Na topie

AMD zapowiada serwerowe procesory Epyc - nadchodzą następcy Opteronów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

AMD ma zamiar powrócić do konkurowania na rynku profesjonalnym, gdzie do tej pory królowały układy Intel Xeon.

 • AMD zapowiada serwerowe procesory Epyc - nadchodzą następcy Opteronów
A A

Czekacie na serwerowe procesory AMD? Na konferencji Financial Analyst Day ujawniono pierwsze szczegóły o układach Epyc, które zastąpią dotychczasowe modele Opteron. Czym producent chce konkurować w dziedzinie centrów danych?

Epyc to nowa marka procesorów, która do tej pory była znana pod nazwą kodową Naples. Modele te mają znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach – począwszy od analizy danych i wysokowydajnych obliczeń (HPC), przez wirtualizację, a skończywszy na uczeniu maszynowym.

AMD Epyc

AMD Epyc

Modele Epyc zostaną wyposażone nawet w 32 rdzenie/64 wątki na bazie mikroarchitektury Zen – zostały one zgrupowane w 4 bloki, które połączono za pomocą magistrali Infinity Fabric. Oprócz tego udostępniono 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2400 oraz 128 linii transmisyjnych PCI-Express 3.0.

AMD Epyc  AMD Epyc

Nowe procesory będzie można też łączyć w konfiguracje 2-procesorowe – otrzymamy wtedy nawet 64 rdzenie/128 wątków, ale liczba linii PCI-Express 3.0 nadal będzie wynosić 128 (po 64 dla każdego z układów).

AMD Epyc

AMD chwali się, że konfiguracja 2-procesorowa zaoferuje więcej rdzeni i większą przepustowość pamięci, a do tego też więcej linii transmisyjnych względem porównywalnej konstrukcji konkurencji (2x Intel Xeon E5-2699A v4).

AMD Epyc  AMD Epyc

AMD Epyc

Mało tego, nawet konfiguracja pojedyncza podobno ma szansę powalczyć z 2-procesorową konstrukcją konkurencji (2x Intel Xeon E5-2650 v4) – nie tylko zaoferuje ona lepsze osiągi, ale też będzie zajmować mniej miejsca, a do tego pobierać mniej energii elektrycznej i generować mniejsze koszty posiadania (TCO).

AMD Epyc

Procesory AMD Epyc mają zadebiutować w czerwcu. Producent planuje udostępnić partnerom, końcowym użytkownikom i producentom OEM ponad 5000 procesorów, a na rynku ma pojawić się ponad 30 serwerów w konfiguracjach 1- i 2-procesorowych.

Wygląda więc na to, ze AMD ma zamiar przełamać status quo na rynku serwerowych procesorów. Nie ma się czemu dziwić, bo wartość tego rynku szacuje się na 16 miliardów dolarów, a do tej pory dominował tutaj Intel.

AMD Epyc

To jednak dopiero początek ofensywy producenta, bo w planach ma już kolejne generacje procesorów dla serwerów. Po układach Epyc „Naples” pojawią się modele Rome (bazujące na mikroarchitekturze Zen 2 i produkowane w 7 nm), a później przyjdzie pora na modele Milan (na bazie mikroarchitektury Zen 3 i produkowane w technologii 7 nm+).

Źródło: AMD, PCWorld (foto)

Odsłon: 5689 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij
 1. mjwhite
  Oceń komentarz:

  -10    

  Opublikowano: 2017-05-18 10:33

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  już rok temu można było poczytać o nadchodzących xeonach e5-v5, więc te slajdy mogą stać się nieaktualne zanim ten epyc się pojawi.

  PS. Nvidia wymieniła xeony na power9 więc amd na pewno nie będzie łatwo się przebić.

  Skomentuj

  1. Paweł Maziarz
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2017-05-18 10:37

   Linie E5 i E7 zostaną zastąpione przez Bronze/Silver/Gold/Platinum:
   http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-xeon-scalable-procesory-dla-serwerow-zapowiedz.html

   Skomentuj

   1. Alovsskyy
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-05-18 14:31

    Człowieku, zajmij się czymś lepszym jak np. czytanie książek, bo pisanie komentarzy Ci kompletnie nie wychodzi. Za każdym razem jak widzę Twój nick to tylko same łapki w dół. Skończ z pisaniem tych gimnazjalnych wypocin. Zapraszam za kilka lat jak będziesz miał więcej wiedzy i rozeznania. Na rynku procesorów zaczęło się coś dziać, w końcu jakaś rywalizacja o konsumenta, warto śledzić co się dzieje, a nie bawić się w jasnowidza Macieja.

    Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-05-24 13:35

   xeony intela są dosyć mocno żyłowane, dlatego żrą mnóstwo prądu. tyle że właściciele serwerowni nie chcą tego faktu tolerować. więc jest szansa, by przy zachowaniu dotychczasowej mocy obliczeniowej, zmniejszyć ilość serwerów, znacznie zmniejszyć pobieraną przez nie moc, a co za tym idzie odciążyć klimatyzację która też żre mnóstwo prądu. dzięki temu też można rozbudować sewerownie bez inwestycji w budynek i klimatyzację. intel musi się postarać.

   doszło nawet do tego, że w niektórych serwerowych rozwiązaniach odchodzi się od klasycznych CPU teraz głównie na x86, na rzecz ARM ze znacznie lepszą sprawnością energetyczną. Ale to tylko tam, gdzie nie trzeba żyłować wydajności pojedynczego procesu. Nawet AMD to zauważyło, i jak się postarasz już teraz kupisz serwer markowy z A1100 . Dla kontrastu, Intel miczy w kwestii ARM, bo ..... ma swoje atomy.

   Skomentuj

 2. Eryk333
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-05-18 10:57

  Witam hmmm to dobrze ale Xeony v6 już dawno są na Morelach czekam na v7 może bedzie zmiana różnica bo v5 od v6 niczym sie zbytnio nie różnią.

  Skomentuj Historia edycji

  1. Paweł Maziarz
   Oceń komentarz:

   5    

   Opublikowano: 2017-05-18 11:10

   Mówisz o Xeonach E3 v6, a więc wersjach 4-rdzeniowych - one raczej nie będą konkurować z 32-rdzeniowymi AMD Epyc :)

   Skomentuj

   1. Eryk333
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-05-18 11:34

    Tak zgadza się o 4 rdzeniach ech zakręcony jestem masz rację ale mimo wszystko śledzę trochę poczynania intela bo jednostka Xeon 4/8 w zupełności zwykłemu użytkownikowi wystarczy :).

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
     Oceń komentarz:

     7    

     Opublikowano: 2017-05-18 12:05

     Procesory serwerowe nie są przeznaczone dla zwykłego użytkownika. Mówimy o segmencie profesjonalnym

     Skomentuj

     1. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-05-18 22:16

      Do renderingu to i tak nie ma większego znaczenia. Jak zawiesi się nod, to jego zadanie wraca do WS albo managera, a po chwili masz nod'a znodu gotowego do pracy. Xeomy z ECC też wywracają się czasami przy renderingu i w rzeczywistości nie ma wielkiej różnicy.

      Skomentuj

 3. Eryk333
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-05-18 11:42

  Procesory dwu rdzeniowe z tego co zauważyłem nie mają już racji bytu dlatego że coraj więcej aplakcji gier nawet net już z żera rdzenie minium to 4/4 inaczej można napotkac zawiechy itp

  Skomentuj

 4. Dragonik
  Oceń komentarz:

  -11    

  Opublikowano: 2017-05-18 13:41

  Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

  Spodziewałem się że ktoś napiszę epyc fail. Dzięki internecie nie zawiodłem się.

  Skomentuj

 5. Himoto
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-05-18 16:47

  Hmm... w sumie fajnie, tylko czy nie za późno? jakby wyszły w tym roku to okey, zgarnęli by dość dużą część klientów. Niestety znając życie wyjdzie na koniec 2018 albo i później, z pewnymi drobnymi problemami [jak to z każdą nowa technologia bywa] i przez to nie da rady zagarnąć wystarczająco dużej ilości by nazwać to pełnym sukcesem.
  Jeśli zaś się mylę [a chciałbym żeby tak było] to albo AMD wyda ten CPU jeszcze do końca 2017 albo jego wydajność per rdzeń będzie dużo lepsza od konkurencyjnych Xeonów.
  W tym segmencie AMD nie musi się martwić o cenę, bo ważna jest wydajność całego CPU względem pożeranego prądu, a cena nawet ciut wyższa od konkurencji nie będzie problemem.

  Jak większość prezentacji AMD dość dziwnie to wygląda, może będzie lepiej niż wszyscy się spodziewamy :)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!