Na topie

Przyspiesz kartę AMD Radeon HD 7950 - nowy BIOS do ściągnięcia

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Kategoria: Karty graficzne Producenci: AMD

Pobierz aktualizację BIOS-u

AMD udostępniło nowy BIOS dla referencyjnych kart graficznych Radeon HD 7950, który podwyższa taktowanie rdzenia i wprowadza technologię PowerTune Boost.

AA

Trzeba przyznać, że Nvidia GeForce GTX 680 nieźle namieszał na rynku kart graficznych i w efekcie odebrał Radeonowi HD 7970 miano najwydajniejszej jednoprocesorowej karty graficznej na rynku. Sytuacja ta nie utrzymała się jednak zbyt długo, gdyż trzy miesiące później koncern z Sunnyvale wydał ulepszoną wersję Radeona HD 7970 z dopiskiem GHz Edition. Model ten pracował z większymi taktowaniami i został wyposażony w technologię PowerTune Boost.

amd radeon hd 7950
AMD Radeon HD 7950 - po aktualizacji BIOS-u jest jeszcze wydajniejszy

Wygląda na to, że podobna sytuacja czeka nas po premierze Nvidia GeForce GTX 660 Ti – akceleratora mającego cenowo  zbliżyć się do Radeona HD 7950. Tym razem jednak „czerwoni” nie czekają na atak konkurencji i już teraz ulepszają swoją konstrukcję.

AMD Radeon HD 7950 PowerTune Boost technologia slajd schemat

W tym celu firma AMD udostępniona specjalny BIOS, który jest kompatybilny z wszystkimi referencyjnymi kartami graficznymi Radeon HD 7950. Nowa wersja zwiększa taktowanie układu graficznego z 800 MHz do 850 MHz oraz wprowadza technologię PowerTune Boost – dzięki niej częstotliwość procesora graficznego może zostać zwiększona do 925 MHz. Taktowanie pamięci wideo pozostaje bez zmian i wynosi 5000 MHz.

AMD Radeon HD 7950 karta graficzna specyfikacja aktualizacja BIOS zrzut ekranu
Specyfikacja karty graficznej AMD Radeon HD 7950 - po lewej przed aktualizacją, a po prawej po aktualizacji BIOS-u

Na samym początku warto zaznaczyć, że redakcja nie bierze odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia karty i w razie czego robicie to na własne ryzyko.

Przed aktualizacją należy ustawić przełącznik BIOS-ów (obok złącz CrossFire) na pozycję „1”, a następnie przygotować plik z nowym BIOS-em oraz aplikację ATI Winflash. Warto również zapisać stary BIOS opcją „Save” w programie ATI Winflash – dzięki temu w razie niepowodzenia procesu możliwy jest powrót do poprzednich ustawień karty. Aby wgrać nowy BIOS należy wybrać opcję „Load Image”, wskazać plik z nowym BIOS-em i poczekać na zakończenie procesu aktualizacji. Po ponownym uruchomieniu komputera Radeon HD 7950 będzie jeszcze wydajniejszy.
 

AMD Radeon HD 7950 nowy BIOS
Kliknij, aby pobrać nowy BIOS do karty Radeon HD 7950
ATI Winflash aplikacja aktualizacja BIOS
Kliknij, aby pobrać aplikację ATI Winflash

 

Więcej o kartach graficznych Radeon:

Źródło: TechPowerUp

Odsłon: 16350 Skomentuj newsa
Komentarze

43

Udostępnij
  1. idzpro100
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2012-08-15 07:59

    A teraz pozostało czekać na nowszy BIOS do 7870

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      13    

      Opublikowano: 2012-08-15 08:22

      Albo na kolejną obniżkę cen... ;)

      Skomentuj

      1. Pener
        Oceń komentarz:

        12    

        Opublikowano: 2012-08-15 08:38

        jakby obniżyli ceny to napewno nikt by sie nie pogniewał ;)

        Skomentuj

        1. bankaigoku
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2012-08-15 10:26

          Piękne sny :)

