Procesory

Procesory AMD sprzedają się lepiej od modeli Intela - pierwsza taka sytuacja od dawna

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2017-09-04

Niemiecki sklep Mindfactory.de przedstawił statystyki sprzedaży, z których jasno wynika, że klienci bardziej preferują nowe jednostki AMD.

Procesory AMD Ryzen i Ryzen Threadripper okazały się świetnymi konstrukcjami, a przez to nieźle namieszały na rynku komputerów stacjonarnych. Potwierdzają to również raporty ze sprzedaży – jeden z większych niemieckich sklepów z elektroniką, Mindfactory.de opublikował statystyki sprzedaży procesorów w ostatnich miesiącach, gdzie modele AMD po raz pierwszy okazują się popularniejsze od jednostek Intela.

AMD vs Intel - sprzedaż procesorów w Mindfactory.de

Jeszcze w marcu sprzedaż procesorów AMD wynosiła tylko 28%, podczas gdy w przypadku układów Intela było to aż 72%. Z biegiem czasu (i z pojawianiem się kolejnych modeli) trend zaczął się zmieniać, aby w sierpniu jednostki AMD stanowiły już 56%, natomiast jednostki Intela tylko 44%.

Które modele są najpopularniejsze? W przypadku AMD największym zainteresowaniem cieszy się jest Ryzen 5 1600, ale całkiem nieźle sprzedają się też wydajniejsze wersje Ryzen 5 1600X, Ryzen 7 1700 i Ryzen 7 1700X. W przypadku Intela jest to Core i7-7700K, a także Core i5-7600K i Core i5-7500.

AMD vs Intel - dochód ze sprzedaży procesorów w Mindfactory.de

Co ważne, udział w sprzedaży przekłada się na udział w zyskach. W marcu modele AMD przynosiły tylko 36% zysków, natomiast modele Intela już 64%. W sierpniu zależność była już całkowicie inna – odpowiednio 54% i 46%. Nietrudno się domyślić, że największe zyski generują najlepiej sprzedające się modele.

Przy analizie wyników warto pamiętać, że mamy wgląd tylko do statystyk jednego sklepu. Jakby nie było AMD rośnie w siłę i obejmuje coraz większą część rynku. Myślicie, że ten trend będzie się pogłębiał?

Źródło: TechPowerUp

marketplace

Komentarze

67
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  I dobrze, może Intel bardziej się postara w przyszłości. Dobra konkurencja zawsze jest najlepsza.
  Zaloguj się
  44
 • avatar
  Moje serce się raduje
  Zaloguj się
  28
 • avatar
  No i dobrze, wszystko co powstrzymuje monopol jest dla mnie - klientki końcowej dobre...
 • avatar
  Nie tak dawno zmieniłem komputer. Początkowo miało to być Z270+7700, ale jak intel wypalił o braku kompatybilności z coffee lake, a do tego brak kompatybillności z370 (pierwsze serie) z cannonlake to podziękowałem. Zakupiłem ryzena 1600 i płytę miniITX b350.
  Zaloguj się
  12
 • avatar
  Jak widze Core i3 za 680 zł to mnieei chce szlag trafić...... Brawo AMD, walnijcie jeszcze jakas obnizke i będzie cacy :)

  Swoja drogą co do rywalizacji...mało kto pamieta ,ale to właśnie Intel gonił technologicznie AMD ,które przez lata miało po prostu lepsze procesory ale jak na ironię losu ludzie kupowali Intele :/
  Zaloguj się
  10
 • avatar
  Może to ich oduczy ładowania gluta pod IHS
  Zaloguj się
 • avatar
  Gdyby nie Vega to bym im pogratulował :D

