Chłodzenie

Pasywne chłodzenie CPU w kształcie bębna

przeczytasz w 2 min.

Koreańska firma NOFEN wprowadziła do swojej oferty pasywny, monstrualny cooler CR-100A, który jest skierowany przede wszystkim dla maniaków ciszy. Pierwsze skojarzenie wizualne - bęben od pralki automatycznej.

Nie od dziś wiadomo, że naprawdę wydajne coolery dla procesorów są drogie, duże i głośne. Maniacy ciszy nie mają więc łatwego wyboru i muszą wybierać między niezbyt wydajnymi pasywnymi konstrukcjami lub z najcichszymi wentylatorami. Firma NOFEN wprowadziła do swojej oferty bardzo wydajny, pasywny cooler, który jednak wyróżnia się swoją wielkością.

Warto przeczytać:
Xilence: eleganckie i wydajne chłodzenie CPU
Be Quiet! ostro wchodzi na rynek coolerów

NOFEN CR-100A jest dosyć nietypową konstrukcją, gdyż składa się z wielkiego radiatora, wykonanego z dużej liczby aluminiowych drutów ułożonych w kształcie przypominającym bęben od pralki. Całość przymocowano do stopy przylegającej do procesora za pomocą czterech ciepłowodów. Warto zaznaczyć, że cooler jest całkowicie pasywny, a więc nie posiada wentylatora. Z tego względu wymagana była rozbudowa radiatora, co w efekcie dało jedną z większych tego typu konstrukcji, która o to miano konkurować może nawet ze Scythe Susanoo.
 


Niestety brak wentylatora odbił się nie tylko na wielkości całego coolera, ale także na jego ograniczonej wydajności. Według specyfikacji może on sobie poradzić tylko z procesorami o współczynniku TDP do 100 W, a więc nie zaleca się go stosować na wydajniejszych procesorach Intela Quad Core i Core i7 oraz cztero- i sześciordzeniowych Phenomach od AMD. Z tego względu producent przewidział montaż na podstawkach 754, 939, 940, AM2(+), AM3, LGA 775, LGA 1155 i LGA 1156. Warto również przed zakupem CR-100A sprawdzić czy zmieści się w obudowie, gdyż jego wymiary wynoszą 226 x 226 x 132 mm. Waga już nie jest tak monstrualna, choć 763 gramy to niemało. Na stronie producenta możemy znaleźć listę popularnych płyt głównych kompatybilnych z coolerem.
 

NOFEN CR-100A jest już dostępny w sprzedaży w Wielkiej Brytanii cenie 79 funtów, co odpowiada około 350 złotym. Producent udziela na swój produkt 2-letniej gwarancji. Z recenzją zestawu NOFEN SET A40, w skład którego wchodzi potężny cooler, możemy zapoznać się już na portalach xbitlabs.com (po angielsku) oraz lab501.ro (po rumuńsku).
 

Źródło: nofencomputer.com, xbitlabs.com
 

Polecamy artykuły:  
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej?

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    -1
    WTF?
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      4 Wentylatory niskoobrotowe i jest miazga :P
      BTW to są blaszki czy druty?
      • avatar
        Azielok
        0
        Do tego przydał by się AAB Cooling Super Silent Fan 25 lub CoolerMaster Mega Flow
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          To jest trochę paradoks. Raiator kosztuje 350zł. Jest on przeznaczony na procesory które biorą najwyżej 100W, czyli nie najmocniejsze. A takie procesory biorą ludzie którzy nie lubią wydawać pieniędzy, a mieliby wydać 350zł tylko dlatego że nie wydziela dźwięku? Oj to nie przejdzie.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            jeszcze tylko dno na spodzie i ścianki i można lać ciekły azot :D ^^
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              chyba sztuka dla sztuki takie coś, w końcu buda i tak musi być przewiewana jakimiś wentylatorami, choćby wolnoobrotowymi
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                aa tam true cooper tez sobie poradzi pasywnie. Nie dość że cały z miedzi to jeszcze tańszy i w porównaniu do tego ma ma możliwość zainstalowania wentyla :D
                • avatar
                  kt1000
                  0
                  Za taka cene to juz zdecydowanie lepiej kupic np Corsaira H70 czyli wodne chlodzenie CPU, uzywam i jestem mega zadowolony a montaz banalny.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    ja bym nie miał odwagi pakować dwu kilogramowego coolera. Już wolał te 700 gramów
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Cóż, jako ciekawostka to nawet fajne produkty ale są jednocześnie zbyt problematyczne. Wydajnościowo jest to na poziomie Thermalright HR-02 (są już gdzieś testy) a miejsce zajmowane po zamontowaniu sprawia, że nagle nawet w full-towerze jest na tyle ciasno że nie da rady wyjąć nawet kości pamięci...

