Procesory

AMD prezentuje platformę AM1 dla słabszych i tańszych komputerów

przeczytasz w 1 min.

Najnowsza propozycja producenta oferuje możliwość późniejszej modernizacji - jest to nowość jeżeli chodzi o układy SoC.

AMD AM1 platforma premiera
Platforma AMD AM1 została zaprojektowana z myślą o najtańszych komputerach stacjonarnych

Stało się! Koncern AMD zaprezentował platformę AM1, która została zaprojektowana z myślą o słabszych i tańszych komputerach stacjonarnych. Przyjrzyjmy jej się zatem trochę bliżej...

Na platformę składają się procesory Sempron i Athlon „Kabini”, które mają wiele wspólnego z ubiegłorocznymi układami A i E „Kabini”. Nadal mamy do czynienia z 28-nanometrowym procesem technologicznym, lecz już nie są one na stałe integrowane na płytce drukowanej, a montuje się je w nowej podstawce AM1 (nazwa kodowa FS1b). Warto zauważyć, że są to pierwsze wymienialne układy SoC (System-on-a-chip), a więc pozwalające na późniejszą modernizację komputera - dla niektórych z pewnością będzie to duży atut.

AMD AM1 platforma premiera

W niewielkim układzie zintegrowano nawet cztery rdzenie Jaguar, 2 MB pamięci podręcznej L2 oraz jednokanałowy kontroler pamięci DDR3-1600 (do 16 GB). Nie zabrakło również grafiki Radeon R3 zgodnej z architekturą GCN (Graphics Core Next), kodera VCE i dekodera UVD, a także wszelkiego rodzaju interfejsów wejścia/wyjścia (m.in. 2x SATA 6 Gb/s, 2x USB 3.0, 8x USB 2.0 oraz wyjścia VGA, HDMI i DP).

AMD Kabini procesor budowa

Drugim elementem platformy jest płyta główna z wcześniej wspomnianą podstawką AM1 – ciekawostką jest to, że ze względu na budowę procesora i zintegrowanie w nim wszystkich wymaganych kontrolerów, na jej laminacie nie uświadczymy chipsetu. Większość dostępnych konstrukcji ma format mini-ITX lub micro-ATX (mATX), a więc sprawdzi się podczas budowy niewielkiego komputera typu HTPC.

AMD Athlon i Sempron vs Intel Bay Trail

Najnowsze dzieło AMD stanowi konkurencję dla platformy Intel Bay Trail z procesorami Celeron i Pentium. Producent chwali się kompatybilnością z systemami Windows XP, 7 i 8.1 w 32- i 64-bitowych edycjach, obsługą pojemniejszej i szybszej pamięci RAM oraz oczywiście funkcją późniejszej modernizacji komputera. W zależności od zastosowań możemy liczyć nawet na 2- lub 3-krotnie wyższą wydajność.

AMD Athlon 5350 vs Intel Pentium J2850 wydajność

Nie jest również tajemnicą, że platforma została zaprojektowana z myślą o tańszych komputerach – ceny procesora i płyty głównej podobno mają zaczynać się od 60 dolarów. Oficjalnej premiery powinniśmy się spodziewać w kwietniu.

Źródło: AMD

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    webster58
    7
    chcę !!
    Już od dawna chodzę z problemem PC dla mojego taty. Jedyne co ten PCet powinien potrafić to wyświetlić 1080p z napisami i nie wieszać się przeglądając youtube. Im taniej tym lepiej, widzę potencjał w tej platformie ;)
    • avatar
      Konto usunięte
      7
      Bardzo kibicuje AMD by wreszcie wydali coś porządnego. Jak na razie kiepściutko nawet nowa seria A-10 również daleka jest od ideału.

      Choć sam zawsze raczej byłem za intelem , to nie uśmiecha mi się bycie skazanym na "TIK - TOK" z przyrostem mocy do 5%. Niestety teraz by dostać produkt dobrej jakości i wydajny trzeba wypłynąć na wody HIGH-Endu (LGA 2011) i od razu najlepiej zastawić nerkę w banku .

      Mam nadzieję że kasa którą AMD zgarną za konsole, pozwoli mi dożyć dnia w którym top od intela będzie kosztował ~ 2500 zł a nie 4000 -__-
      • avatar
        Moggster
        4
        Niezle kombinuja :>
        • avatar
          Konto usunięte
          3
          to już jest smutne, zawsze gdy AMD coś prezentuje to w tytule jest "dla słabszych i tańszych" ;/
          • avatar
            Konto usunięte
            3
            hmm rdzenie "Jaguar" to zupełnie jak w konsolach
            • avatar
              vitapy
              0
              Czegoś istotnego brakuje mi w tym news-ie, jakie TDP będą miały te "maluchy" ? Jak przekroczą 20W to nie sądzę, by to komukolwiek sprzedali.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Do takich zastosowań zupełnie wystarczy najtańszy Celeron G1820 w duecie z tanią płytą na H81 -całość, za niecałe 300zł.
                • avatar
                  jkbrenna
                  -2
                  problem jest ylko jeden, zden maly sklepik nie chce ich prdukty sprzedawac, bo nie potrafi na nich zarobic...

                  ja raczej widze wiecej rynku dla tych produktow, jako rodzaj wymiany tych naszych wnetrz blachakow, ktore zadko uzywamy ale w dalszym ciagu nam potrzebne sa...mam nadzieje , ze jak najszybszy z tych APU do blaszaka wsadze, to bedzie conajmniej 4 razy szybszy od tego ,ktory teraz mam...i wszystko da sie tam razem polaczyc...
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    -2
                    W komputerze stacjonarnym dla mnie nie ma znaczenia czy maksymalne TDP ma 25 czy 55W. Podczas prostych czynności taki Celeron pobiera znikome ilości energii. Zobaczymy jaką wydajność i ceny będą miały nowe Kabini ale raczej skończy się jak przy Brazos -małe TDP i beznadziejna responsywność. Posiadam obydwie platformy m-ITX i różnica jest kolosalna.
                    • avatar
                      gehaes
                      -10
                      to dadzą radę jeszcze wydać coś słabszego niż mają do tej pory. myślałem że już odbijają się od dna a wszystko wskazuje na to że będą te dno przebijać