Na topie

Atrament vs laser w druku biznesowym. TiF trendy 2018

Autor:
artykuł sponsorowany

więcej artykułów ze strefy:
Drukarki i skanery

W temacie oszczędności, nie ma obecnie lepszego rozwiązania od systemów stałego zasilania w tusz. Istotne aspekty to również kwestia napraw i wymiany elementów eksploatacyjnych, zużycia energii przez urządzenie.

Atrament vs laser w druku biznesowym. TiF trendy 2018

A A

Doświadczenie ostatnich miesięcy pokazało nam, że cyfryzacja biznesu i dokumentów dostarczanych elektronicznie dla urzędów idzie swoim torem, a drukarki - głównie jako urządzenia wielofunkcyjne - i tak wciąż muszą pozostać w większości biur i firm wyposażeniem obowiązkowym.

W cyklu TiF trendy przyglądamy się technologiom,
szczególnie przydatnym w firmie. więcej...

Wiele firm przekonało się już na własnej skórze, że źle dopasowana do potrzeb i specyfiki danej organizacji drukarka, może okazać się droga w eksploatacji, a na dodatek nie spełniać oczekiwań użytkowników. Staramy się więc wybrać urządzenie, które optymalnie sprawdzi się w konkretnych dla nas zastosowaniach, zapewni odpowiednio wysoką jakość, zależnie od potrzeb szybkość wydruków, a przede wszystkim nie będzie rujnować firmowych finansów.

W temacie oszczędności nie ma obecnie lepszego rozwiązania od systemów stałego zasilania w tusz - jednak przy założeniu, że drukujemy często i dużo (trzeba to podkreślić, bo głowice atramentowane rzadko używane, nadal borykają się z problemem zasychającego tuszu).
Utarte przez lata przekonanie, że lepszym rozwiązaniem dla biznesu są drukarki laserowe – to już zaszłość. Faktycznie, urządzenia te oferowały znacznie wyższą prędkość oraz niższy koszt wydruku pojedynczej strony - druku bez kolorów. To były istotne zalety, które pozwalały przymykać oko na cały zestaw istotnych wad typowych „laserówek”, takich jak np. wysokie całościowe koszty zakupu i eksploatacji (TCO), skomplikowaną obsługę, czy generowanie szkodliwego dla zdrowia ozonu podczas pracy.

Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej, a optymalnym rozwiązaniem jest obecnie zakup nowoczesnej drukarki atramentowej. To zasługa przede wszystkim firmy Epson i opracowanej przez nią serii profesjonalnych drukarek biznesowych WorkForce Pro, urządzeń, które mają wszystkie zalety klasycznych „atramentówek” - np. najwyższą jakość i trwałość wydruków, prostą obsługę - ale jednocześnie z powodzeniem konkurują z „laserówkami” w kwestii kosztów i szybkości druku.

Epson WorkForce Pro WF-C5790DWF

Epson WF-C5790DWF - urządzenie wielofunkcyjne powstało z myślą o małych grupach roboczych. Sprawdzi się zarówno w niewielkich biurach, jak i dużych firmach, które stosowały urządzenia laserowe i chcą obniżyć koszty, zwiększyć wydajność oraz ograniczyć przestoje. Dodatkowo zmniejszają też wpływ na środowisko oraz poprawiają swoją świadomość w zakresie odpowiedzialności społecznej.

Koszt wydrukowania jeden strony A4 oscyluje w granicach 6 groszy.

Urządzenie oferuje najkrótszy w swoim segmencie czas drukowania pierwszej strony w porównaniu do drukarek laserowych. Dotyczy to zarówno druku w kolorze (5,3 s), jak i druku czarno-białego (4,8 s).
Szybkość skanowania w kolorze wynosi 24 obr./min i również jest najwyższa w tym segmencie produktów.
Podobnie jak wydajność atramentu, pozwalająca wydrukować nawet 10.000 stron czarno-białych i 5000 stron kolorowych bez wymiany materiałów eksploatacyjnych.
WorkForce Pro WF-C5790DWF ma także największą standardową pojemność podajnika na papier, wynoszącą 330 arkuszy.

