Na topie

Adobe uśmierci Shockwave we wtorek, 9 kwietnia

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Ciekawostki Producenci: Adobe

Firma Adobe ustaliła konkretny dzień, w którym to zakończy się najważniejszy rozdział historii platformy Shockwave (obsługiwanej przez 450 milionów komputerów).

 • Adobe uśmierci Shockwave we wtorek, 9 kwietnia
A A

Shockwave to popularna swego czasu platforma pod interaktywne aplikacje i gry. Odpowiedzialna za nią firma Adobe oficjalnie potwierdziła, że jej historia już wkrótce dobiegnie końca. 

Shockwave odchodzi na emeryturę

Dokładnie 9 kwietnia 2019 roku zakończy się życie platformy Shockwave. Pliki umożliwiające jej pobranie i zainstalowanie, zostaną usunięte z serwerów, a wsparcie zostanie całkowicie wyłączone (w przypadku posiadaczy biznesowej licencji natomiast nastąpi to wraz z najbliższym wygaśnięciem kontraktu). Samo korzystanie z niej będzie jednak nadal możliwe.

Shockwave EOL

Powodem, dla którego firma Adobe zrezygnowała z dalszego rozwoju i wsparcia platformy Shockwave, jest rosnąca konkurencja. Dziś projektanci częściej stawiają bowiem na HTML5 Canvas lub Web GL, co związane jest przede wszystkim z popularyzacją urządzeń mobilnych i malejącym znaczeniem prostych gier online czy dysków optycznych.

A co z Flashem?

Okazuje się, że dni Flasha również są policzone. Wszyscy czołowi producenci przeglądarek internetowych zapowiedzieli, że najpóźniej w przyszłym roku całkowicie wyłączą obsługę tej (przestarzałej) technologii, a wobec tego sama firma Adobe postanowiła ustalić termin zakończenia historii Flasha na grudzień 2020. To koniec pewnej ery.

Źródło: Adobe, ghacks

Odsłon: 4129 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij
 1. slo1q
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-13 17:04

  No to teraz jeszcze flasha się pozbyć i mnóstwo problemów z głowy.
  Marzeniem ściętej głowy jest tylko całkowita likwidacja javy, jednego z najgorszych raków technologii informacyjnej.

  Skomentuj

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2019-03-13 17:25

   Potrafisz podać 3 powody, dla których Java w aplecie przeglądarki jest zła? Czy może masz na myśli język Java?

   Skomentuj

  2. Damian Szymański
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-03-13 17:33

   Ale java sama w sobie zła nie jest. Ma wiele swoich zalet np. wielo-platformowość i jest jednym z wiodących rozwiązań tego typu. Największy problem to był z wtyczką Javy w NPAPi, która zniknęła już jakiś czas temu. Była dziurawa i dostępna jedynie w npapi, (które jak wiemy jest obsolete) a samo oracle nie chciało jej przepisywać na ppapi...

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!