Na topie

AVG przyznaje się do zbierania i sprzedawania danych użytkowników

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Oprogramowanie

Kategoria: Komputery Oprogramowanie Bezpieczeństwo Oprogramowanie Tematyka: Na Topie Producenci: AVG

Producent przybliżył prowadzoną przez siebie politykę prywatności i wywołał tym naprawdę sporą burzę.

AVG

AA

Zgodnie z obietnicami, AVG zdecydowało się na odświeżenie polityki prywatności. Chodzi tutaj jednak nie o zmianę z zasad, na jakich będzie prowadzona, ale o rozwianie wątpliwości nurtujących klientów. Działanie z pewnością godne pochwały, ale problemem jest to, że informacje ujawnione przez jednego z popularniejszych producentów oprogramowania antywirusowego nie wszystkim się podobają.

Wszelkie kwestie zostały rzeczywiście wyjaśnione dość jasno, ale niektóre nie spotkały się z aprobatą użytkowników. Większość z nich zdaje sobie sprawę, iż producent gromadzi pewne dane na ich temat. Najbardziej kontrowersyjne jest jednak to, że część z tych zbiorów może być później sprzedawana zewnętrznym partnerom AVG.

„Dane inne niż osobowe gromadzimy, aby zarabiać na bezpłatnych ofertach, co pozwala nam nadal udostępniać je bezpłatnie. Są to między innymi:

  • identyfikator reklamowy skojarzony z danym urządzeniem;
  • historia przeglądania i wyszukiwania (w tym metadane);
  • dane dostawcy usług internetowych lub sieci komórkowej używanych do łączenia się z naszymi produktami; oraz
  • informacje dotyczące innych aplikacji, które mogą znajdować się na danym urządzeniu, oraz o sposobie ich używania.”

Czasami nawet i tutaj dojść można jednak do elementów, które pozwoliłyby na identyfikację użytkownika. Co wtedy?

„Czasami historia przeglądania i historia wyszukiwania może zawierać terminy wyszukiwania, które umożliwiają identyfikację Ciebie. Jeśli będziemy wiedzieć, że część historii przeglądania może pozwalać na identyfikację Ciebie, potraktujemy te informacje jako dane osobowe i zanonimizujemy je.”

Wiele wskazuje na to, że omówione praktyki prowadzone były już wcześniej, a teraz AVG jedynie o tym oficjalnie poinformowało. Skoro tak, to należałoby przypuszczać, że podobnie postępować mogą inni producenci. Co sądzicie o tego typu działaniach? Niektórzy chwalą AVG za to, że stawia przynajmniej sprawę jasno. Innym to nie imponuje i zapowiadają już bojkot rozwiązań firmy. Pytanie tylko, czy u konkurencji będzie inaczej?

Źródło: avg, techspot

Odsłon: 8651 Skomentuj newsa
Komentarze

34

Udostępnij
  1. Kizi-Mizi
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2015-09-19 11:52

    Hmm... od zawsze byłem niechętny antywirusom. Na kompach w trybie online jest tak... Na lapku z Win 7 mam Kingsoft Antivirus 2012 uruchamiany ręcznie (nie działa w tle). A na win 8.1 nie mam nic. Wolę mieć responsywnego sprzęta ale mniej bezpiecznego niż super bezpiecznego muła. Co jakiś czas czymś przeskanuję. A jak się sypnie to zrobię reinstal (jeszcze tak nie miałem). A fakt, że antywirusy szpiegują jeszcze bardzie mnie do nich zniechęca. Mam tracić prywatność po to aby mieć zamulonego kompa... hehe... Nie mam schizy na punkcie bezpieczeństwa tak jak jest to teraz "modne" :)

    Skomentuj

    1. misiofazi
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2015-09-19 12:15

      Antywirusy to doskonałe narzedzia do inwigilacji. Zobaczcie codziennie rzeżbią dyski i niby szukają zagrożenia. A ja myślę, że jest to drugorzędna funkcja tych programów.

      Od wielu lat niczego nie używam zadnego antywirusa i nic się nie dzieje. A nawet jak już coś się stanie to tzw Format C: i po problemie a na dodatek system odzyskuje sprawność i wszystko działa lepiej.

      Wiadomo podstawa to kopie bezpieczeństwa ważnych plików.

