Grzegorz Teter | 2010-06-14

NVIDIA ogłasza erę 3D na PC

Zobacz więcej w kategorii: inna

producenci: nVidia

 

Firma NVIDIA, wraz z partnerami, tworzy ekosystem 3Dvision wspierający rozwój trójwymiarowej rozrywki w domu – w grach, Internecie i kinie domowym.

W ślad za najnowszymi produkcjami kinowymi oraz telewizją, także komputery przygotowują się na rozwój technologii trójwymiarowych. Wpisując się w ten trend, NVIDIA wraz z partnerami, przygotowała rozwiązanie ułatwiające ewolucję z 2D do 3D - powstał cały ekosystem produktów wspierający NVIDIA 3D Vision.

W Inicjatywę zaangażowały się takie firmy jak Asus, Acer, LG, Panasonic, Fuji, NEC, Toshiba i Vobis, które przygotowały specjalne modele komputerów stacjonarnych, notebooków, monitorów i projektorów. Rozwiązanie działające w oparciu o nowe procesory graficzne z serii GeForce oraz aktywne okulary migawkowe, umożliwia oglądanie obrazu 3D w odległości do 5 metrów od działającego na podczerwień nadajnika, z którego jednocześnie może korzystać kilka osób.

Na specjalnie zorganizowanym pokazie mogliśmy zobaczyć już dostępny sprzęt. Po raz pierwszy w Polsce pokazano filmy Blu-ray i gry 3D na 50-calowej plazmie 3D Panasonica oraz działający system 3D Surround, czyli rozgrywką 3D w Need for Speed Shift na 3 monitorach, symulujących efekt „otoczenia” gracza obrazem HD.

Mieliśmy także okazję poznać perspektywy rozwoju rynku trójwymiarowej rozrywki na PC. Okazuje się, że już niedługo możemy się spodziewać ponad 450 tytułów gier (w tym Mafia 2), premier kinowych hitów 3D na płytach Blu-ray, nowego oblicza fotografii cyfrowej oraz wejścia trzeciego wymiaru do serwisów internetowych typu YouTube.

Swoje notebooki 3D prezentowali przedstawiciele Asusa (model Asus G51Jx 3D z wbudowanym emiterem 3D Vision) oraz Toshiby (model Toshiba Satelite A665 3D), a projektory pokazywali partnerzy z NEC-a (model NEC NP210) i Acera (model Acer H5360) Obraz wyświetlany był na monitorach 3D firm Acer (Acer GD245HQ), Asus (Asus VG236H) , LG (trzy monitory LG W2363D w trybie 3DVision Surroud) oraz telewizorze plazmowym Panasonic TX-P50VT20.

Można było zobaczyć także komputery 3D polskich partnerów Nvidii, które dostępne są już w ich ofercie: Acer Predator GeForce 475, VOBIS DIGITAL W7P i7 860 XPOWER F1 i Infinity 3D Vision Enthusiast Komputronik.

Źródło: NVIDIA, inf. własna
 

odsłon: 4564

Komentarze

(48)

19arek93

0 + - 2010-06-14 21:40

Ja jednak podziękuję.

Rayearth

0 + - 2010-06-15 08:18

Ja raczej też. Poczekam na konkretny monitor z matrycą IPS i 120Hz chociaż to i tak mało na 3D, mam już dość TNek.

sevae

0 + - 2010-06-14 21:42

"You Next PC Should Be a 3D PC"

Chętnie, ale jak rozpowszechnią się monitory nie wymagające okularów... bo okulary męczą wzrok... no i przypatrzcie się na okularników jak potrafią im nos deformować. A gracze to by nosili je częściej niż np. turyści na plaży...

CougarV6

0 + - 2010-06-14 21:56

Jakbym spędził parę typowych dla mnie nocek przed kompem w tych okularach to rano by mi oczy wypłynęły przy akompaniamencie epilepsji.
Dziękuję postoję. A panów z Nv prosimy jednak o skupieniu się na tym na czym powinni, czyli na projektowaniu porządnych kart grafiki, bo ostatnio coś im nie idzie.

