Czarny Iwan | 2012-01-09

Windows 8: nowe narzędzia systemowe - zresetuj i odśwież

Zobacz więcej w kategorii: oprogramowanie | narzędzia | system operacyjny

 

„Zresetuj i odśwież” to nowe hasło nadchodzącego Windowsa 8. Steve Sinofsky, szef oddziału Windows Live, zdradził ostatnio garść szczegółów na temat dwóch nowych funkcji dzięki którym łatwiej będzie sobie poradzić z „zamulonym”, zbyt długo działającym Windowsem. Wkrótce potem Microsoft zaprezentował kolejne rewelacje o nadchodzących wraz z "ósemką" usprawnieniach.

Przede wszystkim chodzi o zjawisko z którym spotkał się niemal każdy użytkownik Windowsa funkcjonującego przez kilkanaście miesięcy. W pewnym momencie komputer zaczyna pracować wolniej, aplikacje uruchamiają się opieszale, system ewidentnie traci na wydolności. Oczywiście można samodzielnie zająć się czyszczeniem rejestru, analizą zasobów i innymi ratującymi czynnościami ale w nadchodzącym Windows 8 użytkownicy mają dostać specjalne wsparcie w takich sytuacjach.

Windows 8 desktop

Dwa programy – Refresh PC i Reset PC i – będą działać automatycznie, bardzo szybko, a co ważne, w prosty sposób i zupełnie bezstresowo. Zapewne rzeczywistość będzie wygląda mniej różowo ale na razie nie będziemy jeszcze osłabiać naszego optymizmu.
Dwa wymienione narzędzia mają zastąpić wysłużone Windows Recovery Environment.

Dostęp do nowych funkcji Windows 8 będzie możliwy z poziomu Panelu Sterowania, zaprezentowany w czytelnej, graficznej formie. Do dwójki podstawowych narzędzi dołożono również zestaw opcji dla zaawansowanych.

Windows 8 1

Reset PC będzie to klasyczna funkcja, która wyczyści HDD i zainstaluje zupełnie nowy system. Poza ładnie zaprojektowanymi okienkami, niewiele różni się to od normalnej procedury, którą stosuje wielu właścicieli Windows w sytuacji, gdy system przestaje być wydolny.

Windows 8 2

Refresh PC ma nieco inne zadania. Program wykonana kopię zapasową wszelkich ustawień systemowych i użytkownika. W kolejnym kroku automat zainstaluje Windows 8 i przywróci na nowym systemie wszystkie ważne dane, aplikacje i ustawienia. Oczywiście z określonym z góry wyprzedzeniem czasowym, o ile komputer uległ jakieś poważnej awarii software. Tak przynajmniej ma to wyglądać w idealnym świecie Windowsa 8.

W praktyce, wszystko co znajdzie się poza kontrolą Metro, zostanie utracone, podobnie jak szereg innych powiązań ustanowionych przez użytkownika, co zapewne okaże się dopiero po wykonaniu odświeżenia. Zachowane zostaną jednak tak istotne rzeczy jak hasła i nazwy kont, ustawienia sieci mobilnych i bezprzewodowych oraz część wizualna systemu.

Windows 8 4

Jedną z zalet powyższych funkcji ma być również szybkie działanie. W wypadku Reset PC będzie to od 6 do 20 minut, natomiast Refresh PC zajmie jedynie 8 minut - tak przynajmniej obiecuje Microsoft.

Trzeba jeszcze wspomnieć o narzędziu recimg, dostępnym z poziomu interfejsu Metro, na trzeciej pozycji. Zaawansowana funkcja ma umożliwić wykonanie pełnego obrazu partycji systemowej z wszelkimi zainstalowanymi zasobami. Całość będzie można szybko przywrócić. Obecnie nie wiadomo jeszcze jak w szczegółach ma wyglądać ten proces.

Na koniec jeszcze optymistyczny filmik pracowników Microsoftu prezentujący powyższe rewelacje.


Więcej o Windows:

Źródło: blogs.msdn.com, you tube

produkt roku 2011/12

odsłon: 11943

Komentarze

(42)

Mocek

0 + - 2012-01-09 12:44

Każdy kto ma chociaż minimalną wiedzę o Windowsie nie będzie potrzebował tego badziewia.

