Na topie

Specyfikacja procesorów Ryzen 3 1200 i 1300X - premiera coraz bliżej

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Tematyka: AMD Ryzen Procesory AMD Producenci: AMD

Premiera układów Ryzen 3 w czasie słabej dostępności Pentiuma G4560? AMD chyba nie mogło sobie wybrać lepszego momentu do ataku.

  • Specyfikacja procesorów Ryzen 3 1200 i 1300X - premiera coraz bliżej
A A

Procesory AMD Ryzen wywołały spore zamieszanie na rynku komputerów stacjonarnych, ale to jeszcze nie koniec ofensywy ze strony „czerwonych” - jesteśmy po premierze układów z serii Ryzen 7 i Ryzen 5, ale ciągle czekamy na słabsze Ryzen 3. Czego możemy się spodziewać po nadchodzących modelach?

Co prawda AMD nadal nie chce ujawniać szczegółów na temat słabszych Ryzenów, ale nowe informacje o układach przypadkowo wyjawiła firma Biostar. Niedawno na stronie producenta płyt głównych pojawiła się wzmianka o dodanym wsparciu dla nadchodzących procesorów, a także częściowa specyfikacja tychże jednostek. Nietrudno więc wydedukować specyfikację układów, szczególnie po premierze ich biznesowych odpowiedników z serii Ryzen Pro

Model Rdzenie/wątki Taktowanie/Boost Pamięć L2 Pamięć L3 TDP Cena
Ryzen 7 1800X 8/16 3,6/4,0 GHz 4 MB 16 MB 95 W $499
Ryzen 7 1700X 8/16 3,4/3,8 GHz 4 MB 16 MB 95 W $399
Ryzen 7 1700 8/16 3,0/3,7 GHz 4 MB 16 MB 65 W $349
Ryzen 5 1600X 6/12 3,6/4,0 GHz 3 MB 16 MB 95 W $249
Ryzen 5 1600 6/12 3,2/3,6 GHz 3 MB 16 MB 65 W $219
Ryzen 5 1500X 4/8 3,5/3,7 GHz 2 MB 16 MB 65 W $189
Ryzen 5 1400 4/8 3,2/3,4 GHz 2 MB 8 MB 65 W $169
Ryzen 3 1300X* 4/4 3,4/? GHz 2 MB 8 MB 65 W ?
Ryzen 3 1200* 4/4 3,1/? GHz 2 MB 8 MB 65 W ?
*specyfikacja nieoficjalna

W planach producenta są dwa modele z najsłabszej serii – Ryzen 3 1200 (o którym pisaliśmy już jakiś czas temu) oraz Ryzen 3 1300X. Obydwa zostały wyposażone w cztery rdzenie, a także 4x 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu, 8 MB pamięci podręcznej trzeciego oraz 2-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2666. Różnice sprowadzają się do innych zegarów, ale jak na razie przecieki ujawniły tylko taktowanie bazowe.

Warto również wspomnieć, że mnożnik procesorów jest odblokowany, więc będzie można je dodatkowo podkręcić. Układy współpracują z płytami głównymi z podstawką AM4, a ich współczynnik TDP oszacowano na 65 W.

AMD Ryzen - plany

Nowe procesory mają zadebiutować w tym kwartale - co prawda dokładny termin jeszcze nie został ujawniony, ale dodanie wsparcia może być sygnałem zbliżającej się premiery. Wypuszczenie procesorów w ciągu najbliższych tygodni byłoby dobrym posunięciem ze strony AMD – szczególnie teraz, gdy na rynku brakuje Pentiuma G4560, a do tej pory był on największym zagrożeniem dla budżetowych Ryzenów.

Źródło: Biostar, AMD, inf. własna

Odsłon: 5318 Skomentuj newsa
Komentarze

33

Udostępnij
  1. aendrju
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-11 16:25

    Jakby się tak do 5GHz kręciły to pozamiatane, ale wiadomo co będzie.

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-07-11 16:53

      Niekoniecznie. Obciecie L3 i 65W wróża dobrze dla OC. Do tego Ryzeny są lutowane. Z pewnoscia 7700K zegar w zegar jeszcze nie pobije ale jesli bedzie 3x tańszy to nie ma takiej potrzeby.