Mixtape

0 + - 2010-06-14 22:13

Dokładnie.Tak skopali te FERMI że chyba więcej nic nie kupię od Nvidi.

projectdarkstar

0 + - 2010-06-15 08:36

Nie mów chop. Lata temu w erze P4 ludzie zarzekali się że nic nigdy od Intela nie kupią a potem stali w kolejce po Core 2 i teraz serię "i".
Każdy ma lepsze i gorsze lata a nVidia tak długo odgrzewała kotlet G80, że zapomniała jak się coś sensownego projektuje no i wyszło Fermi.

projectdarkstar

0 + - 2010-06-15 08:34

Po wizycie w salonie Samsunga i potestowaniu 3D przez ładne 20 minut nie wiem czym się ludzie zachwycają. Efekt jest całkiem ładny, nie przeczę, ale okulary są niewygodne, są zakłócane przez neonówki (źle dobrana częstotliwość?) i oczy się męczą, choć nie tak jak w przypadku poprzedniej generacji.

Ogólnie - 3D można sobie na razie podarować. Ktoś chce grać niech sobie znajdzie monitor lub TV z matrycą YRGB.

BlackCrow

0 + - 2010-06-14 22:03

Te okulary nie różnią się wiele od stosowanych w kinach podczas filmów 3d i mówię tu głównie o gabarytach ciężkości itp. a co za tym w moim przekonaniu idzie... no cóż z reguły w połowie seansu idę się "odlać" żeby wyjść i choć na chwile zdjąć te cisnące mój nos okulary a wchodząc do toalety słyszę rozmowy typu "ale mnie nos od tego boli..." także nie wyobrażam sobie paru godzin rozgrywki w nich bo naprawdę zero z tego przyjemności :/.

Gakudini

0 + - 2010-06-15 09:55

Te okulary różnią się bardzo od kinowych. W kinie są okulary polaryzacyjne, do komputerów i telewizorów wciskają nam badziewne migawkowe. Okulary migawkowe mają własne zasilanie i elektronikę, wiec są jeszcze bardziej niewygodne. O samej technologii migawkowej nie wspomnę, bo to ten sam badziew który nie przyjął się 10 lat temu.
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/WinFast_VR300_-_SiS_300z_okularami_3D-1010/strona/2859.html

Gakudini

0 + - 2010-06-15 10:10

co ciekawsze wtedy również świetnie działało:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Okulary_ELSA_Revelator_3D-1005/strona/2883.html

sevae

0 + - 2010-06-15 10:55

Zależy w jakich kinach...

A jak chcesz polaryzację to zostaje stare dobre iZ3D.

BlackCrow

0 + - 2010-06-14 22:03

Te okulary nie różnią się wiele od stosowanych w kinach podczas filmów 3d i mówię tu głównie o gabarytach ciężkości itp. a co za tym w moim przekonaniu idzie... no cóż z reguły w połowie seansu idę się "odlać" żeby wyjść i choć na chwile zdjąć te cisnące mój nos okulary a wchodząc do toalety słyszę rozmowy typu "ale mnie nos od tego boli..." także nie wyobrażam sobie paru godzin rozgrywki w nich bo naprawdę zero z tego przyjemności :/.

hideo

0 + - 2010-06-14 22:11

nie dam ani grosza na 3D w okularach, mnie to nie jara choć wiem że niektórzy są zwolennikami 3D nawet w okularach

Malcolm Feth

0 + - 2010-06-14 22:28

NFS na 3dsurround powala ;) fajny efekt to daje, szkoda ze jako glowne demo zostala wybrana taka kiepska gra, ale w sumie obecnie teraz nie ma sciganki z ladna grafa, ktora nadaje sie do pokazania.
Tak czy siak - efekt fajny i jak kogos stac - to czemu nie :)

Sam jednak wole normalne 3 monitory... cos czuje ze bede musial sie wladowac w SLI tylko po to by moc wreszcie je wykorzystac w grach, nie bedzie kurna wyjscia ;)

ps. a ci co powyzej marudza pewnie w zyciu jeszcze nie uzywali 3D a jecza jakby byli zmuszani uzywac okularow calymi dniami. 3D to fakt. Na monitory LCD tez kiedys wszyscy jeczeli - a bo drogie, a bo mecza oczy itd itp ;)

