Laptopy

AMD Brazos 2.0 w 28 nm wyprodukują fabryki TSMC

przeczytasz w 2 min.

AMD nie będzie czekało bezczynnie i zamawia produkcję w TSMC

Po wprowadzeniu na rynek długo zapowiadanych procesorów AMD FX, w firmie zaczęło zgrzytać. Najpierw wramach kontynuacji planu restrukturyzacji zapowiedziano zwolnienie 10% pracowników.

Początkowo plany na nadchodzący rok wyglądały optymistycznie, gdyż zapowiedziano premierę następców wydajnych procesorów FX, a także liczne zmiany w produktach APU Fusion. Na początku 2012 roku na rynku miała się pojawić odświeżona wersja układów Zacate - czyli platforma Brazos 2.0, wzbogacona o układ graficzny z serii Radeon HD 7000 i mająca podniesione zegary procesora.

Niedługo po tym szykowała się premiera następcy Llano, a mianowicie układów Trinity, a tuż po nich na rynek miała trafić platforma Deccan, będąca następcą Brazosa, w skład której miały wejść układy Wichita i Krishna. Nic jednak mylnego, bowiem jak już wspominaliśmy AMD prawdopodobnie anulowało premierę ostatnich dwóch układów z powodu problemów z wdrożeniem 28 nm procesu technologicznego w fabrykach GlobalFoundries. Wciąż nie doczekaliśmy się oficjalnego głosu w tej sprawie.

amd fusion render

Udało nam się dotrzeć do kolejnych doniesień w tej sprawie i o ile premiera następców Bulldozera i Llano jest nadal aktualna, to platforma Brazos 2.0 przejdzie pewne zmiany. Po prawdopodobnym wycofaniu AMD z wprowadzenia platformy Deccan, szansę na równą walkę z Intelem za pomocą obecnie sprzedawanych układów lub ich odświeżonych wersji (Brazos 2.0) drastycznie zmalały.

Dlatego AMD z przymusu i również z niechęci pozostania w tyle za konkurencją postanowiło zlecić produkcję nowych chipów w alternatywnych fabrykach. Wybór padł na zakłady TSMC, bowiem tylko one są w stanie sprostać oczekiwaniom "zielonych". Niestety firma z Sunnyvale nie wprowadzi w ten sposób prawdopodobnie anulowanej platformy Deccan, lecz przeniesie do 28 nm początkowo planowaną na 40 nanometrową litografię odświeżoną platformę Brazos 2.0.

rozkład jazdy amd i nowych układów

Takie działanie wymusza na AMD zbliżająca się premiera nowych procesorów Intel Atom wytwarzanych w 32 nm, oraz 28 nm układów SoC ARM, które mogą zagrozić obecnym układom AMD. Dlatego jeżeli firma chce coś w tym segmencie ugrać, to mimo problemów z produkcją w GlobalFoundries, nie może czekać z założonymi rękoma. Premiera platformy Brazos 2.0 została zaplanowana na pierwszy kwartał 2012 roku, natomiast na prawowitego następcę Brazosa trzeba poczekać do 2013 roku, kiedy zadebiutuje zupełnie nowa architektura, a będzie to platforma Kerala.

amd brazos 2.0 informacje

Skoro AMD próbuje omijać przeszkody w produkcji zamieniając swoje byłe zakłady produkcyjne GlobalFoundries na niezależne TSMC, to czy nie można by w ten sposób wprowadzić na rynek anulowaną platformę Deccan?


Więcej o koncernie AMD i jego produktach:

Źródło: Vr-Zone, ExtremeTech

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    5
    Juz czytac sie nie chce artykulow zaczynajacych sie od tekstu typu "po wpadce z FX" albo "po wprowadzeniu FX zaczelo zgrzytac". Przeciez to poziom wypracowan podstawowki gdzie wszystkie prace zaczynaly sie tak samo i byly po prostu beznadziejne.

    Po pierwsze nie zaczelo zgrzytac a po drugie zwolnienie 10% pracownikow to objaw dobrze prosperujacej firmy produkcyjnej. Nalezy pamietac ze sprawa zwalniania pracownikow jest forma skomplikowana i KAZDA firma chce zwolnic pracownikow. Zeby to zrobic trzeba sie napocic a AMD udalo sie wywalic 10% NIEPOTRZEBNYCH ludzi ktorym musieli placic. Czy to zle? Dla firmy na pewno nie wiec nie wiem czemu ludzie odbieraja to jako sygnal ze dzieje sie zle. To nie socjalizm dlatego nie jest potrzebne zeby czlowiek pracowal.
    • avatar
      Konto usunięte
      2
      @autor: tekst jest napiszany bardzo "po polskiemu" - zacznij uzywac prostszych zdan bo z wielokrotnie zlozonymi sobie nie radzisz. Ponadto, ogranicz interpunkcje do kropek. Losowo stawiane przecinki bardziej utrudniaja czytanie niz ich brak.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Pozostaje tylko trzymać kciuki za AMD :)
        • avatar
          artp44
          0
          nie zmieniają fabryki tylko "rezerwują" każda fabryka ma ograniczoną moc produkcyjną nie ważne co produkuje
          • avatar
            jewgienij
            -1
            Ach ten nowy prezes...
            • avatar
              Konto usunięte
              -1
              Czyli w 2013 wezma sie za 28 nm, a to feler, czekamy na nastepne opoznienia badz wtopy innych apu.
              • avatar
                iCudi
                -2
                Go, go, go AMD...niech Intel poczuję konkurencję, może wtedy przemyśli sprawę o kompatybilność wstecz, a nie jak to aktualnie ma miejsce:co nowy procesor to i nowa podstawka. :)
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Widać, że nowy brazzer wiel nie wnosi. Cpu ten sam i poprawione GPU, które i tak nic nie zmienia.
                  • avatar
                    jarekzon
                    0
                    Mam nadzieję, że to się jakoś ułoży.