| 2012-06-16

AMD Kaveri: 3-cia generacja APU osiągnie 1 TFLOPS mocy obliczeniowej

Zobacz więcej w kategorii: procesory

Producenci: AMD

 

Układy AMD APU trzeciej generacji osiągną 1 TFLOPS mocy obliczeniowej i zostaną wyposażone w współdzieloną pamięć podręczną.

Kilka dni temu w Bellevue odbyła się konferencja AMD Fusion12 Developer Summit, na której zaprezentowano nowe informacje odnośnie nadchodzących produktów koncernu AMD. Oczywiście nie mogło na niej zabraknąć układów APU, a więc kluczowych konstrukcji dla tego producenta.

Od niedawna na rynku dostępna jest druga generacja APU o nazwie kodowej Trinity, natomiast koncern z Sunnyvale pracuje już nad ich trzecią odsłoną.

AMD Kaveri procesor APU moc obliczeniowa slajd

Modele te najprawdopodobniej pojawią się w przyszłym roku i oferować będą jeszcze większą moc obliczeniową. Układy Llano osiągały 600 GFLOPSów, Trinity 726 GFLOPSów, natomiast w przypadku nadchodzących Kaveri zaobserwujemy wzrost wydajności o 38% - osiągną one co najmniej 1 TFLOPS.

AMD Kaveri procesor APU specyfikacja slajd

Warto również wspomnieć, iż procesory te wykonane będą w 28-nanometrowym procesie technologicznym i korzystać będą z rdzeni Steamroller oraz układu graficznego zgodnego z architekturą GCN. Kolejną nowością ma być również współdzielona pamięć podręczna dla CPU i GPU.
 

Więcej o procesorach AMD:

Źródło: LegitReviews

odsłon: 7312

Komentarze

(43)

kubarzadzi

14 + - 2012-06-16 09:46

Grubo, ciekawe za ile czasu kartę graficzną zastąpi APU.

SerArt

16 + - 2012-06-16 09:49

nigdy, bo zawsze znajdzie się ktoś kto podczepi CF do APU

slo1q

-27 + - 2012-06-16 10:29

Komentarz zakopany przez użytkowników pokaż

Roller

24 + - 2012-06-16 10:51

Taa... inżynier, magister, informatyk slo1q zdradził swoje prognozy i analizy na przyszłość...

barwniak

4 + - 2012-06-16 11:16

Niestety jeśli chodzi o krzem to ma rację. Wiąże się do z szeregiem technologicznych problemów przy budowie układów o dużej powierzchni. Niestety wzrost wydajności karty wiąże się w dużej mierze ze wzrostem ilości tranzystorów, a ta z powierzchnią układu i co za tym idzie ceną.
Duże układy to niestety mnóstwo problemów nie tylko z technologia produkcji, ale również eksploatacją.
Zawsze można było by powiedzieć, przecież w pc-cie jest dużo miejsca, można by 10- krotnie zwiekszyć powierzchnię Core i7, to dopiero by był procesor. Ale niestety tak dobrze nie ma :(

kamaleon

-4 + - 2012-06-16 15:07

Wlasnie mialem pisac, ze jezeli chodzi o grafen to APU w ciagu pierwszych generacji wyprze dedykowana GPU, bo bedzie to tak cholernie szybkie, ze na co komu dedykowana grafika jak uklad graficzny w CPU osiagac bedzie taktowania po 30-40GHz, do tego odpowiedni ram na grafenie i to wystarczy.

feskol

7 + - 2012-06-16 18:04

I tu się mylisz.'Biznes na to nie pozwoli' Nikt sobie nie odmówi zarobienia kasy.

barwniak

0 + - 2012-06-16 18:57

Popieram, chciałbym tego nie pisać żeby nie zasmucać ogółu, ale nie każdy z tego forum dożyje końca epoki krzemu. Grafen to nie klasyczny półprzewodnik narazie się nie nadaje do produkowania tranzystorów dla CPU, choć uwzględniając bardzo wysokie częsctości osiągane przez ten materiał znajdzie zastosowanie w nadajnikach telekomunikacyjnych (przyszłe satelity).
Krzem będą ciągneli do końca, zejdą niemal napewno poniżej 10nm. Nowe żródła dla fotolitografi EUV 13nm już za 4-6 lat, do tego czasu Intel rozwinie swój muliplexing dla aktualnych 190nm.

pablo11

1 + - 2012-06-17 13:57

I tu sie mylisz. Szajsung już stworzył wafel z bramkami z grafenu... Wystarczy teraz tylko powiększyć ich ilość do tej z procesorów i zmniejszyć technologie wykonania i mamy pełnoprawny procesor z grafenu.

vandam

1 + - 2012-06-18 10:06

grafen jest tez uzywany w budownictwie jako wyrob budowlany. wlasciwosciami przewyzsza wiekszasc dzisiaj stosowanych materialow i to kilka(nascie) krotnie

