Na topie

Tabletka z sensorem w środku - pierwszy taki lek ze zgodą od FDA

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Nauka Tematyka: medycyna

Abilify MyCite to pierwsza tabletka z elektronicznym czujnikiem, która została zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków.

 • Tabletka z sensorem w środku - pierwszy taki lek ze zgodą od FDA
A A

To ważny moment w medycynie. Pierwsza „cyfrowa tabletka” została zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Została ona stworzona przez Otsuka Pharmaceutical i Proteus Digital Health, nazywa się Abilify MyCite i pomoże pacjentom zmagającym się z chorobami psychicznymi.

Choć wygląda jak każda inna tabletka, Abilify MyCite skrywa w sobie maleńki sensor, który aktywuje się w chwili, gdy zetknie się z kwasem żołądkowym. Wówczas do opaski na żebrach przesyłana jest informacja, że lek został połknięty i taki sam komunikat trafia na kilka smartfonów: pacjenta, lekarza i bliskich osób. 

Abilify MyCite tabletka z chipem

Na tym technologiczna „magia” właściwie się kończy, sam lek natomiast jest znany od lat i służy do kontrolowania stanu zdrowia osób cierpiących na schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową typu 1, a czasem też na depresję.

W przypadku Abilify MyCite mówimy o możliwości zdalnego kontrolowania, czy pacjent regularnie przyjmuje lek. To cenna funkcja i firmy farmaceutyczne będą pewnie chciały wprowadzać czujniki do innych tabletek – w przyszłości może to być standard. 

Niektórzy twierdzą jednak, że to rozwiązanie stanowi poważne zagrożenie dla prywatności pacjentów. To właściwie typowe w przypadku wprowadzania jakichkolwiek nowinek technologicznych. Należy jedynie zastanowić się, czy potencjalne zagrożenie jest większe niż potencjalna korzyść...

Źródło: The Verge. Foto: Proteus Digital Health

Odsłon: 3497 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. Wasek
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-11-16 09:55

  Jedna z największych machin tego świata, farmacja, chce mieć jeszcze więcej władzy.

  Skomentuj

  1. MarTum
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-11-16 13:52

   Vega będzie miał o czym kręcić kolejne części.

   Skomentuj

  2. Michał 06
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-11-17 18:47

   Wasek dobrze gada ,a wy minusujecie ,właśnie farmacja żądzi światem ,pewnie większość komentujących nie wie nawet że we wszystkich szczepionkach zażywają glin czyli (Aluminium) w czystej postaci, aluminium zaczęto produkować dosyć niedawno otrzymując go z boksytu, ALUMINIUM NIE BIERZE UDZIAŁU W ŻADNYM PROCESIE BIOLOGICZNYM NA ZIEMI,może dotrze to do waszych głów :(

   Skomentuj

 2. topiq
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-11-16 10:10

  No pewnie, lepiej wrócić do czasów średniowiecza i niech ludzkość przetrzebią choroby. Nadal jednak czekam na leki inteligentne, które trafiają prosto w konkretną chorobę nie powodując skutków ubocznych.
  Człowiek zabiegany czasem sam zapomina wziąć jakiś lek, a w przypadku schizofrenii to bardzo ważne. Tu przynajmniej będzie pewność że pacjent taki lek zażył. Mało to przypadków, kiedy pacjent przetrzymywał lek pod językiem a później wypluwał. Raczej takich tabletek normalnemu zdrowemu psychicznie człowiekowi przepisywać na siłę nie będą.

  Skomentuj Historia edycji

  1. miedzianek
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-11-16 15:28

   Nic takiego nie będzie miało miejsca, farmacja do tego nie dopuści-ten biznes musi się kręcić, a kasa sama się nie zrobi.

   Skomentuj

 3. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-11-16 11:02

  Pierwsze koty za płoty, ale mnie by bardziej interesowała tabletka z czujnikami rozpoznającymi choćby kwasowość środowiska i przesyłająca takie dane co minutę do opaski, jako alternatywę do obecnych badań gastrologicznych, które miłe nie są. Czas pokaże, jak szybko pokażą się takie rozwiązania i ile będą kosztować.

  Skomentuj

 4. sebmania
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-11-16 13:57

  Reklamy w Google dostosowane do twojego dziennego spożycia.

  Skomentuj

 5. Snack3rS7PL
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-11-17 07:06

  Często pacjenci chorzy na schizofrenię, albo zapominają o lekach lub też po prostu ich nie biorą, więc jeśli już wyrażają zgodę na farmakoterapię a nie chcą brać leków długodziałających w postaci bolesnych zastrzyków - jako gwaranta regularności przyjmowania leków - to jest to jakieś rozwiązanie.

  Skomentuj Historia edycji

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!