Szymon331

1 + - 2012-01-09 12:55

Zgadzam się. Jak się umie dbać o system to reset systemu nie będzie potrzebny. Pracowałem ponad 3 lata na Viście i przeinstalowałem ją tylko dlatego że zmieniłem dysk na SSD.

Jeżeli system windows 8 będzie tak stabilny jak Vista/7 toto narzędzie będzie naprawdę tylko dla, że tak powiem, systemowych flejtuchów...

Chiny_X

0 + - 2012-01-09 13:38

Jak też tych co klikają w każde wyskakujące okienko przeglądarki, a takich osób na pewno nie brakuje przynajmniej w ojczyźnie M$.

Atak-Snajpera

-6 + - 2012-01-09 14:21

Ja mam 7 zainstalowaną od samej premiery i zero problemów. To co mi się bardzo podoba w 7 to zdolność do samo naprawiania. Chyba dwa razy mi się zdarzyło że system nie chciał mi się załadować. Po resecie automatycznie odpaliło się narzędzie diagnostyczne naprawiające co trzeba i po następnym auto resecie system ładował się jak zwykle. W XP to już bym musiał ręcznie walczyć z recovery points/system restore. W Viscie też musiałem ręcznie uzdrawiać system.

Dlaczego system się muli? Odpowiedź jest prosta! ZADUŻO GÓWNA w AUTOSTARCIE. Ja mam tylko 6 programów odpalanych przy starcie.

CatalystCCC
Skype
DropBox
Microsoft Security Essentials
Sidebar
RealTek Audio Control Panel

saddam

3 + - 2012-01-09 14:33

No to fajnie. Dzięki za informacje.

warcab1234

1 + - 2012-01-09 15:32

popieram, ja w autostarcie mam tylko kaspersky i Rocket Dock, ale mimo wszystko po kilku miesiącach nie chodzi cały czas jak nowy.

Max209

1 + - 2012-01-09 17:16

skype i dropbox już za dużo a catalyst jak nie podkręcasz też możesz z autostartu usunąć

SebeekS

2 + - 2012-01-09 17:34

Niesamowite :>

saddam

2 + - 2012-01-09 14:46

Backup jest najlepszy i nie ma co filozofować nad jakimś 'dbaniem o system', bo nigdy nie wiadomo co się z nim stanie. Czasami działa dlugo i bezproblemowo - czasami nie, backup to zawsze backup.

Szymon331

0 + - 2012-01-09 15:07

Oczywiście, backup u mnie jest robiony co pół roku ale tylko najważniejszych danych.

Mam na dysku często projekty po 200-400GB każdy. Nie stać mnie na kilka dysków 1TB tylko na backupy...

Dla wielu jednak ważniejsza jest stabilność bo backup jest spoko tylko do pewnej ilości danych.

saddam

1 + - 2012-01-09 15:59

Jasne ale to nie ma nic wspolnego z systemem i wspomnianym 'dbaniem o system'. Mi chodziło o backup partycji systemowej.

mielcu3

0 + - 2012-01-13 16:47

Streamer i kasetki kolego :) tanio i dobrze

VoytAss

-2 + - 2012-01-09 17:48

A ja mam plytke z ubuntu, ktore odpala spokojnie partycje FAT i NTFS. Jak sie cos zepsuje to potrzebne dane odzyskam bez problemu. LiveCD do napędu i działasz.

Bambo1983

1 + - 2012-01-09 19:16

Yea ! Magiczna płytka ! Oczywiście zakładam od razu z góry, że macierz na moim Highpoincie tak po prostu otworzy, odzyskam ile chce danych i w ogóle będzie super ! Bez żadnych rebuildów.. bo po co ? :)
Nie wspominam nawet o tym co będzie jak mi się VHD rozjedzie z którąś VM..

Z-i-Z

1 + - 2012-01-09 14:20

Format dysku to format dysku, a nie jakieś badziewie, zawsze przez takie coś kilka GB co najmniej zostanie zmarnowane...

