Na topie
Michał Szukała | 2008-12-08

Zewnętrzne karty graficzne ATI wchodzą na rynek z opóźnieniem

Zobacz więcej w kategorii: karty graficzne | laptopy

Producenci: ATi, Fujitsu-Siemens

 

AMD zapowiedział swoje zewnętrzne karty graficzne do notebooków (XGP – eXternal Graphics Processor) około pół roku temu. Pierwszy miał je wprowadzić Fujitsu-Siemens w okolicach października. Obie firmy postanowiły jednak zakończyć swoje joint-venture, co spowodowało spore zamieszanie w Fujitsu-Siemens, a dla XGP oznaczało potężne opóźnienia, które sprawiły, że dotąd nie można było go kupić.

Teraz, w pierwszych dniach grudnia, zewnętrzne karty graficzne oraz wspierające je notebooki nareszcie mają się pojawić – oficjalna premiera zaplanowana jest na 9. grudnia 2008. Pierwszy XGP będzie zawierał rdzeń RV670 (taki sam, jak w Radeonach HD 3850), natomiast wersje z GPU RV770 (Radeon HD 4850) mają podobno ujrzeć światło dzienne w ciągu paru następnych miesięcy.

W chwili obecnej, chcąc wyposażyć się w notebooka z dodatkową kartą graficzną XGP (notebook ma również zintegrowaną grafikę, z której korzysta, kiedy XGP nie jest do niego podłączona), trzeba wyłożyć na stół sporą sumkę w wysokości 1500 Euro. Tyle bowiem kosztuje cały zestaw firmy Fujitsu-Siemens (notebook + karta), a inni producenci nie mają póki co gotowych własnych rozwiązań.

W ciągu najbliższych miesięcy powinno się okazać, czy XGP osiągnie sukces i przyjmie się na rynku. Biorąc pod uwagę coraz większą popularność komputerów przenośnych oraz modę na wykorzystywanie ich do gier, ma na to spore szanse.

odsłon: 8609

dj4kon

0 + - 2008-12-08 14:39

wydaje mi sie ze niewielu nabywcow znajdzie taka karta graficzna zewnetrzna do laptopow, glownie z powodu ceny ale rowniez niezbyt ciekawie sie gra moim zdaniem na laptopach, sam mam jednego i szalu nie ma

bchrubas

0 + - 2008-12-08 15:45

No właśnie, cena przede wszystkim. Ale jeżeli cena nie będzie zbyt wysoka (wiadomo że akcesoria do notebooków są zawsze trochę droższe) to znajdzie się sporo osób które skorzystałoby z takiego upgrade wydajności swojego sprzętu.

suntzu

0 + - 2008-12-08 17:19

Laptopy są dla dzieci neostrady inni mają pc i laptopy.

Prawda taka laptopy są o 300% droższe w porównaniu do PC, później ceny schodzą, ale za dobry laptop trzeba zapłacić około 7-12tys zł biorąc pod uwagę cenę 5000zł to naprawdę nie wiele.

dj4kon

0 + - 2008-12-08 19:33

"Laptopy są dla dzieci neostrady inni mają pc i laptopy."

bez komentarza

SoundsGreat

0 + - 2008-12-09 01:08

Z punktu widzenia kogoś, dla kogo istnieją tylko gry komputerowe to laptopy naprawdę są dla dzieci neostrady:) Ale do rzeczy: takie rozwiązanie może znaleźć nabywców. Gdyby to laptopa podłączyć sobie HDTV bądź zwykły monitor plus klawiaturę z myszka w domu mógłby on zastąpić normalny PC do gier, zaś po za domem być laptopem, z możliwością przycięcia w prawie nowe gierki. Jak dla mnie bomba. Może dzisiaj jest to drogie rozwiązanie, ale po mojemu ma swoja przyszłość.

meadbeat

0 + - 2010-06-17 00:37

Mam lapa ze złączem xgp w domu, problem jest taki, że nigdzie nie moge dostać tego grafic boostera :( z chęcią pocykałbym w jakieś nowe gierki a tak to lipa jest, wewnętrzna HD3200 starcza na gry z roku 2006 :\


Co do rozwiązania zewnętrznej karty to świetny pomysł! lapa używam w pracy i w podróży, a w domu służy jako stacja pc, bezprzewodowa klawiatura, mysz, monitor 42", tylko brakuje najważniejszego....!

Pozdrawiam!

 
zgłoś naruszenie netykiety lub złe
zachowanie

Podgląd newsa