Na topie

Nowa generacja procesorów AMD Ryzen już w lutym 2018 roku?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

AMD nie odpuszcza i już planuje premierę nowej generacji procesorów? Coraz więcej źródeł potwierdza właśnie taki scenariusz.

  • Nowa generacja procesorów AMD Ryzen już w lutym 2018 roku?
A A

Procesory AMD Ryzen odniosły ogromny sukces na rynku i pozwoliły uszczknąć cześć udziałów Intelowi. Wygląda jednak na to, że producent nie zamierza spoczywać na laurach i już planuje drugą generację układów o nazwie kodowej Pinnacle Ridge.

Nowe układy nadal będą bazować na mikroarchitekturze Zen, ale zostaną wykonane w niższym procesie technologicznym 12nm LP. Według wcześniejszych przecieków, specyfikacja procesorów ma przypominać obecne modele z generacji Summit Ridge – do dyspozycji oddano nawet osiem rdzeni i kontroler pamięci DDR4, natomiast współczynnik TDP wynosi maksymalnie 95 W. Co istotne, modele Pinnacle Ridge mają nadal korzystać z podstawki AM4.

Gdyby tego było mało, serwis DigiTimes dotarł do informacji, według których producenci płyt głównych już zaktualizowali swoje plany wydawnicze o konstrukcje pod nowe procesory „czerwonych”. Nadchodzące modele oczywiście nadal będą wykorzystywać podstawkę AM4, ale interfejsami mają zarządzać nowe chipsety z serii 400 (A420, B450 i X470).

AMD - plany wydawnicze

Co prawda producent jeszcze nie chwali się nowymi jednostkami, ale ich premierę podobno zaplanowano już na luty przyszłego roku. Na płyty główne z serii 400 będziemy musieli poczekać trochę dłużej - najprawdopodobniej do kwietnia (początkowo będą to modele B450 i X470). W maju planowane jest również wypuszczenie procesorów niskonapięciowych i wersji biznesowych (Pro). Na to przynajmniej wskazują nieoficjalne przecieki. Jak będzie w rzeczywistości? Tego pewnie dowiemy się dopiero za jakiś czas.

Źródło: DigiTimes, VideoCardz, PTT

Odsłon: 6189 Skomentuj newsa
Komentarze

14

Udostępnij
  1. Eternal1
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-27 15:52

    Ciekawe czy RYZEN-2 pójdą na dotychczasowych płytach i chipsetach serii 300 w ograniczonej funkcjonalności i zachowają "przejściową kompatybilność"

    Niektóre Phenomy AM3 posiadały kontroler DDR2 i działały jeszcze na starym sockecie AM2+ i DDR2.

    Pierwszego FX-a 8350 wsadziłem do starej jeszcze płyty AM3 (nie AM3+) i działał choć płyta nie obsługiwała wszystkich stanów energetycznych nowych CPU a i OC było ograniczone.

    Skomentuj

  2. mutissj
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-09-27 16:36

    Niech zrobią tak aby robiły @4,5 GHz na powietrzu

    Skomentuj

  3. radas21
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-27 18:12

    No fajnie... Niższy proces, większy uzysk z krzemu, chłopaki z amd sobie zarobią więcej. I cieszy mnie to intel już się nachłapało z przeterminowanych kotletów.

    Skomentuj

  4. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-27 18:44

    Myślę ,że nie po darmo dali skojarzenie 12nm LP do 7nm LP i nie jest to tak jak wielu pisze LOW PERFOMANCE a "LEAD PRERFOMANCE".
    Tak ,że przynajmniej w końcu RYZEN będzie miał proces produkcji w pełni HIGH PERFOMANCE dla swoich CPU jak i GPU a dodatkowo nie trzeba czekać na 7nm LP.
    W przyszłym roku w pierwszym kwartale lider wydajności CPU na początek do MAINSTREAM będzie tylko jeden i będzie nim R7 2800x.Zakładam ,że w CB 15 w ST osiągnie 200punktów i około 2000 w MT więc zegar z XFR dobije tych 4.5Ghz.
    Musi być coś na rzeczy i GF zrobił jakiś przełom w procesie produkcji 7nm LP by wypuścić wersję 12nm LP ,która pod względem zwiększenia wydajności o ponad 10% jest porównywana z 16nm TSMC zaś pod względem upakowania tranzystorów do nie wiadomo czego o 15% więcej.
    I tak COFFEE się pojawi a zaraz potem już niedługo zostanie przejechany.

