Na topie

Andrzej Michalski | 2009-06-17

Pierwsza w Polsce pilotażowa sieć bezprzewodowego dostępu szerokopasmowego Mobile WiMAX

Zobacz więcej w kategorii: internet

Producenci: intel

 

Dzisiaj firma Alcatel-Lucent oraz Intel przy współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku i Politechniką Gdańską uruchomiły pierwszą w Polsce pilotażową, radiową sieć dostępu szerokopasmowego - Mobile WiMAX (802.16e).

WiMAX (Worldwide Interoperability for Microwave Access) to technologia bezprzewodowej, radiowej transmisji danych. Zasada działania jest podobna do sieci komórkowych GSM z tą różnicą, że WiMAX jest systemem uniwersalnym, a nie dedykowanym do transmisji głosu i oferuje łączną przepustowość do 18 Mbps w jednym sektorze radiowym.

Instalacja pilotażowa w Gdańsku jest pierwszym tego typu projektem w kraju, mającym za zadanie zademonstrowanie przydatności mobilnej sieci bezprzewodowej w pracy służb miejskich, gdańskich przedsiębiorstw oraz szerokiej rzeszy użytkowników indywidualnych. Możliwości wykorzystania nowej technologii obejmują obszary bezpieczeństwa, turystyki, wspomagania sterowania ruchem, nadzór nad służbami miejskimi, zdalną naukę czy transmisje multimedialne.

Celem projektu jest między innymi odpowiedź na pytanie, czy dostarczenie usług, niemożliwych do zaoferowania z wykorzystaniem innych, dostępnych dotychczas technologii bezprzewodowej transmisji danych, może znacząco wpłynąć na rozwój sektora ICT w mieście oraz zwiększyć szanse przyciągnięcia innych tego typu przedsięwzięć, podnoszących jego atrakcyjność inwestycyjną. Jednym z ważniejszych aspektów pilotażowej instalacji systemu jest również sprawdzenie jego przydatności do wspomagania organizacji i obsługi mistrzostw UEFA EURO 2012. Istotna jest również odpowiedź na pytanie, w jaki sposób nowoczesna, szybka sieć bezprzewodowa wpłynie na lepsze wykorzystanie obiektów sportowych po zakończeniu mistrzostw.

Hotspot Wi-Fi jest jak oaza na pustyni. Będąc w podróży, przewozisz swojego laptopa z jednej oazy Wi-Fi do drugiej, aby ugasić jego internetowe pragnienie. Jak na pustyni, odległości między poszczególnymi oazami bywają spore, a Ty w międzyczasie pozostajesz bez połączenia. WiMAX zapełni jednak ten bezkres pustyni bujnym, szerokopasmowym dostępem do Internetu.

Rozrywka w czasie rzeczywistym
Graj w trójwymiarowe gry dla wielu osób, oglądaj filmy na YouTube*, słuchaj internetowego radia – to wszystko na Ciebie czeka i jest dostępne wszędzie.

Wydajniejsza praca
WiMAX znacznie zwiększa Twoją wydajność. Odzyskaj stracony czas wykonując swoje zadania tam, gdzie do tej pory nie mogłeś. Dzięki możliwości pracowania w podróży zrobisz więcej niż Twoi konkurenci.

Utrzymywanie stałego kontaktu z innymi
Szerokopasmowy dostęp tam, gdzie jesteś umożliwia stały kontakt z rodziną, przyjaciółmi i innymi członkami Twojej społeczności. Dzięki technologii WiMAX możesz korzystać nie tylko ze standardowych narzędzi, jak poczta elektroniczna czy komunikator, ale również z wideokonferencji i połączeń głosowych.

Wyszukiwanie ludzi i miejsc
WiMAX pozwala prowadzić spontaniczny tryb życia. Usługi lokalizacyjne to zupełnie nowa jakość w dostępie do informacji w czasie rzeczywistym – zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz.

Telewizja i radio w podróży
Technologia WiMAX umożliwia pobieranie danych na wiele sposobów – możesz na przykład używać urządzeń mobilnych do oglądania telewizji lub słuchania radia. Stacje radiowe już teraz nadają swoje audycje także w Internecie, a rozwój mobilnej telewizji internetowej umożliwi oglądanie na żądanie np. filmów lub wydarzeń sportowych.

źródło: informacja prasowa

odsłon: 3869

Komentarze

(10)

19arek93

0 + - 2009-06-17 19:40

Nie wiem jak gdzie indziej ale w Gdańsku gdzie nie włącze wyszukiwania sieci to zawsze znajdzie się jakiś matoł który nie zabezpieczył sieci. Także dostęp jest zawsze i wszędzie (prawie) :P

XaRaDaS

0 + - 2009-06-17 19:59

Tak jest wszędzie, mało kto zabezpiecza się, tak samo z bluetooth.

dymski

0 + - 2009-06-17 20:31

Zgadza się, ja jak się przejdę po swoim osiedlu z lapkiem lub PDA to zawsze parę sieci znajdę.

derekpl

0 + - 2009-06-17 20:06

Kto ma moduly dostepowe wimax ?

derekpl

0 + - 2009-06-17 20:09

Kto ma moduly dostepowe wimax ?

cichy202

0 + - 2009-06-17 21:33

Pomimo wszystko jest kilka modeli z WiMAXem. Moim zdaniem technologia naprade przyszłościowa przedewszystkim lepsza od "mobilnego internetu 7.2mbps" który szybki jest tylko w mieście a poza nim można sie pochlastać żeby cokolwiek zrobić, a pingi to juz wszedzie są kosmiczne. Moim zdaniem to w WiMAX powinnien iść mobilny internet, a nie w UMTS/HSDPA.

bchrubas

0 + - 2009-06-17 22:14

Tyle że Wimax ma 17Mbps na sektor i trzeba na tą częstotliwość w sektorze zdobyć licencję. Operatorzy GSM licencje i częstotliwości już mają.
Poza tym w Japonii testują już 4G :-)

Brandar

0 + - 2009-06-17 22:44

Z tego co pamiętam to LTE jest testowane też w Szwecji albo Norwegii

cichy202

0 + - 2009-06-17 23:15

No ciekawe jak z pingami w 4G, oby bylo lepiej niż teraz bo żeby było milion mbps to duży ping i tak to zniszczy wszelkie zalety.

morphix

0 + - 2009-06-18 11:57

Dłuuugo czasu zajmie wprowadzenie WiMAX do powrzechnego urzytku.

 
zgłoś naruszenie netykiety lub złe
zachowanie

Podgląd newsa