          Skomentuj

      1. Szczyrczek 11
        Oceń komentarz:

        15    

        Opublikowano: 2012-08-15 11:24

        gt 640 to też skandal

        Skomentuj

    2. Dawidekk2550
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2012-08-31 16:17

      Najpierw niech napiszą sterowniki nie wywołujących abberacji chromatycznej

      Skomentuj

  2. karoli
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2012-08-15 09:10

    PfFF, każdy ogarnięty użytkownik tych kart jedzie, na taktowaniach powyżej 1100 gpu +- , a pamięci 1500mhz do nawet 1600 +-, moja karta od zakupy jest katowana na V gpu 1181 1100 lub 1200 chodziła też na 1280 na napieciu powyżej 12..., uważam że to jedna z lepszych kart w czołówce kart, jak widze testy gdzie piszą że to gtx 660Ti to ma być konkurencja dla tej karty to zrywam boki

    Skomentuj

    1. Cacek93
      Oceń komentarz:

      20    

      Opublikowano: 2012-08-15 11:42

      A potem: "sprzedam radeona hd7950, stan idealny, nigdy nie podkręcany" :D

      Skomentuj

      1. loccothan
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2012-08-15 19:18

        he he, nigdy w to nie wierzę lol a pozatym krecenie nie ma nic do rzeczy bo karty i tak długo pracują i tak.
        Jak sztuka jest OK to Jest i .

        Skomentuj

    2. 1wilq
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-08-15 22:16

      podałbyś jakieś wyniki swojej karty w benchmarkach.. bo ja mam straszny dylemat czy brać 670 czy własnie 7950??? w sumie 670 lepszy.. ale 7950 ponoć fajnie się podkręca.. a ciut tańszy..

      Skomentuj

  3. karoli
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-08-15 09:12

    http://gpuz.techpowerup.com/12/08/15/56b.png

    Skomentuj

  4. heheszki
    Oceń komentarz:

    -22    

    Opublikowano: 2012-08-15 09:16

    AMD musi wydawać biosy, żeby doganiać NV :O

    Skomentuj

    1. Obiektor
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2012-08-15 09:24

      amd ze standardu ma nizsze taktowania od nv i to o te 100mhz
      jak teraz na to patrze to wydaje to sie posunieciem taktycznym ze storny amd

      Skomentuj

    2. idzpro100
      Oceń komentarz:

      26    

      Opublikowano: 2012-08-15 09:53

      tylko, że Nvidia spoźniła się pół roku...

      Skomentuj

  5. Tridefy
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2012-08-15 09:25

    Bardzo podoba mi się polityka AMD . Ze jak w tamtym roku sobie "otpuszczali" .NV wydał 560ti który miał wydajnosc 6950.
    @heheszki jesteś w błędzie NV teraz robi sama sobie konkurencje stawiając wszystkie układy graficzne na bardzo wysokim poziomie a i tak Najszybszy jest AMD 7970 w wersji GHZ edition
    Jeśli Między 670 a 680 w wiekszosci przypadkach 10 % jesli powtórzy się i bedzie tak samo z 660ti. To Ludzię będą myśleli "po co 680 jak po podkreceniu 660TI , bedzie takim sam" .AMD twardo stoi z wydajnością i widać że nie chce otpuścić .Zobaczy się czy wyjdzie jeszcze lepszy uklad graficzny NV czyli 685 gtx.

    Skomentuj

      1. SoundsGreat
        Oceń komentarz:

        -14    

        Opublikowano: 2012-08-15 12:33

        No nie da się ukryć, prawda.

        Skomentuj

        1. AmigaPPC
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2012-08-15 16:10

          Tak, na pewno :P

          [ http://tpucdn.com/reviews/AMD/HD_7970_GHz_Edition/images/perfrel.gif ]

          [ http://tpucdn.com/reviews/AMD/HD_7970_GHz_Edition/images/perfwatt.gif ]

          [ http://tpucdn.com/reviews/AMD/HD_7970_GHz_Edition/images/perfdollar.gif ]

          Skomentuj

          1. SoundsGreat
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2012-08-15 17:15

            nVidie też sobie mogę podkręcić :P To że AMD zwiększyło takty i zmieniło nazwę to jeszcze nie znaczy że ma wydajniejszy chip.

            Skomentuj

          2. kamaleon
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2012-08-16 01:42

            Oczywiscie ze AMD ma najwydajniejsza karte. Porownaj sobie zegary, to NV musiala fabrycznie podkrecic 680 zeby dorowanc podstawowej wersji 7970. Zauwaz ze 7970 pracowal sporo ponizej 1GHz gdzie NV w trybie turbo robila 1,1GHz+ wiec o czym my mowimy? Zegar w zegar Kepler wacale nie jest wydajniejszy od GCN.

