Na topie

AMD ujawnia szczegóły o procesorach Ryzen 3 i Ryzen Threadripper

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Czerwoni nie odpuszczają i wkrótce planują zaatakować zarówno niższy, jak i najwyższy segment wydajnościowy. Będzie się działo!

  • AMD ujawnia szczegóły o procesorach Ryzen 3 i Ryzen Threadripper
A A

AMD nie zamierza spoczywać na laurach i zapowiada kolejne procesory Ryzen. Właśnie poznaliśmy specyfikację najsłabszych modeli z serii Ryzen 3 oraz najwydajniejszych modeli Ryzen Threadripper. Czego możemy się spodziewać?

Na początku producent planuje wydać modele Ryzen 3 1200 i 1300X, a więc najsłabszych przedstawicieli serii Ryzen. Obydwa zostały wyposażone w cztery rdzenie (bez obsługi wielowątkowości SMT) – w pierwszym przypadku pracują one z częstotliwością 3,1 GHz i 3,4 GHz w trybie Boost, natomiast w drugim jest to odpowiednio 3,5 i 3,7 GHz.

Co istotne, mnożnik procesorów jest odblokowany, więc będzie można je dodatkowo podkręcić. Układy współpracują z płytami głównymi z podstawką AM4, a ich współczynnik TDP oszacowano na 65 W.

Model Rdzenie/wątki Taktowanie/Boost Pamięć L2 Pamięć L3 TDP Cena
Ryzen 7 1800X 8/16 3,6/4,0 GHz 4 MB 16 MB 95 W $499
Ryzen 7 1700X 8/16 3,4/3,8 GHz 4 MB 16 MB 95 W $399
Ryzen 7 1700 8/16 3,0/3,7 GHz 4 MB 16 MB 65 W $349
Ryzen 5 1600X 6/12 3,6/4,0 GHz 3 MB 16 MB 95 W $249
Ryzen 5 1600 6/12 3,2/3,6 GHz 3 MB 16 MB 65 W $219
Ryzen 5 1500X 4/8 3,5/3,7 GHz 2 MB 16 MB 65 W $189
Ryzen 5 1400 4/8 3,2/3,4 GHz 2 MB 8 MB 65 W $169
Ryzen 3 1300X 4/4 3,5/3,7 GHz 2 MB 8 MB 65 W ?
Ryzen 3 1200 4/4 3,1/3,4 GHz 2 MB 8 MB 65 W ?

Nietrudno się domyślić, że Ryzeny 3 mają stawić czoła konkurencyjnym układom Core i3. Premiera procesorów Ryzen 3 została zaplanowana na 27 lipca, ale ich ceny jeszcze nie zostały ujawnione.

AMD Ryzen Threadripper
Procesory Ryzen Threadripper oferują do 16 rdzeni/32 wątków, 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4 i 64 linie PCIe 3.0 - nadchodzi prawdziwa platforma dla wymagających

To jednak nie koniec ofensywy, bo producent uchylił też rąbka tajemnicy o topowych modelach Ryzen Threadripper pod nową podstawkę Socket TR4. W planach producenta są co najmniej dwa modele: Ryzen Threadripper 1950X został wyposażony w 16 rdzeni/32 wątki o taktowaniu 3,4/4,0 GHz oraz Ryzen Threadripper 1920X z 12 rdzeniami/24 wątkami o taktowaniu 3,5/4,0 GHz. Także i tutaj przewidziano możliwość dodatkowego podkręcania.

Na jaką wydajność możemy liczyć? Producent chwali się, że obydwa modele bez problemu są w stanie pokonać w teście Cinebench R15 konkurencyjny, 10-rdzeniowy/20-wątkowy układ Intel Core i9-7900X (a więc dotychczasowego lidera wydajności segmentu konsumenckiego). Jeżeli w innych testach procesory AMD będą równie dobre, szykuje się koronacja nowego króla wydajności!