      Skomentuj

      1. Drift3R
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2015-09-19 17:18

        Nie na każdy rodzaj zagrożenia pomoże "format c:"

        Skomentuj

      2. TheEquinoxe
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2015-09-19 20:28

        Taaa dużo Ci ten format da jeśli ktoś dostanie Twoje hasła :)

        Skomentuj

        1. Drift3R
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-09-20 21:27

          Gorzej, jak mu zaszyfruje dane na dysku...
          Ja uważam, że komputer powinien mieć linie obrony.
          Są teraz ciekawe aplikacje do ochrony, nie tylko typowe antywirusy, ale można je uzupełniać czymś ekstra.

          Skomentuj

      3. pablo11
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-09-20 17:18

        Najwiekszym złośliwym oprogramowaniem jakie istnieje na ziemi jest MC Affe. Blokuje strony konkurencji. Do tego skanuje jak szalone ten dysk.

        Skomentuj

  2. m-niczek
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2015-09-19 11:53

    Osobiście używam Malwarebytes Anti-Malware i na razie nie myślę zmieniać na nic innego.

    Co do samego artykułu to strzelam w ciemno że z 70-80% wszystkich programów (czym bardziej popularny tym więcej informacji zbiera) dostępnych w necie nasz szpieguje. Więc jedyne co pozostaje to szukanie programów które robią to w jak najmniejszym stopniu, albo przesiadka na linuxa i korzystanie z sieci TOR.

    Przy okazji polecam obejrzeć film który bez problemu znajdziemy na YouTube: ILE WARTE SĄ NASZE DANE.
    Już pierwsze 5 min filmu tłumaczy wszystko.

    Skomentuj

    1. kerry_sd
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-09-19 13:07

      popieram, pełna wersja MBAM jest lepsza od super antywirusów, które nie reagują na zagrożenia w trybie rzeczywistym a MBAM reaguje natychmiast

      jak ktoś nie ściąga śmieci i ie wchodzi na ruskie strony to nie ma się czego obawiać...

      Skomentuj

  3. czarnobrody
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2015-09-19 11:56

    Zbieranie danych to domena wirusów, widać granice się zacierają.

    Skomentuj

    1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-09-19 12:03

      Można odnieść wrażenie że owe granice były w sporej mierze jedynie iluzją i zasłoną dymną by ludzie kupowali antywirusy a przy okazji udostępniali skanerom prywatne dane i to z pocałowaniem ręki.

      Symantec został już przecież przyłapali na powolnym wysyłaniu całych zawartości dysków twardych z komputerów klientów na serwery firmy - powoli, z tyłu i po cichu, przy użyciu bardzo wąskiego pasma.

      Skomentuj

    2. mjwhite
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-09-19 13:32

      antywirusy przestały być anty.

      Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2015-09-19 14:41

        Myślę że część z nich tak na prawdę nigdy nie była w pełni anty. Wystarczy spojrzeć na tę sytuację przez pryzmat uwarunkowań popytu i podaży.
        Już w latach 90-tych było wiadomo że część wirusów piszą same firmy wydające antywirusy, "z czegoś trzeba żyć"?

        Skomentuj

  4. Eternal1
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-09-19 11:59

    Dawno pozbyłem się antywirusa z systemu.
    Raz na jakiś czas skanowałem dysk ręcznym skanerem z aktualna bazą i zawsze wynik był ten sam - czysto.

    Trzeba mieć głowę na karku i wiedzieć co się robi, żaden soft nie zastąpi zdrowego rozsądku.

    Skomentuj

  5. Kizi-Mizi
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-09-19 12:01

    Najlepszym, najskuteczniejszym i do tego darmowym antywirusem jest mózg. Reszta może służyć pomocą (jak się wiek użyć ale od tego jest "antywirus mózg") albo powodować efekt placebo.

    Skomentuj

  6. Eternal1
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-09-19 12:10

    Wybaczcie OFF-TOP ale czy ja widzę 15-minutową opcję edycji komentarzy?

    Po 7 latach nawoływań setek użytkowników?
    Redakcjo co się stało? śmierć kliniczna? konsultacja po tamtej stronie? przebudzenie? wygrana w loterii? anonimowy sponsor? nagły przypływ współczucia?

    Okładam się po twarzy, przecieram oczy i wciąż nie dowierzam. Cud!
    Obiecany tort ze striptizerką już wkrótce.

    Skomentuj

    1. Foxy the Pirate
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-09-19 12:20

      Skąd mamy wiedzieć, co widzisz?