Atak_Snajpera

0 + - 2010-06-15 01:45

Bo męczą oczy???? Co ty gadasz chłopie??? Popracuj sobie kilka godzin na 60hz CRT a później na 60Hz LCD. To CRT niszczyły wzrok bo obraz był non-stop odświeżany! Dla mnie nawet 85Hz było zamało. Nadal miałem wrażenie że obraz nie jest do końca stabilny.

sevae

0 + - 2010-06-15 10:57

Z przejściem na LCD był tylko taki problem że słabą reakcję miały na początku i były drogie (więc dla graczy nie bardzo). Nikt nie przeczył, że są zdrowsze.

Jakub Szuppe

0 + - 2010-06-14 22:40

A ja ogłaszam, że jeszcze 2 lata poczekamy.

kamilo793

0 + - 2010-06-14 22:51

Ja nadal trzymam się zdania, że stereo 3D szkodzi dla wzroku... W życiu bym tego drogiego dziadostwa nie kupił :)

Khorack

0 + - 2010-06-14 23:12

Nvidia zajęła by się w końcu robieniem porządnych kart graficznych a nie bawią się w Cuda, fizyksy, 3D, bajki marketingowe i bóg wie co jeszcze.

impulse_101

0 + - 2010-06-14 23:49

oj nie dobrze ze jest to technologia nV, lepiej jakby byl wdrazany jakis ogolny standart do ktorego wszyscy by sie dostosowali. To troche jak z physicsem, powinno byc na zasadzie open a nie tylko technologia monopolistyczna. Bo tak naprawde traca na tym uzytkownicy.

BTW czesto pogrywam po sieci w unreala i taki obraz 3D bylby bardzo przydatny(pomimo ze gra jest 3D to obraz na LCD jest jedna 2D). Nie chodzi o to ze ladniej to wyglada tylko przy obrazie stereoskopowym widzi sie glebie i latwiej jest przycelowac i zestrzelic obiekt, zwlaszcza jesli jest to cos latajacego i mamy ruch po trzech osiach.

Atak_Snajpera

0 + - 2010-06-15 01:41

Ale mistrzowie! W shifta grają na padzie :) Przecież ta gra została stworzona pod kierownice! Nvidia lubi wciskać kity! Napoczątku chwalili sie jak szybko można kodować filmy do h.264 na GPU. Wszystko pięknie ładnie tylko jakoś nie chcieli pochwalić się jakością zakodowanego materiału. W porównaniu do x264 wygląda to tragicznie! Już chyba wolałbym używać MPEG-4 ASP (Xvid,Divx). Druga sprawa że i tak CPU jest wyrażnie wciąż używane podczas procesu kodowania :) Z tym 3d to znowu kit. No chyba że jesteś fanem piekących oczu. Kto frajer ten się złapie na to ja dziękuje za tą pseudo-rewolucje.

Atak_Snajpera

0 + - 2010-06-15 01:48

Jeszcze zapomniałem o super-hiper-duper PhysX. Pokazują efekty ,które kiedyś szły na słabych prockach! Łał to się nazywa uwsteczniony postęp :)

R2rrO

0 + - 2010-06-15 03:17

lol - to jedyne podsumowanie tego newsa.

Nawet gdyby chcieli mi płacić za to płacić, 3D nigdy nie zagości w moim domu :]
Okazyjnie pójdę do kina na film w 3D i na tym koniec :P

bchrubas

0 + - 2010-06-15 08:38

"ekosystem produktów wspierający NVIDIA 3D Vision"
LOL, jeszcze trochę to zmienią nazwę na ekoVidia
Och nie, zapomniałem że im energooszczędne karty nie wychodzą ;-))

dkx1992

0 + - 2010-06-15 08:41

jakoś mnie się nie śpieszy ;p Miałem możliwość pograć w okularach 3D red/cyan i jakoś mnie to z nóg nie zwaliło

Warmonger

0 + - 2010-06-15 09:10

Swego czasu ogłoszono erę 4RP, ale dziś już się o tym nie pamięta. Choć z drugiej strony, kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą, jak mawiał Stalin. Czyżby od niego Nividia czerpała inspirację.

