Na topie

AMD, NVIDIA, Intel, VIA, S3, Matrox: sprzedaż układów graficznych w I kwartale 2012 roku

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Kategoria: Karty graficzne Producenci: AMD intel Matrox S3 VIA

Rynek się zmniejszył?

Firma analityczna Jon Peddie Research przedstawiła szczegółowy raport dotyczący rynku układów graficznych. Z najnowszego badania wynika, że w minionych trzech miesiącach na rynek trafiło nieco mniej układów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a na rynku niepodzielenie królują APU.

AA

W I kw. 2012 roku sprzedanych zostało 123 mln układów graficznych, co oznacza spadek o 3,3 mln sztuk w porównaniu do analogicznego kwartału roku ubiegłego i o mln sztuk w porównaniu z IV kw. 2011 roku.

Największy udział w rynku przypadł firmie Intel, która sprzedała blisko 72,3 mln układów, co stanowiło w przeliczeniu na procenty 58.8% udział w rynku. Wynik Intela stanowił jednak spadek w porównaniu do roku ubiegłego o 1,3%.

Mimo skurczenia się rynku nieznacznie wzrosła o 0,3% sprzedaż układów firmy AMD, co dało w sumie 30,8 mln sztuk, dzięki czemu wypracowała 25% udział w rynku.

amd intel nvidia via s3 matrox wynik sprzedaż karty graficzne gpu apu igp podsumowanie

Największy spadek zaliczyła NVIDIA notując sprzedaż na poziomie 18,5 mln sztuk, co przełożyło się na 4,5% spadek w stosunku do roku ubiegłego. Ogółem NVIDIA osiągnęła udział w rynku na poziomie 15,1%.

Największym zaskoczeniem okazała się marginalizowana firma VIA/S3, która mimo wciąż niewielkiego udziału zwiększyła swoją sprzedaż względem poprzedniego kwartału o 148,5% i o 51% względem analogicznego kwartału roku ubiegłego. Udział w rynku firmy VIA/S3 wyniósł 1,1%.

Najniższy rezultat wypracowała firma Matrox zamykając zestawie z udziałem w rynku na poziomie 0,03%.

Mimo niewielkiego zmniejszenia sprzedaży, ogólna kondycja rynku jest uznawana za zadowalającą, gdyż sprzedaż układów w IV kw zwykle przewyższa I kw, w dodatku na obecną sytuację niekorzystnie wpłynęła powódź w Tajlandii i wzrost cen dysków twardych. Wśród trendów daje się zauważyć wzrastający udział układów heterogenicznych APU.

 nvidia amd ati karty graficzne wygląd lista widok

Bezwzględna większość ze sprzedanych przez Intela procesorów CPU była wyposażona w zintegrowane układy graficzne, co wyjaśnia najwyższy udział w rynku. Niewątpliwie lekka zadyszka spotkała firmę NVIDIA, która systematycznie traci rynek w konkurencji z GPU i APU od AMD.

Godnym odnotowania jest również wynik firmy VIA, której rezultat jest najwyraźniej wyrazem powstającego trendu na miniaturowe urządzenia, w których obecnie tajwańska firma upatruje swoją przyszłość.

Badanie uwzględniało wyłącznie rynek konsumencki z komputerami PC, laptopami i tabletami współdziałającymi z jednostkami CPU x86. Nie wzięto pod uwagę układów graficznych współpracujących z innymi architekturami jak ARM czy MIPS.


Więcej o układach graficznych:

Źródło: Jon Peddie Research, TechPowerUP

Odsłon: 8946 Skomentuj newsa
Komentarze

48

Udostępnij
  1. kakinowaty
    Oceń komentarz:

    20    

    Opublikowano: 2012-05-26 14:58

    To że ma się najwydajniejszą kartę graficzną nie oznacza że ma się więcej klientów i robi się lepsze układy graficzne. Trzeba umieć wpasować się w rynek czasowo jak i cenowo, gdyż klienci kupujący najwydajniejszą karte to margines w porównaniu z resztą klientów mid-segmentu.

