Na topie

Backup w chmurze skuteczną bronią w walce z ransomware?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Złośliwe oprogramowanie typu ransomware stanowi coraz większe zagrożenie dla firm. Sposobem na skuteczną ochronę może być backup w chmurze.

 • Backup w chmurze skuteczną bronią w walce z ransomware?
A A

Na pytanie o to, jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware, które służy cyberprzestępcom do wymuszania okupu w zamian za odblokowanie dostępu do zaszyfrowanych wcześniej plików, odpowiedź może być właściwie tylko jedna: na bieżąco wykonywać kopie zapasowe. Pozostaje jedynie pytanie o to, gdzie je przechowywać, by były bezpieczne

Odpowiednie przechowywanie kopii zapasowych jest nie mniej ważne niż pamiętanie o tym, by w ogóle je wykonywać. Eksperci radzą, by takie archiwa gromadzić na osobnych, niepodłączonych do sieci urządzeniach (np. zewnętrznych dyskach twardych), ale niektóre firmy proponują inne rozwiązania. Producenci serwerów NAS sugerują korzystanie z… serwerów NAS (wysłuchaliśmy już uzasadnienia firmy QNAP na temat tego dlaczego). Właściciele platform chmurowych polecają zaś chmurę, więc teraz dajmy szansę im.

„Każda organizacja, która chce uniknąć dotkliwych strat wynikających z infekcji ransomware, powinna w swojej strategii bezpieczeństwa informatycznego uwzględnić wykorzystywanie backupu w chmurze. Ta forma ochrony zasobów IT szybko zyskuje popularność także dlatego, że stanowi ważny element szerszej strategii gwarantowania stałej dostępności danych i ciągłości działania” – tłumaczy Marcin Zmaczyński, dyrektor firmy Aruba Cloud w naszej części Europy, która oferuje taką usługę.

„Przedsiębiorcy zaczynają rozumieć, że poleganie jedynie na lokalnym backupie i infrastrukturze nie jest optymalną strategią. Ransomware może łatwo pozbawić firmę dostępu do własnych systemów ale też danych partnerów i klientów. Posiadanie usługi backupu online często okazuje się wybawieniem, gdy w momencie utraty danych na urządzeniach lokalnych firma może szybko odzyskać je z aktualnej kopii zapasowej przechowywanej w chmurze” – dodaje Zmaczyński.

Wysyłanie kopii zapasowych do zewnętrznej usługi pozwala też jakoby przenieść odpowiedzialność za bezpieczeństwo w firmie. Niemniej jednak należy pamiętać też o tym, by wdrażać przynajmniej podstawowe narzędzia i reguły zabezpieczeń – korzystać z aktualnych i dobrze wypadających w testach programów antywirusowych oraz firewalli, aktualizować system operacyjny oraz edukować pracowników na temat cyberbezpieczeństwa.

Źródło: Aruba Cloud, inf. własna. Foto: Aruba Cloud

Odsłon: 3658 Skomentuj newsa
Komentarze

10

Udostępnij
 1. Dideq
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2017-06-29 15:28

  Tak długo jak Ransomware nie przyatakuje chmury. ;)

  Skomentuj

  1. Pószek okrószek
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2017-06-29 15:48

   Najlepszy backup, to na domowych, dwóch dyskach zewnetrznych i dla pewności strategiczne dane nagrane na płycie. Ja tak robię i nigdy nie miałem problemów z utratą danych.

   Skomentuj

 2. cochinek
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-06-29 15:44

  Ktos ma pomysl jak codziennie wysyłać 2TB danych w chmure? Mamy łącze tylko 100/100 :(

  Skomentuj

  1. echnat0n
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-29 17:18

   Dla użytkowników biznesowych są dedykowane rozwiązania, które wrzucają tylko różnice z ostatnich backupów (tzw. incremental backup forever). W ten sposób można codziennie szybko backupować nawet duże wolumeny. Sprawdź Sejf Danych.

   Skomentuj

  2. rahl_r
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-06-29 20:21

   Jeśli produkujesz 2TB unikalnych danych dziennie to jedynym rozwiązaniem jest osobny NAS do backupu.
   Dodam od siebie - jeśli ktoś żyje z wytwarzania takich ilości danych, że jest problem z backupem i dopuści do zainfekowania swojego narzędzia pracy i zniszczenia owoców swojego trudu jest sobie tylko i wyłącznie sam winien.

   Skomentuj

 3. Skaza
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2017-06-29 18:20


  Backup - Tak. W chmurze - Nie.

  Skomentuj

 4. rahl_r
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-06-29 20:17

  Większość dobrych chmur ma proste zabezpieczenie - możliwość przywracania poprzednich wersji plików. I nawet jak ci robal zaszyfruje nie ma problemu z przywracaniem.

  Skomentuj

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-06-30 08:20

   I tak, i nie. Tak, bo wiele "chmur" ma wersjonowanie oraz nie, bo większość dedykowanych do backupu nie obsługuje tego, albo ma wielkie ograniczenia, np. tylko poprzednia wersja, albo tylko tydzień wstecz, albo okrojone miejsce na wersje.
   To niestety są dwie klasy rozwiązań i mało które obsługuje wszystko, tak jakby się chciało.

   Skomentuj

 5. piotr.potulski
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-06-29 21:27

  Dane, które wytwarzam to: multimedia, dokumenty, kod źródłowy.
  Zdjęcia i filmy lecą z automatu do google photo + kopie lokalne, dokumenty na google docs + kopie lokalne, kod źródłowy na również chmurowy serwer GIT + charakterystyczne dla tego systemu wersjonowania rozrzucenie danych po wszystkich komputerach wraz z pełną historią zmian. Koszty bliskie zeru.

  Skomentuj

   1. piotr.potulski
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-06-30 11:29

    Za część repozytoriów kodu. W sumie są to raczej ekstra funkcje (pliki binarne, dodatkowi użytkownicy).

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!