Zobacz więcej w kategorii: bezpieczeństwo | internet | sieć, Wi-Fi, NAS
producenci: Kaspersky
Internet bezprzewodowy jest dziś wykorzystywany na co dzień zarówno w sieciach prywatnych jak i w ogólnodostępnych hotspotach w wielu miastach. W miarę rozwoju technologii wzrasta bezpieczeństwo, a kto nie stosuje się do najnowszych blokad, jest narażony na włamanie. Firma Kaspersky Lab Polska przebadała już po raz drugi największe miejscowości w Polsce, sprawdzając które z nich cechują się najlepszym statystycznym zabezpieczeniem łącz WiFi.
Poprzednich pomiarów dokonano między lipcem, a listopadem roku 2009. Dzięki temu na wykresie możemy zaobserwować czytelny wzrost bezpieczeństwa w najlepiej chronionym mieście - Poznaniu. Nieznacznie spadł procent sieci bezprzewodowych pozbawionych jakiegokolwiek szyfrowania. Zmieniły się jednak proporcje między prostszym typem zabezpieczeń, WEP, a bardziej nowoczesnymi WPA i WPA2. Oczywiście, na korzyść tego drugiego, o ok. 15%. Pełen raport, uwzględniający miejsce badania i producentów sprzętu sieciowego został umieszczony do wglądu w sieci.

Niemalże 1200 zbadanych sieci na odcinku 10 km nie świadczą oczywiście o ogólnym bezpieczeństwie. Testy zapewniają jedynie dane statystyczne pokazując jak zmienia się dbałość o szyfrowanie danych. Warto zdać sobie sprawę jak wielu użytkowników nie chroni swojej sieci, a także zadać sobie pytanie - czy jestem jednym z nich?
Więcej o bezpieczeństwie:
Źródło: Inf. prasowa Kaspersky Lab Polska
najbezpieczniejsze ? ja bym powiedizal najbardziej chytre na swoje wi fi co by ktos potrzebujacy nie uzyl mojego wi fi
Jakiś czas temu kumpel łamał hasło w jednej sieci, podniecał się, że zrobi to w kilka minut bootowanym z płyty linuchem. A i tak okazało się, że hasło było "dupa".
Teraz wiem że Poznań to szerokim łukiem omijać xD
Poznań, to piękne europejskie miasto nie dla wszystkich. Zostań lepiej tam u siebie na wsi czy gdzie tam mieszkasz...
Cóż, jeśli 40% sieci Wi-Fi jest w zasadzie pozbawione sensownych zabezpieczeń, to należy się głęboko zastanowić nad sprzedażą urządzeń z już prekonfigurowaną siecią z co najmniej WPA.
U mnie też byli jak widać na stronie Viruslist.pl nawet raczej na pewno złapali moje wi-fi zabezpieczone WPA2 . W wielu miastach są punkty dostępowe Wi-Fi za darmo np Łódź ul Piotrkowska , Manufaktura , Port Łódź , i setki innych miejsc. A co do zagranicy tam Wi-Fi w miastach to norma dzienna u nas nie widziałem (jeszcze) kogoś z laptopem w parku serwującego po internecie. Do któregoś roku mają wprowadzić darmowy internet ale jak dla mnie to tylko teoria
z ostatnich 30 dni
odsłon: 160214
odsłon: 95628
odsłon: 34587
odsłon: 28572
odsłon: 26534
odsłon: 24857
odsłon: 22808
odsłon: 21853
odsłon: 19171
odsłon: 18988
odsłon: 18848
odsłon: 18235
odsłon: 17294
odsłon: 15658
odsłon: 15498
odsłon: 14986
odsłon: 14580
odsłon: 14435
odsłon: 13591
odsłon: 13561
odsłon: 13468
odsłon: 12437
odsłon: 11778