Model Rdzenie/wątki Taktowanie/Boost Pamięć L2 Pamięć L3 TDP Cena
Ryzen Threadripper 1950X 16/32 3,4/4,0 GHz 8 MB 32 MB ? $999
Ryzen Threadripper 1920X 12/24 3,5/4,0 GHz 6 MB 32 MB ? $799

AMD potwierdza, że wszystko idzie zgodnie z planem, aby premiera procesorów Ryzen Threadripper i zgodnych z nimi płyt głównych odbyła się z początkiem sierpnia – Ryzen Threadripper 1950X będzie kosztować 999 dolarów, a Ryzen Threadripper 1920X został wyceniony na 799 dolarów.

Alienware Area-51 Threadripper Edition

Ponadto firma Alienware planuje wprowadzić do oferty komputer Area-51 w wersji Threadripper Edition - zamówienia przedsprzedażowe będzie można składać już od 27 lipca.

Źródło: AMD, PC World (foto)

Odsłon: 5489 Skomentuj newsa
Komentarze

28

Udostępnij
  1. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    22    

    Opublikowano: 2017-07-13 15:09

    1950X 16/32 3,4/4,0 GHz - 999$ > bye bye Intel ze swoim glutem i sypiącym się X299


    "już od 27 czerwca." A nie czasem od 27 lipca?

    Nie licząc Ryzenów nie pamiętam kiedy ostatnio tak się jarałem na prezentacie nowych procesorów!

    Skomentuj Historia edycji

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      19    

      Opublikowano: 2017-07-13 15:12

      Oczywiście chodzi o lipiec. Takie emocje, że pomyliłem miesiące :-)

      Skomentuj

      1. Dudi4Fr
        Oceń komentarz:

        13    

        Opublikowano: 2017-07-13 15:15

        Rozumiem :)

        Mi też serce podskoczyło jak zobaczyłem tytuł tego news'a!

        Skomentuj

  2. zakius
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-07-13 15:10

    no ten 1300X to z 6400 powalczy, może z 7400
    ceny zobaczymy

    Skomentuj

  3. darioz
    Oceń komentarz:

    -32    

    Opublikowano: 2017-07-13 15:20

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Z AMD to tylko same problemy! Ci co chcą żeby komputer/ laptop po prostu był wydajny i działał to kupią Intela i Nvidię a ci co chcą mieć tanio to wezmą AMD! Tylko później będzie płacz i lament bo komputer/laptop nie działają jak należy i trzeba czekać na fixy, nowe wersje biosów i łatki do systemu operacyjnego!

    Skomentuj

    1. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2017-07-13 16:07

      S2011 akurat strasznie sypało się na początku i dopiero kilka aktualizacji BIOSu poprawiło sytuację, a później jeszcze znalazł się problem z VT-d, który wymagał już nowej rewizji CPU.

      Skomentuj

  4. mutissj
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2017-07-13 16:15

    Zobaczymy jak wypadną testy wydajnościowe, AMD ma na pewno lepszą cenę w stosunku do ilości posiadanych rdzenii oraz więcej liń PCI_E bo aż 64


    ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
    RyzenTR 1920X..................12/24..................$800
    ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

    Core i9-7920X.................12/24..................$1,200



    ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
    RyzenTR 1950X..................16/32..................$1,000
    ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

    Core i9-7940X..................14/28..................$1,400
    Core i9-7960X..................16/32..................$1,700
    Core i9-7980XE..................18/36..................$2,000



    Oczywiście warto dodać że IHS Ryzena jest lutowany,
    więc nie będzie tutaj gluta robiącego temperatury na stocku do prawie 100'C w primie95 (tak jak to w przypadku Core i9)

    Skomentuj Historia edycji

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -18    

      Opublikowano: 2017-07-13 18:20

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      "temperatury na stocku do prawie 100'C"

      Dobrze że większość jest jednak mądrzejsza od ciebie.

      Skomentuj

      1. drcocaina
        Oceń komentarz:

        12    

        Opublikowano: 2017-07-13 18:32

        Nie wiem po co to ironiczne podejście jak ma rację. Ta premiera jest dla mnie równa z premierą Radeon-ów 8500, 8500 LE, 8500 XT kiedy to ATI po zamiatało NV.

