Na topie

Za chwilę debiut Androida O, a Android N notuje 13,5% rynkowych udziałów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Mobile Systemy operacyjne Tematyka: Aktualizacja Androida Google Android Producenci: Google

Rynkowe udziały Androida Nougat wzrosły od ostatniego miesiąca o 2 punkty procentowe, a mimo to wynoszą tylko 13,5%.

  • Za chwilę debiut Androida O, a Android N notuje 13,5% rynkowych udziałów
A A

Android O coraz bliżej. Od pewnego czasu dostępna jest Developer Preview 4, czyli ostatnia z testowych wersji systemu. Wkrótce doczekać powinniśmy się finalnego wydania i jesteśmy w miejscu, w którym warto przyjrzeć się notowaniom, jakie mają starsze odsłony platformy Google.

A najbardziej interesujące są w tym przypadku rynkowe udziały Androida Nougat. Niestety, chociaż wzrosły od ostatniego miesiąca o 2 punkty procentowe, wynoszą tylko 13,5%. Wynik w znacznej mierze nabijany jest zresztą przez nowe smartfony, producenci z aktualizacjami się niestety nie śpieszą, co zapewne wielu z Was może potwierdzić.

Zdecydowany liderem pozostaje Android Marshmallow, który zanotował wynik 32,3%. Sporą liczbą użytkowników legitymuje się także Android Lollipop (29.2%), a przed Androidem Nougat plasuje się jeszcze Android KitKat (16%).

Android statystyki
dane obejmujące 7-dniowy okres kończący się 8 sierpnia

Nic nie wskazuje na to, aby po swoim debiucie Android O zdobywał popularność w szaleńczym tempie. Czeka go raczej los poprzednika.

Producenci zabiorą głos w sprawie aktualizacji już po udostępnieniu nowej wersji systemu. W pierwszej kolejności trafi ona na urządzenia z serii Google Nexus oraz Google Pixel.

Źródło: Google, AndroidPIT

Odsłon: 2732 Skomentuj newsa
Komentarze

24

Udostępnij
  1. mgkiler
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-10 10:22

    Szkoda, że Android N tak mało.

    Bo dopiero od niego jest wsparcie dla Vulkana.

    Nikt nie wyda gry na Vulkanie dla 14% telefonów

    Ach ten Android...

    Skomentuj

  2. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-10 10:22

    Nie spieszą się, po prostu mają w nosie aktualizację smartfonów starszych niż pół roku, a i z tymi bywa różnie.

    Skomentuj

  3. Q2hvY2hsaWs8
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2017-08-10 10:24

    Co w tym dziwnego? Starsze urządzenia nie otrzymują aktualizacji, a mimo wszystko jest stosunkowo mało osób co wymieniają co rok telefon.

    Skomentuj Historia edycji

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-08-10 15:15

      Jest i naczelny propagandzista ;p

      Skomentuj

  4. Marucins
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-08-10 10:24

    Ciągle to samo.
    Nie ma problemu. Kupujcie co roku nowe telefony, Dawajcie jasny sygnał dla producenta że może z wami robić co chce. Tylko później nie płaczcie że nie dostajecie aktualizacji.

    Skomentuj

    1. Smuga
      Oceń komentarz:

      -12    

      Opublikowano: 2017-08-10 10:35

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Ale niektórzy jak ja - lubią kupować telefon raz na rok. Mało tego - sam bym kupował nawet i co pół roku, ale cykl wydawniczy jaki sobie przyjeli mi na to nie pozwala. Świat to nie tylko Polska gdzie kupno flagowca dla większości to sprzedanie nerki.

      Skomentuj

      1. Q2hvY2hsaWs8
        Oceń komentarz:

        7    

        Opublikowano: 2017-08-10 10:44

        Z mojego punktu widzenia to nie jest kwestia tego, że mnie nie stać. Po prostu po co mam zmieniać hardware skoro z nim jest wszystko w porządku? Software to powinna być właśnie ta część telefonu, którą można mieć cały czas aktualną. Jak na komputerach można to utrzymać to czemu smartfony nie mogą? Tak bardzo SD 835 różni się od SD 820 albo 808, że nie pociągnie nowego Androida? Nowsza wersja systemu powinna być opcjonalnie dostępna, jak chcesz, możesz zaktualizować, jak hardware nie daje rady to możesz się cofnąć i wtedy myśleć o zmianie telefonu, który to pociągnie.
        Niestety w przypadku telefonów dalej zarabia się najwięcej na urządzeniu :(

        PS. Wiem, że zaraz ktoś napisze, że można wgrać custom rom, ale to powinno być serwowane automatycznie przez producenta, a nie tracąc gwarancję, bądź możliwość korzystania z niektórych funkcji jak np. płatność zbliżeniowa.