Atak-Snajpera

-1 + - 2012-01-09 14:22

Czym są kilka GB jak masz dyski 0,5 - 1 TB

saddam

1 + - 2012-01-09 14:32

Taaa, szczególnie SSD. Obecnie większość ludzie wybiera 60-120GB.

Atak-Snajpera

1 + - 2012-01-09 14:46

A kto ci każe zapisywać filmy,muze, zdjęcia na SSD? Po zatym poniżej 100GB to osobiście bym nie schodził. Jeżeli ktoś wybiera 60 GB to jego problem.

saddam

1 + - 2012-01-09 14:49

A gdzie ja napisałem cokolwiek o zdjęciach, filmach i ogólnie folderach użytkownika?

Atak-Snajpera

1 + - 2012-01-09 14:52

Jeżeli nie trzymasz takich "grubasów" na SSD to w czym problem?! Pare gier i programów ci się spokojnie wmieści na 120GB.

Szymon331

1 + - 2012-01-09 14:24

Heh, na tym filmiku bardziej mnie interesował odbijający się w monitorze statyw z kamerą niż to co miał on pokazać ;)

Po prawie 20 latach normalnego Windowsa jakoś ta 8 mnie nie zachęca. Zbyt się przyzwyczaiłem do jego normalnej formy. Na tych filmikach mam wrażenie jakbym dostał do ręki lekko bardziej rozbudowanego Androida...

mgkiler

-1 + - 2012-01-09 14:39

A mi Windows 7 uruchamial sie 10 sekund. Pewnego dnia zainstalowalo sie 10 giga aktualizacji (chyba wszystkie od premiery). Po czym... Odpala sie 50 sekund...

I co mam zrobic?
Odinstalowac 10 giga aktualizacji?
Boje sie ze sie system zwali jak odinstaluje wszystkie aktualizacje...

Teraz juz nigdy nie bede mial zostawionych wlaczonych auto update. Tylko i wylacznie service packi. Zadnych auto update.

Juz mi drugi raz zdazylo sie ze po auto updacie system zaczol sie sypac...

Szymon331

1 + - 2012-01-09 15:09

Ja mam automatyczną aktualizację wyłączoną. Od czasu do czasu pozwala systemowi sprawdzić co chciałby zainstalować i odznaczam mnie aktualizacje zbędne.

Jednak aktualizować co jakiś czas trzeba bo tu chodzi o bezpieczeństwo komputera a nie o jego szybkość startu...

Tiamat

0 + - 2012-01-11 07:45

Co to jest - "zaczol"?
Czy chodzi o - zaczął?

saddam

-2 + - 2012-01-09 14:41

Szczerze mówiąc wole tradycyjny backup partycji systemowej. Mam backup świeżego systemu z podstawowym softem i sterownikami oraz backup partycji systemowej dodatkowo z podstawowym zestawem programów do pracy. Przynajmniej jest to czyste rozwiązanie, dużo szybsze i dokładnie wiem jaki bedzie efekt ale najlepsze jest to, że w razie awarii systemowego SSD moge szybko odtworzyć system na zapasowym SSD lub innym nośniku. Polecam darmowy Easeus backup.

Atak-Snajpera

1 + - 2012-01-09 14:54

No to fajnie. Dzięki za informacje.

dikamilo

0 + - 2012-01-09 17:49

Patrzcie jacy jesteśmy fajni, zamiast wyeliminować mulenie systemu po jakimś czasie, dajemy wam zresetuj i odśwież :)

btw. ostatnio instalowałem na nowo system jak wymieniłem komputer na nowy ;]

gatto_nero

0 + - 2012-01-10 23:10

Prawdopodobnie spowodowane jest to brakiem możliwości rozwiązania tego problemu. Ten system jest zaprojektowany na złych założeniach. Android jest nowocześniejszy niż windows - wszystkie aplikacjie sandboxowane itd

tomcorek

1 + - 2012-01-09 17:51

Czytam tytuł i sobie myślę, w W8 będzie jakaś rewolucja a tu nic. Tak z mojej strony mnie się ten system coraz mniej podoba, najpierw Metro jakieś dziwne a dochodzi rejestracja klucza w biosie - chyba, że się coś zmieniło i odeszli od tego.

jacob000

0 + - 2012-01-09 19:37

przydałoby się bardziej jakaś opcja aby komp po 80 h pracy nie zamulał jak porąbany i nie wymagał resetu. Czasami reset jest niemożliwy, a czasami najprościej w świecie nie mam czasu na resetowanie kompa i uruchamianie projektu na nowo i wczytywaniu wszystkich danych. Dlatego system jest wiecznie zahibernowany u mnie ale powyżej 2 hibernacji system wyraźnie zwalnia a z każdą kolejną hibernacją spowolnienie jest coraz bardziej uciążliwe. W XP tego nie było można było spokojnie hibernować kompa i utrata wydajności była chwilowa.