        Skomentuj Historia edycji

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          -15    

          Opublikowano: 2017-07-13 19:25

          Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

          takie temperatury to dopiero po ostrym OC ale on napisał że na stoku, pewnie dla was to żadna różnica no to ma rację.... ŻAL

          Skomentuj

          1. mutissj
            Oceń komentarz:

            7    

            Opublikowano: 2017-07-13 22:21

            ##################
            Przepis na pieczone Core i9
            ##################




            [1.] Przygotuj Core i9-7900X + chłodzenie wodne, nie podkręcaj go, zostaw go na stocku z włączoną technologią Turbo Boost.


            [2.] Uruchom program Prime95, ustaw maksymalny priorytet obciążenia.


            [3.] Upewnij się czy procesor nie był skalpowany, IHS musi być nie naruszony, dzięki temu niskiej jakości glut będzie ograniczał przepływ energii cieplnej do twojego chłodzenia.


            [4.] Gratulacje! uzyskałeś temperaturę 100'C oraz aktywowałeś ...


            [5.] Throttling™ Technology [ON]




            http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i9-7900x-skylake-x,5092-11.html

            Skomentuj

          2. mjwhite
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-14 12:14

            "Core i9-7900X running at 4.6 or 4.7 GHz, using the voltages needed to get there, even simple rendering applications trigger those levels. The highest power consumption numbers we saw were just north of 300W, which had the CPU hitting its 100°C thermal limit consistently."


            100'C po OC, 65'C na stoku

            Wróć jak już nauczysz się angielskiego z resztą minusujących nieuków.

            Skomentuj

          3. Himoto
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-07-14 12:27

            mjwhite - niestety ale taka prawda, po wielu przeczytanych testach niestety niestety wychodzi z nich że i9 nie nadają się pod wodowanie, bo sekcja zasilania dodaje swoje kilka Celcjuszy na Mobosie i tak i9 przy pełnym obciążeniu [np. długotrwale renderowanie przez CPU] potrafi bez problemu wkręcić się na 90-98C, jak pierwszy raz o tym czytałem to myślałem że sobie jaja robią albo że antyreklamę ktoś szerzy, ale to się okazuje że Intel stara się w sieci zamiatać takie sprawy pod dywan :)

            Wszyscy się modlili o lepsze Moboski z dobrą sekcją zasilania a tu się okazało ze to nie winna producentów mobosów tylko i9 bierze więcej prądu niż pierwotna specyfikacja.

            Skomentuj

          4. mjwhite
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-14 22:30

            @ Himoto

            Jeśli mówisz o sekcji zasilania to oczywiście masz rację. Ale on pisze o temperaturze samego procesora i zwyczajnie kłamie albo celowo ale jest kompletną nogą z angielskiego.
            W teście o którym on mówił procesor na stocku pod pełnym obciążeniem 10x4ghz robił 65'C na poszczególnych rdzeniach, a przejrzyj testy ryzenów które na 8x4ghz bez problemu przekraczają 70'C.
            Dopiero przy zegarz 4,8 x10core i9 robi około 100'C ile by zrobił ryzen nie wiadomo bo o takim zegarze może jedynie pomarzyć ale patrząc jak lawinowo rośnie jego pobór mocy wraz z OC to żaden lut by mu nie pomógł.

            https://img.purch.com/core-i9-7900x-review/o/aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9MLzgvNjg1MDUyL29yaWdpbmFsLzE0LVRlbXBlcmF0dXJlcy1UY29yZS5wbmc=

            Skomentuj Historia edycji

          5. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-15 11:19

            https://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2017/06/temps.png

            a tak to tu zostawie.

            Skomentuj

        2. ammarmar
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-07-14 04:19

          Wikipedia ma lepszą pamięć niż ty:

          "Radeon 8500's biggest disappointment was its early driver releases. At launch, the card's performance was below expectations and it had numerous software flaws that caused problems with games. The chip's anti-aliasing support was only functional in Direct3D and was very slow. To dampen excitement for 8500, competitor nVidia released their Detonator4 driver package on the same day as most web sites previewed the Radeon 8500. nVidia's drivers were of better quality, and they also further boosted the GeForce 3's performance.