Za przykład niech posłużą tu wydajne urządzenia drukujące Epson WorkForce Pro - np. WF-C5790DWF czy obsługująca format A3+ WF-8590DTWF. Drukarki te bazują na tuszach DURABrite Ultra i DURABrite w pojemnych zasobnikach.

Epson WorkForce Pro WF-C5790DWF - tusze DURABrite Ultra

Epson DURABrite Ultra Ink - dzięki pojedynczym wkładom atramentowym Epson wymieniasz tylko zużyty kolor, oszczędzając do 30% atramentu w porównaniu z konkurencyjnymi wkładami trójkolorowymi.
Jakość druku dokumentów DURABrite Ultra jest porównywalna z wydrukami laserowymi. Dzięki systemowi wielokolorowych pigmentów dokumenty są odporne na działanie wody, rozmazywanie i działanie zakreślaczy, a błyskawiczne wysychanie zapewnia najwyższą jakość druku dwustronnego.

Ich kluczową zaletą (z punktu widzenia użytkownika biznesowego) jest niski koszt pojedynczego wydruku, a także wysoka odporność wydruków na działanie wodę, promieniowanie AV i ścieranie. To właśnie dlatego seria WorkForce Pro uważana jest za rewolucyjną – Epsonowi udało się w jej przypadku rozwiązać jeden z kluczowych problemów, stojących przez lata na drodze do spopularyzowania się drukarek atramentowych w firmach, czyli właśnie stosunkowo wysokie koszty druku (w porównaniu z drukarkami laserowymi).

Ale jakość to nie wszystko – dla użytkownika biznesowego niezwykle istotnym aspektem jest również kwestia wszelkich napraw i wymiany elementów eksploatacyjnych, zużycia energii przez urządzenie. Szczególnie w dużych firmach, w których może być używanych nawet kilkaset drukarek jednocześnie. Problemy wynikające z przestojów w pracy urządzenia - związanych zarówno z awariami, jak i koniecznością dokonania planowanych wymian podzespołów.
Tutaj rozwiązania Epsona mocno się wyróżniają, bo nie dość, że zużywają nawet o 96% energii mniej niż ich laserowi konkurenci i nie emitują żadnych szkodliwych substancji, to na dodatek użytkownik nie musi wymieniać w nich żadnych elementów eksploatacyjnych - poza pojemnikami z atramentem i papierem.

Istotną zaletą drukarek z serii WorkForce Pro jest również wydajność. Nowoczesne „atramentówki” Epsona nie ustępują drukarkom laserowym w kwestii liczby dokumentów drukowanych dwustronnie - w ciągu minuty w zaawansowanych modelach jest to nawet 100 stron A4.
Są gotowe do pracy natychmiast po włączeniu i pierwszy wydruk mogą dostarczyć już w 7 sekund - jak w choćby WF-C5790DWF. W przypadku „laserówek” trzeba czekać na rozgrzanie się drukarki.

Źródło: Epson

Zobacz inne artykuły w cyklu Tif Trendy 2018.

 

TiF Trendy 2018

W cyklu TiF trendy co roku przyglądamy się ciekawym technologiom, szczególnie przydatnym w firmie.

 • Inspiracje w procesie decyzyjnym zakupowym - co kupić? dlaczego warto?
 • Nadążanie za nowościami i trendami w branży - co słychać?
 • Chęć posiadania w firmie nowoczesnego i wydajnego sprzętu klasy premium.
 • Dlaczego i kiedy warto w firmie wymienić sprzęt na nowszy.
 • Informacje, ciekawostki, porady przydatne z punktu widzenia użyteczności dla firmy.
 • Które cechy lub technologie sprzętu, mogą być szczególnie przydatne w zastosowaniach biznesowych.
 • Fajne gadżety i nowości przydatne w firmie.

