Na topie

Awaria w Google - inteligentne domy były domami, do których nie dało się dostać

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Gadżety Tematyka: chmura inteligentny dom Internet Rzeczy Producenci: Google

Inteligentny dom to świetna koncepcja, ale niestety ma też swoje wady, o czym niedawno przekonali się użytkownicy gadżetów Nest.

 • Awaria w Google - inteligentne domy były domami, do których nie dało się dostać
A A

Do Polski szał ten jeszcze nie dotarł, ale w Stanach Zjednoczonych inteligentne domy stały się już naprawdę popularne. Dzięki połączonym w sieć smartgadżetom domownicy mogą otwierać drzwi, regulować temperaturę, włączać oświetlenie czy sterować odtwarzaniem za pomocą swojego smartfona. Mogą, o ile wszystko działa.

Na początku czerwca firma Google zaliczyła niemałą awarię, w wyniku której poważnie ucierpieli użytkownicy akcesoriów inteligentnego domu spod znaku Nest (a więc marki należącej do amerykańskiego giganta). Łączenie się z chmurowymi serwerami (Google Cloud) albo zajmowało niesamowicie dużo czasu, albo też w ogóle nie było możliwe. 

Nest foto

O efektach można było sporo się naczytać na Twitterze, a wszystko to brzmiało jakby żywcem wyjęte ze scenariusza horroru sci-fi. Użytkownicy donosili, że nie byli w stanie korzystać ze swoich termostatów, kamer bezpieczeństwa czy nawet „inteligentnych zamków do drzwi”. Innymi słowy: w pewnych przypadkach nie mogli nawet dostać się do swoich domów, co brzmi absurdalnie, ale bez wątpienia zabawne nie jest.

Firma Google przeprosiła za problemy i wyjaśniła, że powodem było przeciążenie sieci we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Pomijając jednak szczegóły tego pojedynczego przypadku, doskonale pokazuje on, że koncepcja inteligentnego domu – choć ma wiele zalet – nie jest pozbawiona wad. Miejmy też nadzieję, że dla dostawców tego typu usług będzie to lekcja, że warto lepiej dbać o niezawodność infrastruktury.

Źródło: Fast Company, Digital Trends, Daily Beast. Foto: Nest

Odsłon: 5076 Skomentuj newsa
Komentarze

6

Udostępnij

Gadżety w marketplace

 1. Kenjiro
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-06-06 10:14

  Każde z takich urządzeń, które nie ma wbudowanych procedur awaryjnych na wypadek braku połączenia, jest po prostu wadliwe. Mam nadzieję, że posypią się pozwy i ktoś w końcu da inżynierom zrobić to, co jest dla nich oczywiste.

  Skomentuj

  1. silvver
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-06-06 16:14

   Nie musisz mieć inteligentnego domu do tego - wystarczy jak masz rolety zewnętrze z napędem (silnikiem) i braknie prądu to masz pozamiatane - nie otworzysz.
   Elektryczna płyta, elektryczny czajnik, ogrzewanie gazowe - nic nie zadziała, więc ani herbaty/kawy nie zrobisz, siedzisz w zimnym (jeżeli jest zimno) i po ciemku.

   Przynajmniej w automatach garażowych/wjazdowych jest relatywnie łatwe rozblokowanie i można jeździć bramą ręcznie. Przy założeniu, że możesz się dostać do środka (w przypadku bramy wjazdowej jak nie masz bramki na klucz to zostaje skok przez płot:P).

   Skomentuj

  2. szydas
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-06-06 21:37

   Do tradycyjnego domu też się nie dostaniesz, jeżeli zgubisz klucze a mieszkasz sam. Można wezwać fachowca od otwierania zamków. Są też tacy fachowcy od zamków elektronicznych.
   To samo z ogrzewaniem, monitoringiem, alarmami. Wiele hałasu o nic, rozpętanego przez ludzi, którzy najwyraźniej nie mają już większego kontaktu z rzeczywistością... albo nie dorośli do samodzielnego życia.

   Skomentuj

  3. Sharimsejn
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-06-07 15:37

   Swoją drogą jak nisko trzeba upaść żeby napchać do domu tyle technologii szpiegujących w dodatku takiej bez której spokojnie można się obejść. No ale to Ameryka gdzie do sklepu po małe zakupy 100m dalej jeżdżą na wózkach dla niepełnosprawnych ;]

   Skomentuj

 2. nilhus
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-06-06 17:02

  Nono, a teraz wyobraźcie sobie zhakowanie sieci inteligentnych urządzeń :D
  Jasne że korzystanie z tego jest wygodne ale zrzucanie wszystkiego do poziomu elektroniki skończy się tym że w trakcie większego kryzysu o podłożu jakimkolwiek będzie zdecydowanie większy problem w życiu niż niemożność użycia kamer czy regulacji temperatury.

  Skomentuj

 3. oszpiotrek
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-06-06 17:59

  Scenarzyści black mirror już zabierają się za pisanie :D

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!