Na topie

Ryzen Threadripper 2990X - specyfikacja i wydajność 32-rdzeniowego procesora AMD

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Procesory Tematyka: AMD Ryzen Threadripper Procesory AMD Producenci: AMD

Redaktorzy serwisu HKEPC ujawnili pierwsze przecieki odnośnie topowej jednostki AMD. Możemy oczekiwać naprawdę mocarnej wydajności.

 • Ryzen Threadripper 2990X - specyfikacja i wydajność 32-rdzeniowego procesora AMD
A A

Zapowiedź nowych procesorów Ryzen Threadripper to najważniejsze wydarzenie targów Computex 2018. Jak się okazuje, producent nie pokazał nam wszystkiego… a przynajmniej tak twierdzą redaktorzy z serwisu HKEPC, którzy mieli okazję poznać szczegóły na temat topowego przedstawiciela serii – modelu Ryzen Threadripper 2990X.

Ryzen Threadripper 2990X podobno został wyposażony w 32 rdzenie/64 wątki, 64 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4. Standardowe taktowanie procesora wynosi 3,4 GHz, w trybie Boost może ono wzrosnąć do 4,0 GHz, a dzięki funkcji XFR można je podbić do 4,2 GHz.

Współczynnik TDP oszacowano na 250 W – do wykorzystania pełnego potencjału konieczne będzie więc zastosowano wydajnego chłodzenia i płyty głównej z solidną sekcją zasilania.

AMD Ryzen Threadripper 2990X - specyfikacja

Jeżeli ujawniona specyfikacja się potwierdzi, możemy oczekiwać bardzo dobrej wydajności - Ryzen Threadripper 2990X będzie wymiatać w trybie wielowątkowym, a przy tym całkiem nieźle poradzi sobie w zastosowaniach obsługujących mniejszą ilość wątków (np. w grach).

Jak z potencjałem na podkręcanie? Podczas prezentacji procesor został podkręcony do 4,12 GHz przy napięciu zasilającym 1,38 V (do chłodzenia wykorzystano mocarne chłodzenie wodne Corsair Hydro H150i PRO).

AMD Ryzen Threadripper 2990X - specyfikacja

Przy takich parametrach Threadripper 2990X uzyskuje 6399 punktów w benchmarku Cinebench R15, co oznacza 2-krotnie lepsze osiągi względem modelu Core i9-7980X - dotychczasowego lidera wydajności segmentu konsumenckiego (chociaż do ekstremalnie podkręconego 28-rdzeniowego/56-wątkowego Intela jeszcze mu trochę brakuje).

AMD Ryzen Threadripper 2990X - specyfikacja

Pozostało jeszcze wspomnieć, że premiera drugiej generacji procesorów Ryzen Threadripper została zaplanowana na trzeci kwartał tego roku. Wtedy też powinniśmy poznać szczegółowe informacje na temat specyfikacji, wydajności i ceny.

Źródło: HKEPC

Odsłon: 7235 Skomentuj newsa
Komentarze

21

Udostępnij

Procesory w marketplace

 1. Eternal1
  Oceń komentarz:

  29    

  Opublikowano: 2018-06-19 21:03

  "Threadripper 2990X uzyskuje 6399 punktów w benchmarku Cinebench R15, co oznacza 2-krotnie lepsze osiągi względem modelu Core i9-7980X - dotychczasowego lidera wydajności segmentu konsumenckiego (chociaż do ekstremalnie podkręconego 28-rdzeniowego/56-wątkowego Intela jeszcze mu trochę brakuje)".

  ThreadRipper był chłodzony ZWYKŁYM konsumenckim chłodzeniem wodnym wyższej półki cenowej, zaś podkręcony Intel wykorzystywał niestandardową płytę główną i chłodziarkę PRZEMYSŁOWĄ o wydajności rozpraszania ciepła 1700W.

  Skomentuj

 2. darek79r19
  Oceń komentarz:

  21    

  Opublikowano: 2018-06-19 21:30

  "chociaż do ekstremalnie podkręconego 28-rdzeniowego/56-wątkowego Intela jeszcze mu trochę brakuje"
  A kto pracuje na takich maksymalnie podkręconych prockach ? Na pewno nie firmy, gdzie liczy się oszczędność i stabilnośc. Poodkręcać to sobie mogą oveclockerzy na zawodach co najwyżej.

