Na topie

Uwaga na fałszywe wiadomości e-mail podszywające się pod Allegro

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Bezpieczeństwo

Kategoria: Bezpieczeństwo Tematyka: Allegro phishing SPAM Producenci: AVG

Firma antywirusowa AVG przestrzega użytkowników przed fałszywymi wiadomościami pochodzącymi rzekomo od Allegro.

allegro fałszywe wiadomości podszywanie się spam avg ostrzeżenie

AA

Użytkownicy popularnego w Polsce serwisu aukcyjnego Allegro powinni mieć się na baczności, otóż jak informują eksperci z firmy AVG, zajmującej się rozwojem rozwiązań antywirusowych zapewniających bezpieczeństwo komputerowe – dotarło do nich wiele informacji o podejmowanych próbach wyłudzeń danych od użytkowników serwisu.

W ostatnim czasie wielu internautów otrzymało wiadomości e-mail zawierające informację o konieczności potwierdzenia swojego konta w serwisie Allegro. Sama wiadomość informuje o próbie logowania na konto w serwisie Allegro z kilku różnych adresów IP. W związku z tym w wiadomości zawarto prośbę o powtórne zalogowanie do serwisu i potwierdzenie danych w celu uwiarygodnienia naszej tożsamości.

W celu uwiarygodnienia oszustwa, oprócz nagłówka i nazwy nadawcy identycznych w przypadku prawdziwych wiadomości otrzymywanych z obsługi serwisu Allegro, sama wiadomość została wysłana z adresu e-mailowego, który nie wzbudza wątpliwości: (powiadomienia@allegro.pl).

avg fałszywe wiadomości allegro

Wnikliwi zauważą jednak, że wysłana wiadomość nie pochodzi z polskich serwerów, a z włoskich – co już wzbudza podejrzenia próby wyłudzenia danych. W wiadomości użytkownik zwykle jest przekierowywany na fałszywą stronę, która jest łudząco podobna do strony logowania Allegro. Na całe szczęście fałszywa strona, o której mówimy, została już zablokowana przez Google, to jednak jak pokazuje praktyka w podobnych sytuacjach, nie mijało dużo czasu, do pojawienia się kolejnych, dlatego internauci powinni uważać na kolejne wiadomości tego typu w przyszłości.

Sama wiadomość chociaż zawiera błędy ortograficzne, to w temacie i treści jest łudząco podobna do prawdziwych powiadomień Allegro, zgadzają się m.in. dekoracje graficzne, kolorystyka, ramka z przydatnymi informacjami, pełen podpis i sygnatura Grupy w stopce.

avg fałszywa wiadomość allegro

Ponadto oszuści żądają od użytkownika logowania się za pomocą adresu e-mail, natomiast w przypadku prawdziwego kontaktu z Allegro wymagany jest login do serwisu. Elementy te można bardzo łatwo przeoczyć, zwłaszcza gdy nie mamy dużo czasu na dogłębne przyjrzenie się otrzymanej wiadomości. Jak się okazuje, tego typu SPAM z podmienionym nagłówkiem i fałszywym adresem nadawcy to jedna z najpopularniejszych i regularnie powracających metod wyłudzeń danych w Internecie.

Pamiętajmy, że banki, sklepy internetowe i portale aukcyjne nigdy nie proszą nas o podanie hasła. Warto o tym pamiętać, gdy otrzymujemy tego typu wiadomość. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skontaktujmy się bezpośrednio z portalem lub pomocą techniczną naszego oprogramowania antywirusowego. Pozwoli nam to oszczędzić dużo nerwów i pieniędzy” – przestrzega Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG.

Źródło: AVG

Odsłon: 7495 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. miszkowiec
  Oceń komentarz:

  13    

  Opublikowano: 2013-11-21 17:11

  Dobrze, że oszuści po polsku nie 'umią' pisać. Każdemu powinna się czerwona lampka zaświecić na widok takich kulfonów językowych...

  Skomentuj

  1. dziobolek
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2013-11-23 02:29

   Tys prowda ;) Nie wiem jak można się naciąć na coś takiego.

   Tylko że "Kulfon" kulfonów nie rozpozna.

   Niestety, problem w tym, że mamy coraz bardziej "analfabetyczne" językowo, ale za to także coraz bardziej "cyfrowe" społeczeństwo.

   Skomentuj

 2. poprostujakub
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-11-21 17:51

  Poza tym strona logowania Allegro sygnalizuje na pasku adresu połączenie szyfrowane - wątpię czy oszuści byliby tak ambitni żeby posługiwać się takimi narzędziami.

  Skomentuj

 3. Damian_jo
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-11-21 22:17

  "Ponadto oszuści żądają od użytkownika logowania się za pomocą adresu e-mail, natomiast w przypadku prawdziwego kontaktu z Allegro wymagany jest login do serwisu."

  Cytuję z Allegro (strona logowania)
  "Masz już konto?
  E-mail lub login "

  Druga sprawa - wystarczy przeczytać kilka maili od prawdziwego Allegro i zawsze jest podana informacja że prawdziwe Allegro zawsze wyśle maila z naszym nickiem/loginem (coś w stylu "Witaj Kochanowskix622" )

  No i trzy - może tak jest tylko u mnie ale maile od Allegro czytam tylko gdy coś zamówię/zapłacę/wybiorę sposób dostawy/zapłaty - ewentualnie jeśli jest "Pytanie o przedmiot" czy jeśli wiem że coś robiłem na Allegro co wymaga specjalnych ... "uprawnień?" czy potwierdzenia - w innym wypadku wystrzegam się wszelakich maili.

  Skomentuj

  1. usuniety_pimal
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2013-11-29 13:28

   szkoda że teraz każdy mail od allegro nawet jeśli to jest pytanie od innego użytkownika, ma w nadawcy "Allegro" -kiedyś była nazwa użytkownika pytającego i było poprostu lepiej, w ogóle już mi brak słów na to co zrobili z allegro bo było bardzo dopracowane.. dlatego: oby to padło na pysk i zdechło k.wa !

   Skomentuj

 4. figer
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2013-11-22 09:54

  Dostalem takiego emaila, ale u mnie linki kierowaly na serwery tureckie.

  Skomentuj

 5. figer
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-11-22 09:57

  W sumie to najbardziej mnie zastanowilo, ze ten email nie byl adresowany personalnie do mnie, tylko moj adres byl jednym z kilkudziesieciu. To powinno u kazdego wzbudzic niepokoj.

  Skomentuj

 6. Nietrol
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2013-11-22 15:54

  ja od razu rozpoznalem probe wyludzenia. dlatego przestepcy wyludzili ode mnie okolo 100 loginow i hasel, niektore bardzo dluuuugie i ze wszystkimi znakami specjalnymi, niech sobie popróbują...

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!