Karty graficzne

Overclockerzy próbują obejść ograniczenia podkręcania Fury X - są pierwsze efekty

przeczytasz w 1 min.

AMD ograniczyło możliwości podkręcania karty Radeon R9 Fury X, ale overclockerzy obeszli te zabezpieczenia.

AMD Radeon R9 Fury X karta graficzna

Jakiś czas temu przyjrzeliśmy się podkręcaniu karty graficznej Radeon R9 Fury X – zainteresowanych odsyłamy do tego newsa. Wyszło na to, że karta charakteryzuje się dobrymi możliwościami podkręcania, ale zostały one sztucznie ograniczone przez producenta. No właśnie, a co jakby je ominąć?

Fury X początkowo miało ograniczone możliwości podkręcania zarówno procesora graficznego, jak i pamięci wideo. O ile ograniczenia pamięci udało się szybko obejść, to rdzeniem nie było już tak łatwo – ustawienie wyższego taktowania ewidentnie wymagało zwiększenia napięcia zasilającego, a żadna z dostępnych aplikacji nie pozwalała na jego zmianę.

Niedawno w serwisie reddit pojawił się interesujący wpis, gdzie jeden z użytkowników chwali się odblokowaną regulacją napięcia w aplikacji MSI Afterburner. Po podniesieniu napięcia do 1,435 V i zwiększeniu limitu mocy do 100%, overclockerowi udało się zmusić układ graficzny do pracy ze stabilnym taktowaniem 1242 MHz.

Opracowana metoda podobno nie jest jeszcze w pełni dopracowana i w obawie o możliwość uszkodzenia karty, jej pomysłodawca nie chciał ujawnić szczegółów.

Na jaką wydajność można liczyć po mocnym podkręceniu rdzenia i pamięci w karcie Fury X? Platforma z procesorem Intel Core i7-5960X uzyskała 59288 punktów w benchmarku 3DMark Vantage (tryb Performance), 41010 punktów w benchmarku 3DMark Sky Diver i 46511 punktów w benchmarku 3DMark Cloud Gate.

Uzyskane wyniki są o około 15-30% lepsze względem karty pracującej ze standardowymi ustawieniami. Wprawdzie nie jest to potencjał konkurencyjnego GeForce'a GTX 980 Ti, ale osiągi i tak robią wrażenie.

Źródło: Reddit, YouTube, 3DMark

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    BariGT
    52
    Nie ogarniam. Koleś obszedł zabezpieczenia sterownika k. graf a nie wie jak przechwycić video z ekranu więc nagrywa wazonem...
    • avatar
      Sander Cohen
      1
      Wspieram AMD cala swoja mozliwa sympatia, majaca korzenie w Athlon XP i (ATI Radeon 9700) ale po nowej serii kart spodziewalem sie wiecej.
      Tym bardziej, ze ostatnio widzialem testy fabrycznie podkreconego GTX980 Ti AMP! (Zotac) i Asusa Strix i to co te karty wyczyniaja to szczeka opada.
      Wczoraj przegladalem test Titana X z rdzeniem podkreconym do 1500 MHz i pamiecia do 2000 MHz i wynik byl oszalamiajacy. Przy chlodzeniu ciecza oczywiscie.
      Przy chlodzeniu niereferencyjnym zestawem wentylatorow uzyskali wyniki 1455 MHz na GPU i 1900 MHz ma pamieciach.
      Tak czy siak. Bardzo wydajna karta stala sie jeszcze (o wiele) bardziej wydajna. Takze, albo nowa seria Radeonow i procesorow (Zen?) jest juz za rogiem, albo to juz ostatnie podrygi AMD. A to oznacza kleske dla graczy.
      • avatar
        zdziseq
        -7
        Ale to nie jest jakis wielki wyczyn, sam mam oblokowanego AF (moze nie mam tego na Fury ale na MSI 7970 LGT)
        i moge ustawic kazda wartosc napiecia Vgpu, Vmem, Vaux.
        Fury ma ten sam czipset sterujacy wiec sprawa ulatwiona.


        Kwestia tylko jak wielkie sie ma cohones i ile wytrzyma napiecie rdzenia :)