            Ale dobra, idac twoim argumentem 7970 GHz Edition nadal mozna podkrecic osiagajac wyzszy wynik na rdzeniu niz GTX 680 ktory szybko sie konczy, wiec w koncowym rozrachunku nadal 7970 bedzie szybszy.

            Wiec o czym my gadamy w ogole? Zawsze cos argumetujac, pamietaj ze argumenty o OC mozna odbic w druga strone, bo obie karty sie kreca, a na domyslnych zegarach to radeon 7970 GHzEdit wygrywa.

            Skomentuj

    1. kubbak
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-08-15 19:11

      "This, unfortunately, means that power consumption is increased by around 20% during typical gaming, which seems to be a bad trade for a 5% performance improvement."
      To by było na tyle jeżeli chodzi o wspaniałą politykę AMD. Fragment z recenzji na TPU.

      Skomentuj

  6. irondick
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2012-08-15 09:38

    Tridefy ja Ci "otpuszczam"!

    Skomentuj

  7. Mateusz200949
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2012-08-15 10:45

    Dobre posunięcie ze strony amd :)

    Skomentuj

  8. Err0r
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2012-08-15 11:28

    Najpierw trzeba mieć taką kartę. Cały mój komputer jest mniej warty niż jedna taka karta graficzna ;-)

    Skomentuj

  9. NomadDemon
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2012-08-15 11:40

    moim zdaniem tez dobre, znalezli waskie gardlo czy cos, poprawili, mozesz zmienic, wolisz takie rozwiazanie, czy kuienie nowej karty?

    dostajesz cos za darmo i jeszcze smiesz marudzic?

    Skomentuj

  10. karoli
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2012-08-15 11:54

    Morgi

    Podium nalezy do Nvidii czolowe 3 pozycje to 690, 680, 670, czyli najlepsza karta, najlepsze gpu i najlepsza cena do wydajnosci.
    Dobre :D

    Skomentuj

      1. kamaleon
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2012-08-16 01:45

        Testy TPU pokazuja ze to radeony maja najlepsza wydajnosc wzgledem ceny.

        Dlaczego trolu mijasz sie z faktami?;] no tak trol zawsze nagina prawde. Nawet jak GCN bylby 50% wydajniejszy to i tak by napisal ze NV gniecie w segmencie low-end!!!!! :D:D:D

        Skomentuj

  11. szymon_j14
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2012-08-15 12:06

    BIOS podkręca mniej grafikę, niż większość zwykłych użytkowników którzy mają jakieś pojęcie o OC :D

    Skomentuj

    1. Szymon331
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2012-08-15 12:21

      Heh, co racja to racja. W zasadzie jak ktoś umie aktualizować BIOS to na bank umie podkręcać. Kto teraz będzie przeprowadzał skomplikowaną aktualizację biosu gdy kilkoma kliknięciami w After burnerze można kartę podgonić 2x bardziej...

      Skomentuj

      1. kamaleon
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2012-08-16 01:46

        To typowy skok na kase AMD, bo zamiast obnizyc ceny to wola podniesc zegary fabrycznym OC zeby zachowac konkurencyjnosc.

        Skomentuj

  12. MiKo400
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2012-08-15 12:17

    Możliwe że BIOS podkręca mniej, jednak w BIOS-ie jest bezpieczniej i łatwiej i niektórym użytkownikom podkręcanie BIOS-em w całości wystarcza. :)

    Skomentuj

  13. gicior321
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-08-15 12:41

    Ładnie ładnie

    Skomentuj

  14. luk9400
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-08-15 14:08

    Fajnie. Szkoda tylko, że nie mam tej karty. :(

    Skomentuj

  15. Roller
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-08-15 16:38

    Fajnie, oby tak dalej, teraz niech jeszcze ceny trochę spadną i dolar to 7870 będzie kosztować poniżej 1000zł :)

    Skomentuj

  16. Eklerek
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-08-15 16:41

    Prościej przesunąć suwak :)

    Skomentuj

  17. Sakret
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-08-15 17:38

    NV może teraz wąchać stopy AMD. dobre rozegranie , ciekawe jak się potoczą dalsze losy tego boju.