      Skomentuj

      1. ammarmar
        Oceń komentarz:

        -6    

        Opublikowano: 2017-07-11 21:57

        Jak coś ma bazowy zegar 3,1GHz to chyba w cuda wierzysz, że będzie się dobrze podkręcać...

        Skomentuj

        1. kitamo
          Oceń komentarz:

          4    

          Opublikowano: 2017-07-11 22:18

          no wiesz, 2600k kreciłem z bazowego 3,4 do 5.2 więc całkiem sporo.

          Skomentuj

          1. Alcedo1
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-12 14:49

            Sandy bridge to legenda, można powiedzieć procesor doskonały w wielu aspektach. W dalszym ciągu wiele osób korzysta z tych procesorów, zresztą mój złomek dalej pracuje w oparciu o i5 2500k. Trochę szkoda, że Intel zapomniał jak się produkuje porządne procesory.

            Skomentuj

          2. kitamo
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-07-13 00:51

            nie narzekam - skylake tez mi sie dobrze kreci.

            Skomentuj

        2. Eternal1
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-07-11 23:07

          Opteron 144 (Venus s.939) poszedł z 1,8 do 2,8GHz.

          IMO Ryzen3 będzie się kręcił podobnie jak R5 i R7; 3,9 - 4,1 GHz bo to ten sam proces produkcji "14nm".
          Dopiero odświeżone "14nm+" mają sporą szansę na podniesienie OC.

          Skomentuj

          1. mbe13
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-07-11 23:11

            Najpewniej proces 14+ nm dotyczy threadrippera. Najprawdopodobniej nie będzie żadnych odświeżonych Ryzenów w tym procesie

            Skomentuj

          2. hexenisalive
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-11 23:43

            Threadripper i Epyc ma stwpping B2. 14+ to co innego

            Skomentuj

          3. mbe13
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-07-12 10:28

            @hexenisalive

            i jest robiony w ulepszonym procesie.

            Skomentuj

          4. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-12 01:09

            Ryzeny nie będa posiadały takich wysokich zegarów. Nie ten proces, nie ta architektura itp itd.

            Skomentuj

          5. Eternal1
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-07-12 06:09

            A skąd wiesz to wynika z architektury?

            PhenomI w 65nm osiągał bardzo przeciętne zegary, przeniesiony do 45nm PhenomII oferował już zauważalnie wyższe zegary.

            BTW, pierwsze 14nm układy konkurencji były na dość zbliżonym poziomie. Większość sztuk pierwszych Broadwell-i kończyła na 4,1 - 4,3 GHz. Lepsze na 4,5GHz.
            Lepsze Ryzen-y osiągają 4,2GHz, większość sztuk osiąga 3,9 - 4,0GHz.

            Skomentuj

          6. mjwhite
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-12 12:01

            @Eternal1

            a nie które 1700x ledwo 3,8 i to z pamięciami na 2400.

            youtube.com/watch?v=RxY1URb2gpI

            Skomentuj

          7. tazik21
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-12 19:10

            lepszym przykładem jest Fx 8150- zambezi 3.6 GHz (32nm) i FX 8350- vishera 4.0 GHz (32nm). Różne zegary bazowe a te same nanometry.

            Skomentuj Historia edycji

          8. BariGT
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-07-12 10:55

            Kitamo dlaczego porownujesz podkrecanie procesora 4/4 do 8/16? TDP95vs65 i kilkukrotnie mniej L2 i L3. Pamietasz, ze ludzie osiagajacy rekordy po 6-7GHz zwykle wylaczaja polowe albo wiecej rdzeni? Wiesz dlaczego?

            No i w koncu zrozumiecie, ze mowimy o procesorach za 300-400zeta. Co mamy po drugiej stronie?

            Skomentuj

          9. mjwhite
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-12 11:11

            a wiesz że wyłączenie rdzeni itd. daje ze 100-200MHz do zegara, nic więcej.