    Skomentuj

    1. rafcik_er
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2012-05-26 15:16

      Otóż to. Dlatego moją ostatnie moje dwie karty to 4870 i 6850. W swoich segmentach cenwych były najwydajniejsze w czasie zakupu :)

      Skomentuj

    2. bembus2
      Oceń komentarz:

      -19    

      Opublikowano: 2012-05-26 18:51

      Łatwo powiedzieć, skoro AMD upycha tyle układów zintegrowanych w procesorach. Jeśli chodzi o karty dedykowane, to AMD nadal jest daleko w tyle: http://www.techpowerup.com/img/12-05-23/jpr_add-in_graphics_q1_2012_01.jpg

      Skomentuj

    3. phillosoff
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2012-05-27 13:00

      Intel ma przewagę ponieważ większość kart zintegrowanych jest jego produkcji, szczególnie w laptopach. Wprawdzie nie oferują one wysokiej wydajności, ale przekonałem się że czasem są lepszym wyborem niż dedykowane AMD czy Nvidii. Choćby dlatego, że Intelowskie integry są mniej awaryjne: nie grzeją się tak mocno i rzadko spotyka je problem z zimnymi lutami. Natomiast w przypadku chipów AMD czy Nvidii montowanych powierzchniowo na płytach głównych w laptopach, w przypadku awarii często pozostaje reballing, albo wymiana płyty. Jeśli ktoś używa laptopa do pracy to Intel jest najlepszym wyborem.

      Skomentuj

  2. KOXsu
    Oceń komentarz:

    -28    

    Opublikowano: 2012-05-26 15:17

    "Niewątpliwie lekka zadyszka spotkała firmę NVIDIA, która systematycznie traci rynek w konkurencji z GPU i APU od AMD."
    Zadyszki? W obiegu są modele za ponad 2k zł i to ma być zadyszka? Poczekajmy do III kwartału a osiągnie lepszy wynik niż w 2010

    Skomentuj

    1. karer
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2012-05-26 21:42

      Zadyszka poniewaz rozpatrujemy wyscig w ktorym wygrywa ten, kto sprzeda najwiecej ukladow.

      Skomentuj

  3. Lightning
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2012-05-26 15:32

    Śmiem twierdzić, że takie rankingi są bezwartościowe. Dlaczego? Jakiś czas temu kupiłem płytę główną ze zintegrowaną kartą Radeon HD 4250 której jak dotąd nawet nie uruchomiłem (i prędko tego nie zrobię). Dlaczego m. in. GPU z mojej płyty ma swój procent (ułamek wielotysięczny) w tej tabeli?

    Czy nikt nie potrafi zrobić rankingu dedykowanych kart graficznych?

    Skomentuj

    1. Max209
      Oceń komentarz:

      11    

      Opublikowano: 2012-05-26 16:00

      nie chodzi o używanie kart tylko o ich sprzedaż... a Ty miałeś wybór i nie musiałeś kupować płyty z zintegrowaną kartą...

      myślisz, że dlaczego intel ma tak dużo?

      Skomentuj

      1. randallandhopkirk
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2012-05-26 16:42

        Obecnie coraz trudniej jest kupić procesor bez zintegrowanej grafiki, czy jest to nam potrzebne czy nie, producenci wciskają na siłę. Nie ma co się potem dziwić że integry tak bardzo pompują raknkingi, pomimo tego że i tak duża część używa zwenętrznych grafik, widać to bardzo wyraźnie w statysytkach Steam.

        Skomentuj

      2. Lightning
        Oceń komentarz:

        -5    

        Opublikowano: 2012-05-26 17:48

        Po pierwsze - nie miałem wyboru i gdyby bardzo podobna płyta była choćby 20 zł. tańsza to obecnej bym nie kupił, a po drugie Intel nie dość, że pcha się do laptopów (też mam w swoim notebooku integrę Intela, chociaż z niej się akurat cieszę) to jeszcze ostatnio pełno jest zintegrowanych GPU w CPU Intela - też pewnie niewiele osób będzie wykorzystywać te GPU).