    Skomentuj

    1. ElFi_
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-09-28 16:15

      Żaden proces u żadnego producenta nigdy nie miał oznaczenia "Lead Performance" - więc zapomnij.

      Skomentuj

  5. HomeAudio
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2017-09-27 19:03

    Ja się zastanawiam jakim plusem przy zakupie procesorów AMD jest "dalsze wspieranie przez producenta podstawki AM4". Wspierać to sobie mogą... ale skoro upgrade procesora wymaga zmiany płyty głównej - to ja ma centralnie w d...e takie "wspieranie podstawki AM4". Mogą wymieniać podstawkę przy każdej generacji procesorów - nie zrobi mi to różnicy.

    Skomentuj

    1. HomeAudio
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-09-27 19:19

      http://pclab.pl/news75588.html

      Jednak procesory będą zgodne z poprzednią generacją płyt głównych :D

      Skomentuj

  6. akulakor
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-09-28 11:03

    Tyle ostatnio się dzieje że zostaje z samymi dylematami.. Kupno ryzena 5 1600 czy czekać na coffee lake / wstrzymać się ze zmianą sprzętu i kupić w lutym dopracowanego ryzena lecz nadal mieć świadomość że aktualnie pracuje na (fx-8350) :(?
    Z kartami graficznymi podobnie.. Vega 56 "czekać" ?
    A może gtx 1070ti w halloween / volta w nowym roku?
    Czy tylko ja tak mam ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

    Skomentuj

    1. Geralt
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-09-28 11:18

      Co do Ryzena to na pewno poczekam co najmniej do premiery Ryzena 12nm. Wtedy tez powinno byc wiecej wiadomo jak to sie ma to 6rdzeniowca intela i zapowiedzi 8 rdzeniowca intela. I wtedy pewnie albo kupie Ryzena 2, albo bede czekal (TM) na 8 rdzeniowca intela:P (teraz ciagle niestety siedze na i5 2500k).

      Co do kart graficznych to akurat nie czekam na Vega 56. Na poczatku pewnie bede siedzial na mojej GF 970 (chyba ze stanie sie cud z cenami i gornikami). Ale bede sie rozgladal za mozliwoscia zmiany. Niemniej tak realnie rzecz biorac nie wierze w oslabniecie tej glupoty jaka jest 'gornictwo'. Jak jedna pseudowaluta stnaie sie nie oplacalna to wymysla kolejna. Dla mnie to jest wspolczesna piramida finansowa i bardzo niekorzystne zjawisko dla wszystkich poza producentami kart graficznych i sklepami:). Tak patrzac globalnie to niszcze to zasoby ziemi nie dajac nic w zamian. Efektem ubocznym poza cenami jest niszczenie rynku gier PC. Bo znacznie zwieksza sie konkurencyjnosc cenowa konsol (bo tych gornicy nie kupuja) w stosunku do PC, co na dluga mete oslabia pozycje PC do gier, co moze kiedys odbic sie na ofercie. Tak czy siak nie mam zamiaru przesiadac sie z PC na konsole (nie lubie grac na kanapie i uzywac kontrolera + lubie gatunki gier ktore nie sa popularne na konsolach), wiec tym bardziej to mnie martwi :)

      Skomentuj

      1. akulakor
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-28 11:34

        Jeżeli chodzi upadek "górnictwa" to raczej do tego niestety nie dojdzie. Zamknięcie jednej z największych giełd w Chinach miało przynieść uśmiech dla zwykłych użytkowników w postaci obniżonych cen za karty graficzne lecz wciąż tego uśmiechu nikt nie doświadczył.. bitcoin po spadku pnie się ponownie ku górze do swojego poprzedniego kursu i mało mu nie brakuje .. wszystko zależy też jak prawo będzie postrzegało dalszy rozwój kryptowalut. Może chiny zapoczątkowały efekt domina lecz w dłuższym przedziale czasu? Zobaczymy :) Co do procesorów to masz rację z wstrzymaniem się od zakupu do przyszłego roku i chyba tego się będę trzymał o ile moje pożądanie nowszego sprzętu nie będzie większe od logicznego myślenia tak jak to było z kupnem fx 8350 :) Niby człowiek uczy się na błędach .. :)

        Skomentuj

    2. davidoff
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-09-28 11:29

      Jaki dylemat ? Przecież od dawna tak było być może jak by był duży przeskok to warto czekać jak to było w przypadku C2D a teraz skoki co 5-10%... dopiero Ryzen ruszył coś na rynku.

