Na topie

Alert smogowy - co poradzić na złą jakość powietrza?

Autor:
Zespół Marketplace

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Ciekawostki

Smog w Polsce jest dziś olbrzymim problemem. Od rana w wielu miastach normy szkodliwych pyłów są przekraczane i to wielokrotnie. Zobacz nasze publikacje, w którym radzimy, jakie urządzenia pomagają w walce z wrogiem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza.

 • Alert smogowy - co poradzić na złą jakość powietrza?
A A

Od kilku dni jakość powietrza jest naprawdę zła. Co więcej, obecnie w Polsce mamy najgorsze warunki w Europie. Normy szkodliwych pyłów są przekroczone w miastach na terenie całego kraju (aplikacja do sprawdzania smogu pozwoli ci przekonać się, czy w twoim regionie również). Wiedza jednak to jedno, ale trzeba też przeciwdziałać.

Smog w całej Polsce

Jak bardzo jest źle? By uzyskać odpowiedź wystarczy spojrzeć na poniższą mapkę:

smog mapa
European Air Quality Index

Od rana w polskich miastach czujniki wykrywają przekroczenie norm nawet o kilkaset procent. Kraków, Warszawa, Łódź, Katowice czy Lublin to tylko niektóre z miejsc, w których powietrze jest dziś zanieczyszczone do tego stopnia, że w miarę możliwości lepiej jest zostać w domu. 

Podstawowymi źródłami emisji szkodliwych pyłów są: przestarzałe piece i kotły w domach, działalność przemysłowa oraz transport drogowy. Wyraźnie widać więc, że pojedyncza osoba nie ma wielkiego wpływu na to, czy występuje smog, a jeśli tak, to jak poważna jest sytuacja. Każdy może za to zadbać o to, by w jego domu lub biurze dało się oddychać czystym powietrzem.

Jakie urządzenia warto mieć?

W tym celu warto wyposażyć się w oczyszczacz powietrza. Jest to urządzenie wyposażone w filtry, które są w stanie zatrzymać w sobie pył, dym, bakterie i wirusy czy alergeny (a dodatkowo także nieprzyjemne zapachy). W sklepach znajduje się wiele modeli dostosowanych do różnych potrzeb i finansowych możliwości. Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie, sprawdź nasz poradnik: jaki oczyszczacz powietrza kupić? TOP 5.

smog Philips
Philips

Gdy zamykamy okna w obawie przed dostaniem się zanieczyszczonego powietrza do mieszkania i włączamy ogrzewanie, wilgotność powietrza może spaść nawet do poziomu kilkunastu procent. Wówczas drastycznie zwiększa się ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, do czego dochodzą kłopoty ze snem i złe samopoczucie. Dlatego dobrym dodatkiem do oczyszczacza jest nawilżacz powietrza. Zerknij do naszego artykułu, by dowiedzieć się, jaki nawilżacz powietrza do domu kupić.

Z kolei osoby poszukujące czujnika czadu odsyłamy do naszego poradnika poświęconego tym (ratującym życie) urządzeniom, a wszystkich zachęcamy do sprawdzenia publikacji Zadbaj o zdrowie zimą - technologia pomaga, gdzie podsumowujemy kluczowe informacje na ten temat.

Źródło: TVN Meteo, European Air Quality Index, inf. własna. Foto: mati-foto/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3992 Skomentuj newsa
Komentarze

22

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. musslik
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-11-09 14:18

  Prawda jest taka, że gdyby nie daniny na państwo to by ludzie ogrzewali gazem...

  Skomentuj

  1. Michał 06
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-10 19:26

   zdjęcie mówi wszystko ,niemcy i polska , analogicznie niemcy dobre polska zła, widać kto sponsorował te badania :P

   Skomentuj

 2. StartX_pl
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-11-09 14:56

  A co to za głupoty z tą mapką? W Gdańsku są na przystankach wyświetlacze z informacjami o stanie powietrza i jest znacznie lepiej niż zalecane normy. Jeszcze szczepionki na odrę zacznijcie reklamować, żeby w ludziach wywołać większy strach bo tylko wtedy można ich nakłonić do głupot.

  Skomentuj

  1. daniyal
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2018-11-09 15:46

   Lokalnie może być mniejsza ilość pyłu PM2.5 czy 10. Ale zdaje sobie Pan sprawę na czym polega uśrednianie ?
   Z tym o szczepionkach to marna prowokacja.