      Skomentuj

    2. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2015-09-19 13:33

      owczy pęd, nie ważne co ważne że wszyscy tego chcą.

      Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-09-19 14:38

        Sam apelowałem o ten kawałek kody chyba z 20-30 razy na przełomie ostatnich lat.

        Wiadomo że ten kawałek kodu nie zlikwidują głodu na świecie, ale tu chodził bardziej o relacje na linii redakcja-użytkownicy.

        Jestem rad że po tych latach ktoś wreszcie uznał że to dobry pomysł. Tak samo dobry jak czasowe ograniczenie funkcji do 15 min.

        Wytykanie "owczego pędu" zachowaj dla siebie i doceń małą funkcję która wprowadza nieco więcej ładu w komentarzach na BMK.

        Skomentuj

  7. Blashix
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2015-09-19 12:10

    Pozdrawiam posiadaczy AVG.

    Skomentuj

  8. kokosnh
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2015-09-19 12:36

    No a teraz jestem ciekawy jak wypada Windows 10 na tle tego...

    Skomentuj

    1. Drift3R
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-09-19 17:31

      Pewnie bardzo podobnie...

      Skomentuj

  9. kitamo
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-09-19 13:52

    No widzicie, telemetria była zaszyta w antywirusach zanim to stało sie modne :)
    Ludzie narzekaja na Win10 a okazuje się pozniej ze nie ma po co się czepiac

    Skomentuj

    1. Nullmaruzero
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-09-19 15:57

      Teraz krzykacze twierdzą że nigdy antywirusa nie mieli i nie musieli mieć. Jak wyjdzie że że operatorzy sieci przesyłali cały ruch na serwery NSA to będą mówić że nigdy z internetu nie korzystali. Antywirus dzisiaj to się każdemu przyda, wystarczy że pendrive od kumpla wsadzisz żeby coś zgrać i już możesz być w ciemnej d. bez antywirusa, a format C przy każdym wirusie to jak łamanie sobie palca przy każdym oparzeniu, żeby ból zmniejszyć. Takie rozwiązania mogą stosować tylko ludzie którzy mają czasu jak marasu i nic ważnego na kompach nie mają i nie robią. Powiedzcie to komuś kto pracuje na kompie że jest głupi bo używa antiwirusa zamiast robić format C co miesiąc. A co do backupu danych, bez anytwirusa to i wirusy się "zbackupują" jak trafi na dobrego :D Tak jak już wielokrotnie pisałem, jak będą chcieli szpiegować to będą. MS już się zabrał za własne szpiegujące linuksy :P

      Skomentuj

      1. Drift3R
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-09-19 17:30

        Ludzie teraz będą odinstalowywać zabezpieczenia komputera ;-)
        Tylko, że takich aplikacji szpiegujących i wysyłających bity naszych danych jest cala masa...
        "Format C:" nie jest rozwiązaniem - tym bardziej, że są zagrożenia, które mogą nie być w łatwy sposób do usunięcia, poprzez to polecenie.
        Ludzie piszący, że komputerowi nie jest potrzebna linia obrony, którą są różnego rodzaju oprogramowania są ignorantami.

        Skomentuj

  10. Silver
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-09-19 18:47

    Czekamy na przyznanie się którejś z firm do tworzenia całego syfu jak wirusy czy malware.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-09-19 20:49

      ale po co sie przyznawac ???
      Przeciez juz za czasów MKSa bylo jasno przyznane kto wypuszczal najwiecej nieskodliwych wirusow w latach 90tych.

      Każda broń beż realnego zagrożenia jest nic nie warta.

      Teraz to juz nawet nie warto proektowac typowych trojanow - zabezpieczenia sa ciagle lepsze i lepsze a ludzie to tacy sami idioci przez caly czas. Social engineering to podstawa w pozyskiwaniu danych niezbędnych cyberprzestępcom a nie jakies trojany i malware.

      Skomentuj

  11. WolffWeber
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-09-19 19:58

    Trochę to przykre, bo w czasach, gdy korzystałem w domu z Windows, AVG był moim ulubionym antywirusem. Teraz mam jeszcze spokój, bo póki co na OSX i Linuxy nie ma potrzeby instalowania antywirusa. Pewnie do czasu.

    Skomentuj

    1. pokey
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-09-20 23:02

      O tak, Apple zbiera dane lepiej niż AVG, więc nie ma potrzeby.

      Skomentuj

  12. Marecki_CLF
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-09-20 00:40

    No i AVG poleciał z dysku...