Mój 'next PC' ma mieć dysk SSD i procesor sześciordzeniowy oraz monitor 30", ale opcji 3D nie przewiduję. Bajer tylko dla entuzjastów.

Dekard

0 + - 2010-06-15 10:29

Dobre :)
Ogłaszają tę erę 3D już chyba z rok, ogłaszają kolejny raz.... i jeszcze raz... i ponownie ogłaszają,
może w końcu ktoś uwierzy że faktycznie nVidia nadeszła z erą 3D ;P

dolph

0 + - 2010-06-15 12:03

Oczywiscie ze te okulary to kotlet z przed 10 lat!

Dla prawdziwego 3D i bez zadnych okularow sa specjalne LCD robione, np. przez ta firme: http://www.tridelity.de/

Mialem szczescie testowac w domu 46" i do dzis szczeke mam na podlodze, genialne odczucia i cala rodzinka na kanapie siedzi i kazdy widzi obiekty wystajace z monitora na dobry metr, a sam monitor wydaje sie nie miec dna!!!

psycho.mantiis

0 + - 2010-06-15 12:14

Nie wiem o co wam chodzi. Na mnie 3d vision naprawde robi wrazenie (oczywiscie nie we wszystkich grach) okulary wcale nie sa niewygodne (maja wymienne nakladki na nos wiec kazdy moze je dopasowac do swoich potrzeb) Niezauwarzylem tez zeby jakos specjalnie meczyly oczy. Dragon Age, Prototype w 3D po prostu wypier**la z butow. Jak dla mnie rewelka.

Atak_Snajpera

0 + - 2010-06-15 13:42

Rewelka będzie wtedy jak cała rodzinka będzie mogła się cieszyć efektem 3d bez bryl. Patrz post wyżej!

Gothar

0 + - 2010-06-15 14:31

Jakiś śmiech 3 monitory dla efektu 3D? Barbarzyńcy jedni wciskają ludziom monitory z niby efektem 3D w grach. W kinie wystarczy jeden ekran, projektor i okular do niczego nie podłączany. A tutaj? Same ograniczenia! 3D Vision ma brak wizji.

luke997

0 + - 2010-06-15 15:22

Z gory przepraszam za brak polskich liter wyrazenia.

Czytam i czytam od jakiegos czasu "newsy" czy "review" 3d i komentarze ponizej ktore w wiekszosci so jedynie opiniami nie opartymi na faktach wiec w koncu musialem sie zarejestrowac i podzielic opinia uzytkownika :)

Reka w gore wsrod krytykow kto pogral dluzej niz kilka godzin (dodam tutaj na monitorze 3D drugiej generacji czyli Acer lub Alienwere z tego roku a nie starym Samsungu czy ViewSonic) i twierdzi ze kiepski efekt i rozgrywka a okulary mecza wzrok.

Osobiscie korzystam z 3D Vision od lutego, i od tego czasu nie zagralem juz w zadne gre w 2D - wrazenia sa tak dobre.
Gram w NFS Shif, Mass Effect 2, Dirt 2, Metro 2033, Batman AA, Avatar - niektore tytule dzialaja lepiej, niektore gorzej i wymagaja paru ustawien - ale jak dla mnie po grze w 3D powrot w nich do 2D to nieporozumienie.

Kilka obserwacji:
1) Efekt 3D.
Bezposrednio po wyciagnieciu z pudelka moze byc rozczarowaniem - pawdziwa zabawa zaczyna sie po "odkryciu" ustawien convergence - a nie tylko glebi.
Wlasnie convergence pozwala na wlasciwe ustawienie obrazu 3d i tzw. efektu pop-out - i trzeba ja ustawic "pod siebie" w kazdym tytule na poczatku.

