Telefony

Sklep spożywczy, w którym kupujesz robiąc zdjęcia

przeczytasz w 2 min.

Korea to kraj o bardzo wysokim poziomie penetracji przez technologie komputerowe. Dotyczy to nawet takich dziedzin życia jak handel produktami spożywczymi. W tamtejszej sieci marketów HomePlus zakupy robi się wykonując smartfonem zdjęcia kodów przy obrazkach z produktami, a towar dostarczany jest kurierem.

Dla kogoś kto pracuje cały dzień, a na dodatek dojeżdża do miejsca pracy, na pewno ostatnią rzeczą, na którą ma ochotę, jest wizyta w zatłoczonym supermarkecie. Aby ulżyć losowi dojeżdżających do pracy mieszkańców Południowej Korei, tamtejsza sieć sklepów HomePlus (oddział Tesco) wdrożyła eksperymentalny projekt.

W sklepach na stacjach metra półki z żywnością zostały zastąpione przez wizerunki poszczególnych produktów, obok których są umieszczone kody QR. Aby dokonać zakupu, należy zrobić zdjęcie takiego kodu. Opłata zostaje dopisana do rachunku za komórkę.

Co potem? Wystarczy wyjść ze sklepu i udać się do pracy. Informacje przesłane ze smartfona zostaną zarejestrowane przez system sklepowy, który wyda dyspozycje przygotowania paczki i przesłania na adres klienta tuż po jego powrocie z pracy. Szybko, bez stania w kolejkach i dźwigania toreb z zakupami.
 


 

Pomysł wdrożony w marketach HomePlus można uznać za mariaż sklepu internetowego ze zwykłym sklepem. Koszty obsługi są niższe, sam sklep zajmuje także mniej miejsca, a zakupy trafiają prosto pod drzwi.

Nasycenie rynków smartfonami, zwłaszcza w takich krajach jak Korea Południowa, jest bardzo duże. Nie dziwi więc to, że firmy poszukują sposobów na zarobienie na posiadaczach smartfonów, których w Korei jest 10 milionów (1/5 społeczeństwa). Usługi telekomunikacyjne to za mało, biorąc pod uwagę wszechstronność tych urządzeń. Według analityków rynek spożywczy czekają w najbliższym okresie zmiany. Być może będą nimi takie wirtualne sklepy.

Koreańczycy są zadowoleni z nowej usługi. Ale co gdyby takie sklepy pojawiły się na przykład u nas? Osoby przyzwyczajone do zakupów spożywczych w internecie nie przerazi pewnie wizja wybierania towaru na podstawie obrazków. Ale nie każdy zrezygnuje z obejrzenia kupowanych warzyw czy innych produktów. Na dodatek zasada "To co widzisz jest tym co dostajesz" nie konieczne sprawdza się w wirtualnych sklepach spożywczych.
 

Więcej o komputeryzacji w Korei Południowej:

Źródło: Technology Review

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    bfrag
    0
    Nasza gospodarka jeszcze nie dorosła do takich rozwiązań. Praca zdalna jest gigantycznym problemem a co dopiero zakupy przez komórkę. Ja osobiście byłbym zadowolony gdyby w metrze pojawiło się coś takiego :) ale jesteśmy dalego w tyle za Koreą jeżeli chodzi o technologie...
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      dobry pomysł wielki + za kreatywność
      • avatar
        Maciej Lewczuk
        0
        Świetny pomysł. Jeśli stoję na przystanku, czekam na pociąg, tramwaj autobus, mogę pooglądać "wystawę" i kupić co potrzebuję. Kwestia tylko dostawy, gdy imprezkę mam wieczorem to raczej mi tego samego dnia nie dostarczą, chyba, że wybiorę droższą opcję Ezxpress... Ale pomysł kupuję ;)
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          u nas troche rozproszona populacja, transport poza kilkoma miastami kosztuje strasznie duzo.
          • avatar
            Madzina
            0
            Problemu z dostawą by nie było(wystarczyłby jeden samochód na sklep). Problemem byłaby pomysłowość Polaka :)oraz jego przeświadczenie, że przywiozą mu nieświeże :)
            • avatar
              Chiny_X
              0
              Nie dość, że jesteśmy "50 lat za murzynami" to 100 za kitajcami
              ...nie obrażając nikogo.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                U nas coś takiego be nie przeszło, zbyt duża część naszego społeczeństwa to tzw. "mohery" które nowych technologii unikają jak ognia. Rozumiem nie potrafić czegoś na kompie zrobić, ale nawet nie spróbować to przesada.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  A jak sparwdzić date przdatności do spożycia? A jak spawdzić co dany produkt zawiera (zawartość kaloryczna i takie tam). Jeśli chodzi produkty spożywcze to wole widzieć co kupuje. Warzywa i owoce warto sobie samemy wybrać.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Nasi wykorzysta takie miejsca do obczajenia, kto jaki ma telefon, czyli kogo warto okraść :D Śmieje się, ale nie od dziś wiadomo, że Polacy kradną na potęgę.
                    __________________________________________________

                    @ Atak_Snajpera
                    Zgadzam się z Tobą. Poruszyłeś bardzo ważna kwestię. Nie wyobrażam sobie kupowania żywności, nie mając wcześniej z nią styczności. Niektóre owoce trzeba dotknąć, powąchać, żeby ocenić i wybrać najbardziej dojrzały. Maszyna za mnie wybierze? Lub jakiś inny człowiek? A może był jakiś lepszy okaz? Tego już się nie dowiem. Pieczywo ? piekarnia piekarni nie równa, a nawet z jednego wypieku bochenki chleba mogą się różnić. Idąc na zakupy, wybieram ten który odpowiada mnie i mojej rodzinie najbardziej. w e-sklepie znów ktoś za mnie zdecyduje... Mięso ? Chyba słyszeliście jakie przekręty u nas były :D Na mięso trzeba zwracać największą uwagę - nie zaufałbym obcej osobie z e-sklepu.
                    Sprawdzanie daty ważności lub z czego składa się dany produkt - to dziś wręcz wymóg !

                    PS: Apeluje do wszystkich aby unikali ASPARTAMU w rożnych napojach i produktach! Jest to sztuczna substancja słodząca zastępująca cukier. Niestety jest to TRUCIZNA, która powoduje nowotwory mózgu i choroby ukł. krwionośnego - serca. Nie pijcie i nie jedzcie tego syfu!!