Na topie

AMD Eyefinity 5x1 Landscape: gra na 5 monitorach

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Monitory

Kategoria: Monitory Karty graficzne Producenci: AMD

AMD zademonstrowało działanie technologi Eyefinity na pięciu monitorach w trybie 5x1 Landscape.

AA

Jedną z zalet kart graficznych AMD Radeon (od serii HD 5000) jest technologia Eyefinity, a więc możliwość wyświetlania obrazy na więcej niż dwóch monitorach. Co prawda Nvidia oferuje podobną technologię 3D Vision, ale do jej użycia wymagane jest wykorzystanie dwóch procesorów graficznych – w postaci konstrukcji dwuprocesorowej lub dwóch kart graficznych połączonych w technologii SLI. AMD umożliwia połączenie do trzech do sześciu monitorów, które można ułożyć obok siebie w ustalonych konfiguracjach. Wraz z premierą Radeona HD 6990, gigant z Sunnyvale wprowadził możliwość wyświetlania obrazu w trybie Eyefinity 5x1. Warto jednak zaznaczyć, że tryb ten dotyczył monitorów ustawionych pionowo.

Na targach IDF 2011 w San Francisco, AMD postanowiło zaprezentować kolejną możliwość ustawienia pięciu monitorów w trybie Eyefinity, która powinna idealnie się sprawdzić we wszelkich „samochodówkach”. Tryb ten nosi nazwę 5x1 Landscape i umożliwia wyświetlanie obrazu na pięciu monitorach ułożonych poziomo, a nie jak to miało miejsce wcześniej pionowo. Jak na razie nowe ułożenie monitorów jeszcze nie jest dostępne, ale można się spodziewać, że zostanie ono wprowadzone wraz z nową wersją sterowników AMD Catalyst. 
 

technologia Eyefinity w trybie 5x1 Landscape 

Poniżej możecie zobaczyć filmik nakręcony na stanowisku AMD, który przedstawia działanie trybu 5x1 Landscape. Prezentacja odbyła się w grze DiRT3, a za platformę testową posłużył komputer wyposażony w dwuprocesorową kartę graficzną AMD Radeon HD 6990 i 8-rdzeniowy procesor z serii FX.
 

 

Więcej o produktach AMD:

Źródło: Engadget, AMD

Odsłon: 13834 Skomentuj newsa
Komentarze

51

Udostępnij
  1. MEW
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 18:48

    Wyobraźcie sobie szerokość 5-ciu monitorów 16:9. Szok

    Skomentuj

  2. ocfan
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 18:53

    Te FXy to chyba tylko dla siebie wyprodukowali :S

    Skomentuj

  3. Doman_BRD
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 19:02

    Obracamy wszystkie o 90 stopni i o czym innym mówimy :]

    Skomentuj

  4. dziki1993
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 19:25

    ale zajebista obudowa :D a gra na pięciu monitorach.. jaka to rozdzielczość ?:D

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-19 19:49

      Oczywiście wszystko zależy od zastosowanych monitorów, ale w przypadku Full HD mamy 1920 x 5400(5*1080).

      Skomentuj

      1. pocomispacja
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2011-09-19 19:56

        Chyba nie do końca zrozumiałeś pytanie. 5400 x 1920 - owszem przy starym ułożeniu ekranów tj. pionowo. Natomiast rozdzielczość przy 5 ekranach ułożonych w trybie landscape (czyli poziomo - jak i również o tym jest artykuł) to 9600 x 1080.
        Robi wrażenie :D

        Skomentuj

        1. Paweł Maziarz
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-09-19 20:45

          fakt, zwracam honor

          Skomentuj

        2. Arloza
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-09-21 07:25

          A jaka to różnica oprócz proporcji? czy 5400x1920 czy 1080x9600? 10,3Mpx Dla układu graficznego żadna...

          Skomentuj

          1. impulse_101
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-21 15:02

            pewnie masz racje ale z checia bym sprawdzil czy faktycznie nie ma roznicy w praktyce :)

            Skomentuj

    2. Szymon331
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-19 23:38

      Milion na 1080 ;)

      Skomentuj

  5. klawiatura
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 19:39

    jakie musi być zuzycie prądu...

    Skomentuj

    1. piotrek8x
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-19 20:03

      Noo pewnie ok. 100W.