2) Monitory 3D.
Migotanie, ghosting i niedostateczna jasnosc znacznie ustapily w 2-giej generacji ekranow takich jak 23.6" Acer czy 23" Alienware.
Do tego stopnia ze jak dla mnie (Alienware) jest niezauwazalne i nie widze powodow do narzekan - a co istotne do zastosowan 2D sa rewelacyjne.

luke997

0 + - 2010-06-15 15:23

3) 3D Surround.
Oficjalnych sterownikow 3DVS jeszcze nie ma - beda na koniec czerwca - sa tylko nieoficjalne 32-bitowe ktore dosc dobrze wspieraja co najmniej kilka gier.
NFS Shift na 1920x1080 w 3D na z kierownica G27 to kapitalne wrazenia - opinia kazdego kto ma okazje u mnie pojezdzic.
NFS Shift w surround na 5760x1080 w 3D na z kierownica G27 to po prostu odjazd - krotko i tresciwie - kot nie probowal - polecam.

4) Migawkowe okulary wiekszosci ludzi wzroku nie mecza.
Nawet po kilkugodzinnej sesji nie mam zadnych problemow, podobnie jak kilka osob ktore u mnie z 3D korzystaly

Jest wrecz przeciwnie - w pewnych przypadkach 3D moze nieznacznie poprawic wzrok.
Zarowno ja jak i kolaga po 3h sesji zauwazylym poprawe ostrosci - zaznacze tu ze nie mamy zadnych wad wzroku, co najwyzej czasowe pogorszenie dalekiej ostrosci po dlugim okresie pracy oczu w 2d (praca, laptop, tv, ksiazka).
Jakkolwiek mnie to na poczatku zdziwilo, teraz zakladam ze ma to zwiazek z intensywniejsza praca oczu podczas zabawy w 3D.

Z pewnoscia jest jakis procent populacji z wada wzroku lub przetwarzania obrazu ktorym to przeszkadza ale jest to mniejszosc.

5) 3D plus okulary.
Zona ma okulary i 3D sobie rowniez chwali :)

luke997

0 + - 2010-06-15 15:24

6) 3D bez okularow.
Tutaj opinia - tego niestety predko sie nie doczekamy - z wzgledu na koniecznosc przebywania w konkretnym miejscu przed ekranem aby doswiadczyc w 3D - wiec nie ma obracania glowa czy drugiej osoby obok - takiego problemu w 3d vision nie ma.
Ostatnio Intel opracowal technologie soczewki ktora kieruje obraz w konkretne miejsce ale do prototypu a co dopiero produktu - czas niewiadomy.


7) Matryce IPS 3D (120hz).
Tutaj ponownie opinia - tego mysle predko sie nie doczekamy.
Poki co matryca IPS nie jest w stanie zapewnic odpowiednio szybkiej reakcji aby zapewnic realne 120hz.
Ile czasu zajelo opracowanie TN 1920x1080 120hz po pojawieniu sie pierwszych 120hz w 1680x1050? Rok.

8) 3D poza grami - na chwile obecna:
PowerDVD 10 konwersja DVD w locie do 3D - dziala i to bardzo przyzwoicie.
Filmy 3D Monster vs Aliens Blu-Ray 3D - rewelacja.

Dzis bede testowal TMT3 i konwersje zdjec i wideo (formaty inne niz DVD) do 3D.


Podsumowujac - jako uzytkownik nie mam watpliwosci ze 3D to przyszlosc - zarowno w graniu, filmach jak i innych zastosowaniach - zupelnie zmienia to wrazania i ogromnie wciaga.
Przez najbliszych pare lat na PC w formie 3D Vision i ew. konkurencji ATI z okularami migawkowymi a w przyszlosci miejmy nadzieje bez okularow.


Jesli ktos ma jakies konkretne pytania - bardzo chetnie odpowiem.

P.S. Moj zestaw do 3d to 3x Alienware AW2310 + 3x GTX480 + kierownica G27
P.S.2. Nie pracuje dla nvidii

psycho.mantiis

0 + - 2010-06-15 18:25

Dziekuje i popieram.

projectdarkstar

0 + - 2010-06-16 08:57

Teraz policz sobie ile twoje 3D kosztuje i zakończymy ten śmieszny temat

luke997

0 + - 2010-06-16 09:01

Dokladnie wiem ile kosztuje - sporo.
Nikt nie wspominal ze to tania zabawka - ale jesli ktos ma ochote i mozliwosci - to jest to jak najbardziej warte polecenia.

lem00r

0 + - 2010-06-15 15:56

a w tej bajce były smoki? :O

luke997

0 + - 2010-06-15 15:58

Tak, w Dragon Age ale nie przypadly mi do gustu ;)

DabeK

0 + - 2010-06-16 02:49

Dobrze się składa kolego, bo akurat chcę kupić monitor i przez chwilę myślałem nad 3D, ale komentarze tutejszych użytkowników od razu wybiły mi to z głowy.

