SSD

Superszybki interfejs HSDL dla dysków SSD

przeczytasz w 2 min.

OCZ IBIS to pierwszy dysk SSD, który dysponuje interfejsem HSDL (High Speed Data Link). Gwarantuje on przepustowość pojedynczego kanału na poziomie 20 Gb/s - ponad trzykrotnie więcej niż złącze SATA trzeciej generacji.

 Warto przeczytać:
 

Dyski zamknięto w obudowie zgodnej ze standardem 3,5-cala. Wyposażono je w kości pamięci MLC NAND Flash oraz cztery kontrolery SandForce SF-1222. Przetestowany przez serwis HotHardware model o pojemności 240 GB charakteryzuje prędkość odczytu na poziomie 740 MB/s, a zapisu na poziomie 720 MB/s. Parametr IOPS (operacje losowego zapisu odczytu na sekundę dla 4 kB próbki danych) wynosi 120000.

Nieprzeciętna wydajność okupiona jest sporym jak na dysk SSD zapotrzebowaniem na prąd - pobór mocy testowanego modelu wynosi 9,5 W w trakcie pracy oraz 6,6 W w trakcie spoczynku.

Zastosowany w dyskach interfejs HSDL ma zlikwidować wąskie gardło, jakim jest obecnie niedostateczna przepustowość interfejsów SATA oraz SAS (Serial Attached SCSI). Co więcej, kilka kanałów HSDL można połączyć dla zwiększenia maksymalnej przepustowości. Obecnie przepustowość jednego kanału HDSL wynosi 20 Gb/s, ale w przyszłości planowane jest jej zwiększenie nawet do 40 Gb/s. Nowa seria dysków OCZ IBIS będzie dostępna w następujących pojemnościach i cenach:

  • 100 GB (529 dolarów),
  • 160 GB (629 dolarów),
  • 240 GB (739 dolarów),
  • 360 GB (1099 dolarów),
  • 480 GB (1299 dolarów),
  • 720 GB (2149 dolarów),
  • 960GB (2799 dolarów).

Wszystkie modele mają się pojawić na rynku w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Źródło: OCZ

Polecamy artykuły:  
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Wszystko pięknie ładnie, ale gdzie kupić taki kontroler na HSDL ?
    • avatar
      suntzu
      0
      Nie ukrywam dość tanio i dość dobrze to wygląda. Idealne rozwiązanie w zastosowaniach gdzie odwołujemy się do ogromnych ilości danych. Likwidujemy wąskie gardło dysku twarde to genialne....

      ... mam wrażenie, że zamiast łączyć wielu dysków w raid super drogimi kontrolerami+ płyty wielorpcesorowej z pełnym PCI EXPRESS, wszystko zmieści się w małej obudowie mATX i będzie równie wydajne (serwer www).
      • avatar
        cyferluu
        0
        no ale w co taki kontroler wepniesz ? pci-e x16 v3(ma sie dopiero pojawić) bedzie mieć 16GB/s, a v2 ma 8GB/s tylko,że pci-e x4 ma zaledwie 1GB/s (wikipedia) wiec jest to 8Gb/s

        pytanie. Czy pci-e x4 nie ograniczy tych 20Gb/s ?

        gdyby natywnie w chipsecie była obsługa 40Gb/s to rozumiem.

        jeżeli się mylę odnośnie kontrolera i jego przepustowości to mnie poprawcie i dziękuje za wyprowadzenie z błędu. ale 1GB/s to 8Gb/s tak? ogólnie pisząc.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Niesamowite, czlowiek chce kupic dysk SSD o transferach 285/270 a tu wychodzi kolos o niewyobrazalen jszybkosci, tylko te 530$ za 100GB troche razi, jak zejda z cena do ~800zl to biore z miejsca :)
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Trochę bez sensu, bo żeby to podłączyć, potrzeba kontrolera, który tak czy tak trzeba umieścić w PCI-E - a napędy montowane bezpośrednio w PCI-E są na rynku od dość dawna - np. OCZ RevoDrive - http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16820227578

            to chyba jest lepsza ścieżka rozwoju, niż bez sensu jakieś układy po drodze wrzucać. Tak czy tak wszystko co szybsze witam z otwartymi ramionami, bo prowadzi to do obniżenia cen innych rzeczy.

            tutaj artukuł o kontrolerach do tego cudeńka.

            http://www.tomshardware.com/reviews/ocz-ibis-hsdl-high-speed-data-link,2754-2.html

            PS

            do kogoś komu PCI-E nie pasuje - wszystko co teraz wychodzi to już PCI-E 2.0 - czyli 4x500MB/s i to w obie strony na raz - realnie jakieś 1,5GB/s full duplex - mało?
            • avatar
              ElFi_
              0
              Dość prymitywne rozwiązanie. Sam interfejs - żenada. Technicznie to jest czterokanałowe złącze SAS (złącza, kable identyczne z SAS) - tyle, że oryginał SAS ma łącznie 24Gbps - tu - nie wiedzieć czemu 20Gbps. Zaś sam napęd to 4 dyski SSD podłączone do tandetnego (i starego) kontrolera SIL3124, który jest najzwyklejszym w świecie fakeraidem w dodatku pod PCI-X, co wymaga mostka PCI-XHSDL w samym dysku, a z drugiej strony (od komputera) mostka HSDLPCIExpress. Poroniony pomysł - tym bardziej, że są sprawdzone rozwiązania, trzymające się pewnych standardów, dzięki czemu możliwośći, zakres konfiguracji i zgodności ze sprzętem jest po prostu o niebo wyższa.
              Mając dobry kontroler RAID lepiej kupić cztery dobre napędy SSD - bedzie taniej, wydajniej i swoboda konfiguracji.