• benchmark.pl
  • newsy
  • Procesory AMD APU Trinity też mają problemy z materiałem termoprzewodzącym pod IHS-em

Procesory AMD APU Trinity też mają problemy z materiałem termoprzewodzącym pod IHS-em

przeczytasz w 1 min.

Temperatury wyższe o kilkanaście stopni

AMD APU Trinity A10-5800K procesor zdjęcie odpromiennik ciepła rdzeń

W kwietniu zadebiutowały procesory Intel Ivy Bridge, które jako pierwsze zostały wyprodukowane w 22-nanometrowym procesie technologicznym. W teorii modele te powinny być więc chłodniejsze od swoich poprzedników, ale w praktyce sytuacja wyglądała zdecydowanie inaczej – było to spowodowane gęstszym upakowaniem tranzystorów oraz połączeniem rdzenia z odpromiennikiem ciepła za pomocą pasty termoprzewodzącej (zamiast wydajniejszego połączenia lutowanego). Wygląda na to, że podobny problem dotyczy układów AMD APU Trinity.

Japoński serwis PC Watch postanowił przeprowadzić ciekawy eksperyment. W tym celu dokonał pomiarów temperatur topowego modelu A10-5800K w wersji fabrycznej oraz ze zdemontowanym odpromiennikiem ciepła, z zastosowaniem dwóch różnych past termoprzewodzących - OCZ Freeze Extreme oraz Coollaboratory Liquid Pro.

AMD APU Trinity A10-5800K procesor test zdjęcie platforma testowa

Na platformę testową składała się m.in. płyta główna ASUS F2A85-V Pro, 2 x 4 GB pamięci G.Skill TridentX DDR3 2400 MHz CL11 1,65 V oraz chłodzenie Thermalright Archon SB-E.

Procesor pracował natomiast w trzech konfiguracjach – 3,8 GHz z domyślnym napięciem zasilającym, 4,2 GHz z napięciem 1,3625 V oraz 4,4 GHz z napięciem 1,45 V. Testy przeprowadzono w trybie spoczynku i obciążenia (program Prime 27.9 – tryb Small FFTs), a do odczytu temperatur posłużyła aplikacja HWMonitor 1.21.

AMD APU Trinity A10-5800K procesor test materiał termoprzewodzący OCZ Freeze Extreme zdjęcie    AMD APU Trinity A10-5800K procesor test materiał termoprzewodzący Coollaboratory Liquid Pro zdjęcie
Po lewej rdzeń procesora posmarowany pastą OCZ Freeze Extreme, a po prawej pastą Coollaboratory Liquid Pro

O ile w spoczynku dużych różnic nie odnotowano, to podczas obciążenia było już inaczej. Przy standardowym taktowaniu różnice wynosiły 6-9 stopni Celsjusza, przy 4,2 GHz 9-13 stopni Celsjusza, a przy 4,4 GHz aż 11-15 stopni Celsjusza.

AMD APU Trinity A10-5800K procesor test odpromiennik ciepła wykres temperatury

Na sam koniec warto zaznaczyć, że operacja demontowania odpromiennika ciepła jest bardzo ryzykowna i nie polecamy jej mniej doświadczonym użytkownikom. Ponadto skutkuje ona utratą gwarancji na procesor.

Źródło: PC Watch

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    3
    Nie zapomni, że na procki jest 3 lata gwarancji :D
    • avatar
      Konto usunięte
      2
      Na moim 955 jest klej i nie jest latwo to odkleic. W przyszlym roku go odkleje. Tylko wtedy jest szansa na 4ghz stabilne.
      • avatar
        racedriver
        1
        Powinni zaprzestać stosowania tych niepotrzebnych IHS-ów. Heh, kiedy wrócą czasy athlonów xp i pentium III z gołym rdzeniem ...
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          [oraz połączeniem rdzenia z odpromiennikiem ciepła za pomocą pasty termoprzewodzącej (zamiast wydajniejszego połączenia lutowanego)] - ciekawe jak mieli połączyć rdzeń krzemowy cpu z odpromiennikiem za pomocą lutowania ? jak to jest nie "lutowalne" znaną ludzką technologią
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            na labie robili testy z Ivy po zdjęciu czapy i wyszło im, że różnica jest zerowa (na poziomie błędu pomiarowego). wygląda na to, że z trinity jest inaczej, więc to nie jest "też"
            • avatar
              Konto usunięte
              -1
              Po chinolsku gówno odczytać można
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                idąc tropem wyszukiwania googla poprzez obraz - znalazłem ,jest to stop indu i cyny (temperatura topnienia: około 120°C) - mea culpa
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Tak a propo APU Trinity przydałoby się napisać o ich nowym rekordzie w 3DMarku 11 i o 2-gim miejscu Polaka w tych zawodach:
                  http://hwbot.org/newsflash/1880_greece_grabs_win_in_stage_1_%283dmark11_trinity_full_out%29_of_country_cup_2012
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Jakiej pasty użyto z IHSem. Trochę kluczowa informacja...