Pamięć RAM

Apacer SDIMM - nietypowe połączenie pamięci RAM z dyskiem SSD

przeczytasz w 1 min.

Urządzenie Apacer Combo SDIMM to połączenie modułu pamięci RAM i adaptera dla dysku SSD M.2 lub karty pamięci CFlash.

Apacer stoisko na targach

Chyba już przyzwyczailiśmy się do tego, że producenci zaskakują nas nietypowym podejściem do podzespołów komputerowych. Zerknijcie zatem na najnowszy pomysł firmy Apacer.

Tajwański producent opracował nietypowe moduły pamięci Combo SDIMM, a więc połączenia nośnika danych (S –skrót od Storage) i pamięci DDR3 (pod złącze DIMM). Jeden moduł ma pojemność 8 GB, a przy tym pracuje z taktowaniem 1600 MHz i opóźnieniami rzędu CL11.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że na tej samej płytce drukowanej znajduje się złącza M.2 z obsługą dysków typu 2242, 2260, 2280 i 22110. Zasilanie jest tutaj doprowadzane bezpośrednio ze złącza DIMM, ale nośnik trzeba jeszcze podłączyć przewodem do gniazda SATA na płycie głównej.

Producent opracował również podobny moduł, ale ze złączem na kartę pamięci Compact Flash – on również może być wykorzystany jako nośnik danych (jak SSD).

Apacer Combo SDIMM - moduł pamięci

Trzeba przyznać, że rozwiązanie jest interesujące – nie tylko pozwoli skorzystać z nowoczesnego dysku SSD (choć ze względu na interfejs SATA niekoniecznie wykorzystując potencjał topowych modeli dostępnych na rynku), ale też zaoszczędzi miejsce w komputerze, w którym nie można zastosować specjalnego adaptera pod złącze PCI-Express (np. ASUS Hyper M.2 X4). Dodatkowo w jednym komputerze można zainstalować kilka takich modułów z nośnikami. Z drugiej strony ma ono też swoje wady, bo obsługa dysku lub karty pamięci jest powiązana z pamięcią RAM.

Jeszcze nie wiadomo kiedy i czy w ogóle moduły Combo SDIMM trafią do sprzedaży - na razie są oferowane tylko producentom OEM.

Źródło: Apacer, AnandTech

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    10
    pewnie za jakiś czas ktoś wymyśli płytę główną z dyskiem ssd
    • avatar
      ElFi_
      6
      "pozwoli skorzystać z nowoczesnego dysku SSD (choć ze względu na interfejs SATA niekoniecznie wykorzystując potencjał topowych modeli dostępnych na rynku), ale też zaoszczędzi miejsce w komputerze, w którym nie można zastosować specjalnego adaptera pod złącze PCI-Express (np. ASUS Hyper M.2 X4)."

      Oj autorze, nie idzie z tego nic zrozumieć!
      1.Topowym modelom na SATA będzie bez różnicy czy będą siedzieć na płycie głównej czy na tym DIMMie. Ten i ten muszą być podłączone do jakiegoś kontrolera kablem lub złączem i wydajność będzie identyczna.
      2. Modele SSD M.2 z interfejsem PCIExpress nie są obsługiwane przez te DIMMy, więc nie zaoszczędzą miejsca zajmowanego przez specjalny adapter PCIEXpress.
      • avatar
        Kenjiro
        1
        Ciekawszym rozwiązaniem byłby sprzętowy kontroler RAM do SSD, gdzie system widziałby RAM o wielkości SSD. Ciekawe czy da się coś takiego zrobić...
        • avatar
          Czaszka
          1
          To już lepiej jak zrobili by hybryde SSS/RAM pod PCI-E/M.2. W płytkę drukowaną z ssd wpinałoby się kości ram, na które przerzucane byłyby najczęściej używane pliki jak ma to miejsce w hybrydach SSHD. Oczywiście potrzebna była by jeszcze bateryjka, która utrzymywałaby napięcie w kościach RAM.
          • avatar
            Konto usunięte
            -2
            Płyty główne AsRock maja możliwość skopiowania plikow na ram nazywa sie to fast ram ktore pozwala na zmienienie ramu w super szybki dysk ssd a zeby za kazdym razem nieladowac plikow od nowa na ram mozna Robic sobie obraz tego co wgralismy na ram ktory potem wystarczy zaladowac podczas kolejnego uruchomienia pc
            • avatar
              Konto usunięte
              -2
              Jak dla mnie bez sensu... przecież RAM też musi mieć radiator żeby się nie ugotował... takie łączenie podzespołów nie ma sensu...
              • avatar
                wdowa94
                0
                Ekhm... A co za problem opracować nowe złącze na którym będzie się montować podobne rozwiązania w jednej kości bez żadnych przewodów?
                Szczerze mówiąc, to wystarczyłoby nieco wydłużyć złącze DIMM, część dodatkowych złączy poprowadzić bezpośrednio do kontrolera i TADA! Mamy nowe pamięci uniwersalne bez żadnych kablu
                • avatar
                  Silver
                  0
                  Ale takie rozwiązanie już było i się nie przyjęlo...