracy, na uczelni, u znajomego USB3 nie koniecznie musi być.

                        Co do tego Light Peak'a to zapewne Intel opracował już szybsze wersje ale przecież nie można otworzyć worka z prezentami od razu. Poza tym ta technologia ograniczeń prędkości transmisji raczej nie ma, no chyba że prędkość światła :-). Za kilka czy kilkanaście lat nawet USB30 nie będzie w stanie dorównać tej technologii.