Na topie

Adblock? Coraz więcej Polaków z niego korzysta

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet

Z roku na rok rośnie liczba polskich internautów blokujących reklamy w sieci. Z raportu IAB Polska wynika, że aktualnie z adblocków korzysta już więcej niż 4 na 10 użytkowników w naszym kraju.

  • Adblock? Coraz więcej Polaków z niego korzysta
A A

Około 9 milionów Polaków ma nadciśnienie, regularnie pali papierosy, korzysta z bankowości mobilnej czy robi zakupy odzieżowe w Internecie. Tylu też korzysta z adblocków, jak wynika z raportu IAB Polska. 

Reklamy stanowią podstawowe źródło dochodów w sieci – to dzięki nim strony mogą istnieć i trafiać ze swoją ofertą do użytkowników. Są jednak wydawcy, którzy stosują inwazyjne reklamy (takie jak banery przykrywające cały ekran czy automatycznie odtwarzające się filmy, niejednokrotnie z włączonym dźwiękiem), będące dla czytelników więcej niż wystarczającą motywacją, by włączyć adblocka. 

Oprócz ograniczania wygody korzystania z Internetu, reklamy są nielubiane także ze względu na prywatność oraz pożeranie danych z pakietu. Dodajmy to wszystko, a mniej zaskakujące będzie to, że tempo wzrostu liczby użytkowników korzystających z adblocków jest dwucyfrowe. 

Z badania przeprowadzonego przez IAB Polska wynika, że aktualnie z adblocków korzysta 42 proc. polskich internautów, co daje liczbę około 8,8 miliona użytkowników. Jeszcze rok wcześniej zaś odsetek ten wynosił 36 proc. (7,6 miliona). 

Adblock Polska

A jak Polacy reagują na komunikaty z prośbą o wyłączenie adblocka? Zaledwie 7 proc. spełnia ją za każdym razem, a 30 proc. robi to „czasem”. Z kolei 13 proc. kontynuuje przeglądanie strony z włączonym adblockiem, a 43 proc. – rezygnuje i idzie dalej. A wy?

Źródło: IAB Polska (raport w PDF). Foto: ndemello/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3907 Skomentuj newsa
Komentarze

22

Udostępnij
  1. Pawlus
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2018-11-29 10:01

    ADBlock? ten soft do wyświetlania reklam na stronach? Nie dzięki, wole ublocka który dla odmiany rzeczywiście je blokuje. :)

    Skomentuj

    1. czytacz
      Oceń komentarz:

      10    

      Opublikowano: 2018-11-29 11:19

      w badaniu i autorowi chodziło generalnie o blokery reklam a nie konkretnie o adblocka

      Skomentuj

  2. Geralt
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-11-29 10:26

    Kiedys uzywalem ;). Niemniej juz od dosc dawna uzywam Ublock (o ile nie myle sie wersje origin - teraz jestem poza domem wiec nie moge sprawdzic), ktory jest znacznie lepszy i mniej obciaza przegladarke.

    Skomentuj

  3. leon-san
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2018-11-29 10:48

    Niestety adblock czy ublock to konieczność a nie fanaberia. Inaczej nie da się korzystać ze stron. Nawet te co grzecznie proszą o wyłączenie i twierdzą, że tylko nieinwazyjne reklamy, to oszukują.

    Skomentuj

  4. sebmania
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-11-29 10:54

    Dziwne że tylko 42% korzysta, pewnie reklamy programów do blokowania reklam są blokowane.

    Skomentuj

    1. Mikro222
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-11-29 11:54

      Też mnie to nie tyle co zdziwiło, ale zaszokowało, że tylko 42 procent, spodziewałem się z 80 procent minimum. może ludzie są nieświadomi bo moja mama np przegląda neta to o takich wynalazkach nie wie a ma już prawie 60 lat. Rzuciła Tv dla internetu :D

      Skomentuj

  5. sabaru
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-11-29 11:11

    Korzystam adguard i ublock orgin są znacznie lepsze od Adblocka. Adblock odkąd się sprzedał to jeden wielki syf i szkoda go instalować. Nie toleruje żadnych reklam. Zraziłem się po tym jak właśnie zaczęły mi np. zasłaniać cały ekran, albo jak w coś kliknąłem to pojawiała się reklama. To tylko jeden z wielu przykładów dlaczego mam zainstalowane dodatki do blokowania reklam. Po za tym guzik mnie obchodzi że jakaś strona może paść bo nie kliknąłem w reklamę. Jakoś wcześniej o jej istnieniu nie wiedziałem więc dlaczego nagle teraz twierdzi że jest mi do czegoś potrzebna. To właśnie właściciel strony powinien mi dziękować że korzystam z jego usług, a nie odwrotnie.

