Zobacz więcej w kategorii: oprogramowanie | system operacyjny
producenci: Microsoft
Najpopularniejszym systemem na świecie jest - według danych Net Applications - mający już blisko dekadę Windows XP. Zestawieniu przewodzi z wynikiem 64% udziałów w rynku.
Windows 7 również może świętować swoje pierwsze realne sukcesy.
Kilka dni temu pisaliśmy o tym, jak bardzo chwalą sobie jego usługi użytkownicy. Tymczasem w marcu system po raz pierwszy zdobył dwucyfrowy wynik - 10% udziałów w rynku OSów. Na dodatek rozwój "siódemki" przyspieszył i prawodpodobnie jeszcze w połowie tego roku przegoni Vistę.
Net Applications nie daje natomiast większych szans na rychłe dogonienie zdecydowanego lidera rankingu - Windows XP. Na pewno nie nastąpi ono w tym roku, niemniej analitycy dodają również, że krzepiąca jest tendencja, zgodnie z którą użytkownicy chętniej opuszczają XP na rzecz Windows 7 niż miało to miejsce w przypadku Visty.

Z kolei na arenie systemów operacyjnych spoza Microsoftu, Mac OS X notuje delikatny wzrost do 5.33% udziałów i są to procenty zabrane głównie Windowsom (ich ogólny udział rynkowy spadł o trochę ponad pół procenta). Niewielu sympatyków przybyło Linuxom - choć również one zanotowały delikatny wzrost popularności.
Źródło: Net Applications
WinXP to jest chyba nie zniszczalny ale "7" wymiata :D
Daję XP jeszcze z rok dominacji. Potem wyprze go Windows 7.
u mnie w domu 4 komputery, z czego jeden z win7 Professional 64bit, a pozostałe trzy z XP (w tym mój ;p)
Szczerze to ja nie wierzę trochę w te wyniki, ktoś wie jak są przeprowadzane statystyki - czy są to wyniki legalnych systemów operacyjnych?, ale tak czy siak pewnie Windows 7 będzie coraz bardziej na szczycie ... sam zakupiłem, choć gdybym miał decydować jak ma Windows wyglądać i jak funkcjonować byłby ciut lepszy, ale co tam: Windows 7 jest nowoczesny i za darmo mamy po pobraniu w nim Windows XP, który się przydaje pod starsze czasem nawet lepsze aplikacje oraz gry komputerowe.
Tak trzymać i śmiać mi się teraz chce z tych wszystkich komentarzy co to ręce dali bo sobie odciąć w obronie Windows XP ... wirtualni samobójcy za kawałek przyzwyczajenia i pixelozy ...
Wesołych świąt wszystkim
Jest kilka sposobów:
Albo kierują się ilością sprzedanych systemów do sklepów, albo mają statystyki bezpośrednio od sklepów, albo po prostu opierają się na liczbie zarejestrowanych kopii siódemki w bazie M$ - w końcu legalny system trzeba zarejestrować i aktywować ;}
Windows XP bardzo niezły system i świetny nigdy nie miałem z nim takich problemów jeszcze jak doszło SP2 to było jeszcze lepiej szybciej działał zawsze polecam XP jak ktoś nie ma dobrego kompa a Windows 7 jest lepszy i naprawdę jak go używam to komp jak forteca dzięki tym zabezpieczeniom żądnego wirusa nie mam jestem pod wrażeniem ale moim zdaniem XP to naprawdę niezłe dzieło trochę lepsze pod względem urządzeń niż 7
Chyba żartujesz, XP do czasu pojawienia się SP1 i później 2 było bardzo ale to bardzo przeciętnym i zasobożernym systemem jak na tamte czasy.
gorzej! tego systemu nie dało się używać do wyjścia sp1. non stop zwiechy, ciągłe problemy ze sprzętem, a przy sp2 niekompatybilność aplikacji. Ludzie się śmiali z visty która na starcie lepiej działała niż xp po pierwszym sp. do 7 tego dziadostwa nie ma co porównywać!
Bzdury panie opowiadasz. Miałem Celka 1200, Radka 7500 i 128(!!) MB RAM + WD 40GB i nie było absolutnie żadnego z problemów o których śniłeś. W późniejszym okresie dokupiłem 256MB. W przeciwieństwie do Win98 gdzie w większości zawieszeń programu pomagało tylko 2x ALT+CTRL+DEL lub reset w XP można było rzeczywiście sprawnie wejść do menadżera zadań i zawieszony proces ubić. BTW XP na starcie nie zjadał 500MB na 1GB maszynie, ani 0.9GB na 2GB ;) Oczywiście RAM. Więc nie wiem co Ty w tej Viście widzisz. Rosnący dramatycznie winsxs to pewnie też bajeczka? :P Niekompatybilność choćby z głupim winampem pewnie też, haha. O daemon tools czy nero to chyba nie warto wspominać.
ja pierwszego xpka stawiałem na celinie 400 i 128 mega ramu. trochę cięło ale potem P3 650 i 256 i komp wymiatał.
XP na P3 wymiatał - to mamy różne definicje "wymiatania".