          Several hardware review sites discovered that the performance of the Radeon 8500 in some actual game tests was lower than benchmarks reflected. For example, ATI was detecting the executable "Quake3.exe" and forcing the texture filtering quality to much lower than normally produced by the card. HardOCP was the first hardware review web site to bring the issue to the community, and proved its existence by renaming all instances of "Quake" in the executable to "Quack."[1] The result was improved image quality, but lower performance."

          Skomentuj

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-07-15 11:20

            i tak nikt Ci nie uwierzy, jesli cos jest od ATI/AMD to musi byc i tak super nawet jesli prawie pogrzebało firmę finansowo.

            Skomentuj

  5. krystek93
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2017-07-13 18:05

    Paweł Maziarz kocham CIE

    Skomentuj

    1. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2017-07-13 19:00

      To kup mu kwiaty.

      Skomentuj

  6. supervisor
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2017-07-13 19:09

    AMD wchodzi strasznie agresywnie pod względem ceny. Szkoda że aplikacje z których korzystam nie wykorzystają aż tylu rdzeni.

    Mam nadzieje że w przyszłości będzie lepiej pod tym względem.

    Skomentuj

  7. vegasnight9
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-07-13 21:02

    Mam kompa na intelu przyznaje, ale składałem go w 2012 i wtedy 2600k był po prostu dobrym procesorem. Mam go do dzisiaj (@4.8Ghz) i wystarcza mi do wszystkiego, ale gdybym miał kupować dziś widząc co wyczynia Intel bez zastanowienia wybrałbym AMD.

    Skomentuj

    1. ammarmar
      Oceń komentarz:

      -10    

      Opublikowano: 2017-07-14 04:05

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Serio? Kupiłbyś np. takiego Ryzena 1700 i zorientował się, że twój stary podkręcony i7 2600K kopie mu tyłek w większości typowych zastosowań? Niezbyt mądre.

      Skomentuj

      1. nokiaspl
        Oceń komentarz:

        6    

        Opublikowano: 2017-07-14 09:49

        Również zrobiłbym to samo ,co vegasnight9.Pomimo ,że mam i7 4790.

        Skomentuj

  8. Ciekawski_
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2017-07-13 21:31

    Akurat test w Cinebenchu jest stosunkowo miarodajny. Więc wygląda to naprawdę nieźle. Za 2 tygodnie najprawdopodobniej będziemy świadkami koronacji nowego króla wydajności :)

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-07-16 00:23

      wlasnie cinebench jest baaaardzo mało miarodajny - po prostu koncentruje sie on na bardzo prostych finkcjach ktore maja pokazac bardzo prosta prace wielowatkowm

      Skomentuj

  9. firstmithrandir
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-07-13 21:52

    A mi się marz już kompilacja na 32 wątkach zamiast na 8 ;)

    No i wygląda na to, że AMD może dać ciekawą przewagę jeżeli chodzi o linie PCI-E. Jakiś czas temu składaliśmy komputer na Intelu i chcieliśmy mieć video grabbery 4k plus solidną kartę graficzną oraz sieciową i ewidentnie brakowało portów PCI-E.

    Ciekawe kiedy Intel się obudzi i stwierdzi, że w laptopach też by się przydało czasami więcej niż 8 wątki. Chociaż nie mogę narzekać, niby postęp jest podobno wolny to jednak aktualne laptopy potrafią naprawdę bardzo dużo, ostatniego PCta do codziennej pracy miałem z 7 lat temu, a sam sobie kupiłem PCta chyba w roku 2006?
    Oczywiście w pracy PCtów jest sporo, ale to raczej związane jest z jej specyfiką.

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-07-13 21:57

      Takiego laptopa z 6-8rdzeniami i tak musiałbyś trzymać pod ładowarką więc sama idea mobilności leci przez okno. Pracując po kilka godzin nawet na dobrej matrycy 17cali oślepniesz wiec dochodzi IPS 27cali. Ot taka logika laptopa potwora.

      Skomentuj

    2. Warmonger
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-07-14 07:09

      Ja już uskuteczniam kompilację na 16 wątkach, robi wrażenie :) Choć nie jest to problem, który da się doskonale zrównoleglić.