      Z kartami to samo najlepiej kupić zaraz po premierze bo jak będziesz czekał rok to będzie następna generacja i znowu masz dylemat co kupić starą topową GTX980Ti czy GTX1070 i tak bez końca. Nie wiem jak inni ale zawsze stosuję tą zasadę że kupuje po premierze.

      Skomentuj

      1. akulakor
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-28 12:07

        Właśnie o to chodzi. Ryzen ruszył coś na rynku. Coffee Lake zapowiedziało 45% wzrost wydajności od poprzedniej generacji i to już nie jest 10-15% chociaż osobiście wątpię w jego zapowiedzi dlatego warto czekać na niezależne testy i odpowiednio ustosunkować się co do zakupu. Jeżeli chodzi o karty graficzne to nie miał bym dylematu gdyby nie fakt że artefakty pojawiły się w najmniej odpowiednim dla mnie momencie czyt. popycie na karty graficzne do koparek. Twoja zasada kupowania zaraz po premierze sprawdziła się w tym wypadku ale też nie wyklucza zasady obniżenia cen poprzednich generacji z powodu wejścia nowej i stosując się do aktualnego stanu na rynku wydaje mi się że jest to lepsza opcja.

        Skomentuj

      2. akulakor
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-09-28 12:07

        Właśnie o to chodzi. Ryzen ruszył coś na rynku. Coffee Lake zapowiedziało 45% wzrost wydajności od poprzedniej generacji i to już nie jest 10-15% chociaż osobiście wątpię w jego zapowiedzi dlatego warto czekać na niezależne testy i odpowiednio ustosunkować się co do zakupu. Jeżeli chodzi o karty graficzne to nie miał bym dylematu gdyby nie fakt że artefakty pojawiły się w najmniej odpowiednim dla mnie momencie czyt. popycie na karty graficzne do koparek. Twoja zasada kupowania zaraz po premierze sprawdziła się w tym wypadku ale też nie wyklucza zasady obniżenia cen poprzednich generacji z powodu wejścia nowej i stosując się do aktualnego stanu na rynku wydaje mi się że jest to lepsza opcja.

        Skomentuj

  7. Geralt
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-09-28 11:05

    No i dobrze :). Z ciekawoscia przygladam sie jak sie to wszystko rozwija. Minus jest tylko jeden ze ciagle wstrzymuje sie z kompem nowego kompa (ale tak na prawde stary do wszystkiego mi wystarcza jak na razie - chociaz w przyszlym roku chetnie bym wymienil).

    Mam nadzieje, ze nowa generacja doda troche zegarow i poprawi szybkosc pamieci (tym bardziej, ze dodatkowy kop da to instrukcja if) :). Oczywiscie idealnie by bylo jakby odrobine podniesli tez efektywnosc jednego rdzenia (IPS), ale tutaj nie licze na wiekszy przelom :). Niemniej jakby podniesli czestotliwosc pracy + pamiec to juz by bylo calkiem cool. Bo w tej chwili Ryzeny sa efektywne energetycznie, ale blokuje je maksymalne taktowanie.

    Co do samego intela, to do niedawna intela nie kupilbym na pewno, ale wraz z zapowiedzia 6 rdzeniowcow z niecierpliwoscia czekam na testy. Z tym, ze dla mnie duzym minusem u intela jest glut, ciagle zerowanie na kliencie i wydawanie tryliona czipsetow oraz fakt, ze wiem ze to jest ciagle polsrodek, bo za chwile znowu dadza nowe chipsety i 8 rdzeniowce. Wiec to tez mnie troche zniecheca (jakby intel poszedl po rozum do glowy i mialbym pewnosc ze 8 rdzeniowce pojda mi na plytach do 6 rdzeniowcow to moze by mnie przekonali, ale wiemy jak jest):).

    No ale wreszcie pierwszy raz od dlugiego czasu jest na co czekac na rynku procesorow :).