Odsłon: 2340 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij

Drukarki i skanery w marketplace

 1. januszb
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-08-22 18:15

  Rozumiem, że to artykuł sponsorowany ale niestety żadne "ochy" i "achy" nie skłonią mnie do zakupu wielofunkcyjnego urządzenia atramentowego.
  Stałe zasilanie w tusz jest oczywiście tanie ale wcale nie różni się specjalnie od toneru. Drukarka atramentowa musi drukować cały czas inaczej czeka nas czyszczenie głowic. A nawet jeśli w miarę się z niej korzysta, to lepiej niech nie stoi tam gdzie sięga słońce z okna.
  Porównania czasu wydruków czy ... oczekiwania na włączenie drukarki to bzdura chyba, że ktoś pracuje w korpo i sprintem musi wrzucić szefowi raporcik.
  Jedyną ewidentnie gorszą stroną laserówek jest zużycie prądu w stosunku do "atramentu".
  Jednak to wszystko i tak przesłania fakt, że wszystkie atramentowe urządzenia wielofunkcyjne jakie kupiłem dotychczas padły po upływie gwarancji (2 lata), czesci o dziwo - czy też raczej oczywiście już nie do wymiany a koszta takie, że lepiej kupić nową. Na potrzeby antyreklamy nadmienię, że dwa z tych urządzeń to właśnie były WorkForce choć konkurencja w postaci Canona itp wcale nie lepsza.
  Laser nie padł mi jeszcze żaden a najstarszy jaki wciąż mam, bardzo dobrze działa i ma ponad 10 lat.
  Ludzie mają różne potrzeby i rozumiem, że części użytkowników będzie odpowiadało takie urządzenie. W moje potrzeby ani oczekiwania te urządzenia nie trafiają.

  Skomentuj

  1. wojciechu15
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2018-08-22 19:55

   Ja natomiast muszę przyznać, że używam w biurze wielofunkcyjnego epsona l565, czyli w zasadzie modelu niższego niż prezentowany i sobie chwalę. Koszty eksploatacyjne są śmiesznie niskie, bo 70ml oryginalnego tuszu to koszt 20zł. Usterek przez czas użytkowania żadnych, a już trochę ją mamy. Trzeba faktycznie przyznać, że nie nadawała by się do miejsca gdzie nie drukuje się stale, bo po urlopie, czy innym dłuższym przestoju wymaga czasami czyszczenia głowicy (w moim przypadku 3-4 (?) razy do roku) co może zirytować kiedy na szybko potrzebny jest wydruk, a trzeba czekać aż przeczyści, ale ogólnie nie stanowi problemu przy tak tanim tuszu. Ogólnie jestem zadowolony. Krótko mówiąc tak jak piszesz - każdy ma swoje potrzeby i oczekiwania i do każdego coś innego trafia.

   Skomentuj

   1. januszb
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-25 01:05

    Ja też na to liczyłem - ale po prostu albo miałem pecha, albo istnieją na rynku jakieś mechanizmy.
    Żeby było śmiesznie, pracowniczki zawołały mnie dzisiaj bo miały problem z drukarką. Atramentową, zasilaną z pojemników z tuszem. Wiesz, czasem tak jest, ze życie daje "znak".
    Padła. Po prostu zdechła i koniec. Nie da się jej włączyć. Kupiona ok 3 lat temu. Czyli popracowała troche ponad gwarancję.
    Ja oczywiście mam na głowie inne sprawy niż zastanawianie się nad kierunkami obranymi przez poszczególne branże w IT. Dla mnie znamienne jest jedynie to, że każde g... atramentowe jakie kupię, się po prostu psuje. Dlatego dałem sobie spokój z tym segmentem rynku i stawiam tylko i wyłącznie na laser.

    Skomentuj

 2. digitmaster
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-08-23 16:41

  mam w firmie 3 sharpy z serii mx260/316 i koszt wydrukowania jednej strony to 0.012 zł (dla A4) + koszt kartki. Wydajność tonera za 280 zł to 23k stron. Fakt, że urządzenie kosztuje koło 9000 zł, ale jeśli firma dużo drukuje to zakup amortyzuje się w rok.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!