  Skomentuj

 3. eltra
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-06-19 22:01

  No własnie jakie to porównanie podkręconego sprzętu ? Liczy się chyba to jak działa na własnym chłodzeniu albo nazwijmy to normalnym a nie na ekstremalnych chłodzeniach a overklokery sobie sami poradzą wiedza co podkręcać i ile się da :)

  Skomentuj

 4. kitamo
  Oceń komentarz:

  -5    

  Opublikowano: 2018-06-19 22:48

  A ja powiem tak - konsumencki konsumenckim a kiedy to konsumenckie oprogramowanie zacznie korzystać z tylu wątków?
  Bardzo mały odsetek oprogramowania niestety korzysta z 8 wątków.
  Fajnie się patrzy na liczby i wyniki w cinebenchu ale może by tak w końcu wydac 16 ale wydajnych i wysokotaktowanych watków hmmm?
  i tak zanim dorobimy się sensownego oprogramowania to zjadą wszyscy do 5nm i wtedy można myslec o takiej ilości rdzeni.

  Skomentuj Historia edycji

  1. Eternal1
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-06-19 23:00

   HEDT od zawsze pracuje na X-rdzeniach, gdy jeden projekt kończy się liczyć, zaczyna liczyć się kolejny.
   Im więcej rdzeni, tym więcej projektów liczonych jednocześnie.
   w HEDT oraz serwerach stanowisko wykorzysta KAŻDĄ ilość rdzeni i RAM-u.

   Skomentuj

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-06-19 23:07

    a Ty weź przeczytaj co napisałem jak chcesz komentować bo widać ze może czytasz ale bez myslenia.
    Napisałe mwyraznie o konsumenckim oprogramowaniu. Wiesz co to jest konsumenckie oprogramowanie? wiesz jaki odsetek tego oprogramowania widzi więcej niż 8 wątków?
    wciąż czekam na porządne 16 wątków od AMD.

    Skomentuj

    1. patol1984
     Oceń komentarz:

     3    

     Opublikowano: 2018-06-20 10:25

     Ale przecież ten procesor nie jest dla przeciętnego konsumenta a do stacji roboczej gdzie spokojnie znajdzie się zajęcie dla wszystkich rdzeni. Dla przeciętnych konsumentów są zwykłe ryzeny ;d

     Skomentuj

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2018-06-19 23:27

    nie nie będzie korzystało z 8, 16, 32 i więcej.
    To nie działa właśnie tak.

    To tak jak bys miał pole do obrobienia, powiedzmy zbieranie truskawek.
    Bierzesz 2 składy, w jednym 16 dzieci w wieku 4 lata, a w drugim 4 dorosłych pracowników.
    Ogarniasz róznice?

    Wydajnosc pojedynczego wątka ma znaczenie tam gdzie nie masz pracy stricte liniowej.
    Jeśli masz zadanie w którym wynik poprzedniego ma znaczenie to procesor musi czekac az ono się zakończy. To są male funkcje które mają znaczenie.

    Czy jeśli bym teraz dał Ci skomplikowane zadanie matematyczne do policzenia to policzył bys je szybciej sam czy policzyła by je szybciej ósemka 12 latków?

    To tak samo jak z instrukcjami AVX które niby mają przyspieszyc wykonywanie skomplikowanych działań - czasem łatwiej i szybciej jest wykonać te działania na piechotę niż zaadresować je dla instrukcji AVX.

    Podobnie jest z oprogramowaniem - czasem dłużej czekasz na synchronizację tego co dzieje się pomiędzy poszczególnymi wątkami niż gdybys wykonał to na pojedynczym ale 2 razy wyżej taktowanym rdzeniu.

    Dlatego tryb BOOST w procesorach jest tak popularny i co by nie mowic przełomowy w ostatnich latach - pozwala na dynamiczne dopasowanie się do tego co trzeba w danej chwili wykonać.

    Zobacz z ciekawości ile gier korzysta z 16 wątków tak dla przykładu, albo czy programowanie typu Adobe photoshop korzysta z 32 wątków przez cały czas.
    Nawet takie programy jak 3dsmax które służa do renderingu nie działają w 100% wielowątkowo - dalej są elementy które wymagają silego pojedynczego wątka.

    A nie zastanawiales się dlaczego w niektórych wypadkach używa się profesjonalnie komputerów wyposażonych w wysokotaktowane procesory 8-12 wątkowe a w innych lepiej użyc 24-32 waktowych procesorów o nawet 2-3x niższym taktowaniu?

    Oprogramowanie czy to dla domowego użytkownika czy tez profesjonalne - nie ma to znaczenia. Liczy się co to oprogramowanie ma robić i jak ma to robić. Nie wszystko da się zrobić równolegle na wielu wątkach.

    To jest wlasnie powod dla którego nie kazde oprogramowanie skaluje się wraz z iloscią rdzeni.