      Skomentuj

    2. mrowczak
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-19 20:37

      Na pewno niższe niż z 5 GFami z 5 monitorami... :D

      Skomentuj

  6. xfire25
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 19:44

    z taką rozdzielczością (2k x 10k) to nie dziwię się że nawet na takim sprzęcie zaprezentowane jedynie demko dirta ^^

    Skomentuj

  7. Malcolm Feth
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 19:53

    GTX 590 wystarczy jeden, wiec nie trzeba miec kart w SLI, tak jak zostalo to napisane w newsie.

    Jesli ktos gra na 3 monitorach to bez highendowych kart w SLI/crossfire, lepiej zeby tego nie dotykal... juz nie mowiac o 5 ;) do tego trzeba albo 3 kart, albo dwoch dwuprocesorowych.

    Skomentuj

    1. piotrek8x
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-19 20:05

      Ciekawe czy zrozumiałeś ten news. Chyba GTX590 to dwie karty w jednej a taka konfiguracja jest wyraźnie napisana w newsie.

      Skomentuj

      1. Malcolm Feth
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-09-19 20:07

        fucktycznie, minalem ten kawalek ;)
        Co nie zmienia faktu ze na wiekszej ilosci monitorow, jedna karte mozna sobie wsadzic :)

        Skomentuj

        1. fassolla
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-09-20 11:24

          @Malcolm Feth - muszę Cię wyprowadzić z błędu. Od wielu lat zawodowo używam konfiguracji wielominitorowych a od prawie dwóch lat również eyefinity na trzech monitorach do rozrywki. Zacząłem od Radeona HD5770 Flex, który się spisywał dobrze w średnich detalach. Potem dołożyłem drugiego HD5770 w crossfire i było lepiej ale nie we wszystkich grach (np. ARMA2 nie zanotowała przyrostu FPS). Od ponad pół roku używam jednego Radeona HD6950 2GB Flex od Sapphira i przy rozdziałce 5040x1050 gra się bardzo dobrze. Absolutnie żadna gra się nie zająknęła.

          Skomentuj

          1. Malcolm Feth
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-20 19:31

            Nie wyprowadzisz mnie z bledu, bo w nim nie jestem. Temat przerabialem i przerabiam caly czas i wiem dokladnie jak jest :) Pytanie jak grasz... jaka jest przyjemnosc grac na srednich albo niskich detalach, tylko po to by miec max rozdzielke? :) W 5760x1080 na full, naprawde karty nie daja rady (no dobra, TF2 jest ok :))

            Bez dwoch GPU, ukladu 3-ech monitorow (do grania) lepiej nie dotykac, a Ci co mysla ze zrobia sobie wersje "econo" i jakos to bedzie, sa w bledzie :) Przerobilem tak GTX 295, Radek 5870, 2x460 i teraz mam 2x560Ti i jeszcze brakuje mocy by np. w assasin creed pograc sobie na maxa i 16x FSAA.

            Stad dla mnie to eyefinity w kartach gorszych niz dualGPU to po prostu sciema marketingowa :)

            Skomentuj

          2. fassolla
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-20 23:04

            Grałem na 5040x1050 w GTA IV, Battlefield Bad Company 2, Call Of Duty Blak Ops, Crysis Warhead, Crysis 2, Assasin's Creed, BrotherHood, METRO 2033, STALKER Clear Sky, Operation Flashpoint 2 Dragon Rising, ARMA 2. Jak pisałem wcześniej najpierw na 5770flex, potem na takich dwóch. Większość gier odnotowała przyrost FPS przy konfiguracji crossfire. Jednak ARMA2 prawie nie drgnęła. Do 40FPS udało mi się w ARMA2 dojść dopiero przy jednej 6950flex.
            Większość nowszych gier w max detalach chodzi płynniej niż ARMA2, faktem jest ta gra dużo wymaga od procesora, a crossfire dodatkowo go obciążał.
            Cieekawe, że zwróciłeś uwagę na Assasin Creed. Cała seria chodziła wyśmienicie jeszcze na 5770.
            Nie używałem dawno NVIDII GeForce do gier tylko NVS do pracy, więc nie mogę powiedzieć jak się sprawują.
            Osobiście zauważyłem większą wydajność i niezawodność jednej (6950) karty niż dwóch poprzednich (2x5770). Obie to Radeony Sapphire we flex'sie.
            Jeszcze uwaga na koniec:
            Przyjemność z gry na trzech monitorach vs 1 jest nieporównywalnie większa niż różnica między FSAAx16 vs FSAAx4.