   Skomentuj

   1. StartX_pl
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-11-09 15:55

    Oczywiście, że prowokacja, zapomniano dodać szereg reklam i ofert masek przeciwsmogowych. Właśnie na Waszych oczach tworzy się kolejną niepotrzebną koniunkturę.

    Skomentuj

    1. daniyal
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-11-09 20:17

     To, że dany temat jest medialny nie oznacza że jest wygenerowany przez media. Już wcześniej był problem ze smogiem w polsce, ale nie było tanich metod detekcji. Teraz, kiedy te metody się rozpowszechniły a coraz więcej publikacji naukowych wskazuje jednoznacznie, że taki pył wpływa bardzo negatywnie na zdrowie (uczulenia, astma, nowotwory) temat tym bardziej nabrał jak to mówią kolokwialnie, wody w młyn. I to jest dobry efekt. Siedzieć w gnoju i twierdzić, że nie śmierdzi .. albo zawsze mogłobyć gorzej - to nie metoda na życie.

     Skomentuj

   2. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-11-09 19:17

    https://airly.eu/map/pl/#54.40022,18.66910,i3478

    Skomentuj

  2. Qanon
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-11-09 16:03

   Temat smogu od 2 lat to kampania społeczna skierowana na przygotowanie gruntu pod zmianę głównego paliwa wykorzystywanego do ogrzewania domów i technologii towarzyszącemu temu procesowi. Zachodnie koncerny już od czasu "niesławnego gazu łupkowego" lobbowały wśród polityków przejście z Polskiego węgla na gaz sprowadzany z każdej strony byleby tylko nie z pod naszych stóp. Mój wujek, który pracuje dla jednego z koncernu naftowo-gazowego jako poszukiwacz złóż pokazywał mi mapę i projekcję zasobów złóż ropy i gazu w Polsce. Mamy to mini-Kuwejt i nikomu nie jest na rękę niezależność Polskiego runku paliwowego. Zwłaszcza, że automatycznie stalibyśmy się także eksporterem, a tego nie chce już nikt. Rynek paliw konwencjonalnych systematycznie się kurczy i nie ma mowy o nowej konkurencji.
   JA chciałbym ogrzewać się czystym i tanim paliwem, ale to w jaki sposób społeczeństwo jest manipulowane i straszone smogiem jest okropne. W latach 80-90 kiedy jeszcze Polska miała ciężki przemysł i truła na potęgę nie było plagi astmy i przewlekłych zapaleń zatok. Chorujemy, bo jesteśmy osłabieni, ale nie koniecznie przez smog. Są bardziej bezpośrednie przyczyny zw. ze sposobem wytwarzania żywności, mieszkaniem w domach których powierzchnie użytkowe zostały pokryte substancjami lotnymi podrażniającymi górne drogi oddechowe (tj. lakiery, wełna mineralna, farby, tworzywa sztuczne), czy też wreszcie odzież zrobiona z plastiku lub włókien zawierających glifosat itd.
   Szczepionki na Odrę to próba pozbycia się kilkuset tysięcy sztuk zapasów, których termin ważności mija w 2019r. Odra i jej pojawienie się w Polsce to też fakt. Została przywleczona do nas od Ukraińców. Na Ukrainie choruje ok. 35+ tys.** osób. Faktem też jest, że w Polsce większość ognisk stwierdzono u dzieci Ukraińców co potwierdza źródło choroby.

   Pozdrawiam.

   **Ukraine MOH: More than 35,000 measles cases this year, 11 children died

   Skomentuj

   1. StartX_pl
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-11-09 17:39

    Wg postanowienia Sądu Najwyższego w Niemczech nie istnieje coś takiego jak wirus odry...

    https://wissenschafftplus.de/uploads/article/Protokoll_13_4_20150001.pdf

    Więc co jest wstrzykiwane? POLISORBAT, poronienia, uszkodzenia, zgodny.

    Skomentuj

    1. Foxy the Pirate
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-11-10 09:48

     Jestem pewien, że to jednak płynna lawa.

     Skomentuj

   2. daniyal
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-11-09 20:24

    Polecam porozmawiać z wujkiem jeszcze raz, tym razem ze zrozumieniem. Problem nie jest w polsce z dostępnością gazu łupkowego. Problem jest w jakiej frakcji on występuje. W Stanach znajduje się w dużych frakcjach, co jest stosunkowo łatwe do wydobycia, w Polsce - mówimy o małcyh frakcjach. Do niedawna nie było technologi do wydobycia takiego gazu. Teraz już jest, ale jeszcze bardzo dalko jej do opłacalności wydobycia.