        Nie interesują mnie "karty", które robią 1000 punktów w Vantage na ustawieniach Performance.

        PS: W płytach głównych zintegrowanych kart Nvidii wiele nie znajdziesz (też co prawda by mnie nie interesowało tak słabe GPU, ale powyższa tabelka wyglądałaby trochę inaczej).

        Skomentuj

        1. dankey20
          Oceń komentarz:

          4    

          Opublikowano: 2012-05-26 18:39

          Co to znaczy, że nie miałeś wyboru?

          Skomentuj

          1. Lightning
            Oceń komentarz:

            -3    

            Opublikowano: 2012-05-27 17:52

            A moglem kupić (niemal) taki sam model płyty bez integry?

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2012-05-28 17:33

            Mogles w ogole nie kupowac.
            Ja tez nie mialem wyboru i mam intela na pokladzie a w ogole go nie planowalem miec.

            Skomentuj

        2. karer
          Oceń komentarz:

          4    

          Opublikowano: 2012-05-26 21:45

          Ciebie nie interesuja karty ktore robia 1000 pktow? To sprawdz sobie ranking kart ktore robia wiecej. Uklad graficzny sluzy do wyswietlania obrazu a to ze na nim uruchamia sie takze gry nic nowego nie wnosi. Jakby producent myslal tylko o ludziach ktorych nie interesuja karty robiace 1000pktow to by splajtowal w sekunde, poniewaz to wlasnie TY jestes w mniejszosci.

          Skomentuj

          1. Lightning
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2012-05-27 17:57

            Wiesz co - czytałeś w ogóle mój komentarz myśląc przy tym? Gdybym chciał używać komputera do podstawowych zadań (sprawdzanie poczty, pisanie na gg, czytanie newsów ze świata) to... mógłbym mieć kartę w której w ogóle Vantage się nie uruchomi :) Cieszyłbym się ze starego Radeona 9550 czy nawet 9200 (128 MB).

            Chodziło mi tylko o to, żeby ranking uwzględniał takie GPU (pisząc najprostszym językiem) które mogę wyjąć i zmienić (na lepsze lub gorsze) i nie ważne czy byłby to 210 GT czy GTX 690 / HD 79X0.

            Skomentuj

  4. kerry_sd
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2012-05-26 16:05

    proponuję może jeszcze analizę rynku KART graficznych a nie procesorów bo procesory intela znajdziemy w każdym sandy bridge'u.

    wg najnowszych statystyk steam NVIDIA ma 48 %, ATI 36, Intel 10 %.

    Skomentuj

    1. sevae
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-05-26 16:36

      Sprzedanych w pierwszym kwartale 2012? Czy może tylko wśród posiadaczy steam ogólnie a nie sprzedanych w pierwszym kwartale?

      Skomentuj

      1. randallandhopkirk
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2012-05-26 19:12

        Stan na dzień dzisiejszy :
        Nvidia 48.08%
        AMD 36%
        Intel 10.28%
        inne 5.64%

        Skomentuj

        1. sevae
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2012-05-26 19:43

          Steam nie przedstawia zestawienia sprzedaży kart graficznych z danego okresu. Na steam masz informacje jak wygląda podział rynku, są tam brane pod uwagę wszystkie karty używane przez użytkowników, i te kupione w ostatnim kwartale i te których dalej ktoś używa a kupione 5 lat temu.

          Skomentuj

          1. randallandhopkirk
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2012-05-26 23:12

            Zgadza się to nie to samo, ale wystarczy przeanalizować dane dotyczące kart obsługujących DX11 (a więc relatywnie nowych) z ostatniego pół roku i te dane mają mniej więcej podobne odzwierciedlenie.