            Skomentuj

          3. Malcolm Feth
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2011-09-21 00:04

            Nie noo.. z tym sie zgadzam, lepiej miec 3x fsaa4 niz 1x fsaa16 :) To nie podlega dyskusji, absolutnie.

            Nie widze chyba zadnej z tych gier ktore wymieniles by dzialaly plynnie i poprawnie na jednej karty przy 3 monitorach i pelnych ustawieniach detali (crysis chyba nawet na jednym monitorze nie da rady?)

            Wydajnosc 6950, jest podobna do 560TI.
            Jesli grasz na mniej niz maxie to faktycznie, daje rade.. pamietam ze 2x460 dawalo rade (Assassing creed 2 smigal dla przykladu), ale narazie po za TFem (ktory jest juz stary) nie kojarze zadnej gry, ktora dziala smooth na ustawieniach na maxa i 3 monitorach 1080p.

            Skomentuj

  8. jeomax.co.uk
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 20:23

    Etam, na upartego tez sie znajdzie cos z nVidia, chyba Galaxy robila takie modowane karty dla wspolpracy wiekszej ilosci monitorow.

    Skomentuj

  9. Pan_i_Wladca
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 20:24

    Niezłe, chętnie bym pograł na takim czymś, natomiast brak mi jednej rzeczy - małych bocznych lusterek na skrajnych monitorach ;).
    Szkoda też że nie pokazali jaki wygląda na raz 5 ekranów, tylko najpierw lewa strona a potem prawa.

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-19 21:05

      Te lusterka musiałyby być z 7" tabletów ;D

      Skomentuj

  10. Nalovp
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 20:28

    Naprawdę robi wrażenie,ale jest jedno ale...
    Już wyobrażam sobie minę mojej kobiety jak wraca z pracy,wchodzi do domu,a tu 5 monitorów :D pewnie spakowałaby walizy i powiedziała że jestem nienormalny ;D

    Skomentuj

    1. krolik_beny
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-20 14:23

      Jeśli kocha to nie spakuje się... Nikt nie jest normalny. Można tylko bardziej pasować do idealnego wzorca lub mniej :) Aczkolwiek 5 monitorów do grania bym nie postawił. Obecnie na biurku mam dwie sztuki (LCD + CRT) a jak kupie drugie biurko to będzie 1 + 3 :) Ale grać będę tylko albo i aż na jednym :)

      Skomentuj

  11. Sanches
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 21:03

    A co ty byś zrobił jakbyś wrócił do domu a tu twoja kobieta na jednym monitorze odpalony pudelek na drugim balonik, 3 nasza klasa ,4 facebook i na piątym gg i gada z matką?:))

    Skomentuj

    1. CougarV6
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-19 21:15

      :D dobre

      Skomentuj

    2. wildthink
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-20 01:16

      Poszedłby z kolegami na piwo przemyśleć sytuację.

      Skomentuj

    3. cura666
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-20 10:47

      Zapytalbym czy obiad gotowy i odpalil scigalke ;-)

      Skomentuj

  12. CougarV6
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 21:20

    Musiałbym kupić nowy config, 5 monitorów, większe biurko i większe mieszkanie. Łączny koszt jakieś 312tys złotych ;);)

    Skomentuj

  13. Sanches
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 21:57

    Albo pozbyć się kobiety:) 312tys na plusie:) plus całe wyro dla Ciebie:)

    Skomentuj

    1. Wielkikatz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-20 19:42

      taa...
      I minus 100 do atrakcyjności spędzonego czasu w wyru :D

      Skomentuj

  14. renholder1987
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-19 23:15

    "Warto jednak zaznaczyć, że tryb ten dotyczył monitorów ustawionych pionowo." nie powinno być poziomo?

    Skomentuj

  15. saddam
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-20 00:15

    Spoko. Czekam na wersje na 12 monitorow...
    Po co to komu? Do pracy jeszcze rozumiem ale do glupkowatych gierek?

    Skomentuj

    1. wildthink
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-20 01:18

      Jasne, przecież lepiej w realu rozlatującym się golfem 2 zaliczyć dzwona w czasie wyścigów z kumplami.

      Skomentuj

      1. saddam
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-09-20 09:11

        LOL, Ty to masz dopiero argumenty... Zapomniałes jeszcze o wjechaniu owym golfem w pielgrzymke i grupe przedszkolakow.