Miałeś wtedy jakieś 10-12 lat więc pentium 3 to co najwyżej na wiki możesz sobie pooglądać. Co do systemu to wtedy większa wagę przywiązywało się do tego co się instaluje i nie było netu więc tyle śmieci sie na osa nie ładowało.
Kiedy wychodził Windows XP były komputery 800MHz, 256MB RAM, 40 GB HDD. Jak na taki sprzęt, XP było bardzo zasobożerny i większość osób miała do ok. 2004 roku Windows 98
Tak jest było jest i będzie z każdym OS-em.
Łyknij sobie ginkofar, bo pamięć masz w nienajlepszej formie. W chwili premiery XP Intel oferował Pentiuma III (do 1400) i próbował popularyzować żałosnego Pentiuma 4 (do 2000). Tymczasem AMD serwował gorącego Athlona (do 1400), a na dwa tygodnie przed premierą nowego Windowsa wypuścił odświeżonego Athlona XP (do 1800+/1533).
panie kralka, z taką propagandą to do przedszkola, z tekstu wynika że W7 goni XP po piętach, tak trudno napisać że między XP a W7 jest Vista z 16,01 % udziałów? no bo rozumiem trzeba kontynuować wieśniacko-marketingowy trend "vista ssie, 7 jest genialny"
miej pretensje do analityków, takie są ich prognozy, sam używam Visty od ponad dwóch lat i uważam, że to znakomity system, choć pewnie kupując nowego laptopa przesiądę się - bez żalu - na jeszcze lepszy Win7 :)
Jak dla mnie to faktycznie przesiadłem się z XP na 7 i jest mi z tym dobrze, bardzo sceptycznie podchodziłem do Visty, ale spróbowałem 7 RC i nie zawiodłem się, sprawowała się rewelacyjnie, oczywiście problem mały był z sterownikami do GPS Manty, ale od czego są czytniki kart :D Jak nie w tym roku, to w następnych przegoni 7 XP, zresztą co tutaj gadać, XP jest prawie dekadę na rynku więc się mocno zadomowił, trzeba troszkę czasu i się to zmieni :D
fakt xp był i wciąż jest dobry ale nie można stać w miejscu wtedy się cofamy. ja aktualnie korzystam z visty(wielu może uznać to za cofnięcie) ale do xp w życiu bym już nie wrócił. 7 według mnie jest nie fajna i nie jest aż o tyle szybsza od visty aby się przesiadać jak ktoś kupuje nowy system to i owszem ale jak ktoś już ma viste to przesiadka nie da mu tego czego by chciał. pozostaje liczyć na windowsa 8
Profesjonaliści i tak pracują na WindowsXP pro oraz Linux. Kolejne systemy M$ po XP to tylko świecidełka dla małolatów, utrata kompatybilności i nie uzasadnione zwiększenie apetytu na zasoby. Na XP ma się i dobrą, sprawdzoną platformę dla aplikacji i sprzętowe audio do gier. Na późniejszych nie ma nic. Grunt to nie dać się omamić sprzedawcom i owczemu pędowi, który tworzą aby sprawniej sprzedawać.
Niestety XP_x64 ciezko uznac za dobry system do pracy ze wzgledu na strasznie slabe wsparcie i duzo brakujacych sterownikow, a pod 32-bitowym mozna robic jedynie jakies perdółki i w ogole zapomniec o multitaskingu na sensownym poziomie. Vista jakos mi nie podeszla ale 64-bitowy W7 jest bardzo wygodnym systemem do pracy.
zgodzam z saddamem. Poza tym te "świecidełka dla małolatów" można całkiem łatwo wyłaczyć tym samym wracając pulpit do XP. Sam tak robie jak już korzystam z windowsa.
7 lepsza od XP, ludzie w kwestii dzwięku XP jest owiele lepszy gdyż ma lepsze zaządzanie niz 7 wystarczy popatrzeć w ustawienia dzwięku w XP i 7
Lepszy, gorszy, wzajemna krytyka KOLEGOW BENCHMARKOWCÓW za to jaki system używają - po co ta dyskusja??? na swoich komputerach mamy systemy które nam aktualnie pasują. Czy to będzie ubuntu, xp, vista czy 7 co za różnica??? Każdy jest na swój sposób dobry i zły zarazem. JESZCZE SIĘ TAKI NIE URODZIŁ, KTÓRY BY WSZYSTKIM DOGODZIŁ.
SPOKOJNYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH ŻYCZĘ WSZYSTKIM BENCHMARKOWCOM ;-)
win7 do gier - winXP do reszty i po klopocie
chcialbym zobaczyc zwolennika win7 z tym systemem na jego przecietnym netbook (atom 1.6 + 1GB RAM) mine
Ja mam win7 na netbooku i nie narzekam. Laptop trzyma może ok 20 min krócej (czyli lekko ponad 5h) niż na xp. Co mi to dało? Mam system, z którym nie mam problemów ze sterownikami, czy to mam podłączyć 50 różnych drukarek, czy innych rzeczy to zawsze to działa. Po instalacji wszystko trybi od strzału, nie tak jak na xp, gdzie do wszystkiego należało instalować sterowniki. Aero włączone jakby co.