  Taki żarcik, bardzo mnie cieszy ich sukces :)
 • avatar
  Miło słyszeć o równowadze w przyrodzie i na rynku x86.
  Gratulacje :)
  Zaloguj się
 • avatar
  Jestem zwolennikiem Intela, dlatego bardzo cieszę się z sukcesu AMD:)
  Zaloguj się
 • avatar
  Statystyki z jednego niemieckiego sklepu i nadmierna ekscytacja ludzi ponosi.
  Dane z udziału w rynku na koniec roku przyniosą otrzeźwienie (zwłaszcza po premierze CL)
 • avatar
  Wiadomo było intel zszedł na psy z glutem wysoką temp. nie wiem czego oni się spodziewali z tymi cenami dla frajerów... każdy mądry wybierze AMD wcześniej sam zakupiłem 1800x a teraz TRa tylko czekam na płytę bo jakiś zastój w skalpach jest.
  Zaloguj się
 • avatar
  ciekawe, bo po chartsach giełdowych tego nie widac.

  Sila intela jest w procesorac ktore nie sa w ogole ujęte w tej tabeli - wezcie pod wgląd celerona ktor tak naprawde na rynku konsumenckim ma bardzo wysoką pozycję.
 • avatar
  revenue tutaj chyba został użyty jako przychód, a nie dochód. Co do dochodów to można tylko spekulować.
  Zaloguj się
 • avatar
  No nareszcie.

  Powoli szykuję się do zmiany procesora a długo nie było alternatywy dla Intela bo AMD średnio sobie w renderingach radziło.

  Teraz kto wie co wpadnie :)
 • avatar
  Sam tez i kupiłem u nich Ryzena 5 1600 wersja Tray za 179 €
 • avatar
  Panie Pawle

  A najlepiej sprzedające się procesory to jest pentiumy i celrony których brak na tym wykresie to nie są procesory intela?
  Czyli okazuje się jednak że amd nie sprzedaje więcej od intela?
  Zaloguj się
 • avatar
  Co do sprzedaży myślę można porównać pewne rodziny procesorów ze sobą, może to miał autor na myśli, że z rodziny 1800x i TR lepiej schodzą niż topowe intela, wiadomo że intel wyprodukował tyle tego syfu, rynek jest pełny rożnego typu ich procesorów, a w przypadku amd coraz ciężej dostępne są, znajdźcie mi sklep w którym są np TRy na stanie ? nie ma, obecnie, z tego co widzę ciężko teraz kupić TRy bo producent wyprzedał prawie wszystkie od razu po premierze, gdzie jak intel ma premierę swoich glutów to jest mniejszy popyt ze względu na cenę i jakoś, nie wiem czy odwiedzacie stronę intela i fora, jak smarują ludzie im o tego gluta a intel milczy, śmiech na sali trochę żal mi niebieskich ale budując na paście glucie tak drogi procesor to trochę nieprzyzwoite i strzał w klienta i za to im się obrywa od ludzi. Z tego wniosek że amd nie ma wyprodukowanych takiej ilości procesorów aby zadowolić rynek. Dlatego też w sprzedaży prowadzi intel nie mówić że pchają wszędzie swoje układy. Myślę że to zmieni się w momencie gdy firmy nawiążą współpracę z AMD jeżeli to nastanie ;) Dodam że w sklepach np komputronik brak Try to samo w x-comie jak i w proline.pl nigdy nie miał dostawy Trów i trzeba czekać ja też zamawiałem TRa to czekałem 2 tygodnie. Obecnie mam problem zakupem płyty i również kazano mi czekać...
  Zaloguj się
 • avatar
  " Nietrudno się domyślić, że największe zyski generują najlepiej sprzedające się modele."

  Paweł ja pierdziele, Ty naprawdę jesteś takim fanbojem że aż tutaj czuć.