            Skomentuj

          2. bembus2
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2012-05-26 23:39

            Dawałem link wyżej do statystyk sprzedaży kart graficznych z pierwszego kwartału 2012 (kompletnie nie wiem czemu nie ma tej tabelki w newsie) i NVIDIA ma 61,9% udziałów, a AMD 37,8%

            Skomentuj

      2. kerry_sd
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-05-26 21:23

        sprzedaż układów graficznych to nie to samo co KART graficznych...

        Skomentuj

        1. karer
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2012-05-26 21:48

          oczywiscie ze nie to samo ale karty graficzne zajmuja jakis ulamek ukladow wiec wrzuca sie je do jednego worka.

          Skomentuj

    2. bury-pies
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-05-28 12:10

      nie w każdym, np. Sandy Bridge-E nie mają zintegrowanego GPU
      jak kupujesz tanie części dla szarej masy (zwykłe, mainstreamowe SNB) to nie oczekuj cudów

      Skomentuj

  5. Fen-X
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-05-26 16:10

    Czekamy na pana z nickiem na M ktory uswiadomi nas jak bzdurne dane tu napisano

    Skomentuj

    1. tomek.hara
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-05-26 16:42

      Hehe już nie mogę się wprost doczekać :->

      Skomentuj

      1. rafcik_er
        Oceń komentarz:

        -3    

        Opublikowano: 2012-05-26 16:52

        I JA :))

        Skomentuj

        1. Lightning
          Oceń komentarz:

          -6    

          Opublikowano: 2012-05-26 17:49

          Śmiem twierdzić, że ktoś lepiej by to zrobił ;)

          Skomentuj

          1. mielcu3
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2012-05-29 06:30

            akurat w tym przypadku zgodzę się z tobą. Mr Y. bije Mr M na głowę ;)

            Skomentuj

  6. walker15130
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-05-26 17:27

    Hmm, ciekawe jak wypada sprzedaż kart graficznych amd vs nvidia.

    Skomentuj

  7. rafcik_er
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2012-05-26 17:32

    A ja bym proponował przez redakcje benchmark zrobić ankietę na temat czy sie woli arty nv czy amd czy obojętne. dawno nie było żadnych ankiet :)

    Skomentuj

    1. Lightning
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-05-26 17:55

      I żeby była wojna fanbojów? :)

      Sam napisałem ze 1,5 lata temu taką ankietę (na forum) a następnie zrobiłem z niej miniRecenzję. Uwzględniłem nie tylko producentów kart graficznych, ale również ich partnerów (do tego były ulubione marki zasilaczy, pamięci, dysków twardych... niektórzy nawet dodali telewizory i akcesoria do nich, mimo, że o to nie prosiłem). Co się okazało? Ówczesny naczelny (z pomocą innego redaktora) napisał mi, że ta miniRecenzja nie przejdzie "bo nie".

      Skomentuj

      1. R2rrO
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-05-27 06:35

        "Sam napisałem ze 1,5 lata temu(...)"

        Z jakiej planety pochodzisz?

        Skomentuj

        1. Lightning
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2012-05-27 17:57

          Z Marsa! :)

          Skomentuj

    2. zidolek
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2012-05-26 18:40

      Ankieta ze strony niebezpośrednio związanej z IT.
      http://i50.tinypic.com/2l91ijs.jpg

      Skomentuj

  8. Next_Gen_1987
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2012-05-26 17:34

    Bravo AMD, mimo kryzysu są na plusie!
    Wszak serie HD 4xxx, HD 5xxx, HD6xxx jak i nowe HD 7000 są bardzo udane, tylko ceny mogły by spaść o te 100-200zł, ale brak konkurencji w segmencie low i mid range to powoduję, nVidia czyniąc tak duże przerwy między premierami swoich kart nie polepszy sobie obecnej sytuacji...wręcz przeciwnie...