    Skomentuj

    1. Qanon
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2018-11-09 20:58

     Ja nie wspomniałem o gazie łupkowym. Na tej mapie zaznaczone były złoża gazu ziemnego.

     Skomentuj

   3. StartX_pl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-11-09 21:57

    https://www.youtube.com/watch?v=vZsp0e7Imm0

    Skomentuj

  3. kitamo
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-11-09 17:47

   dokładnie tak ,w Gdańsku jest naprawdę czyste powietrze i nie ma mowy o smogu a tu producent byle gadżetu robi sobie mapkę i losowo wali kropki.

   Skomentuj

   1. daniyal
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-11-09 19:27

    Wg kogo jest czyste powietrze ? Wg Pana, bo wyszedłeś na ulicę i powąchałeś ? Człowieku, do pomiaru czystości powietrza są specjalistyczne urządzenia do których dostęp ma każdy. Btw nawet biorąc na chłopski rozum, gdzie gdańskowi do czystego powietrza ? Mnustwo domków ogrzewanych piecem węglowym w którym często palą śmieci.

    Skomentuj

    1. kitamo
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-11-09 20:49

     https://airly.eu/map/pl/

     serio chcesz dyskutować? i to teraz w okresie grzewczym a latem problem smogu w Gdańsku to tylko dyskusja.
     Codziennie jak jadę do pracy to w całym miescie mogę sobie poczytać informacje o obecnym zanieczyszczeniu.
     Nie widziałem nigdy nikogo tez w masce antysmogowej w Gdańsku - tu na takich ludzi patrzy się jak na kosmitów.

     Skomentuj Historia edycji

    2. StartX_pl
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2018-11-09 22:02

     Jestem w Gdańsku średnio co miesiąc i powietrze jest czyste, wcześniej mieszkałem prawie trzy lata i powiem wprost, tam jest ogromny ruch powietrza, jak nie wieje to jest święto, nie ma możliwości, aby jakikolwiek dym stał w miejscu i żeby robił się smog.

     Skomentuj

 3. DragonRed
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-11-09 17:14

  Smog się nie liczy bo jesteśmy biedni.Nie patrzmy na siebie a na te 60% społeczeństwa w Polsce.Wystarczy dać minimalną 4000złotych brutto jednocześnie kategorycznie zmuszając do zmian w ogrzewaniu z dofinansowaniem włącznie.
  Tak wygra tylko najsilniejszy organizm - najbardziej odporny na zanieczyszczenia.Smog to tylko jedna z możliwości bo jeszcze kilkanaście lat a ludzie będą umierać od super bakterii a nie wiadomo jak w 2019 roku będzie z warunkami atmosferycznymi.
  Kiedyś jak i teraz nawet ludzie uciekali mieszkać na odludzia a wybierając takie miejsca będą ponosić tego konsekwencje.
  Zalania , silnie wiatry oraz inne niebezpieczne skutki działania przyrody jaka oddaje to do czego człowiek się przyczynił będą co roku widoczne.
  Niektórych zalewa już teraz co roku a ci dalej swoje zostają w tym samym miejscu , kupują nowe przedmioty , inwestują często ponad 50tysięcy złotych by za rok czasu znów wszystko zniszczyło.
  Sami sobie jesteśmy winni bo nie patrzymy w przyszłość tylko liczy się teraźniejszość.

  Skomentuj

  1. daniyal
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-09 20:28

   Nawet nie masz pojęcia jaką ulgę poczułem czytając twój komentarz. Myślałem, już że uświadczę tutaj tylko miłośników teorii spiskowych. Głupota szalenie popularna się ostatnio zrobiła.

   Skomentuj

 4. dariosata
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-11-09 18:18

  U nas na Slasku smog to najzdrowsze powietrze:)! Choruja tylko przyjezdne gorole!

  Skomentuj

  1. Foxy the Pirate
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-10 09:50

   Tak było

   Skomentuj

 5. DexterPL
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-11-13 16:46

  Oczyszczacz powietrza to już powinien być standard.
  Od siebie polecam dodatkowo przeczytać ten wpis, może kogoś przekona. ;)
  https://loveair.pl/inspiracje/czy-oczyszczacz-powietrza-jest-potrzebny

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!