Bezpieczeństwo

Które antywirusy chronią najlepiej przed phishingiem?

opublikowano przez Mateusz Tomczak w dniu 2013-08-23

Który z programów antywirusowych okazał się najskuteczniejszy w testach AV-Comparatives?

AV-Comparatives badanie phishing

AV-Comparatives po raz kolejny sprawdziło skuteczność programów antywirusowych w zapewnianiu bezpieczeństwa naszym komputerom. Tym razem postanowiono przetestować i ocenić je pod kątem blokowania ataków phishingowych.

Posługując się 187 adresami fałszywych stron internetowych, które wyłudzają w sieci dane użytkowników, AV-Comparatives sprawdziła, jak programy antywirusowe radzą sobie z ochroną użytkownika przed phishingiem. Podczas testów pod uwagę wzięto pułapki phishingowe wyłudzające różnego typu dane: od loginów i haseł do platformy PayPal, przez dane dostępowe do kont bankowych, skrzynek mailowych, serwisów społecznościowych, aż po dane kart kredytowych.

AV-Comparatives sprawdziła również, czy antywirusy nie mylą bezpiecznych witryn z pułapkami phishingowymi i nie generują w ten sposób tzw. fałszywych alarmów.

Pierwsze miejsce w teście zajęło rozwiązanie firmy ESET, ex aequo z produktem firmy Kaspersky, blokując 99% fałszywych stron WWW. Obydwa programy nie zgłosimy żadnego fałszywego alarmu. Kolejne pozycje w teście AV-Comparativies zajęły rozwiązania takich firm, jest Bitdefender, McAfee, Panda, F-Secure, Avast czy G-Data.

O tym, jak ważna dla użytkownika jest skuteczna ochrona przed phishingiem, dowodzi sytuacja z ostatnich dni, kiedy to firma ESET przechwyciła wiadomości mailowe, zawierające pułapkę phishingową, której celem byli klienci banku PKO BP. Warto zatem pamiętać o dobrej ochronie przed tego typu atakami.

Źródło: AV-Comparatives

marketplace

Komentarze

12
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Nic tak nie chroni przed phishingiem jak zdrowy rozsadek.
  Zaloguj się
  21
 • avatar
  I zacznie się woja na komentarze w stylu: "ESET to gniot, Kaspersky FTW!"; "Kaspersky to muł, używam Bitdefender'a od 3 tygodni - nigdy mnie nie zawiódł"

  Zaloguj się
 • avatar
  Najlepiej z phishingiem radzi sobie ludzi mózg, ale niestety niektórym jego brakuje i żadna nawet najdroższa aplikacja tego nie wynagrodzi..
 • avatar
  Co to za artykuł o teście, skoro nie podajecie tabeli z wynikami. Ba, nawet linku nie ma.
  Wyniki są tutaj (plik pdf):
  http://www.av-comparatives.org/wp-content/uploads/2013/08/avc_aph_201308_en.pdf
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Nie używam niczego i też się nigdy nie zawiodłem ;D
 • avatar
  używam wymienionego w zestawieniu g data, jest ok, nie zamula,a opcje antyphishing czy bank guard się bardzo przydają