        @Smuga - a potem toniemy w elektronicznych śmieciach, bo sprzęt, który jest całkowicie sprawny idzie do kosza, bo nie ma aktualizacji oprogramowania. Kretynizm i marnotrawstwo zasobów.

        "Tak im zależy, byś ty był konsument
        Nie myślał, działał jak instrument
        Bo konsument mówi, że je, aby jeść
        Więc pomyśl czy jesz, aby jeść?"

        Skomentuj Historia edycji

        1. mgkiler
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-08-10 10:57

          Bo to jest tak, że aktualizacje Google wydaję. Ale aby trafiła ona na twój telefon to producent twojego telefonu musi też wydać aktualizacje dokładnie pod twój model.

          Dlatego, że do różnych urządzeń w telefonie potrzeba różnych sterowników. A aktualizacja sama - goła ich nie zawiera. Musi twórca twojego telefonu się postarać.

          Więc wgranie czystego Androida to nie koniec... Wgrasz Androida sam, a tu Ci połowa rzeczy przestanie działać.


          No cóż. Taki jest Android.

          Na iOS to jest rozwiązane trochę lepiej.

          Skomentuj Historia edycji

          1. Q2hvY2hsaWs8
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-08-10 11:05

            No to tak jak napisałem, najwięcej zarabia się na urządzeniu samym w sobie, Android jest "darmowy" i żaden producent nie będzie w nim grzebał nie wiadomo ile, bo nic z tego nie ma. A byłby to wspaniały sposób na budowanie więzi z marką. I takową wypracował sobie Apple. Też wydają nowe urządzenia, ale stare nie przestają działać i są wspierane długo. No ale taki Samsung woli budować więź wydając 2 flagowce na rok. Tyle, że tak mało się już różnią od siebie, że coraz mniej ludzi je kupuje. I cena ciągle rośnie, aby budować sztuczny prestiż.

            Skomentuj Historia edycji

          2. owatanka
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-08-10 11:46

            Ale skoro masz fona na anddku 6 i te same gry programy dzialaja na 7 to po co wogole cos wymieniac? android o tyle jest elastyczny ze sobie mozesz zainstalowac launchera i juz masz inny wyglad a co do zabezpieczen to nie kazdy pracuje w nasa czy innym pentagonie ze posiada wrazliwe dane na telefonie pozatym wiekszosc ludzi dzieli sie swoimi wrazliwymi danymi na fejsbukach.

            Skomentuj

          3. mgkiler
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-08-10 11:59

            API się zmienia.

            Np doszło wsparcie Vulkana. Chcesz wydać grę na Vulkanie, ale większośc osób siedzi na starym systemie, który nie wspiera Vulkana.

            I problem.

            O to chodzi.

            Skomentuj

          4. Q2hvY2hsaWs8
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-08-10 12:09

            To równie dobrze można zadać pytanie po co w ogóle tworzyć kolejną wersję systemu...

            Oprogramowanie powinno być tak zrobione aby było jak najmniej zależne od hardware'u. Wiadomo sterowniki... ale czy każdy jeden producent musi pisać sterownik do snapa w jakiejś wersji skoro telefonów z takim prockiem są dziesiątki? Przecież producenci nie są głupi i nie mają wszystkiego autorskiego tylko korzystają z rozwiązań innych firm... to tak ciężko o jakąś uniwersalizację?

            Za bardzo skupiasz się na szczegółach podając przykład "jak masz telefon z 6 to po co ci 7"... Nie chodzi o to czy z danej wersji jest się po co przesiadać czy nie, tylko o to, że takich możliwości nawet nie ma w większości przypadków. Roczny flagowy sprzęt jest już za stary, żeby go wspierać. To jest chore. Technologia, aż tak nie zapie*dala, żeby roczny smartfon można było określić starym czy kiepskim. To dlaczego tak ciężko utrzymać oprogramowanie aktualne?

            Chodzi po prostu o hajs jak już napisałem wcześniej. Hajs się bierze z urządzeń. A z oprogramowania hajs dostaje w większości tylko Google. To po co poszczególni producenci sprzętu mają się przejmować systemem?

            Skomentuj

        2. Q'bot
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-08-10 12:26

          Ależ można kupić telefon i otrzymywać aktualizacje przez lata, tak jak na PC... Od dwóch lat średnio raz na miesiąc dostaję update Lumii i nie narzekam ;)

          Skomentuj

          1. Q2hvY2hsaWs8
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-08-10 13:14

            Sam mam Lumie 950, ale system MS nie jest idealnym przykładem. Fakt jest rozwijany, ale ze względu na trochę rozwój po omacku już windows phone 8.1 przestaje być wspierany a mało telefonów dostało update do 10. Jako, że niewielki to rynek to i tak nie wiele tracą. Najlepszym przykładem jest jednak Apple, który wspiera urządzenia parę numerów wstecz i to się chwali. Zbudowali przywiązanie do marki. MS nie ma za wiele urządzeń, ale i tak jest lepiej niż na Androidzie.