Byłem kilka razy w kinie na 3D i efekt mnie powalił, jedyne co mi przeszkadzały to te badziewne okulary, nie miałem okazji poczytać więcej a co dopiero przetestować tych od Nvidi, ale chyba się jednak zdecyduję.

Jaki monitorek mi polecisz do 3D? Nie musi być FullHD ( wolałbym bym raczej HD, bo w moim FL90 GF8600GT za słabe jest na 1080p:P)

Powiadasz, że w każdą grę mogę popykać czy obejrzeć każdy film w 3D?

Aha... teraz dopiero zobaczyłem twój zestaw 3x Alienware AW2310 + 3x GTX480, także domyślam się, że przy mojej grafice i 1 monitorku efekt nie będzie zadowalający? Pozdrawiam i oczekuję fanatyku 3D na odpowiedź ;)

luke997

0 + - 2010-06-16 09:00

"Jaki monitorek mi polecisz do 3D? Nie musi być FullHD"
Obecnie dostepne sa jedynie 1680x1050 1-szej generacji lub 1980x1020 Full HD drugiej generacji (Acer GD235HZ lub Alienware AW2310), warto poodkladac i zainwestowac w nowy typ, duzo poczatkowych dolegliwosci zostalo poprawionych

"Powiadasz, że w każdą grę mogę popykać czy obejrzeć każdy film w 3D"
Zarowno PowerDVD jak i TMT3 konwertuja w locie video 2D do 3D, w najblizszym czasie ma byc update do konwersji 2D Blu-Ray do 3D.
Oczywiscie odtwarzaja natywne 3D Blu-Ray

Jesli chodzi o gry to nie w kazda, ale ok 90-95%. Jedyny przyklad gry na ktora trafilem i nie dalo sie ustawic tak aby pograc w 3D to Crysis.
Polecam forum 3DVision, jest duzo opinii uzytkownikow, rowniez na temat konkretnej gry

"Aha... teraz dopiero zobaczyłem twój zestaw 3x Alienware AW2310 + 3x GTX480, także domyślam się, że przy mojej grafice i 1 monitorku efekt nie będzie zadowalający"

Ja przez kilka miesiecy korzystalem z jednego monitora i GTX 295, i efekt jest jak najbardziej zadowalajacy. Dodatkowe monitory to bonusy, a sama rozgrywka w 3D to jak dla mnie mala rewolucja w graniu - wczesniej gry mnie nudzily i nie wciagaly - teraz nawet taka kicha jak Avatar wciaga :)

Mozna korzystac z slabszych kart, po prostu trzeba zrezygnowac z czesci ustawien (V. High na High czy Medium).
Generalnie granie w 3D obniza ilosc klatek o 30-50% wiec im lepsza/wiecej kart tym lepiej :)

Powodzenia!

DabeK

0 + - 2010-06-16 11:53

Dzięki za rady, na pewno skorzystam, jeśli nie teraz to w najbliższym czasie. Co do tego monitora Acer to nazwa produktu, którą podałeś jest dla USA, w Europie jego nazwa to: GD245HQ.

Z tego co widzę to te monitory są na rynku od niedawno, także poczekam trochę, aż zniknie podatek od nowości i cena spadnie. Cena nie jest zachęcająca, choćby w cenie tego Acera można kupić duuuużo lepszy sprzęt.

Ten Alienware jaki ma kontrast statyczny? Ten Acer słabiutko, 1:80000 dynamiczny, a statyczny 1:1000, więc raczej nie wchodzi ten model w grę, choć ceny w NL od 300jurków wydają się być kuszące ;]

PS. Najbardziej ciekawi mnie jak będzie się grało w CS'a w 3D ;)

luke997

0 + - 2010-06-16 12:11

Nie wiem ile ma Alienware kontrast statyczny, dynamiczny ma jak Acer.
Nie jestem tez specem/testerem monitorow - ale jak dla mnie sprawdzaja sie one doskonale zarowno do 2D (gdzie 120hz jest kapitalne w Windows) jak i 3D. Wiadomo nie jest to ekran do zastosowan profesjonalnych.