    Przeciez intel tez by wolał obnizyc o połowe taktowanie i dołozyc 2x tyle rdzeni do swoich procesrow gdyby to tylko o to chodziło.

    Skomentuj Historia edycji

    1. Doctor
     Oceń komentarz:

     3    

     Opublikowano: 2018-06-19 23:48

     Kiepski przykład.


     Lepszym przykładem jest dowóz pizzy z pizzerii (choć podane tutaj odległości są obrazowe i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości).

     Zanim zamkniesz lokal, musisz obsłużyć ostatnich ośmiu klientów: czterech w odległości 1km, trzech w odległości 2km i jednego w odległości 20km. Jeżeli masz ośmiu pracowników do rozwiezienia zamówień, to możesz każdego z nich przypisać do jednej z dostaw. Jeżeli czterech - to część pracowników może zająć się kilkoma zleceniami na raz. Jeżeli dwóch - to jednego wyślesz na najdłuższą trasę, gdy drugi objedzie wszystkie pobliskie punkty.

     Jednak w każdym z tych przypadków, wszystkie zlecenia zostaną ukończone dopiero w momencie, gdy wróci kierowca wysłany na najdłuższą trasę. Nieważne ilu pracowników by się tam nie wysłało - czas podróży w jedną i drugą stronę zajmie tyle samo czasu, więc będziesz musiał poczekać na jego powrót.

     Oczywiście przykład jest obrazowy i w rzeczywistości jako właściciel pizzerii nie dopuścisz do takiej sytuacji - tak samo jak developerzy nie powinni dopuścić do sytuacji gdy program bardzo mocno polega na jednym wątku. Takie rzeczy niestety się dzieją - i żadna liczba rdzeni tutaj nie pomoże.

     Skomentuj

     1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-06-20 00:23

      haha przykład fajny ale za długi :D podejrzewam że chłopak zgubi się po pierwszym akapicie albo pizzy zapomni zabrać :D

      jest to jeden ze scenariuszy gdzie wielowatkowsoc przegrywa z pojedynczym silnym wątkiem.

      Skomentuj Historia edycji

     2. Doctor
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2018-06-20 13:19

      Po tym "HAHA!", dochodzę do wniosku że do szkoły powinieneś wrócić.


      Tacy jak ty muszą zrozumieć, że informatyka to szeroko rozumiane pojęcie - które zbyt często jest używane zamiennie z programistyką.

      95% absolwentów gimnazjum, liceum, nigdy nie będzie potrzebowało wiedzy na temat programowania, metody działania procesorów itp.
      Za to prawie każdy będzie ma lub będzie miał styczność z programami typu Excel, Word i PowerPoint - dlatego też tych właśnie rzeczy uczą. Na profilach informatycznych uczą specjalistycznej wiedzy, więc najwyraźniej zarobki to nie stanowią problemu. Po prostu nie ma sensu wciskać dzieciakom wiedzę, która do niczego im się nie przyda.

      (Tak, wiem - to i tak się dzieje. Ale skoro muszą się uczyć 3-4 przedmiotów którymi nie są zainteresowane, to po co dokładać im kolejne?)

      Skomentuj

     3. Doctor
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-06-20 23:08

      Ale do czego ty pijesz? Że ktoś ma inne zainteresowania niż ty? W innym kierunku chce karierę robić?

      Jesteś zainteresowany informatyką i dlatego uważasz, że powinno się o niej uczyć od podstawówki. Ja programowałem w C++ w wieku 6 lat, miałem starsze rodzeństwo zajmujące się informatyką i też mnie to interesowało.

      Ale na nas 2 przypada 50 innych ludzi, którzy mają ten temat w czterech literach.

      Nie wiem jak obecnie wygląda szkoła, ale z tego co mi wiadomo dzieciaki mają coraz ciężej, wymaga się od nich coraz więcej i od najmłodszych lat muszą dawać z siebie 100% i rywalizować z wszystkimi wokół. Lekcji mnóstwo, do tego zajęcia dodatkowe (które nieraz traktowane są jak obowiązkowe), po powrocie do domu nie mają czasu dla siebie bo dostają mnóstwo zadań domowych.

      W ich napiętym grafiku znajduje się jedna godzina tygodniowo informatyki. Jedna. I zamiast przeznaczyć ten czas na coś produktywnego, coś co każdemu w życiu się przyda, mają poruszać tematykę dla odsetka zainteresowanych uczniów, marnując czas pozostałych?

      Takimi rzeczami to chyba lepiej by uczniowie interesowali się na własną rękę.