            Skomentuj

        3. Snack3rS7PL
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2017-08-10 15:17

          Sterowniki i nakładka są własnościowe - dlatego

          Skomentuj

        4. Snack3rS7PL
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-08-10 15:18

          Plus za wierszyk. Masz jakieś nowe instrukcje z centrali?

          Skomentuj

          1. Q2hvY2hsaWs8
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-08-10 18:22

            To nie jest wierszyk idioto tylko fragment tekstu piosenki.
            Kult - Konsument

            Skomentuj

          2. Snack3rS7PL
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-08-12 03:51

            A skąd mogę to wiedzieć, to nie moje czasy...

            Skomentuj

  5. ADR15
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-10 10:59

    Czyli jestem w 1.2 % posiadaczy 7.1.
    Pozdrawiam Xperia XZ

    Skomentuj

    1. Vandeiken
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2017-08-10 16:49

      ojej ojej, Mam dom za 900 000, dwupoziomowy apartament w Krakowie za 600 000, mieszkanie w małym mieście pod wynajem, jeżdżę Mazdą CX5 2.2 Diesel Sport. Nie uważam się za człowieka majętnego, mój telefon to stara Nokia 2700. Jakbym chciał to bym kupił sobie, żonie i córkom najnowsze Iphony ale mnie to w ogóle nie interesuje. Apple znam z lat 80-90. Czytałem o nim w czasopiśmie Bajtek i już wtedy był to dla mnie zbyt zamknięty system choć wyprzedzał to co pokazywał IBM. Wolałem wtedy Workbench na Amidze..., Nie osądzaj ludzi po telefonie, samochodzie, domu. Najważniejsze jest serce..., pozdrawiam, Paweł

      P.S. Nic nigdy nie kupiłem za kredyt ani pożyczkę. To co dostałem od rodziców to wykształcenia, za co im bardzo dziękuję i w razie potrzeby im pomagam.

      Skomentuj

      1. Hezen
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-08-10 20:22

        AMEN!

        Skomentuj

  6. Zico89
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-10 21:38

    Szkoda że nie ma możliwości w łatwy sposób wgrać otwartego systemu bo producenci urządzeń mobilnych nie udostępniają powszechnie wszystkich driverów. Otwarte systemy też jakoś nie bardzo radzą sobie na rynku. Liczyłem na to że xiaomi wypuści telefon z otawrtymi sterownikami.. i się przeliczyłem. Łatwiej jest tworzyć elektro śmieci ze sprawnych tel by napędzać zyski.. Projekt ara to mógł być koń trojański który przyczyniłby się do udostępniania sterowników.

    Skomentuj

  7. piotr.potulski
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-10 22:33

    Taki już urok Androida. Z drugiej strony - różnice w wersjach systemu są symboliczne. W przypadku większości telefonów, dla "zwyczajnych użytkowników" pomijalne, bo wszystko i tak jest przykryte jakąś tam nakładką producenta. Zakładając nawet 4-5 letni okres eksploatacji telefonu, oznacza to, że w praktyce na najstarszych urządzeniach, naprawdę dzisiaj używanych mamy KitKat'a i wsparcie dla +90% aplikacji w play. Jedyna grupa, która naprawdę ma z tym problem to programiści, ale napisanie aplikacji działającej od 4.4 w górę jakoś strasznie skomplikowane nie jest. Oczywiście jest grupa entuzjastów, którzy chcą mieć nowy system, ale szczerze, to jest max 5% użytkowników dzisiaj i nikt się nimi specjalnie nie przejmuje, a reszta jest zainteresowana, żeby pokemony po aktualizacji chodziły.

    Skomentuj

  8. DreamerDream
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-11 11:42

    Jest ktoś kto się zna na wersjach androida?
    Mam stary telefon z serii Xperia 2011 z ICS (z custom romem).
    Trochę się naczytałem, ale wciąż nie wiem. Warto instalować nowszego androida?

    Niby się mówiło, że np. kitkat jest idealny dla urządzeń z 512mb ramu itp. ale bądź co bądź to trochę stary (już) smartfon i ludzie piszą o problemach w stylu ciągle zrywanie wi-fi, brak sterowników do kamery itp.

    Czy może nowsze androidy to po prostu więcej opcji, a nie stabilność/optymalizacja itp?