Marcin Sieradzki | 2010-05-11

TOP20 najpopularniejszych wirusów w Polsce

Zobacz więcej w kategorii: bezpieczeństwo | internet

producenci: Kaspersky

 

Eksperci ds. bezpieczeństwa prezentują kwartalny raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski.

  Warto przeczytać:
 

Analiza dokonana została w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN) - technologię gromadzenia danych o zagrożeniach zaimplementowana w produktach firmy Kaspersky Lab przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych.

Podobnie jak raporty miesięczne, tak i ten został podzielony na dwie części. W pierwszej znajduje się zestawienie Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast w okresie od stycznia do kwietnia oraz aktywność szkodników w każdym z województw.

Druga cześć raportu składa się z listy Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników. Dopełnieniem wykresów są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia.

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast

Z zestawienia zniknął Kraków, a na jego miejscu pojawiła się Gdynia. W ciągu całego I kwartału sukcesywnie co miesiąc Wrocław notował coraz większą liczbę infekcji. Daje mu to obecnie drugie miejsce. Warszawa i Gdynia od raportu z III kwartału pozostają wciąż na tych samych miejscach. W stosunku do ostatniego zestawienia, pozycji nie zmienił także Poznań.

Mapa znajdująca się poniżej prezentuje poziom infekcji w konkretnych województwach. W porównaniu do poprzedniego zestawienia kwartalnego zaszły jednak zmiany w legendzie. Zmieniona została skala oraz dodana nowa barwa – zielona, która przypisana jest województwom z infekcjami poniżej 1,5% w skali kraju. W okresie od stycznia do marca aż w trzech województwach utrzymał się taki właśnie poziom. Najwięcej infekcji przybyło w dolnośląskim, głównie za sprawą Wrocławia.

  • poniżej 1,5% - kolor zielony
  • między 1,51% a 5% - kolor żółty
  • między 5,01% a 9% - kolor pomarańczowy
  • między 9,01% a 20% - kolor czerwony
  • powyżej 20% - kolor bordowy

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce

Druga część raportu składa się z tabeli prezentującej 20 szkodliwych programów, które odpowiadają za największą ilość infekcji polskich komputerów w I kwartale 2010.

Wraz z nowym rokiem, na liście Top 20 szkodliwych programów dla pierwszego kwartału pojawiło się bardzo dużo nowości w stosunku do IV kwartału 2009. Większość z tych szkodników była obecna w zestawieniu dla lutego i marca. Spośród szkodników obecnych od poprzedniego zestawienia, jedynie rootkit TDSS.aa odnotował wzrost.

Pozostałe aplikacje mają tendencję spadkową. Największą trojan Agent2.cicg, który odpowiada za kradzież haseł i loginów dzięki wbudowanej opcji keyloggera.

Źródło: Kaspersky

odsłon: 2704

Self Ignition

0 + - 2010-05-11 13:52

Mapa nie zaskakuje, infekowane sa największe aglomeracje t.j. miejsca gdzie jest największy dostęp do internetu.

btw. to chyba nie boli przeskanoawc 1 na tydzien skanerem online komputer? Potem ludzie płaczą że im hasła do gier kradną...

Sopel86

0 + - 2010-05-11 14:01

Widać, że wirusy lubią pojawiać się na wsi.

czesio

0 + - 2010-05-11 16:29

dokładnie :) statystycznie rzecz biorąc ponad połowa mieszkańców warszawy to wieśniaki tak naprawdę ;) swoją drogą to wszystko na winshit, a na inne platformy coś się znajdzie?

 
zgłoś naruszenie netykiety lub złe
zachowanie
Produkty polecane przez redakcję. Kupując z benchmark.pl wspierasz serwis. Dziękujemy!