      Skomentuj

  2. Irrlicht
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-06-20 08:20

   Masz rację, że pisanie zrównoleglonego oprogramowania jest trudne - trzeba dużo więcej uwagi skupić na debugowaniu a w zasadzie na unikaniu głupich błędów, sama komunikacja międzywątkowa jest trochę jak pisanie w assemblerze (na szczęście języki z wbudowaną równoległością już są rozwijane). Z tego powodu mało kto dbał o wykorzystanie więcej niż 4 rdzeni, jeśli przez lata typowy sprzęt miał 2 lub 4 rdzenie. Nawet rzeczy, które się zrównolegla banalnie prosto nie zawsze warto puszczać na 16 rdzeni, jeśli jakiś talent założył do i9 lub TR cztery kości RAM ale tylko na 2 kanałach , bo nie popatrzył w manualu do mobo, co jest na następnej stronie (wiwat przetargi!).

   Skomentuj

  3. r_e_s_e_t
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-06-20 09:03

   Rzecz w tym, że to nie jest procek dla zjadaczy szarego chleba, tylko dla tych, którzy więdzą konkretnie po co go kupują. Praktycznie wszystko wielowątkowe wykorzysta wsystkie rdzenie. Nawet jakiś darmowy encoder, a do render-node'ów nadaje się wręcz idealnie biorąc pod uwagę współczynniki cena/ wydajność i wydajność/W,

   Skomentuj

  4. xpress
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-06-21 08:35

   Nie ośmieszaj się.

   Skomentuj

 5. Yamaraj6
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2018-06-20 01:04

  Rozumiem że wszyscy się tu wypowiadający o wielowątkowości programów są programistami albo przynajmniej mają podstawową wiedzę o pisaniu wielowątkowych aplikacji.
  W tej chwili praktycznie każdy profesjonalny program, jest pisany tak aby dynamicznie się skalował do dostępnej mocy obliczeniowej. Nawet w wielu nowych grach zobaczymy różnice w ilości klatek dla procesorów 4, 6, 8 i więcej rdzeniowych.
  Jak ktoś nie wierzy albo chce dowodów to tu jest np. prosta klasa która umożliwia w prosty sposób stworzenie pętli liczonej na wielu wątkach.
  https://docs.microsoft.com/pl-pl/dotnet/standard/parallel-programming/how-to-write-a-simple-parallel-foreach-loop

  Skomentuj

  1. Irrlicht
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-06-20 08:38

   Prościutkie pętle na wielu wątkach, to się dało opcją autoparalelizacji kompilatora 20 lat temu na podwójnych Pentium III puszczać (bez openMP). Wyjście z algorytmem na kilanaście, kilkadziesiąt, ... kilka tysięcy wątków zawsze będzie wyzwaniem, bo jest mnóstwo ciekawych błędów, których się nie da popełnić przy jednym wątku. I to jest wyzwanie dla przyszłych pokoleń "klepaczy kodu".

   Skomentuj

 6. jeomax.co.uk
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-06-20 10:29

  W dzisiejszych czasach wystarczy wytknac blad w retuszu obrazkow (pozycja 4 w Cinebenchu), to i tak sie zaczna tlumaczyc, ze throttling spowodowal nizsze osiagi ;-)

  Skomentuj

 7. mjwhite
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-06-20 16:35

  Intel na wodzie robi podobny wynik

  https://youtu.be/8NXZHLYtBi8?list=PL8mG-RkN2uTzd8XO6kXnJLLJNqH8slQbU&t=101

  Gdyby skleił 4 procesory w jeden wynik byłby 4x wyższy.

  Skomentuj

 8. Silverstar
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-06-20 20:38

  Intel nie ma odpowiedzi na Threadrippery od AMD, stoi pod ścianą i dlatego robi to co potrafi najlepiej czyli oszukuje naiwną publikę.

  Zapomnieli wspomnieć, ze tez 5Ghz to ekstremalny overclocking do którego wykorzystano prawdopodobnie przemysłową chłodnicę Hailea HC-1000B o mocy własnej ponad 750 W a więc pobór mocy całego zestawu mógł wynieść nawet 2300W.

  Chyba już nikt nie ma wątpliwości że ten procesor nigdy nie będzie w stanie pracować z taką częstotliwością w normalnych warunkach.

  Skomentuj

  1. ElFi_
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-06-21 16:12

   Z taką nie, ale 4,5 GHz może robić wykorzystując "mocarne chłodzenie wodne Corsair". To jest tylko 10% mniej i daje wynik lepszy od tytułowego podkręconego Threadrippera.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!