Na topie

Serwery NAS - jak miniaturyzacja zmieniła oblicze serwerów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Serwery plików NAS

Kategoria: Komputery Serwery Serwery plików NAS Producenci: Asustor

Serwery NAS w wielu przypadkach mogą zastąpić drogie serwery - sprawdzą się one zarówno w firmach, jak i domu.

 • Serwery NAS - jak miniaturyzacja zmieniła oblicze serwerów
A A

10-zatokowy serwer Asustor AS6210T

Serwer najczęściej kojarzy się z drogim, zajmującym wiele miejsca sprzętem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wielu firm. Tymczasem wszechobecny w branży technologicznej proces miniaturyzacji wkroczył także i na to pole, czego przykładem są najnowsze dyski sieciowe marki Asustor.

Network Access Server, w skrócie NAS, to dyski sieciowe, które w wielu przypadkach mogą zastąpić drogie serwery. Kompaktowych rozmiarów urządzenia to nie tylko prostsze i tańsze rozwiązanie dla firm, ale również gospodarstw domowych. Przede wszystkim jednak NAS-y nie zajmują wiele miejsca i można je postawić w dowolnym pomieszczeniu.

Asustor AS6102T serwer NAS
Asustor AS6102T - 2-zatokowy serwer NAS dla małej lub średniej firmy

Dyski sieciowe mogą służyć m.in. do tworzenia backupów danych, ustanawiania własnego serwera dla poczty czy wrażliwych informacji, takich jak bazy danych dla stron internetowych lub aplikacji bazodanowych. Urządzenia te oferują też możliwość gromadzenia zdjęć lub filmów, a także wyświetlania ich na telewizorze lub urządzeniach mobilnych – z funkcji tych można korzystać zarówno prywatnie, jak i w pracy, np. przy firmowych prezentacjach.

NAS-y pozwalają również na stworzenie własnej „chmury” z danymi, do których użytkownik będzie mieć dostęp z każdego miejsca na ziemi i o każdej porze. Takie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza dla osób, które do tej pory bały się o prywatność swoich plików umieszczanych na innych dyskach on-line. Obawy te brały się z faktu, iż dane te często nie są szyfrowane, dostęp do nich posiadać może nie tylko ich właściciel lub mogą one zostać udostępnione podmiotom trzecim w szczególnych przypadkach. Dyski sieciowe tych niedogodności są pozbawione.

Asustor AS3102T serwer NAS
Asustor AS3102T - 2-zatokowy serwer NAS dla domu lub małej firmy

Marka Asustor wchodzi w skład grupy ASUSTeK Computer, do której należy również firma ASUS – znany producent płyt głównych, kart graficznych i laptopów (stąd też nazwa marki – powstała ona z połączenia nazwy ASUS i słowa storage). Serwery tego producenta są wyposażone w Asustor Data Master (ADM) – system operacyjny z interfejsem graficznym. W ofercie producenta znajdziemy modele przeznaczone dla małych i dużych firm, a także gospodarstw domowych.

Urządzenia firmy Asustor oferują też możliwość zwiększenia ich funkcjonalności poprzez instalację dodatkowego oprogramowania oraz aplikacji na urządzenia mobilne. Dzięki nim użytkownik w prosty sposób może zrządzać NAS-em praktycznie z każdego urządzenia.

Źródło: Asustor

Odsłon: 5414 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij

Serwery plików NAS w marketplace

 1. PiCzerki
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2016-08-25 18:04

  Artykuł zawiera lokowanie produktów... ;) Po nagłówku spodziewałem się pokazania jak to rzeczywiście się zmieniało na przestrzeni dziejów a nie przedstawienie kilku NASów firmy Asustor...

  Skomentuj

 2. FaraonM
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-08-25 18:39

  Proszę o wyszczególnienie promowanych artykułów jakimś kolorem żeby było jasne co się klika :P Liczę na was redakcjo !! :D

  Skomentuj

  1. pablo11
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2016-08-25 19:53

   Przecież jest wyszczególnione niebieskim kolorem. Prościej byłoby wyszczególnić inne tematy artykułów ale z uwagi na częstość ich wystepowania nie robi to wielkiej różnicy. W sumie ja tutaj przychodze głównie z przyzwyczajenia i pobrać udział w gównowojnach AMD vs NVIDIA.

   Skomentuj

   1. kitamo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-08-26 01:48

    :D

    Skomentuj

    1. BluePandoraBox
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2016-08-29 05:43

     po polsku :P, krzycz po arabsku to od razu dron się znajdzie ;)

     Skomentuj

 3. BluePandoraBox
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2016-08-25 22:16

  dane na serwerach produkcji asusa? nie dziękuję,
  żeby to choć było wyraźnie tańsze od innych ale nie jest, więc nie warto i lepiej kupić dobrej firmy NAS a nie dziadostwo

  Skomentuj

 4. Lukassuss
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-08-26 09:04

  Jak NAS to tylko od Synology lub ewentualnie QNAP. Osobiście mam 4-zatokowego od Synology i uważam że nic nie przebije wygody użytkowania DSM. NAS to dostęp do filmów, seriali, muzyki, zdjęć czy dokumentów wszędzie i na wszystkim. Rewelacja.

  Skomentuj

 5. przemo_c
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-08-26 13:03

  A od kiedy NAS to Network Acces Server? ;)
  Nie w tym kontekście.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!