                      @ kt1000
                      Z jaką prędkością muszą pracować wentylatory z tego Corsaira i na jakim procesorze go montowałeś? Wątpię abyś z tymi fabrycznymi wentylatorami mógł zejść poniżej 1000 RPM aby CPU nie miał pod obciążeniem (5-10 minut LinXa) temperatury większej jak 70 stopni Celsjusza...I na tym właśnie polega "przekleństwo" takich kompaktowych rozwiązań - mają bardzo ograniczoną pojemność cieplną, są głośne i nie mają możliwości rozbudowy w przyszłości...Dla mnie to jest tylko namiastka chłodzenia wodnego, taka zabawka żeby zobaczyć jak to działa...Co ciekawe potwierdzi to każdy, kto się "bawił" w prawdziwe chłodzenie wodne i sam je składał...
                      • avatar
                        Matiix25
                        0
                        Dość oryginalna konstrukcja, tylko ta cena :/
                        Za to tam w środku można by pranie suszyć ;)

                        Gwarancja 2 lata - co tu się może popsuć ???
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          100zł pompa, 30 rezik, 70zł blok, 100zł chłodnica, króćce itp około 50 zł. Tyle wyniosła mnie pierwsza wersja mojego LC. Przy czym Phenom II 550 x2 @ x4 3.8Ghz nie wykraczał poza 45C. Więc gdzie tu logika?
                          • avatar
                            kt1000
                            0
                            cc. t.luk - powiem Ci ze dziala i to bardzo dobrze :) mam phenoma II X6 1090 i masz kilka ustawien predkosci dwoch wentylatorow, ja ustawilem na nizsza czyli 1300 RPM i bylem w szoku jak zobaczylem temp w idle - 15-18 stopni! :) w stresie, kiedy dam mu na 5 rdzeni np Boinca i wszystko z wysokimi priorytetami w windzie temp 28-31 stopni! :) czyli polowa dopuszczalnej temp CPU :) temp otoczenia to 23-24 stopnie, powiem Ci ze ostatni raz kompa wylaczalem jakies 4 miesiace temu :))) chodzi non stop i stabilnosc na maksa :) naprawde polecam bo sprzet dobry i chlopaki sie spisali
                            • avatar
                              b1tzz
                              0
                              Pierwsze co sobie pomyślałem, jak zobaczyłem fote założonego coolera na tle płyty głównej "o kur*a!" :)
                              • avatar
                                Jozio
                                0
                                otwierając ten news, patrząc na zdjęcie, pierwsze co przyszło mi na myśl, jak ten typek podłączy GPU jeżeli zasłonił tym czymś x16 O.o
                                • avatar
                                  Macieyerk
                                  0
                                  Mugen II zajmuje 2sloty pamięci CR-100A zawstydził Mugena zajmuje wszystkie sloty pamięci + PCI-E x16.
                                  • avatar
                                    wildthink
                                    0
                                    Dlaczego wydajne coolery mają być głośne, po to są duże i ciężkie i mają wielkie wentylatory, żeby było wydajnie i (w miarę) cicho.
                                    • avatar
                                      kt1000
                                      0
                                      Kanion - wszystko rozbija sie o wlasnie zeberka chlodnicy i dwa wentylatory ktore WCIAGAJA powietrze na zeberka chlodnicy (i do obudowy jednoczesnie) i chlodza ciecz oddajaca cieplo, pamietaj ze temp powietrza wtlaczanego do obudowy jest ZAWSZE nieco nizsza nic temperatura otoczenia, gdyby tak nie bylo nie bylo by sensu montowac wentylatorow wtlaczajacych powietrze a tylko wytlaczajace, jak pisalem dodatkowo nizsza temperature w obudowie zapewnia airflow HAF X, ktory jest po prostu rewelacyjny (polecam zobaczyc).