        Skomentuj

        1. Wielkikatz
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-09-20 19:43

          w grupę przedszkolaków to się kombajnem wjeżdża... Za dużo mi kolega w wakacje słonia puszczał ;/

          Skomentuj

      2. krolik_beny
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-09-20 14:38

        Jakoś nie widzę grania na czymś takim. Jak już duży potrzebny to nie starczy 24"/26" z 1920x1200 lub 30" z 2560x1600?? Wg mnie starcza. ja do dzisiaj sobie pukam na CTT w 1024x768 i mi zdecydowanie starcza ,mimo że obok stoi ogromny 24-calowy monitor z 1920x1200... Ale ja graczem hardkorowym nie jestem i mi to nie potrzebne to tez to chłodno dość odbieram.

        Natomiast Eyefinity to chyba fajna sprawa do pracy. Jedna karta i 3 monitorki na biurku a jak ktoś potrzebuje to i 6 sztuk :)

        Skomentuj

        1. krolik_beny
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2011-09-20 14:40

          To nie miała by odpowiedź na post Wildthing. Pomyłka... Edycję komentarzy poproszę :)

          Skomentuj

    2. rancosster
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-20 02:50

      Ja czekam na opcję z monitorami dookoła gracza :D

      Skomentuj

      1. batorki
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2011-09-20 08:26

        po co masz czekać
        http://www.youtube.com/user/duniek86

        Skomentuj

  16. Zen...
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-20 09:51

    ten gościu nie jest czasem z pclaba ;p

    Skomentuj

  17. kosq83
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-20 16:44

    Albo mi się wydaje albo tam nie ma za wysokich fps'ów - zobaczcie jak zawiesił sie na poboczu - chyba wtedy coś przymieliło i spadły klatki.

    Skomentuj

  18. Michur
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-20 18:17

    Jakoś do mnie nie przemawia granie na obrazie poprzecinanym czarnymi liniami. Lepiej sobie strzelić duży tv ewentualnie projektor a jeżeli ktoś jest naprawdę żądny mocnych wrażeń to sobie kupi yamahe raptor bądź yamahe yzf.

    Skomentuj

  19. KOXsu
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-20 22:01

    Cały pokój do okoła:p

    Skomentuj

  20. Marucins
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-20 22:38

    Podobno ustawienia takowe (Landscape) jest zabronione w grach FPS. Większe kąty widzenia itp duperele - jak to z tym jest?

    Skomentuj

  21. Warmonger
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-21 08:09

    To jakaś groteska. Włożyliby to do profesjonalnego symulatora (takiego dla pilotów na przykład), a nie bawili się w jakieś absurdalne konfiguracje. Nikt nigdy na tym nie zagra, co najwyżej kilku maniaków ustawi toto dla lansu na środku pokoju ;)

    Skomentuj

    1. kosq83
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2011-09-21 14:53

      włożyliby, ale nie włożyli - pewnie nie pociągnie ;P

      Jeżeli jest to pokaz oficjalny,prowadzony przez oficjalnych przedstawicieli - to zawsze będzie to 110% możliwości danego sprzętu.

      Skomentuj

  22. Oldboy
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2011-09-21 17:45

    Bajer Fajny ale zupelnie nie oplacalny lepiej kupic dobry telewizor 32 cale Full HD i uzywac zamiast monitora Dobry mam na mysli z malym input lagiem NP Modele LG cena 1200 zl :)

    Skomentuj

  23. Blevar
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-04-09 22:22

    Ja mam Eyefinity 3x1 24'' i uwiezcie mi ze do Dirta 3 taka szerokosc w 100% wystarczy - na krawedzie zewnetrzne bocznych monitorow wogole sie nie zwraca uwagi. W 5x1 landscape zewnetrznych moniotrow nawet sie nie widzi...

    I wcale nie trzeba jakiejs uber poterznej maszyny do EF. Ja mam 8GB ramu. Phenoma II 550 @ 4x3.6GHz i z Radkiem 5770 1GB Dirt 3 W Eyefinity w ustawieniach High bez AA chodzil zadowalajaco. A z Radkiem 6950 Mozna grac (tez bez AA) na full detalach bardzo plynnie.

    Pomijajac karte graficzna jest to komp 2latek - wiec zadna rewelacja - ale to jakis mit ze do Eyefinity potrzebne jest crossfire. Dla porownania tu moj komp ze stara grafa - 5770: http://www.youtube.com/watch?v=YF263RHQYRQ a tu z nowa 6950: http://www.youtube.com/watch?v=A1ltzHv3UwU jak widac wszystko plynnie i bez zaciec.