    Skomentuj

    1. sfinksu21
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2012-08-15 18:26

      ten gość (wybacz określenie :D) ma dobre podejście. A tak o tym zwiększeniu taktowania faktycznie może produkt będzie atrakcyjniejszy a mniej zaawansowani użytkownicy ucieszą się dodatkowymi megahercami w piekarniku. Niestety co do HAŁASU i TEMPERATUR popieram - nieznośne nawet po wymianie pasty i termopadów na lepsze - wielki klops moje uszy zmuszają mnie do zmiany chłodzenia. Nie jest tragicznie nie jest dobrze. Tylko ... i tak pewnie większość nie skorzysta bo niech mi ktoś pokażeb karty 7950hd która nie robi 1000Mhz na rdzeniu bez podbijania napięć : P

      Skomentuj

    2. AmigaPPC
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2012-08-15 18:35

      Powiedz to NKP, debil nigdy nie używał AMD a śmie robić chlew z komentarzy - wystarczy, że w treści newsa wystapi ciąg AMD.

      Skomentuj

      1. sfinksu21
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2012-08-15 19:09

        Spokojnie co wy się tak kłócicie od debili idiotów wyzywacie. Kurde Panowie. Mam tylko 17 na karku a wiem przecież że nic to nie da. Oni swoje a wy swoje. Daj spokój Morgiemu i innym po co ich wyzywać? Minusy są od tego i twoje posty by dla przykładu podać testy wydajności i w ten sposób pokazać kto ma rację. Rozstrzygnąć. Liczby nie kłamią a subiektywne testy opinie i konkluzje potrafią. Nigdy nie wiesz czy po drugiej stronie jest idiota czy człowiek mądrzejszy od Ciebie. Więc spokojnie.

        Skomentuj

        1. AmigaPPC
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2012-08-16 11:48

          Widzę, że nie łapiesz NKP czyli Morgi został zbanowany na TPC gdy admini zauważyli ilu wartościowych userów portal traci.

          NKP świadomie (?) wprowadza w błąd odwiedzających portal deprecjonując produkty AMD chociaż sam się przyznaje, że NIGDY NIE MIAŁ AMD.

          Jeśli robi to świadomie to wyłącznie za wiedzą redakcji, co oznacza, że taki czarny PR jest jej na rękę - bo tylko kassa się liczy czyż nie?.

          Natomiast jeśli robi to nieświadomie to jest nazwijmy to delikatnie niespełna rozumu.

          Żadne testy i wykresy do niego nie przemawiają więc NKP jest doskonałym określeniem tego indywiduum.

          Skomentuj

  18. nikemax34z
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-08-16 09:53

    Ciekawe czy działa trzeba spróbować

    Skomentuj

  19. krzysiek75z
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-09-14 21:12

    sfinksu21......od tygodnia posiadam hd 7950,1ghz na rdzeniu, 1320 pamieci,nie wiem ile pradu potrzebuje bo nie o to tu chodzi,gram jedynie w WOWa,wszystko na full detalach i max wygladzonych krawedziach,najwyzsza temp jaka byla to 58 stopni,i naprawde jej NIE slysze!poprzednia staroc zielona 9800gt piszczala ,wyla,i tylko przy przegladaniu netu miala 65stopni!!!,a komputer byl i jest caly czas otwarty.(sorki za znaki miekkie ale nie uzywam czcionki PL.

    Skomentuj

    1. Kapucynek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-11-14 20:04

      Ja na 6850 przy ok. 54*c idle gram w WoWa (CATA 4.0.6) na ultra. Więcej rewelacji nie odkryłeś, bo swojej też nie słyszę. Czemu? WoW nie ściska GPU (podobnie maksimum 1920x1080 już na GT9800 a potem Radeonie 4870x2).
      Zamierzam się przesiąść na 7950 w grudniu lub czekać na serię 8 układów AMD. Uważam ich politykę za dobrą, ale ma pewne luki.
      Najbardziej dla mnie bolesnym ciosem jest to, że CUDA nvidii jest bardziej rozpowszechniona, a przydało by mi się to w projektach, ale i tak nie kupie zielonych ponieważ liczą sobie za drogo.
      Fajnie z tym nowym "bjosem" ale nie każdy powinien to robić. Jeżeli ktoś i tak ma słaby zasilacz który już pierdzi to nie powinien w ogóle tego robić, bo mu "wybuchnie" (hiperbola).

      Skomentuj

  20. Tranzystor
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2013-03-04 14:33

    jak mozna porownywac 7950 do 670? glupi ludzie:) 7950 ledwo dociaga do 660ti:) !!!!!!