  Pokaż zestawienia gdzie będą uwzględnione celerony i pentiumy. Czy Ty naprawdę myślisz że najlepiej sprzedającymi się procesorami od INTELA są te id i3 wzwyż
  ??? do tego statystyki jednego jakiegoś tam sklepu ;] News roku ;]
 • avatar
  Jest tylko jeden kierunek w przypadku rozwoju aplikacji oraz gier ,którym jest obsługa wielowątkowości.
  Rozumiem ,że ludzie są dalej zapatrzeni w stare rozwiązania oraz grafikę komputerową ,które lata swojej świętości miała przynajmniej 5lat temu.
  Sam INTEL wie ,w którą stronę idziemy i doskonale wiedział jak to może się potoczyć bo nową architekturę przygotowuje dla swoich 7nm więc zwolennicy jego rozwiązań będą musieli poczekać jeszcze trochę czasu jednak najgorszy dzień jak przyjdzie NIEBIESKIM rozpocząć to moment gdy nastąpi premiera 7nm ZEN bo na to niestety INTEL nie będzie miał odpowiedzi gdyż zanosi się ,że AMD będzie miało najsilniejszy wątek w CPU nie wspominając o wielowątkowości.
  Przez to ,że żyjemy w czasach gdzie obsługa wielowątkowości jest taka sama jak 5lat temu możecie sobie tylko wyobrazić jak CZERWONI mocno zyskają gdy wielowątkowość będzie musiała być wykorzystana gdy chcemy jeszcze lepiej wyglądające gry dlatego dalej twierdzę ,że za niedługo 12wątków w CPU to będzie minimum ,które przy polityce cenowej jaką stosuje AMD może być powodem ,że niedługo najlepiej będzie mieć nawet 16-32wątki w CPU ,żeby karta graficzna nie nudziła się.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Co do sprzedaży myślę można porównać pewne rodziny procesorów ze sobą, może to miał autor na myśli, że z rodziny 1800x i TR lepiej schodzą niż topowe intela, wiadomo że intel wyprodukował tyle tego syfu, rynek jest pełny rożnego typu ich procesorów, a w przypadku amd coraz ciężej dostępne są, znajdźcie mi sklep w którym są np TRy na stanie ? nie ma, obecnie, z tego co widzę ciężko teraz kupić TRy bo producent wyprzedał prawie wszystkie od razu po premierze, gdzie jak intel ma premierę swoich glutów to jest mniejszy popyt ze względu na cenę i jakoś, nie wiem czy odwiedzacie stronę intela i fora, jak smarują ludzie im o tego gluta a intel milczy, śmiech na sali trochę żal mi niebieskich ale budując na paście glucie tak drogi procesor to trochę nieprzyzwoite i strzał w klienta i za to im się obrywa od ludzi. Z tego wniosek że amd nie ma wyprodukowanych takiej ilości procesorów aby zadowolić rynek. Dlatego też w sprzedaży prowadzi intel nie mówić że pchają wszędzie swoje układy. Myślę że to zmieni się w momencie gdy firmy nawiążą współpracę z AMD jeżeli to nastanie ;) Dodam że w sklepach np komputronik brak Try to samo w x-komie jak i w proline.pl nigdy nie miał dostawy Trów i trzeba czekać ja też zamawiałem TRa to czekałem 2 tygodnie. Obecnie mam problem zakupem płyty i również kazano mi czekać...
 • avatar
  Kogoś to dziwi?
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Świetnie ;)
  Bo kiedy znowu przyjdzie do zmiany i7 7700k za powiedzmy 2-3 lata to może ceny nowych i7 będą dużo korzystniejsze jak ten trend się utrzyma :)
  Zaloguj się
  -2
 • avatar
  Myślimy że skoro 6C intela ma się pojawić za około miesiąc w cenach obecnych 4C to po prostu wielu chętnych na intela wstrzymało się z zakupem, co pozwoliło amd wyjść na prowadzenie.
  Zaloguj się
  -11
 • avatar
  To musi być fake news - przecież powszechnie wiadomo, że procesory AMD nie mogą się lepiej sprzedawać od Intela.

  Jeżeli jednak tak jest to mamy do czynienia z nieczystą zagrywką AMD, który zrobił dobre procesory i zamiast sprzedawać je bardzo drogo, jak każda uczciwa firma, to dał atrakcyjne ceny tylko po to, by wykończyć konkurenta i zająć monopolistyczna pozycję na rynku.
  Zaloguj się
  -18