Płyty główne

ASUS: płyta dla prawdziwych zapaleńców - z AM3+

przeczytasz w 2 min.

Dotarliśmy do zdjęć płyty głównej ASUS Crosshair V Formula, jednego z najlepszych modeli wyposażonych w chipset 990FX i podstawkę AM3+.

Jakiś czas temu pisaliśmy o planach firmy ASUS, według których ma ona wprowadzić do oferty sześć nowych płyt głównych mających chipsety AMD z serii 900 oraz podstawkę AM3+. Dotychczas jednak tylko dwa modele ujrzały światła obiektywów – był to model M5A99X Evo ze średniej półki oraz przeznaczony dla wymagających klientów 990FX Sabertooth. Tym razem jednak przyszła pora na kolejną płytę, która z założenia ma trafić do overclockerów, entuzjastów i klientów nie żałujących wydanych pieniędzy.

ASUS Crosshair V Formula ma czerwono-czarne barwy i należy do linii produktów Republic Of Gamers (ROG). Na jej czarnym laminacie formatu ATX umieszczono mostek północny 990FX, południowy SB950 oraz czarną podstawkę AM3+. Za zasilanie procesora odpowiada 10-fazowa sekcja zasilania DIGI+, z której 8 faz przeznaczono dla procesora, a 2 dla kontrolera pamięci. Całość przykryto efektywnie wyglądającymi radiatorami, połączonymi za pomocą ciepłowodu z chłodzeniem chipsetu (znajdującego się tuż obok sekcji zasilania). Trzeba jednak przyznać, że tak duży układ chłodzenia może kolidować z niektórymi coolerami, dla których przeznaczono nowoczesny, dwuczęściowy koszyk. Pamięci RAM można montować w czterech slotach, obsługujących moduły DDR3 o zegarze do 2133 MHz w trybie dwukanałowym.

ASUS Crosshair V Formula


Po przeciwnej stronie PCB umieszczono cztery porty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x8/x8/x4) oraz po jednym PCI-Express x1 i zwykłym PCI. Warto zaznaczyć, że model ten obsługuje karty graficzne zarówno w trybie CrossFireX, jak i 3-Way SLI. Tuż za ostatnim portem PCI-Express x16 zamontowano przyciski łatwego dostępu do włączania i restartowania komputera oraz podkręcania jego podzespołów. Na dolnej krawędzi laminatu znalazło się siedem gniazd SATA III o przepustowości 6 Gb/s.
 

ASUS Crosshair V Formula

Na tylnym panelu znajdziemy:

  • port PS/2
  • siedem portów USB 2.0
  • cztery porty USB 3.0
  • specjalny port ROG Connect, służący do podkręcania podzespołów na płycie głównej z  drugiego komputera
  • port power eSATA
  • przycisk do restartowania ustawień UEFI (następcy BIOSu)
  • gigabitową kartę sieciową, wykorzystującą układ firmy Intel
  • 8-kanałowy kodek dźwiękowy wraz z optycznym S/PDIF

Dla prawdziwych entuzjastów przygotowano specjalną kartę rozszerzeń o nazwie ThunderBolt. Jest to połączenie wysokiej jakości karty sieciowej Bigfoot Killer E2100 oraz karty dźwiękowej ASUS Xonar wraz ze wzmacniaczem słuchawkowym. Po raz pierwszy konstrukcja ta została zaprezentowana wraz z płytą główną ASUS Rampage III Black Edition.
 

Więcej o płytach głównych pod podstawkę AM3+:

Źródło: obrovsky.blogspot.com

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Płyty są. Teraz procki...
    • avatar
      mati23
      0
      Robi wrażenie :)
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        ASUS robi świetne płyty główne, ale kupowanie takiej płyty pod tak mierne procesory, to zwyczajna rozrzutność.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Pomijając głupoty pisane przez safeuse bardziej mnie interesuje po co ten dodatkowy 4-pin. Na zasilanie ramu czy co?
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Od strony technicznej płyta wygląda ok, ale znając życie i Asusa bios będzie mocno skopany, przez to będzie jedynie ciekawostką na papierze. Jakoś od wielu lat nie potrafią zrobić dobrego, prawidłowo działającego biosu na swoich płytach.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Nie wiem czy w ogóle zastanawiałbym się nad kupnem tej płyty. Cena pewnie będzie jak zwykle z dupy wzięta. Celuję w ok. 1000zł i wyżej za rzeczy które mi czy innemu normalnemu użytkownikowi nie są potrzebne i zauważalnego gołym okiem wzrostu nie odczuje. Sam mam płytę od Asusa ale takie coś tylko i wyłącznie do bicia rekordów w smarkach. Za swoją płytę dałem coś ok 400zł i ma x16/x16 dla sli, 9 faz które wystarczają w zupełności, 5xSATA II. Uważam, że to ładne wyposażenie jak na tą cenę. Wiadomo, że Bigfoot E2100 znakomicie sobie radzi w miejscach jak akademiki czy inne publiczne miejsca gdzie ruch w sieci jest ogromny, ale większość nas siedzi na dupie w domu przed monitorem więc taka karta w ogóle nie jest potrzebna. To samo z ROG Connect, mam dać kilka stówek więcej za coś co użyje może 2 razy, zobaczę że fajny bajer i zapomnę o tym bo na co dzień przecież nikt nie będzie podkręcać co rusz procka i to z drugiego kompa. Cenię sobie Asusa za jakość produktu ale takie coś to przerost formy nad treścią jak dla mnie.