            Skomentuj

          10. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-13 00:55

            a od kiedy to ryzen 3 ma miec 8/16 ?
            mowie o ryzenie 3 i nie bedzie on miał takich zegarów jak 7700k

            po drugie to 2600k to 4/8 i krecil sie bez roznicy czy z 1 czy z 8 wątkami aktywnymi na 5.2Ghz

            gdyby ryzeny mogły sobie pozwolic na taki zapas OC to by juz na starcie miały boost 4.2Ghz

            tu nie chodzi o to do ilu zrobisz OC , a o ILE zrobisz OC.

            Skomentuj Historia edycji

          11. PITUCH1
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-12 18:13

            e2220 do 4,5 :) ..... :)

            Skomentuj

  2. stach122
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-07-11 20:54

    Jestem ryzenem zainteresowany, może następny komputer (albo mega upgrade) będzie na nim.

    Skomentuj

  3. rahl_r
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-11 21:48

    A ja tam poczekam na 24c48t Threadpiper 2 ;). Wtedy se kupię 16c32t.

    Skomentuj

  4. Obiektor
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-12 06:26

    A tu niespodzianka (bedzie mozna odblokawac 4 logiczne watki) :) jak to bywalo u amd .... :D

    Skomentuj Historia edycji

    1. Himoto
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-12 09:22

      Odblokować być może i się da [o ile nie będzie to fizycznie przycięty chip 4C/4T] tylko pytanie czy nie będą one crashować całego PC :).

      Skomentuj

  5. krystek93
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-12 08:31

    Mam aktualnie i5 6600 bez K i gram tylko w cs go. Który z ryzenów może konkurować ew być odrobinę lepszy do tej gry? CS GO potrzebuje dużo ghz a moja i5 to max 3.9ghz wykręci.

    Skomentuj

    1. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-12 08:48

      Do tej gry to sie nie kupuje "odrobine lepszego procesora od i5", tylko monitor minimum 120 Hz, tudziez taki z G-Sync/FreeSync.

      Skomentuj

      1. krystek93
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-07-12 09:40

        to się nie znasz bo po co mi g-sync z input lagiem ... do cs go?
        druga sprawa ta gra wykorzystuje bardziej procesor niż grafikę, trzecia sprawa mam monitor 144 hz.

        Skomentuj

        1. Mkozlowski
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-07-12 10:20

          Od kiedy CS GO wykorzystuje bardziej CPU od GPU? Pierwsze słyszę kolego. 6600 będzie się lepiej sprawować niż Ryzeny w tej grze, Go nie potrzebuje dodatkowych watków tylko wysokiego taktowania. Na 3.9 GHz chodzi Ci nieefektywnie? Masz mało FPS? Jakie GPU masz? Zainstaluj sobie Riva Tuner i MSI Afterburner i zerknij na zużycie procesora w tej grze, nawet na 6600 nie będzie ono stuprocentowe.

          Skomentuj Historia edycji

  6. mjwhite
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-12 09:24

    jest szansa że któryś z tych modeli będzie w cenie 60$ jak pentium lub mniej ?

    Skomentuj

    1. franiux
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-12 11:02

      To jest konkurencja dla i3 więc ceny będą na tym samym poziomie. Konkurencja dla Pentiumów i Celin będzie chyba pod koniec roku w postaci APU.

      Skomentuj

  7. r_e_s_e_t
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-07-12 13:54

    Z tym R5 1600 nieźle pozamiatali. 6c/12t i 65W. Takie coś można już montować do laptopa 15". Mam nadzieję, że uda im się zrobić mobilnego 8c/16t 50W.

    Skomentuj

    1. tazik21
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-12 19:21

      Z tym R5 1600 i R7 1700 już masz laptopy(pre order). Oczywiście są to desktopowe proce. Kosztują ok. 1300 funtów i ok. 1500 funtów.

      Skomentuj

      1. r_e_s_e_t
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-07-13 15:59

        Jasne, ale takiego wynalazka nie kupię nigdy. ;) Poczekam na wesje mobilne z prawdziwego zdarzenia. Tylko AMD pewnie będzie miało procki mobilne głównie jako APU i trochę jeszcze trzeba będzie poczekać na nie.

        Skomentuj

  8. r_e_s_e_t
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-07-12 13:55

    Dobrze też, że jak na rok 2017 przystało nie wygłupiają się z prockami 2c/4t.