Co do wydajności wystarczy wyłączyć cały burdel z autostartu zwłaszcza ten instalowany przez producentów lapków. No i nie instalowanie jeśli nie trzeba programów używanych tylko raz po to są wersje portable części programów :)

Backup to podstawa jesli nie chce się obudzić z ręką w nocniku :) dzisiaj 12 h odzyskiwałem dane z jednego lapa bo system się już nawet nie podniósł po próbach naprawy. A wszystko na C i nie zrobisz formatu ;/ Nie ma to jednak jak liveCD linuxa szkoda ze kopiowanie po LAN na serwer trwa tak długo ;/

Bambo1983

0 + - 2012-01-09 19:53

Próbowałeś czyścić dzienniki systemu (zwłaszcza zabezpieczeń) i defragmentować pamięć ? Też miałem nieco problemów z wydajnością po hibernacji, ale w moim przypadku to pomagało. Przy okazji, jeśli korzystasz z IIS to dobrze mu zapuścić co najmniej recycle pul aplikacji (o ile nie sam reset).
A co do LiveCD, to jednak mnie nie przekonuje, nie zawsze wykryje każdą macierz, używam w niektórych sytuacjach, ale zdecydowanie gdy potrzebuje wyciągnąć dane to po prostu podpinam dysk do innego kompa lub w krytycznych sytuacjach wprost do hot-swap bay'a i kopiuje na serv.

Bambo1983

0 + - 2012-01-09 19:57

P.S. Chodziło oczywiście o restart IIS, a nie żaden reset. I jeszcze dwie sprawy, ale stawiam, że to masz wyłączone.. indeksowanie i nie wiszą żadne update'y do zainstalowania (svchost potrafi urosnąć do ciekawych wartości gdy dużo aktualizacji wisi do zainstalowania).

saddam

0 + - 2012-01-09 23:28

Takie problemy z zamulaniem są zazwyczaj w przypadku kompów z małą ilością RAM i używaną pamięcią wirtualną. Najlepiej kupić tyle ramu, żeby w ogóle nie korzystać z pamięci wirtualnej. Na niektórych systemach mogą być mikrozawiechy ale zawsze można ustawić małego swapa na ram-dysku.

PIOTER123

-3 + - 2012-01-09 22:05

"Dwa programy – Refresh PC i Reset PC"

oczywiście będzie ich można użyć gdy będzie włączone metro :P

winone

0 + - 2012-01-10 17:15

Mi by się przydało narzędzie mierzące
ile czasu każda usługa potrzebuje na uruchomienie (coś w podobnie do Internet Explorer który mierzy ładowanie wtyczek i dodatków)
i w tedy sam bym wyłączył to co niepotrzebne i to co mocno zwalnia kompa

rybak17

0 + - 2012-01-10 21:09

I tak coraz więcej ludzi będzie się przesiadać na Linuxa i Mac OS X.

gatto_nero

0 + - 2012-01-10 23:12

Miejmy nadzieję :)

gatto_nero

0 + - 2012-01-10 23:06

Niesamowite - prezentacja na tablecie - to na tablecie windows 8 też będzie się zamulał?

Szymon331

0 + - 2012-01-11 00:06

Zamulał to on się będzie na telefonach ;)

Kuba Mily JDM

-2 + - 2012-01-11 18:15

Do takich rzeczy to jest CClenar, a chyba każdy umie instalować Windowsa(czy to z pulpitu czy z BIOSU) i formatować dysk. Hah trochę bez sensu.

 
zgłoś naruszenie netykiety lub złe
zachowanie

Podgląd newsa