    Skomentuj

    1. blondasek
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2012-05-26 19:36

      Zdziwisz się. Wydadzą GTX'a 660 na najgorętszy okres, a patrząc na ilość kart 690, 680, 670, muszą być w stanie wypełnić nimi magazyny i utrzymać płynność produkcji. Pewnie gdyby nie problemy TSMC i jakościowe, to już dawno by je wypuścili.

      Skomentuj

      1. karer
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2012-05-26 21:50

        Zdziwisz sie jak kolega ktoremu odpowiedziales sie nie zdziwi ;)

        Skomentuj

        1. blondasek
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2012-05-27 09:38

          Chętnie się dowiem, czemu mam się zdziwić, kiedy od dawna wiadomo o słabym uzysku z wafli krzemowych i o problemach tej tajwańskiej fabryki. Jeżeli chcą wydać kartę mid-low, gdzie właśnie jest najwięcej kupujących, to muszą być w stanie ją mieć. Już dostępność 680'tek jest słaba, a nie wiadomo czy "odpady" są na tyle dobre, by przeszły testy i trafiły jako 660. Więc sam się zastanów, kto tu się ma zdziwić. Przypominam też, Radeony wcale wyższego uzysku nie mają (te z TSMC).

          Skomentuj

  9. euclid
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-05-26 22:12

    dlaczego w tym rankingu występuje Matrox skoro on produkuje układy graficzne tylko na rynek profesjonalny !?

    Skomentuj

  10. b1tzz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-05-26 22:14

    To nie jest sprzedaż, a udział w rynku?

    Skomentuj

  11. ciasteczkowy potwór
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2012-05-26 22:25

    "spadek o 3,3 mln stuk"

    SZTUK!!! Czy w każdym newsie mu si być literówka? Co nie spojrzę to błąd -,-

    Skomentuj

  12. smar.n
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2012-05-26 23:00

    Jakby zrobił ktoś ranking sprzedaży grafik od PowerVR, Ardeno i Mali to byłby ciekawy artykuł, bo ten serial intel vs nvidia vs amd jest już nudny jak flaki z olejem.

    Skomentuj

  13. majster-b
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-05-27 18:54

    To czy GPU jest na płycie, na osobnym pcb czy w procku to nie ma znaczenia. Rynek jest prosty, każdy komp potrzebuje grafiki. I tak jak myślałem, zdecydowana większość użytkowników komputerów nie potrzebuje wydajnych kart. Karty dla entuzjastów to niecała połowa udziału (o ile w w tej liczbie w 100% to tak naprawdę karty dla entuzjastów - w co wątpie bo i nvidia i amd ma integry) i pewnie będzie on spadać. Sami widzicie że nie ma sensu psioczyć na APU AMD czy zintegrowane z CPU grafiki intela skoro jest tego bezwzględna większość... :)

    Skomentuj

    1. phillosoff
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2012-05-27 21:45

      Akurat GPU w procesorze, czy osobnym PSB ma dużą przewagę nad tym montowanym powierzchniowo na płycie. Nie chodzi mi przy tym o wydajność. Sam się o tym ostatnio przekonałem, gdy laptop z grafiką AMD przylutowaną na płycie szlag trafił. Pozostaje reballing GPU albo wymiana płyty. Pierwsze to loteria: może się udać, ale i tak nikt na to gwarancji nie da dłuższej niż parę miesięcy. Wymiana płyty się natomiast nie opłaca. A zewnętrzną kartę jak i procesor z integrą można łatwo wymienić.

      Skomentuj

  14. maciejrosa
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-05-28 08:19

    Wiadomo !!AMD!! :)

    Skomentuj

  15. Gremi
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2012-05-28 15:16

    Nie ma co się dziwić... Jak nvidia ciągle i ciągle i ciągle podnosiła ceny to teraz ma... Kurcze w te wakacje będę miał pierwszego radeona od 2001 roku... ;)

    Skomentuj

  16. maciej.witkowski
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-05-28 23:22

    zważywszy na to jak nVidia zaniżyła sztucznie wydajność CUDA, nie dziwi jej spadek. Tak się kończy oszukiwanie klientów...