Ironclad

5 + - 2012-06-16 14:50

No dobra, ale czy przeciętny Kowalski będzie narzekał na brak mocy APU trzeciej generacji?, skoro obecna generacja zapewnia komfort i wysoka kulturę pracy a i pograć można w starsze lub mniej wymagające gry... zrozum, że nie każdy jest maniakiem gier i takie APU w zupełności do wszystkiego wystarczy, nawet z nawiązką, bo przecież przez jaki czas wykorzystujesz pełną moc? Sam ostatnio zmieniłem stacjonarny na laptopa, który całkowicie zaspokaja moje wymagania, czyli internet, filmy HD, muzyka, czasem jakaś gra i ogólnie praca na nim. AMD miało nosa do APU i podąża dobrą drogą.

Czarnoskrzydly

0 + - 2012-07-13 08:13

Wątpię że całkowicie kiedykolwiek zastąpią, jednak współdzielona pamięć RAM , ograniczenia TDP (układ z 200W TDP jednak to ciężka sprawa , i tak podałem tak losowo bo współczesne najmocniejsze karty mają większy a niestety tendencja tu jest wzrostowa) , zasilania na tyle ograniczą układ graficzny z APU że nie dorówna dedykowanym najmocniejszym układom. No i sprzedaż wydajnych kart graficznych to za dobry biznes żeby z niego rezygnować , jest cała rzesza graczy która potrzebuje i kupuje mocne układy.
Ale do komputerów "domowych" APU to świetna sprawa , bo nie każdemu potrzebna karta z wyższej półki , a tak raz że wychodzi znacznie taniej a dwa że już współczesne APU całkiem nieźle nadają się do gier dla mniej wymagających użytkowników.
Raczej mogłyby zastąpić segment średni i niższy , zostawiając mocne karty , o ile konkurencja także pójdzie tą drogą.

Obiektor

2 + - 2012-06-16 10:54

nie zebym mial cos do amd bo lubie :)
ale jak trinity ma miec opoznienia to co dopiero ten kaveri :/

Damian Szymański

2 + - 2012-06-16 11:44

trinity będzie chyba bez opóźnień

szymek1987

0 + - 2012-06-16 14:41

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/AMD_Trinity_desktopowe_procesory_dopiero_pod_koniec_roku_-_specyfikacja_pierwszych_modeli-40249.html

Damian Szymański

2 + - 2012-06-16 15:45

Było sprostowanie od AMD.
Wysyłki OEM już rozpoczęte, niedługo kolejne.
“AMD is focused on OEM systems as part of our initial rollout of Trinity APUs. We expect to start shipping Trinity APUs into the component channel starting in the second half of this year,” said AMD’s Phil Hughes, in an e-mail to Hardware Canucks. “The emphasis in our Computex press activities was to highlight the strength of our Trinity-based notebook offerings.”

Damian Szymański

7 + - 2012-06-16 11:29

AMD realizuje program całkowitej integracji CPU i GPU, tak aby każdy element był wspólny nie było rozróżnienia na CPU i GPU.

Dideq

8 + - 2012-06-16 12:10

I to się na pewno uda. Sam się przesiądę na takie APU jak mi już granie przejdzie. I mały komputerek na ITX na biurku. :)

apuk666

3 + - 2012-06-16 12:33

Te FLOPSy jak zwykle dużo mi mówią. Dali by prędzej bencha z klasycznego Crysisa i wszystko byłoby jasne.

Kobrar

3 + - 2012-06-16 12:38

Przecież tu nie chodzi o krajzysa. AMD promuje rozwiązania wykorzystujące połączoną moc obliczeniową CPU i GPU.

Atak-Snajpera

4 + - 2012-06-16 13:05

Popatrz sobie jak sobie radzi R4850/R5750 w Crysisie a będziesz miał pewien obraz wydajności układu.

infinitimind

0 + - 2012-06-16 13:50

Odwieczne pytanie "czy pociągnie Krajzysa na FULL" hehe

karer

0 + - 2012-06-16 21:47

Idea polega na tym aby dostarczyc dla CPU mozliwosc potokowego przetwarzania danych. Nie da sie tego osiagnac dolaczajac jakis prosty uklad jak wsparcie AVX. Tutaj trzeba najbardziej skomplikowanych ukladow na swiecie czyli tych wykorzystywanych w kartach graficznych. To ze przy okazji moze procesowac grafike to mily dodatek.

pablo11

0 + - 2012-06-17 14:03

Z tym że ten Twój crysis jest mało miarodajny. TFLOPSy to oficjalna miara całego układu. Bo gdyby dali FPSy z Crysisa to by wyszło że APU Intela jest dużo słabsze od tych od AMD.

bembus2

-3 + - 2012-06-16 12:57

Na wykresie ładnie widać, że wydajność CPU wzrośnie tylko nieznacznie, czyli nadal nie będzie realnej konkurencji ani dla Ivy Bridge, a co dopiero dla Haswella. Szkoda, że jedyne co robi AMD to wrzuca coraz to większe GPU, a jeśli chodzi o CPU do dalej brak wyraźnego postępu. Daleko tak nie zajadą.

karer

2 + - 2012-06-16 21:49

Mistrzu! Jestes moim kolejnym bogiem! Prosze wiecej madrosci bo juz nie umiem myslec!!!

