Procesory

AMD APU Trinity i Brazos 2.0: dostawy procesorów rozpoczęte

przeczytasz w 2 min.

Niedługo będą w sklepach

Koncern AMD poinformował o rozpoczęciu dostaw pierwszych układów heterogenicznych APU Fusion drugiej generacji. Mowa o procesorach Trinity z serii A, a także Brazos 2.0 z serii C i E.

Platforma AMD Brazos 2.0 przewiduje oprócz nowych 28 nm wersji układów przewiduje także odświeżenie chipsetów. Znany z pierwszej generacji Brazos chipset A50M, zostanie zastąpiony przez bardziej rozbudowany, oferujący większe możliwości i znacznie energooszczędniejszy A68M.

Zmniejszony pobór mocy wynikać ma z ograniczenia obsługiwanych portów I/O, dla przykładu z sześciu portów SATA 6.0 Gbps zostanie dwa, natomiast z 14 USB 2.0 zostanie osiem. Na skutek tych cięć pojawi się obsługa DisplayPort, dwóch złączy USB 3.0, a także możliwość zastosowania trybu RAID 1 i 0.

amd fusion apu dostawy trinity i brazos 2.0 rozpoczęte render układu

Układy z rodziny Brazos 2.0 będą przeznaczone do montażu w małych notebookach, netbookach, komputerach HTPC oraz mini-pc. Początkowo na rynku pojawią się dwa dwurdzeniowe x86 Bobcat modele APU E2-1800 pracujący z częstotliwością 1,7 GHz i układem graficznym Radeon HD 7340 oraz E1-1200 z zegarem 1,4 GHz i GPU Radeon HD 7310. Procesory mają zastąpić obecnie oferowane modele E-450 i E-350.

amd brazos 2.0 okres wprowadzania na rynek

Nieco ciekawiej zapowiadają się układy Trinity, będące następcami udanych, aczkolwiek niecieszących się jakimś wielkim sukcesem APU Llano. W układach heterogenicznych zadebiutuje nowa architektura modułowa Piledriver, wywodząca się z Bulldozera. Docelowo Trinity zostały wyposażone w dwa moduły, co przekłada się na maksymalnie cztery rdzenie x86. W nich pojawią się również procesory graficzne Radeon HD 7000.

amd brazos 2.0 specyfikacja układ apu heterogeniczny zatace bobcat radeon hd 7000

Na samym początku spodziewamy się debiutu najwydajniejszych przedstawicieli rodziny. Powinny to więc być modele A10-5800K i A10-5700. Procesor A10-5800K pracujący z czterema rdzeniami Piledriver z częstotliwością 3,8 GHz oraz w trybie Turbo CORE z 4,2 GHz.

amd trinity vigro specyfikacja platforma

Oprócz tego znajdziemy układ graficzny Radeon HD 7660D z 384 procesorami strumieniowymi i 4 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (Cache L2). Układ A10-5700 będzie wyróżniał się tymi sami cechami, lecz bez trybu Turbo CORE, odblokowanego mnożnika, o 400 MHz mniejszym taktowaniem lecz za to niższym współczynnikiem TDP.

amd trinity lista układów procesory tabelka platforma vigro fm2 piledriver

Oprócz najwydajniejszych konstrukcji w sprzedaży znajdzie się również model A8-5600K, A8-5500 oraz dwurdzeniowe A6-5400K i A4-5300. Procesory Trinity będą dostępne w wersjach dla notebooków, ultrabooków oraz klasycznych desktopów.

amd trinity cpu apu paczka dostawa dla asusa
Paczka z układami Trinity wysłana do firmy Asus

Pierwsze przecieki wskazują, że premiery nowych APU powinniśmy spodziewać się 15 maja.
 

Więcej o firmie AMD:

Źródło: AMDblog, TechPowerUP, Donanimhaber

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    slawek1987
    2
    Zawsze jak widzę to zdjęcie z ołówkiem to przypominają mi się czasy starych Athlonów i malowanie ścieżek :)
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Mam nadzieje że chociaż układ graficzny będzie dobry. Zaś jeśli procesor będzie na poziomie FX 4100 lub to niższym to i tak nie kupie. Obecnie 80% procesorów spełnia wymagania użytkowników, ale zawsze trzeba mieć coś w zapasie.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Tak, ale dla niektórych nawet moc topowych IB to za mało.
        Jest mnóstwo problemów badawczych (zwłaszcza ze statystyki, sztucznej inteligencji czy symulacji) gdzie wciąż trzeba składać podania o granty na użyczenie klastrów, bo zwykłe pojedyncze CPU są dużo za wolne i takie rzeczy liczą się tygodniami.

        Są też tak zwane problemy NP-trudne, dla których nie istnieją algorytmy o złożoności wielomianowej. Wiadomo, że nawet superkomputery mało tu pomagają, ale im większa moc CPU tym dalej możemy w nich zajść. Tym dla większych argumentów możemy liczyć.

        To tak tylko dla informacji, że dla 90% wielka moc IB nie zostanie wykorzystana, ale z drugiej strony dla pozostałych 10% moc IB jest duuużo za mała.
        90-10 - wyszło nawet bardziej niż Zasada Pareto :)
        http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_Pareto
        • avatar
          ICE1979
          0
          Kurcze macie problem : pentiumy zbyt wydajne sa dla was, jak ktos kupi zwyczajnie bedzie mial na dluzej i pozniej zmieni na kolejny model.
          • avatar
            Konto usunięte
            -6
            Fotki z pierwszych dostaw, co sie z nimi dzieje, dla nich sukcesem juz jest to, ze dostarczaja cokolwiek, bo plany wielokrotnie sa zmieniane, zero projekcji na przyszlosc wieksza niz rok, a potem nowy szef przewroci wszystko do gory nogami. Brak stabilizacji bo braki w kasie.
            • avatar
              fredfox
              0
              Wiele już osób wypowiadało się na temat AMD vs. INTEL i każdy ma swoje racje ... jednak ja pozostaje przy wydajność/cena i dlatego AMD jest według mnie bliżej zwykłego użytkownika. Ta droga jest najbardziej widoczna właśnie w APU. Teraz właśnie mam zamiar wykonać konstrukcje na mITX i już byłem zdecydowany na i5-2500K, ale stwierdziłem że poczekam (mam nadzieję, że przyzwoity cenowo) A10, który będzie wspierał D z kartą serii 7xxx. Przeglądałem wiele stron testami, analizami i fora (na forach są chyba tylko sami wyznawcy :) i jestem blisko wniosku, że 60% z Z77 do każdej karty to trochę pic. Zaufam nowej generacji APU tylko kiedy ... i za ile ...
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Jak nie będzie konkurencji pomiędzy producentami procesorów to firmy nie będą rozwijać nowinek technologicznych no i ceny wywindują w górę.