Czekac zawsze warto jesli sie chce, w drugiej polowie roku bedzie wiekszy wysyp i wiecej opcji wiec ceny spadna - bede tez wieksze (jak 27" od Asusa)
Jak widac na przykladzie nowych TV 3D roznice nie sa kosmiczne i w miare szybko spadaja.

Co do jednego jestem pewien - jak ceny spadna technologia bedzie bardzo popularna bo wrazenia sa swietne.
W sumie jak z kolorami, po co czarno biale skoro jest kolorowe - po co 2D skoro jest 3D.

I jak na poczatkujaca technologie (mowie to o 3D Vision) - pomimo drobnych niedociagniec dziala to zaskakujaco dobrze i widac ze nVidia inwestuje w 3D.

projectdarkstar

0 + - 2010-06-16 09:00

Filmy 3D są kręcone 2 kamerami na raz więc tę konwersja do 3D w locie to bym traktował raczej z przymrożeniem oka. W końcu nawet upscaling czy progressive scan nie daje takiego efektu jak prawdziwe full hd a gdzie tam interpolacja i przesunięcie 2 obrazów.

luke997

0 + - 2010-06-16 09:04

Zgadza sie, konwersja 2D do 3D to nie to samo co film nagrywany w 3D, podobnie jak Batman AA czy Avatar i na przyklad Mass Efect.

Niemniej jednak efekt glebi robi swoje nawet bez specjalnych efektow "pop-out".

projectdarkstar

0 + - 2010-06-16 09:34

Muszę zobaczyć, żeby uwierzyć a szczerze nie chce mi się wybulać 450 funa na monitorek alienware kiedy za 1200 moge mieć LEDowe 46 cali.

Do tego spadek wydajności o 30 - 50 % jest dla mnie niedopuszczalny.

luke997

0 + - 2010-06-16 10:32

No to jest jedna z rzeczy ktora trzeba zobaczyc i samemu ocenic.
Ja niestety nie mialem okazji wyprobowac przed zakupem na szczescie nie mam problemow z wzrokiem
czy okularami i sadzac po osobach ktore i mnie z tego korzystaly takie osoby to mniejszosc

Zaznacze jeszcze raz ze po pierwszym wlaczeniu bylem nieco rozczarowany, prawdziwa zabawa i przyslowiowe skarpety spadly z nog dopiero kiedy dzieki forum 3d Vision odkrylem ustawienia convergence.

Alienware jest dosc drogi - £400-450 ale jest jeszcze Acer ktory kosztuje w granicach £300 co jest nieco bardziej przyzwoita cena - aczkolwiek i tak impreza drogo wychodzi.

Co do spadku wydajnosci - dopoki nvidia jakiegos cudu z sterownikiem nie zrobi - jest to nieuniknione bo zamiast jednej klatki karta(y) musza renderowac 2 z roznej perspektywy.
Osobiscie mialem mozliwosci zaradzic temu dorzucajac karty, ale jest sporo osob dla ktorych 3d jest warte obnizenia detali.

No a podsumowujac - kazdy wybiera co lubi i jak jest zadowlony to o to chodzi :)
Dla jednej osoby bedzie to 3D na 1 monitorze czy 3, dla drugiej Eyefinity na 6, a jeszcze dla innej salka kinowa z projektorem :)

P.S. Korci mnie zmodowac monitory - sciagnac ramki zeby zmniejszyc odleglosc miedzy ekranamii zrobic jeden stelaz - tylko jeszcze nie wiem jak rozwiazac sterowanie monitorem ktore dziala przez dotykowy kawalek ramki...

NomadDemon

0 + - 2010-06-15 16:14

jak radeony i linux sie doczeka 3d, to tez bede kombinowac jak to wlaczyc, na razie nie mam kasy i czasu na to

 
zgłoś naruszenie netykiety lub złe
zachowanie