    Skomentuj

  6. Pioyer
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-11-29 12:47

    nie wchodze na neta zeby ogladac debilne reklamy

    Skomentuj

  7. david_89
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-11-29 12:48

    Coraz więcej osób korzysta bo reklamy są coraz bardziej nachalne...

    Skomentuj

  8. mutissj
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2018-11-29 12:49

    UE powinno interweniować w tej sprawie, dam przykład dyrektyw które by raz na zawsze rozwiązały problem:

    ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

    [1.] administratorzy stron nie powinni stosować inwazyjnych / agresywnych reklam, o max wielkości XXX, w umiarkowanej liczbie max XXX, i nie spowalniające pracy komputera.

    [2.] podobnie jak wyżej, reklamodawcy powinni się dostosować do wielkości/ilości reklam i bezpieczeństwa ich przekierowań, bez wirusów itp, itd..

    [3.] użytkownik przed wejściem na stronę powinien zostać poinformowany, że strona zawiera nowe standardy reklam 2.0 zgodnie z dyrektywami UE, i nie będzie dręczyć czytelnika, i także sugestia o wyłączeniu blokera w przeciwnym razie połowa treści nie będzie wyświetlana.

    ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

    I konflikt został by rozwiązany, m.in strony by nie spamowały reklamami, a internauci zaczęli by wyłączać blokery......

    .......ALE NIEEEE, najważniejsze w UE jest aby Niemcy i Francja gospodarczo przejmowały Europe, Internet im tylko przeszkadza bo wolny handel kwitnie ...

    Skomentuj

  9. Balrogos
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2018-11-29 13:18

    Skoro nawet na benchmarku ponad 50% zawartości strony to reklamy to czy ktos sie dziwi?

    Skomentuj

  10. Adrianwo
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-11-29 13:23

    Dlaczego popularność Adblocków w Polsce rośnie? Najtańsze reklamy i najgorsze dopasowanie, nawet jak dopasowania są ustawione dobre. Do tego reklamy "wygrałeś iphone'a", na które prośby o je wycofanie reklamodawcy w ogóle nie reagują, bo uważają to za włamanie na serwer, na które też nie reagują!!!!

    Skomentuj Historia edycji

  11. sebatec
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-11-29 13:24

    Wcale się nie dziwię że ludziska używają blockerów, na niektórych stronach reklamy pokrywają 70% powierzchni strony....

    Skomentuj

    1. Adrianwo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-11-29 13:25

      Bo polskie media są ZBYT NIEDOFINANSOWANE!!!!!

      Skomentuj

      1. Adrianwo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-11-29 20:14

        Oczywiście dodam że prywatne i w pełni komercyjne (ale mogą się zdarzać wyjątki).

        Skomentuj

  12. jarekzon
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-11-29 13:43

    Najlepszy program jaki znam. Dzięki chłopaki. Bez niego przeglądanie internetu jest praktycznie niemożliwe. Pierduły o tym, że reklamy są jedynym źródłem utrzymania i bez tego się nie da, są dobre dla grzecznych dzieci. Jeżeli wam się nie opłaca to zamknijcie serwis, albo zróbcie abonament.

    Skomentuj Historia edycji

  13. Nefae
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-11-29 14:57

    Nie przeszkadzają mi reklamy stosowane po bokach strony, cała reszta powinna być usuwana.
    Jeśli tak nie jest to po prostu blokuje.

    Skomentuj

  14. Mr.wrobel
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-11-29 15:46

    Pozostaje mi jeszcze znaleźć rozwiązanie na mobilnym yt bo to co ostatnio się dzieje to masakra. Podczas puszczania muzyki z playlisty za każdym razem była reklama między klipami. Jeszcze 2 miesiące temu nie było to tak nachalne, w listopadzie to już dramat.

    Skomentuj

  15. benutzer
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-11-29 20:40

    Ublock + Ghostery rules!!

    Wiki, czyli najlepsza strona, którą znam jakoś żyje bez reklam. Da się? Oczywiście!!

    Skomentuj

    1. gormar
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-11-29 23:45

      Wikipedia żyje z datków. Ale przy okazji o nie ciągle żebrze, co dla mnie jest bardziej denerwujące niż reklamy.

      Skomentuj

  16. Tominjo
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-11-30 19:09

    1061758 zablokowanych reklam i ciągle rośnie i będzie rosło.

    Skomentuj

  17. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-12-03 14:40

    ankieta jest do kitu. ja nie używam adblocka bo jest do kitu. żre RAM jak ma się otwartych wiele kart.

    w zamian używam uBlock Origin, bardzo dobry.