A umiesz chociaz czytac wykresy? To sa GFLOPSY a nie GOPSY wiec nie dziwne ze nie rosnie. Wlasciwie intel ma taki sam wykres gla GFLOPSow.

bembus2

0 + - 2012-06-17 16:35

Doucz się może trochę zanim napiszesz kolejny komentarz? Bo trollujesz niesamowicie za każdym razem.

Atak-Snajpera

3 + - 2012-06-16 13:03

Czyli nowe APU wręście zrówna się wydajnościowo z moim dziadkiem R4850 z 2008r :)

ciasteczkowy potwór

-1 + - 2012-06-16 13:05

hahaha chyba na papierku i slajdach z paint'a

fabis90

1 + - 2012-06-16 13:28

A dlaczego nic nie pisze że kaveri nie będzie korzystało z technologi SOI ?

kitamo

0 + - 2012-06-16 15:07

Prawdopodobnie to sciema i plotki tylko. Sporo jest tez informacji na necie ktore o tym mowia ze to sciema puszczona w eter.

kitamo

0 + - 2012-06-16 15:07

foock, mam na mysli opoznienie trinity ze to sciema - nie wiem co z moja przegladarka ze posty nie pojawiaja sie tam gdzie powinny, i to tak od 3 dni :/

wronatlen

4 + - 2012-06-16 23:12

nie wszyscy mają potrzebę zmiany kompa co rok/dwa lata. sam siedzę na prehistorycznej płycie, 2gb ram, p4ht i gt220 i w zupełności mi to wystarcza, a jak będę zmieniał za jakiś czas to zdecydowanie na apu (może amd jeśli nic innego dalej nie będzie), które zupełnie mi wystarczy. a takich ludzi jak ja jest około 80%.
Nie udowadniajcie mi że nie, bo pewnie patrząc na gimnazjum i szkoły średnie to 80% potrzebuje mega kart graficznych do "siupel giel", ale zwróćcie uwagę że moje pokolenie (około 30 latków) to ludzie wiedzący niejednokrotnie o informatyce i komputerach 100x tyle co młodzianie, a jakoś dziwnie popieramy ideę amd i ich rozwiązania związane z apu na x86.

wronatlen

2 + - 2012-06-16 23:13

ps - popularność laptopów też za tym przemawia - mojego lapa też zdecydowanie zmienię z A64x2 na coś z półki A6 (CHYBA że intel da sensowne konkurencyjne rozwiązanie).

frezer

3 + - 2012-06-17 14:39

racja sam siedze na lapku i nie widze potrzeby zmiany do pracy w zupełnosci wystarcza jak chce zrobić cos na duzym ekranie podpinam go przez HDMI do plazmy i po kłopocie, gram na konsoli, lapka zmienie za pare lat jak bedą już APU i w końcu bedzie może posiedzieć dłużej bez zasilania bo irytuje mnie gdy chce pracowac w innym pokoju i musze taszczyć kabez zasilajacy bo komp działa przez 1 godz na bateriach, gdy bedzie APU w 20nm może już ten problem się zmniejszy i lapki staną sie bardziej mobilne i to powinno być motywem przewodnim a nie zwiekszanie rdzeni i mocy która w 90% nie jest nikomu do niczego potrzebna po za grami rzecz jasna

karer

2 + - 2012-06-18 10:16

Moc byla potrzebna do odtwarzania filmow i stron internetowych. Jak przerzucili wiekszosc na GPU, ktore ma znacznie lepszy stosunek wydajnosc\WAT to niewiele juz potrzeba. Teraz priorytetem jest miniaturyzacja zarowno w lapkach jak i w kartach graficznych PCIe

wronatlen

0 + - 2012-07-09 07:57

najbardziej mnie dziwi to że do www potrzebna jest "moc" :)) kurde strony są tak niezoptymalizowane że głowa boli - żeby na powiedzmy 1ghz procku wisiała przeglądarka???? kiedyś się łaziło po necie na duronie 800 i śmigało.. ja rozumiem wtyczki, flash, html5.... ale na całą stronę z prostymi treściami??

 
zgłoś naruszenie netykiety lub złe
zachowanie

Podgląd newsa