Podsumowując:
Działa szybko i dynamicznie, jest nowoczesny, nie mam problemów ze sterownikami, o dziwo karta wifi lepiej zbiera sygnał, czas pracy przy włączonym Aero ponad 5h, a w połączeniu z Google Chrome miodzio (chyba nie ma szybszej przeglądarki na netbooka, chociaż nowa Opera mnie zaskoczła :P)
Także ja zachęcam tych, co wkurza ich preinstalowany XP na netkach.
Wesołych świat!
7 ma 10% udziału tylko dlatego ze jest przymusem podczas kupna np laptopa co jest normalnym przymusem microsoftu
Tak XP jest najlepszy, ale jego kariera mija i nic tego nie zmieni. Powoli każdy zacznie przechodzić na nowsze systemy i tego się nie zmieni.
Zdecydowanie podkreśliłbym słowo POWOLI. Nie sądzę, żeby jakikolwiek system przegonił xpka przez najbliższe 4-5 lat, nawet jeśli liczyć je jako sprzedane razem z laptopem.
Jakieś 70% ludzi którym vistę wciśnięto na 3 razy za słabego lapka i tak ma tam teraz xp, także byłbym ostrożny z hurra optymizmem co do udziałów nowych systemów.
XP jest nie do pobicia !!!
Jak nawet za rok spadnie z pierwszego miejsca to i tak będzie zwycięzcą bo będzie to spadek wymuszony przez microsoft !!!
Oni specjalnie nie robią DX10 i 11 na XP by ludzie przesiadali się na Vistę i 7
Najpopularniejszym systemem na świecie jest - według danych Net Applications - mający już blisko dekadę Windows XP. Zestawieniu przewodzi z wynikiem 64% udziałów w rynku.
Windows 7 również może świętować swoje pierwsze realne sukcesy. Kilka dni temu pisaliśmy o tym, jak bardzo chwalą sobie jego usługi użytkownicy. Tymczasem w marcu system po raz pierwszy zdobył dwucyfrowy wynik - 10% udziałów w rynku OSów. Na dodatek rozwój "siódemki" przyspieszył i prawodpodobnie jeszcze w połowie tego roku przegoni Vistę.
Net Applications nie daje natomiast większych szans na rychłe dogonienie zdecydowanego lidera rankingu - Windows XP. Na pewno nie nastąpi ono w tym roku, niemniej analitycy dodają również, że krzepiąca jest tendencja, zgodnie z którą użytkownicy chętniej opuszczają XP na rzecz Windows 7 niż miało to miejsce w przypadku Visty.
Z kolei na arenie systemów operacyjnych spoza Microsoftu, Mac OS X notuje delikatny wzrost do 5.33% udziałów i są to procenty zabrane głównie Windowsom (ich ogólny udział rynkowy spadł o trochę ponad pół procenta). Niewielu sympatyków przybyło Linuxom - choć również one zanotowały delikatny wzrost popularności.
"siódemki" przyspieszył i prawodpodobnie jeszcze w połowie
powinno być prawdopodobnie
Niewielu sympatyków przybyło Linuxom
powinno być Linux'om albo Linux-om
w tym wypadku polecam pierwszy wariant.
I znowu panie Jakubie ortografia nie jest pana dobrą stroną
Dla core i7 to raczej nie ma wyjścia od MS 7, ale dla mojego dwurdzeniowego lapka 2,2 nie ma nic szybszego od XP, bezkonkurencyjny system pod względem wygody i szybkości, choć kilku funkcjonalności z takiego linuksa w nim mi brakuje np. menadżer plików z zakładkami jak w firefoxie
Dla core i7 to raczej nie ma wyjścia od MS 7, ale dla mojego dwurdzeniowego lapka 2,2 nie ma nic szybszego od XP, bezkonkurencyjny system pod względem wygody i szybkości, choć kilku funkcjonalności z takiego linuksa w nim mi brakuje np. menadżer plików z zakładkami jak w firefoxie czy szybkie montowanie usb gsm
Windows XP to staruszek, ale jest największym debiutem Microsoftu w poprzednich latach. Świetnie sprawdził się zarówno w domu jak i w firmach, przez wiele lat. Teraz czasy się zmieniają - najnowsze komputery nie są przez XP tak dobrze obsługiwane jak przez W7... Siódemka ma o wiele większe możliwości i wydobywa całą moc nowych jednostek. Wg mnie, siódemka jest następcą XP, przez następne lata zdobędzie rynek :) do czasu, aż wypuszczą coś o niebo lepsze
z ostatnich 30 dni
odsłon: 160270
odsłon: 95719
odsłon: 34606
odsłon: 28595
odsłon: 26550
odsłon: 24876
odsłon: 22839
odsłon: 21890
odsłon: 19305
odsłon: 19032
odsłon: 18922
odsłon: 18248
odsłon: 17307
odsłon: 15666
odsłon: 15508
odsłon: 15000
odsłon: 14591
odsłon: 14462
odsłon: 13694
odsłon: 13634
odsłon: 13475
odsłon: 12449
odsłon: 11804