Karty graficzne

AMD nie kończy produkcji referencyjnych kart Radeon RX 5700 i RX 5700 XT [AKTUALIZACJA]

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2019-08-10

Menadżer AMD zdementował plotki krążące w sieci. Zainteresowani referencyjnymi wersjami kart nadal będą mogli je kupić.

Karty Radeon RX 5700 i RX 5700 XT stanowią dobrą alternatywę dla konkurencyjnych modeli GeForce RTX 20, ale sporo zainteresowanych i tak czeka na autorskie, ulepszone konstrukcje. Nic więc dziwnego, że producent zdecydował zakończyć produkcję „referentów”.

O zakończeniu produkcji referencyjnych kart Radeon RX 5700 i RX 5700 XT poinformował francuski serwis Cowcotland (ten sam, który jakiś czas temu informował o wycofaniu ze sprzedaży Radeona VII). Akceleratory zostały wyposażone w chłodzenie z turbiną, które nie zalicza się ani do specjalnie chłodnych ani do cichych konstrukcji (szczególnie po ostatniej aktualizacji sterowników).

Wprawdzie informacja nie została potwierdzona przez producentów, ale taki scenariusz jak najbardziej wydaje się wiarygodny. Wszyscy najważniejsi gracze zdążyli przygotować swoje autorskie wersje z ulepszonym chłodzeniem, nierzadko pracujące z wyższymi zegarami i oferujące lepszą wydajność. Pierwsze tego typu karty mają być dostępne w przyszłym tygodniu.

AMD Radeon RX 5700 i RX 5700 XT

Niereferencyjne karty Radeon RX 5700

Do tej pory pisaliśmy o modelach:

Aktualizacja 10.08.2019 23:00

Scott Herkelman z AMD zdementował informacje jakoby referencyjne wersje kart Radeon RX 5700 zostały wycofane z produkcji. Takie konstrukcje nadal będą dostępne w sklepie AMD, u wybranych partnerów OEM oraz w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Źródło: Cowcotland, Twitter @ Scott Herkelman

marketplace

Komentarze

5
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  I dobrze, więcej sztuk GPU pojedzie do parterów.
 • avatar
  Jeśli mają dość sztuk GPU to spoko, sami widzą jakie jest zapotrzebowania na referenty a jakie na autorskie, referenty i tak pewnie znikną, może do końca roku.
 • avatar
  Jaki sens wypuszczać kartę na miesiąc czy dwa? Nie można było od razu niereferentów wypuścić?
 • avatar
  "Wybrane sklepy" to dwa? ;)
 • avatar
  "Wybrane sklepy" to dwa? ;)